Hodnocení her - vaše názory

Tak abysme tím nespampovali diskuze u her, chtěl bych tady rozjet diskuzi na téma hodnocení her
Takže pro začátek:
1.) Hodnocení je subjektivní - i když budu mít odehráno sto her, tak hodnocení nikdy nemůže být objektivní, hodnocení je vyjádření mého názoru, a to je vždycky subjektivní záležitost
2.) Názor nemusí být založený na velké zkušenosti (tj. můžu hodnotit po jedné hře) - názor si můžu udělat i když toho o problému vím relativně málo, samozřejmě ho můžu později změnit, stejně tak se dá změnit i hodnocení hry
Problém, že by někdo špatným hodnocením dobré hry tu hru odstřelil, řeší statistika, prostě se najde zas dvacet dalších lidí, kteří ho přehlasují.
3.) Při hodnocení se má využívat celá hodnotící stupnice - dřív sem to dělal tak, že skvělá hra dostala pět, průměrná hra čtyři a hra, která mě nezaujala, tři, proto, že hrám obecně fandím, tak proč jim dávat málo ... tak to sem přehodnotil a hrám ze svéhu have-listu a wish-listu sem ubral.
Dva a půl hvězdičky je průměr, čili tam si představuju hru průměrně zábavnou, která nenudí ale taky ničím nevyniká. Nad tři hvězdičky už je hra hodně zajímavá, a když se mi něco nelíbí, tak to prostě dostane hvězdiček málo ... čímž je zaručeno i to, že hry, které dostaly hodně, tak opravdu vyniknou.
9.6.2010 07:40:41

souhlas ... ale
Jo souhlasím s tebou, ale myslím, že pokud dá někdo jednu hvězdičku, když hodnocení u všech ostatních neklesne pod 4, tak by bylo dobré, aby to ten dotyčný ohodnotil slovně v diskuzi proč tak činil. Neříkám, že je to tvůj případ, ale někdo může hrát v té hře něco blbě, přehlédnout nějakou fatální věc z pravidel, čímž se třeba stane hra nudnou nebo nehratelnou a pak ta jedna hvězdička není hodnocení, ale je to třeba jen nepochopení pravidel a to si myslím, že do hodnocení nepatří. Takže je dobré konfrontovat důvody extrémě nízkého hodnocení.

9.6.2010 07:58:35

přesně tak
Je dobré se zmínit o důvodu, proč jsem tak nebo tak hodnotil. Já například hodntím poměrně nízko arkham horror. Pro většinu zde, je to skvělá hra. Já ji hrál třikrát. Pokaždé jsem chtěl aby už byl konec. Kooperativky mám rád a u galactiky, ale i u pandemicu zažívám zrychlený tlukot srdce. (o space alertu ani nemluvím) A proč to? možná je to z velké části tím, že za a) lovecraftovy povídky mě nijak neoslovily(narozdíl od Space alertu - ten mě uChvátil) a to jsem jich četl poměrně dost. A za druhé to může být s tím, že jsem to nehrál se správnou partou nebo aspon jedním profíkem. Vždy jsem to byl já, kdo se to snažil vysvětlit a vést. Pokud by má zkušenost byla jiná, i hodnocení by mohlo být jiné.

9.6.2010 08:06:34

trohatovo hodnocení El Grande
Jestli jsem to správně pochopil, tak z důvodu toho, že nemáš rád hry druhu "area control", tak všem těmhle hrám dáváš jednu hvězdičku? To se mi zdá vůči těm hrám trošku nefér, protože takových her je opravdu hodně v různé kvalitě a házet všechny do jednoho pytle se nedá. Moje hodnocení hry vychází z kombinace dvou faktorů:
1)jak se líbí hra mě
2)i když se mi nelíbí, tak jak si stojí ve srovnání s hrami podobného principu
Touhle kombinací se mi při hodnocení nemůže stát, že totálně odstřelím hru jen proto, že mě osobně nesedí. Ale chápu, že to můžou mít jiní lidé nastaveno jinak.

9.6.2010 08:10:58

souhlas
Souhlasím se vším, co zde zaznělo.
Určitě se nebát dát hodnocení už po prvním zahrání a když si hra zaslouží další hraní, tak přehodnotit v případě, že jsem zjistil, že je hra lepší než se zdála na poprvé a nebo naopak.

Určitě nevidím důvod, jako se již v minulosti stalo, někoho "pranýřovat" za nízké nebo naopak vysoké hodnocení.

9.6.2010 08:11:36

ad Deth
Pranýřovat ne, ale dožadovat se vysvětlení abych zjistil jestli důvodem nízkého hodnocení není to, že se něco hraje blbě nepochopením pravidel.

9.6.2010 08:15:44

hodnocení
pokud se nějak vymyká průměru by mělo být nějak komentováno - to už se myslím diskutovalo v návrzích
hodněkrát se mi stao, že jsem pak psala dotyčným jinak hodnotícím lidem proč dané hře dali tolik a tolik bodů ...

9.6.2010 08:16:37

el grande
mně to příjde k té hře nefér. jedna hvězda by měla být nachystaná pro hru, která nefunguje, je odfláknutá, nevyladěná atd. Jasně, že hodnocení je vždy subjektivní, ale pokud 5 hvězd je geniální hra, 2,5 průměr, 1 pak nutně musí znamenat nejvyšší zlo, hru, kterou je ztráta času hrát atd. což el grande prostě není. jasně, nemusí ti sednout, ale měl bys být schopen objektivně říci, že i když není pro tebe, má jistý potenciál. Navíc si myslím, že za tvoje hodnocení může hlavně to, že jsi prohrál :) a že bylo pozdě. a že jsi nerozkódoval plně jak vlastně hra funguje. příjde mi to prostě škoda, že jsi s tím tak rychle hotový.

9.6.2010 09:08:46

ad kandelabr
Naprosto přesně výstižně řečeno.

9.6.2010 09:14:56

kandelabr
1 se má k průměru stejně jako 4, a čtyřka má ke genialitě daleko ... dobrá beru tohle v úvahu ale na víc jak jedna a půl nepůjdu, maximálně můžu poprosit Dia o smazání mého hodnocení

9.6.2010 09:15:30

největší zlo
jsu rozhodně Dostihy a sázky

9.6.2010 09:16:19

trohat
od průměru jo, ale v našem hodnocení nelze dát nulu, čili nad čverkou je jště 4,5 a 5, pod jedničkou už jenom 0,5. čili jednička je jen předstupínek před absolutním hnusem, který se nedá považovat za hru.
nechci tě přesvědčovat, abys měnil svoje rozhodnutí, jen s tvým systémem hodnocení nesouhlasím :) a el grande jsem dal devítku :)

9.6.2010 09:24:38

klidně
ať si dá třeba 0 jenom by opravdu bylo třeba dát k tomu popis stylu: hrál jsem jednou a prohrál jsem, nelíbí se mi grafika, systém hry a pod
jakýkoliv důvod je dobrý, ale je třeba vědět proč tam ja jedna hvězdička je

9.6.2010 09:28:01

ad hodnoceni
muj nazor - moc bych prosil, aby se tu zbesile nejednohvezdickovalo a nekteri zde neprojevovali maximalni aktivni usili jen v tom, ze tu rychle ohvezdickuji vsechno, k cemu kdy byt jen pricichli, jenom proto, aby tu udelali zarez na pazbe u co nejvice her. Jiste, subjektivne se mi i jinymi vychvalovana hra muze natolik nelibit po prvni hre, ze ji nacpu jednu hvezdu. Par takovych her bych taky mel, ale neudelil jsem hodnoceni, to jsem udeloval a z u her, ktere jsem hral vickrat, urcite vicekrat nez 2x. Ja to mam vetsinou tak, ze me hra spise ze zacatku nadchne a tak dam hodnoceni vysoke a postupem casu se ten hnazor vybrusuje a hodnoceni postupne klesa. U her, ktere se u me drzi stale na 4 a 5 hvezdach je u me jiste, ze jejich hodnota u me neklesa. Kazdopadne trend - zahrat si co nejvice her a rychle jim tu naskladat po hvezdicce, protoze se mi na prvni sup nezalibily, se mi moc nezamlouva. Je to takove spamovani v hodnoceni a notoricti jednohvezdickari by se meli dostat do pozornosti Dia, zda tu nahodou neco kapku nesmrdi.

9.6.2010 09:34:16

Křen, Kandelabr
Křen - Samozřejmě souhlasím, já měl na mysli to, aby se nakonec všichni do někoho nestrefovali nepřiměřeně kvůli tomu, že dal nízké hodnocení (nebo jiné než valná většina), to by se pak mohl kde kdo bát hvězdičkovat.
Kandelabr - Pokud by se držel hodnotící celkově při zemi u všech hodnocení her, tak bych bral, že dá i u solidní hry za 1, pokud ovšem hodnotící dá za 1 jen jednou a jinak se drží vysoko, tak plně souhlasím s tím, že je to asi nefér.

9.6.2010 09:40:42

PJ

Mnoho povyku pro nic?
Abych řekl pravdu, připadá mi, že to moc rozebíráte. Na hvězdičky skoro vůbec nekoukám - čtu popisy, recenze a komentáře hráčů.... A důvody, proč to tak dělám, tady už zazněly.
Osobně bych si však nedělal hlavu z těch několika "jednohvězdiček", ale spíš z nadhodnocených her. Nevím, kolik uživatelů už vnitřně došlo k závěru, že 2,5 hv. je průměr, tj. dobrá hra...

9.6.2010 09:42:45

Ella
ale to by musel dávat popis každý kdo hodnotí, a pak by byla diskuze plná nečitelného plevele
ano, prohrál sem, ano, do systému sem taky moc nepronikl, ale proto sem taky jen odklikl jednoduché hodnocení ve formě hvězdiček a dál sem se k tomu nevyjadřoval
a jestli se někdo chce při koupi řídit mým počtem hvězdiček, tak 1.) mi to přijde divné, protože hvězdičky mu moc obrázek o hře neudělají, měl by se orientovat podle psaných názorů, reportů a recenzí, pokud ty nejsou tak třeba podle diskuzí
2.) stačí když se mrkne do mého profilu a pozná že se orientuji na jiný typ her
a jestli někomu vadí že se mi nelíbí jeho oblíbená hra tak to sorry ale každému se líbí něco jiného ... takže můžeme zavést to že každý bude hodnotit jen to co se mu líbí, každá hra bude mít pět hvězdiček a můžeme se všude chlubit, že náš koníček je nejlepší na světě protože neexistují špatné hry
sorry ale už sem se trošku rozčílil :)))

9.6.2010 09:44:22

ad Ringo
No ve všem bych s tebou souhlasil, až na ten závěr. Ono asi stejně jako se kritizuje jedna hvězdička, tak by se mělo kritizovat všech pět hvězdiček. O víkendu si dám asi tu práci a přehodnotím všechny mnou ohvězdičkované hry. Zase souhlasím s trohatem, že by se u každého člověka mělo hodnocení her pohybovat kolem průměru a že 5 hvězdiček bych asi měl dát tak 2 až 3 hrám, které jsou z mého pohledu opravdu geniální a v něčem vyjimečné. Ono když má někdo z 20 hodnocených her u 15 všechny hvězdičky, tak je to stejná blbost jako hodnotit El Grande 1,5 hvězdičkou.

9.6.2010 09:45:35

no
Necháp proč je blbost dát El Grande 1 hvězdičku. Já dal taky 1 hrám, které jsou pro mě hnůj a jinak jsou oblíbené, třeba Citadela. Každý má právo na své hodnocení, od toho tu hvězdičky jsou. I když chápu, že někomu může hodnocení po jedné hře připadat nefér, také většinou nehodnotím po jednom zahrání. Jako odstrašující příklad slouří hrajeme.cz, téměř vše má plný počet hvězdiček.

9.6.2010 09:50:37

throat
no, ja bych nerekl ze by kazdy hodnotil jen co se mu libi. Pokud ti zanrove nejaka vec absolutne nesedi, prijde mi nefer ji naflakat po jedne hvezdicce a neni to o tom ze by to byla spatna hra, ale ze tohle ti proste nesedlo zanrove. Ja se taky nehrnu do hodnoceni napr. party her. Muzes mit treba rad area kontrol hry, ovsem ne kazde das 5 hvezdicek jen proto, ze je to area control, ne? Muze se stat, a urcite se to stane, ze v area control narazis na hru, ktera je nepovedena i v ramci zanru. Ja mam treba rad area control, Tikal, Java bomba, ale Maharaja a Mexica mi moc nesedly, nedam jim 5 hvezdicek jen proto, ze area control. Samozrejme se ti stane, ze si zahrajes hru z jineho zanru a chtel bys ji treba ohodnotit, v tom pripade ale bych prosil fakt o zahrani si vice partii a ne hodnotit podle prvni dokonce ucebni partii, kdy se teprve rozkoukavas a nemas sanci pochopit vsechny taje herniho mechanismu, vsechny moznosti, vsehcny principy a jejich vyuzitelnost (viz. tvuj komentar napr. k Cosmic Encounteru).

9.6.2010 09:53:26

kren
Jo souhlasím :) Sám jsem dal 5 hvezdicek jen 5 hrám z cca 80 hodnocených.

9.6.2010 09:53:43

ad Sydo
No s tím Sydovým názorem na jednu hvězdičku u El Grande až tak nesouhlasím (a to ne proto, že je Citadela má oblíbná hra :D), s čím ale se Sydem plně souhlasím a to je podle mne větší problém, než jedna hvězda u El Grande, tak to je naopak ta inflace hvězdiček a bohužel je to už i tady a nejen na hrajeme.cz. Je pravda, že když dá tady někdo jednu hvězdu všeobecně uznávané hře tak je oheň na střeše, ale že někdo sází plný počet za druhým, tak nad tím se nikdo nepozastaví.

9.6.2010 09:56:35

kren
Souhlas, 5kama taky šetřím, ty si schovávám pro ty největší epické pecky nebo naopak pro ultrazábavné hry.

9.6.2010 09:59:26

ad Ringo
Ač nerad (protože s Ringem většinou tvrdě polemizuju :D), musím s Ringem tentokrát plně souhlasit. Ringo to popsal naprosto trefně.

9.6.2010 09:59:56

Hodnoceni
Moc nechápu k čemu je extrémě subjektivní hodnocení, které hodnotí více než hru momentální rozpoložení člověka, který hru právě hrál. Hodnocení podle mne s sebou nese určitý závazek a zodpovědnost a to zejména u her, u kterých celkově moc hodnocení není a chybí tak statistická korelace.
Hodnocení je vždy pro druhé. Pokud hodnotím jen pro potřebu hodnotit, blížím se tím malému dítěti nebo exhibicionistovi.
Hodnocením říkám svůj názor, který má váhu a začne být zajímavý teprve v případě že je podložen argumenty.

Třeba v Essenu k mému stánku přišli dva amíci, hrozně vysmátý a velký machři. Nechali si mojí nevalnou angličtinou vysvětlit Fantastát. Poslouchali vysvětlování cca 5 minut. Furt chtěli začít hrát bez ohledu na to jestli znají všechna pravidla. Nechal jsem je svému osudu. Hráli pět minut a přestalo je to bavit. Na Boardgamegeeku hodnotily Fantastát, který obsahuje čtyři různé hry pouze pod tímto dojmem. Dokonce napsali že hra vůbec nefunguje. Nicméně jsou na Boardgamegeeku zřejmě docela zavedení, takže věřím že jejich hodnocení má určitou váhu. Navíc hra celkově moc hodnocení nemá a tak to o ní vytváří docela špatný obrázek. Nelze se dopátrat, jak toto hodnocení ovlivňuje ostatní, ale věřím že asi trochu jo. Když vezmu v potaz kolik jsem do hry vložil energie a co mě všechno její vývoj a výroba stála, tak mě to docela štve. Mám pocit že ty dva si byli tak jistý svoji profesionalitou, že prostě přehlídli X pravidel, hra jim nefungovala a z jejich pozice profíků prostě cítili velkou potřebu sdělit to ostatním...

Rozhodně pokud mám pocit, že hra nefunguje (to je případ kdy bych dal jednu hvězdičku), snažil bych se ověřit v několikách hrách proč. Pokud mi hra jen nesedí, z nějakého důvodu mé vyhraněnosti vůdči určitému typu her, hodnocení nemá smysl. Tuto soudnost byćh očekával od každého zkušenějšího hráče.

Z pozice autora, pro kterého je hodnocení důležitým feedbackem to vidím takto :)

9.6.2010 10:03:08

kren
ted nevim s kterym mym zaverem nesouhlasis, ale to je jedno, v jednom mas recht, taky zkoriguji me hodnoceni, mozna se zase nektera ohoblovala. Nicmene jak rikas, 5 hvezdicek jen hram, ktere jsou pro me necim vyjimecne. Ja mam problem urcit, ktere z tech, kterym jsem dal 5 hvezd pro me vyjimecne nejsou:-) Pro me je daleko slozitejsi si odduvodnovat, proc tehle hre ne 5 hvezdicek nez proc tehle hre ne jednu hvezdu:-) V podstate u kazde hry bych musel nakonec uznat, ze tam je neco, co me nenaplnuje z nejakeho hlediska uplne na 100%. A kdybych mel resit tohle, tak mi asi vypadaji vlasy na hlave:-) To radsi hodim 5 hvezd proto, ze hra proste super a hotovo, co kolem toho okecavat vice:-) Samozrejme se muze stat, ze dojde k inflaci a bude to stejne kontraproduktivni jako jednohvezdickovani. Nicmene zase kdyz se mrknu na svuj seznam, tak tam mam bud 4 - 5 hvezdickovky a vsechny hry ktere byly pro me neci mmene jsem prodal. Takze nevim jak to udelat:-)

9.6.2010 10:04:19

Vybíráme z Bazaru

Dva bratři včetně promo pack
Dva bratři včetně promo pack
Akt. cena: 320 Kč
Končí za: 22 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas