Hodnocení her - vaše názory

Tak abysme tím nespampovali diskuze u her, chtěl bych tady rozjet diskuzi na téma hodnocení her
Takže pro začátek:
1.) Hodnocení je subjektivní - i když budu mít odehráno sto her, tak hodnocení nikdy nemůže být objektivní, hodnocení je vyjádření mého názoru, a to je vždycky subjektivní záležitost
2.) Názor nemusí být založený na velké zkušenosti (tj. můžu hodnotit po jedné hře) - názor si můžu udělat i když toho o problému vím relativně málo, samozřejmě ho můžu později změnit, stejně tak se dá změnit i hodnocení hry
Problém, že by někdo špatným hodnocením dobré hry tu hru odstřelil, řeší statistika, prostě se najde zas dvacet dalších lidí, kteří ho přehlasují.
3.) Při hodnocení se má využívat celá hodnotící stupnice - dřív sem to dělal tak, že skvělá hra dostala pět, průměrná hra čtyři a hra, která mě nezaujala, tři, proto, že hrám obecně fandím, tak proč jim dávat málo ... tak to sem přehodnotil a hrám ze svéhu have-listu a wish-listu sem ubral.
Dva a půl hvězdičky je průměr, čili tam si představuju hru průměrně zábavnou, která nenudí ale taky ničím nevyniká. Nad tři hvězdičky už je hra hodně zajímavá, a když se mi něco nelíbí, tak to prostě dostane hvězdiček málo ... čímž je zaručeno i to, že hry, které dostaly hodně, tak opravdu vyniknou.
9.6.2010 07:40:41

hodnocení a cena hry
Také jsem se nezmínil o tom, že např. já při udělování hvězdiček vždy zohledním i cenu hry. Toto je podle mě důležitý aspekt zejména u rozšíření, která někdy mohou hru jen doplnit o pár kartiček a nic více nenabízí, přitom stojí třeba i 50% ceny základu.

11.6.2010 07:06:58

ad cena
To já cenu do hodnocení absolutně nemíchám. Buď mi nějaká blbůstka za tu cenu stojí a nebo nestojí a pak ji nekupuju. Navíc je to kritérium nejvíce subjektivní. Někdo nemá problém si koupit hru za 2500,- a někdo obrací každou korunu aby si koupil karetku za 200,- kč.

11.6.2010 08:46:51

cena
Fakt je, že tento aspekt zohledňuji u rozšíření, u základů nikoliv. U rozšíření si myslím již záleží na ceně. Tento dojem myslím potvrzuje i diskuze u některého rozšíření k Dobyvatelům vesmíru. Kde člověk může dostat za hodně peněz málo muziky.
Jinak je jasné, že někomu nedělá problém dát za hru 2500,- a jiný by dal za hru max. 500,--Kč (znám z okolí). Pro mě je psychologická hranice 1500,--Kč.
A proč zohlednit cenu? Když bych se řídil tím, že hra je velice dobře hodnocená hráči např. 9/10, tak si někdo řekne "no jo, je to drahé, ale asi se to vyplatí, když to tak hodnotí ostatní". Jenže ono to přidá pár aspektů do hry, které za ty změny třeba ani nestojí. Ale to je ovšem jen můj názor a jako vše zde uvedené jasné ukazuje na to, že co člověk to názor.
Zas na druhou stranu bych nemusel zohledňovat cenu u rozšíření a v případě, že by šlo uvést nějaké doplnění k hvězdičkování, tak dát jako mínus dané hry její cenu, jako to lidé dělají u recenzí. To je fakt.

11.6.2010 09:05:12

Přijde mi poněkud bláhové furt se snažit o objektivizaci hodnocení. Svět je trojrozměrný a každý na stejnou věc kouká z jiného úhlu. Nejlepší hra všeh dob se např. u Syda bude rozhodně jmenovat jinak, než u mne. A přesto to neznamená, že jeden z nás používá špatné hodnocení.

Až Zeus stanoví jasná kritéria, podle kterých se budou všechny hry hodnotit, pak se můžeme bavit o jisté objektivnosti. Všechny hry se proženou formulářem a vypadne čísílko. Jenže je to nesmysl, protože daná kritéria zas nebudou vůbec důležitá pro spoustu jiných čtenářů.

Třeba já mám při hodnocení kritérium jasné: jak tato hra husaka zaujala a bavila. Je to sice subjektivní, ale jediné hodnocení, které umím.

11.6.2010 09:38:58

husak
Naprostý souhlas. Tahle diskuze mi přijde jako tlachání o ničem. Pro hodnocení nelze stanovit jednotné hledisko. Proto v každém sportu kde výsledek záleží na objevitě rozhodčích je jich tam hned několik. Všichni jsou zkušení jako my tady, ale každý má trošku jiný názor.

11.6.2010 09:41:38

ad sappho a husak
Naprosto s vámi souhlasím. A to, že jsem reagoval na Dethe neznamená to, že bych ho přesvědčoval, ať cenu do hodnocení nemíchá - to v žádném případě. Jen jsem napsal svůj názor, že já hodnotím jinak. Neznamená to, že můj nebo jeho názor je špatný. Spíš jsem chtěl napsat, jak to vidím já. Jinak ať si každý hodnotí podle svých kritérií. Jsem jenom proti okamžitému odstřelení hry po jednom zahrání - to byc´h raději nehodnotil, a pár takových her mám a třeba jim někdy dám příležitost.

A husaku, jak víš, že je svět trojrozměrný. Každopádně i s fyzikálního hlediska 4. rozměr je čas. A třeba má víc rozměrů, jen mi o nich nevíme :).

11.6.2010 10:01:05

kren
:D :D :D

Kdyby nebylo takové vedro tady pod střechou, tak bych se pustil do pořádného pátečního flame. A navíc jsem si právě rozbalil krásný nový telefon (poprvé po cca 12 leteh jsem nevěrný Nokii), tak jdu raději zkoumat co ten operační systém Bada od Samsunga umí.

S pozdravem: Kolik rozměrů znáš, tolikrát jsi zatrolen se loučím. :D

11.6.2010 12:52:36

Vybíráme z Bazaru

Královské rošády
Královské rošády
Akt. cena: 360 Kč
Končí za: 14 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas