Hodnocení her - vaše názory

Tak abysme tím nespampovali diskuze u her, chtěl bych tady rozjet diskuzi na téma hodnocení her
Takže pro začátek:
1.) Hodnocení je subjektivní - i když budu mít odehráno sto her, tak hodnocení nikdy nemůže být objektivní, hodnocení je vyjádření mého názoru, a to je vždycky subjektivní záležitost
2.) Názor nemusí být založený na velké zkušenosti (tj. můžu hodnotit po jedné hře) - názor si můžu udělat i když toho o problému vím relativně málo, samozřejmě ho můžu později změnit, stejně tak se dá změnit i hodnocení hry
Problém, že by někdo špatným hodnocením dobré hry tu hru odstřelil, řeší statistika, prostě se najde zas dvacet dalších lidí, kteří ho přehlasují.
3.) Při hodnocení se má využívat celá hodnotící stupnice - dřív sem to dělal tak, že skvělá hra dostala pět, průměrná hra čtyři a hra, která mě nezaujala, tři, proto, že hrám obecně fandím, tak proč jim dávat málo ... tak to sem přehodnotil a hrám ze svéhu have-listu a wish-listu sem ubral.
Dva a půl hvězdičky je průměr, čili tam si představuju hru průměrně zábavnou, která nenudí ale taky ničím nevyniká. Nad tři hvězdičky už je hra hodně zajímavá, a když se mi něco nelíbí, tak to prostě dostane hvězdiček málo ... čímž je zaručeno i to, že hry, které dostaly hodně, tak opravdu vyniknou.
9.6.2010 07:40:41

SSZGSA
souhlas. a hlavně s tím paxem. už sháním vlastní kopii mimochodem :)

10.6.2010 10:48:36

to Ringo
Hele Ringo nechceš si tady založit samostatné diskusní fórum, kam bys vždycky přenesl tvou diskuzi, když se odchýlí už od tématu a stane se pouze slovní exhibicí?

10.6.2010 10:50:42

offtopik
lidi hodně pijte - jsem v práci mám úžeh či úpal nebo tak a lítají mi písmenka jak vzteklá

10.6.2010 11:11:43

kren 10.6.2010 10:50:42
marne ted patram po tom, co jsi tim mel jako na mysli

10.6.2010 11:15:58

Prispevky v teto diskusi
22 - Ringo, 17 - Kren, 18 - Trohat, zbytek jsem nepocital, jen ty nepocetnejsi. No kdyby to byla ma diskuse a exhibice, asi by ty pomery byly jine. To jsem neresil obsahlost postu, kdy nekteri napsali 5 odstavcu, zatimco mnohe ty me jsou dvouvetne.

Asi bych lepe udelal, kdybych nad tim mavnul rukou, ale preci jen me trochu zacinaji vytacet dve veci. Kdyz dojde k jakemusi odklonu od diskuse (ktery jsem tady mimochodem krome tech trhani a lamani obcanek nezaznamenal), je to davano na vinu me. Kdyz se nekde vehementne diskutuje a nektere jedince to nebavi nebo jim ta diskuse prijde neprinosna a neinformativni, je to davano za vinu me. Kdyz cituji neci postoj a nekomu se ten ocitovany postoj nelibi (viz ten primer k volbam tedkom), je to hozeno na hlavu zase me. Hlasky typu - nechces si jit exhibovat a diskutovat nekde jinde jsou fakt uz ulet v diskusi s docela pomernym zastoupenim prispevku (ci napsanych znaku ) nejcasteji diskutujicich. Nepochopim proc mi sappho vnukla jakesi diktatorske smysleni ohledne voleb a nechapu proc me kren oslovil s tim, ze mam jit exhibovat nekde jinde, myslim ze tahle diskuse zadnou mou exhibici nevykazuje snad ani naznakem.
Pro maximalni informativnost tohodle webu si priste muzeme sdelovat jake je datum a jaka se blizi hodina, at je to informativni az za hrob.

10.6.2010 11:41:56

To Kandelabr
:D:D Tak to jsme dva! Tuhle hru, pokud nebudu mít doma.. nejsem žádný hráč, který si zaslouží nazývat wargamer! :D

10.6.2010 11:53:06

ještě k hodnocení
Souhlasím samozřejmě s tím, že to hodnocení 1* je špatně, pokud třeba hráč jen nepochopil pravidla.

A kvůli tomu, že se vkus lidí liší, tak existuje funkce 3 nejpodobněji hodnotící uživatelé. A pak už jen stačí projít jejich hodnocení a ty nejlépe hodnocené hry prozkoumat (jsou to přeci jen lidé s nejpodobnějším vkusem).

10.6.2010 11:58:19

Vlaada

to Zeus
A můžu se tedy zeptat, jestli existuje nějaký závažný důvod, proč není možno připojit k hodnocení komentář? Samozřejmě beru i to, že je to práce navíc, a že jsou urgentnější věci, ale jakékoliv jiné vylepšování systému hodnocení je podle mne slabší, než tato věc.

Dalo by se to udělat i nezávisle, prostě můžeš ke hře dát slovní hodnocení, hvězdičky nebo obojí. Když se kdykoliv zobrazuje tvé hodnocení hry (např. ve tvé sbírce, nebo u hodnocení hry), je vždy vidět obojí, hvězdičky i komentář.

Tím dáváš lidem větší svobodu, protože ti zodpovědní, kterým je hloupé objektivně nejspíš dobrou hru strhat, nebo naopak, mohou své hodnocení vysvětlit. A i lidi, kteří si hru jednou zahráli, a ještě je jim hloupé hodnotit, můžou napsat aspoň svůj dosavadní názor a hvězdičky přidat později, až si to ujasní nebo si hru zahrají znovu...

10.6.2010 12:21:50

Vlaada

Ad tři nejpodobněji hodnotící uživatelé
Jen podotýkám, že toto vůbec neřeší případ lidí, kteří na stránky poprvé zavítají, a ještě žádná hodnocení nemají.

Taky by tu mohla být možnost "ignorovat hodnocení tohoto uživatele", to bych si hned už jen na základě této diskuse u některých zaškrtnul (sorry, trohate :). Tohle už ale neber vážně :)

10.6.2010 12:26:28

...
tak ať moje hodnocení Zeus smaže všechny, a je to ... nevadí mi to

a pokud pak budu mít ještě chuť hodnotit, tak si obnovím jen ta hodnocení, která jsou více podložená, a je to

10.6.2010 12:30:00

trohat
hlavne to neber osobne a doufam ze se neurazis:-) Proste nam nekterym to prislo jako ustrel, ty sis na to zalozil vlakno aby ses dozvedel, co si o tom myslime a tak ses to dozvedel. Nikdo ti nezakazuje hodnotit.

10.6.2010 12:36:36

PJ

Optimální řešení
Viz Vlaada 12:21. Kombinace hvězdičky a/nebo komentáře. Jsem pro.

10.6.2010 13:24:14

rbx

PJ
souhlas, to co navrhuje Vlaada mi take prijde super.

10.6.2010 13:33:39

ad Vlaada
Naprostý souhlas s tím co Vlaada napsal.

10.6.2010 13:39:31

ad Vlaada
Také souhlasím... :)

10.6.2010 14:11:13

asi trochu pozlobím
Přestože se mi Vlaadův nápad jeví taky jako zajímavý z hlediska zkušenějších členů, obávám se o jeho smysluplnost. Chválí jej totiž ti, kteří na hvězdy stejně moc nedají a kteří beztak mají dostatečný rozhled v branži.

Ale když se zamyslím nad tím, že hvězdy jsou vodítkem spíše pro nezkušené začátečníky, těm komentáře až tolik nepomohou. Mají možnost se zeptat do diskuze a přesto to nedělají. Prostě přijdou, přečtou popis, juknou na fotky a zas pádí pryč.

Jako alternativa k navrženému by přitom šlo založit u hry vlákno "Názory hodnotitelů na tuto hru" kam by každý mohl přispět tím, co navrhuje Vlaada.

Tak a hrr na mě. :D

10.6.2010 14:46:10

to husak
Zapomínáš na to, že kdo hodnotí a kdo se hodnocením řídí jsou dvě různé množiny, které nemusí mít společný průnik. Já rád hru zhodnotím, aby jiní se tím mohli řídit.

10.6.2010 15:25:18

kren
Právě že na to myslím. Tato funkce by byla zas jen pro těch pár lidí, kteří mají potřebu své hodnocení zdůvodňovat. Ti umí používat fórum. Běžný konzument hodnocení by na to tak jako tak neklikal.

Osobně mi zde více vadí strašně malý počet hodnotitelů. A když někdo není ochoten ani jednoduše kliknout na hvězdy, pak tím tuplem nebude vypisovat zdůvodnění proč dal X hvězd.

10.6.2010 15:42:44

a to ja zase jsem sobec
ja hodnotim hru tak, jak se mi hra libila, ne jak by se mohla libit ostatnim:-D Samozreme s prihlednutim k tomu, aby to nebylo zavadejici, takze tedy po te, cose s hrou maximalne seznamim.

10.6.2010 15:49:36

to husak
Vidíš a já mám přesně opačný názor jak ty :).

10.6.2010 15:50:14

Mini recenze
Tenhle nápad se mi líbí - jako příklad uvedu xzone.cz, kde je u každé hry hodnocení uživatelů, kam napíšou nějaký komentář, zhodnotí plusy a minusy a dají hvězdičky.

Přijde mi to tak lepší než jenom nic neříkající hvězdičky, kde někdo dává dobré hře čtyři a někdo dva. Navíc může okomentovat své hodnocení, ale nemusí psát důkladnou a obsáhlou recenzi.

Je fakt, že když někdo napíše jenom "SUPR!!!", tak to nic neřekne a pisatel je nejspíš trošku myšlenkově jinde, ale na to přijde každý sám.

10.6.2010 15:58:48

Komentáře...
Rozhodně to je fajn nápad a uvítal bych ho. Jen bych to nedal jako pov. část hodnocení.. at každý ohodnotí tak jak chce. :) A i když napíše SUPER!! plně pochopím, co tím chtěl říct.. :)
Na druhou stranu by mě bavilo číst vždy odůvpdnění proč mu dal jen 1 hvězdu nebo právě 10. Je tu spousta lidí, kteří už ve světě deskovek něco znamenají a jejich názor mě opravdu zajímá.. :)

10.6.2010 17:48:30

SSZGSA
Nemyslel jsem, aby to bylo povinné, jen že taková možnost by byla fajn. Já se nepovažuju za odborníka na hry a dělím je spíš na baví / nebaví, protože mi to dělení na euro a ameritrash přijde moc vyhraněné a většina her má spíš něco z obojího (nebo to tak alespoň chápu). A myslím si, že úroveň na zatrolenkách je dost vysoká na to, aby i krátké komentáře k hodnocení byly výstižné a pomohly s výběrem ;-)

10.6.2010 18:07:48

Textové hodnocení k hvězdičkovému...
... mám to už nějaký čas napsané v ToDo. Jen nějak není čas a ani zatím netuším, jak to přesně udělat, aby to bylo ideální (mám nějaké nápady, musím to došpekulit).

Stejně jako Vlaada řeší při korzování Lidlem mechanismy nové hry, tak já při podobných příležitostech přemýšlím o tom, jak nějakou konkrétní funkci integrovat na Zatrolené hry :-)

Teď jen prioritně řeším optimalizaci JavaScriptových knihoven, aby se stránky načítali rychleji a nestahovaly se zbytečné věci (po rychlém bujení funkcí jsou teď ZH docela zabordelené a těžko se do nich něco nového dopisuje)...

10.6.2010 18:35:18

vysoká hodnocení uživatele
Když už se zde hovořilo o tom, že někteří uživatelé dávají v průměru velice vysoké hodnocení, respektive když se podívám na profil některého hráče, tak lze vidět, že vlastní hry u nichž dal vysoké hodnocení.
Ovšem není to dáno tím, že takový hráč má doma jen hry, které se mu líbí? Např. já dal nižší hodnocení u některých her, ale takové v mém profilu nikdo neuvidí, protože jsem je prodal. Nelíbily se mi, tak šly z domu.

11.6.2010 06:38:43

Charitativní aukce

Bylo nebylo - dobročinná aukce
Bylo nebylo - dobročinná aukce
Akt. cena: 999
Končí za: 21 hodin

Všechny tyto aukce >>

Vybíráme z Bazaru

Drums of War Kickstarter Pledge
Drums of War Kickstarter Pledge
Akt. cena: 690 Kč
Končí za: 12 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas