Hodnocení her - vaše názory

Tak abysme tím nespampovali diskuze u her, chtěl bych tady rozjet diskuzi na téma hodnocení her
Takže pro začátek:
1.) Hodnocení je subjektivní - i když budu mít odehráno sto her, tak hodnocení nikdy nemůže být objektivní, hodnocení je vyjádření mého názoru, a to je vždycky subjektivní záležitost
2.) Názor nemusí být založený na velké zkušenosti (tj. můžu hodnotit po jedné hře) - názor si můžu udělat i když toho o problému vím relativně málo, samozřejmě ho můžu později změnit, stejně tak se dá změnit i hodnocení hry
Problém, že by někdo špatným hodnocením dobré hry tu hru odstřelil, řeší statistika, prostě se najde zas dvacet dalších lidí, kteří ho přehlasují.
3.) Při hodnocení se má využívat celá hodnotící stupnice - dřív sem to dělal tak, že skvělá hra dostala pět, průměrná hra čtyři a hra, která mě nezaujala, tři, proto, že hrám obecně fandím, tak proč jim dávat málo ... tak to sem přehodnotil a hrám ze svéhu have-listu a wish-listu sem ubral.
Dva a půl hvězdičky je průměr, čili tam si představuju hru průměrně zábavnou, která nenudí ale taky ničím nevyniká. Nad tři hvězdičky už je hra hodně zajímavá, a když se mi něco nelíbí, tak to prostě dostane hvězdiček málo ... čímž je zaručeno i to, že hry, které dostaly hodně, tak opravdu vyniknou.
9.6.2010 07:40:41

hvězdičky
Zrušit hvězdičky by podle mě bylo špatné, protože ne každý má možnost si hru zahrát dřív, než ji koupí. Na druhou stranu je pravda, že hru si nekupuju podle počtu hvězd, ale zase pokud má hra v hodnoceních přinejlepším 3 hvězdy a celkově k ní není moc informací, raději nebudu ztrácet čas čtením cizojazyčných pravidel s tím, že bez hry před očima jsou pravidla ne vždy dobře srozumitelná.

Nesouhlasím v tomto s Trohatem o hodnocení jenom hvězdou, pokud ke hře nemám co říct. Pokud nemám co říct, a chci mít hru z krku, nehodnotím vůbec.

Když hodnotím extrémně jinak, než ostatní, komentář se hodí. Pokud už hra má podobná hodnocení s komentářem, stačí se "přidat" a podpořit tak váhu argumentů, které už byly předneseny.

9.6.2010 11:01:18

zrušení z pohledu nováčka
příjdu na tyto stránky a chci si koupit hru - tím, že je to tu ohvězdičkováno, tak si můžu říct, že tohle hodnotilo x lidí a má to y hvězdiček z toho mi výjde nějaký průměr (brr už jsem chtěla napsat z - moje milovaná matika), ktrý má podle počtu lidí nějakou vypovídající hodnotu
něco se mi líbí, kouknu a jeee má to 4 hvězdičky (tak to asii nebude úplnej shit), pak si přečtu recenze, dikuze, pokud mě t zaujme tak pravidla...
tím, že by se hvězdičky zrušili, tak by šel člověk akorát na slepo a to by byla podle mě chyba

9.6.2010 11:01:33

Hvezdicky
Hvezdicky jsou pro spoustu lidi dost dulezite, z pozice obchodnika to muzu potvrdit;) S rozhovoru s lidma mi plyne, ze dost lidi se opira o to, jak si hra stoji na geeku v zebricku, ktery se od hvezd odviji a chce hru zkusit, protoze se libi ostatnim;) To, ze jim nekteri neprikladaji tolik dulezitosti je dusledkem toho, ze jsou ochotni venovat vyberu her hodiny a hodiny casu procitani recenzi a diskuzi. Kdo jej nema ci neni ochoten obetovat, pro toho mohou byt hvezdy rozumne voditko, samozrejme treba spolu s tematem...

9.6.2010 11:04:22

ad Aneken, Ella, Hike ...
Přesně tyto reakce jsem chtěl svým návrhem vyvolat. Díky za ně.

9.6.2010 11:06:13

zruseni hvezdicek
to byla samozrejme sranda, ZH by byly prvni strankou o hrach, kde by se zrusilo hodnoceni. To by bylo docela zvlastni:-)

9.6.2010 11:07:55

Ella
což ale docela přesně definuje pojem geek - na jednu stranu elita, třeba vzhledem k tomu kolik vydělávají např. programátoři a další profese pracující hlavou, na druhou stranu debilové, vzhledem k tomu co si o nich často myslí ti ostatní :))

9.6.2010 11:25:22

re
Já to vidím tak, že by pomohl komentář hodnocení, ten podle mě hodně pomůže, aspoň já si velmi rád čtu důvody hodnocení na BGG, zvlášť u extrémně vysokých a extrémně nízkých hodnocení.

9.6.2010 11:32:53

hodnocení
podle mě to je mnoho povyku pro nic. Pokud se podívám na hru a vidím, že jí někdo dal 1,5 hvězdy, tak pokud je dotyčný jediný, tak je mi to zcela ukradené. Protože řekněme si upřímně, je mnohem víc lidí, kteří dají hvězd víc, než těch, co dají hvězd méně. Tj. subjektivně hru nadhodnotí.

9.6.2010 11:56:05

kyrys a spol.
Přesně tak. Proto je tam myslím i ta možnost rozbalit všechna hodnocení - a pokud vidím, že se většině hra líbí, ale jeden či dva jsou proti, pak je to prostě v normě a o hře budu uvažovat. Pokud to ale bude cca půl na půl, pak si přeštu jména a jelikož znám názory značné části místních, tak pokud hru odsoudí ti, jejichž názor na hry se s mým značně shoduje, pak se o ní nebudu zajímat tolik, jako když ji odsoudí pár neznámých jedinců.

9.6.2010 12:03:26

trocha moudra :D
tak po procteni vcelku zajimave diskuze, pridam take neco abych mohl by ukamenovan.
Co se tyce me, vetsine her co jsem ohodnotil jsem dal vetsi pocet hvezd. To je take duvod ze je mam ve sve sbirce. Co se tyce hodnoceni her, ktere nevlastnim vetsinou jsem je ani nehodnotil. Coz mozna muze byt duvod proc hry maji obecne vyssi hodnoceni.
A snaha mit hvezdicky objektivni? Myslim si ze to moc dobre nejde, spis nez hodnoceni hry je to hodnoceni vkusu uzivatele. To ze spousta lidi nema cas na to si vybrat hru podle dalsich kriterii je jejich smula. Ve chvili kdy si chci koupit auto tak si take o nem neco zjitim z vice zdroju, popr. si necham od nekoho poradit (v HRASu se vam dokazi dobre venovat a verim ze nejen tam). Kdyz padne jedna odlisna hvezda, cert to vem. I kdyz souhlasim s krenem ze extremni hodnoceni by zaslouzili komentar, rekneme pokud clovek chce dat hre nejake extremni hodnoceni, musi pripojit komentar. Kdyz hra bude mensi hodnoceni od vice lidi je beci soatbe s hrou. Rozumim ze to nemuze fungovat pri malem poctu hodnoceni, ale nema podle me smysl to resit.
Nebo varianta nechat hodnotit jen zkusene. Treba od urovne 7? Stejne to nemusi zarucit objektivitu a bude jeste mene hodnoticich.
Nicmene at uz to nechame na profesionalech nebo na amaterech nedelal bych si s hvezdickami horkou hlavu. Navic nehodnotime kvalitu bananu ale podle toho jak se nam hry libi. V deskovkach je mohem vetsi diverzita vkusu nez jinde. Osobne bych dal take pulhvezdy Galactice (i kdyz jsem fanousek serialu a kooperativnich her) ale ta hra mi prijde spatna. Zatim jsem pulhvezdu nedal, hodlam se dat hre jeste sanci nicmene si nemyslim ze by bylo spatne ji tam soupnout hned.
Puste se do me :)

9.6.2010 12:11:14

Elissa
souhlas :)

9.6.2010 12:16:57

hodnoceni
Kazdy ma pravo na svuj (i spatny) nazor... A hodnoceni je jen jeho shrnutim...

9.6.2010 12:21:42

Můj pohled na hodnocení
Dle mě je to pro většinu lidí velice subjektivní počin. Většina z nás nehodnotí objektivně, někteří hodnotí dokonce po jediné špatné zkušenosti se hrou, u které třeba ani pořádně neznají pravidla. Jde o okolnosti, za kterých se ke hře dostaneme, s kým zahrajeme, jaké je rozpoložení celé hrající skupiny, případně nálada naše nebo našeho spolu/proti hráče.
Já na BGG i tady hodnotím většinou z odstupem několika nahraných partií. Hry, které moc neznám nebo jsem hrál málo, raději nehodnotím.
Pokud se mi něco líbí, je to u mě většinou 8-9, pokud se mi něco skutečně nelíbí, dávám 5-6, když jsem nadšen, dám 10. Pod 5 nechodím z objektivního důvodu - to že se nějaká věc nelíbí mě, neznamená že se nelíbí nikomu a nerad bych svým špatným pocitem ze hry někoho jiného odradil od nákupu, protože právě on bude třeba okouzlen.
Obliba nějaké hry je podle mě jako patřit do nějaké krevní herní skupiny. Co hráč to názor a pocit o hře. Já dám nějaké hře 6 a hráči stejné krevní skupiny dají taky 6. Ale jiná krevní skupina dá 3 a jiná třeba 10. Když se podívám na průměr hodnocení, nevím kolik hráčů mé krevní skupiny hlasovalo, ani nevím, jaké číslo dali. Takže hvězdičkám prostě nevěřím a u některých her tady bych své hodnocení raději smazal, což bohužel nejde. Začínám to vidět stejně jako Sodovka, její hodnocení her je pro mě velice inspirující a osvěžující ... nemate totiž při výběru hry a vše ponechává na mém vlastním úsudku :)

9.6.2010 12:22:19

hodnoceni her
prestoze her mam spousta, tak hodnocene jsou u me skutecne jen ty u kterych jsem par her zahral, aby to bylo aspon trochu objektivni. Jak tak koukam, tak petku mam jen u GO :)
ale osobne bych se priklanel i pro moznost slovniho zhodnoceni proc prave takove skore. Klidne bych se nebal u kazde hry defaultniho tematu, kde by tyto komentare byly zobrazeny s pripadnymi hvezdami

9.6.2010 12:48:35

hodnocení navenek
Tady ty všechny debaty pro a proti geeků jsou naprosto scestné. Mě se nejvíc líbil názor Anekena a Jiramana, protože ti jediní tady mysleli na lidi, kteří sem nechodí často, nebo jsou tady poprvé a první co uvidí, tak je seznam her a u každé hry její hvězdičkové hodnocení - to je první orientační bod a druhý orientační bod může být recenze nebo popis, pokud u hry je. A takovým lidem je vcelku fuk jestli hodnotil Sydo, Ringo, nebo Aneken, jestli je Sydo fanouškem Citadely a Ringo rád hraje člověče nezlob se a nebo jestli je Aneken na vrcholu blaha, když běhá kolem stolu s nafukovacím kyjem :). Prostě takový návštěvník, který sem zavítá narazí na hodnocení hry. A pokud se stane fandou, geekem a bude znát každého ze Zatrolenek, tak už je natolik zkušený, že si informaci o hrách vysosne s více zdrojů. Takže já si myslím, že tak jak psal Aneken, největší význam to má pro lidi, kteří se snaží teprve v hrách orientovat a myslím, že mu můžeme věřit, když má už dlouholeté zkušenosti s prodejem her.

9.6.2010 13:24:03

kren
naprostý souhlas - prostě jako obvykle jsi to napsal líp a výstižněji než já o kus níž

9.6.2010 13:31:52

kren
no jo ale za pár let to může být masivně navštěvovaný server kde hodnotilo mraky lidí a v tu chvíli tě právě může zajímat jak hodnotil někdo konkrétní (příklad ke srovnání je třeba csfd.cz)

moje filozofie je se nevydělovat - ne "my jsme ti, kdo jsme schopní udělat pro ostatní server s objektivním hodnocením her" ale naopak pokládat základy serveru s uživatelsky vytvářeným obsahem, v čemž vidím budoucnost internetu

samozřejmě pokud to Zeus vidí opačně tak stačí říct

9.6.2010 13:38:14

hodnoceni
Jsem tu celkem novy, deskovkam jsem propadl teprve asi pred rokem, takze se povazuju za zelenace. Her zatim vlastnime nemnoho, ale v prubehu jejich hrani se obcas muj nazor na urcitou hru zmeni a soucasne se zmeni i nazor na ty zbyle, takze nekolikrat jsem projel svuj seznam hodnoceni a prekopal ho. Casto se z prvotni euforie dostavi vystrizliveni. Takhle jsem treba stahl Dominion (z duvodu, ze si az moc kazdy hraje na svem pisecku a toho druheho v podstate ignoruje, skoro bych rekl, ze ho ten druhy brzdi ve sve single hre :) ) a naopak jsem pridal Dobyvatelum vesmiru, kteri me po desitkach partii stale vyborne bavi a jeste se mi neobehrali.
Co se tyce hvezdickoveho hodnoceni, tak na to koukam vzdy jako na prvni orientacni bod, kdyz me nejaka nova hra zaujme a ja se tady na ni podivam (soucasne se divam jeste na pocet hodnotitelu). Pokud nema hra nizke hodnoceni, tak nasleduje procitani nazoru v diskuzi.
To o cem pise trohat znam dobre napriklad z photopostu.cz, kde lide hodnoti fotografie tech ostatnich. Na stupnici 0-5 (0 odpad) 95% lidi pouzivalo jen 3-5, pricem 3 brali jako nejhorsi. Jako jeden z mala jsem pouzival celou stupnici a lide se divili, ze nejaka fotografie ode me dostala nizsi hodnoceni nez 3 (coz nekteri neprekousli a samozrejme stejnym hodnocenim pak vraceli mym fotkam, ale to je jina story :D).

9.6.2010 13:38:29

Vlaada

Pohled z druhé strany
Osobně jsem se kdysi při vstupu na bgg rozhodl, že hry nebudu hodnotit, protože hodnotit bych měl jako hráč, a jsou lidi, kteří by mohli vnímat, že hodnotím jako autor, a že v tom je nějaká rivalita apod. Kdybych ohodnotil špatně nějakou hru, která se mě osobně nelíbí, mohlo by to vyvolat rozporuplné pocity u lidí, kterým se ta daná hra líbí více, než moje hry. Zpětně jsem za toto rozhodnutí rád i proto, že spoustu těch autorů teď už znám osobně, a měl bych z toho špatný pocit. Na druhou stranu jsem za hodnocení her od ostatních rád, jak jako autor, tak jako hráč.

Jako hráč: Hvězdičky (nebo na bgg číselné hodnocení) beru jako orientační, spíš jako setřízení názorů. Co mě zajímá jsou ty názory samotné. Podívám se na prvních pár stránek hodnocení, abych zjistil, proč se daná hra hráčům líbí. Podívám se na posledních pár stránek hodnocení, abych zjistil, proč se daná hra hráčům nelíbí. Podle toho si udělám dobrý obrázek o tom, zda by se mohla líbit mě.

Proto také při rozhodování čtu výhradně hodnocení her na geeku, na zatrolenkách mě (nezlobte se) vůbec nezajímá. Naopak, přišlo mi docela matoucí, že u sbírky her každého uživatele člověk vidí popisy, ale ty popisy jsou obecný popis hry, ne názor daného uživatele. A je mi jedno, jestli má daný člověk podobný vkus jako já - úplně stejný vkus nemá nikdo, a já netuším, který element zrovna tuto hru poslal nahoru či dolu (nehledě k možnosti, že danou hru nehodnotí kladně proto, že se u ní posledně ztřískali jak hovada a díky tomu se královsky bavili, nebo naopak hrál s nějakou bandou blbečků, která hru pokazila, a ještě k tomu jim někdo blbě vysvětlil pravidla).

Jako autor: Asi tak prvního čtvrt roku po vydání hry sleduju hodnocení a čtu každou jednotlivou reakci. Je to pro mě cenný feedback. Nestěžuju si na žádné hodnocení (i když mě samozřejmě štvou lidi, kteří hru nehráli, ale dají jí 1/10 jen proto, že je kolem ní moc hype, nebo že zrovna v žebříčku soupeří s jejich oblíbenou hrou - naštěstí takových moc není). I to, že někdo hru nepochopí, beru jako svou chybu. Hodnocení není recenze, a tak může být poměrně subjektivní. U recenze jsem náročnější, a oceňuju profesionály, kteří se dokáží povznést nad okamžitý osobní dojem, a snaží se ten dojem extrapolovat nebo se snaží najít objektivní fakta. Recenzent, který píše: "nechápu, co se tolika lidem na té hře líbí", dokazuje spíše svou neznalost než co jiného. Zkušený recenzent ví, co se lidem na hře líbí, dokáže to zhodnotit, a jestli připojí poznámku, že jemu osobně se to nelíbí, pak na dojmu už nic nemění.

Na druhou stranu oceňuju lidi, kteří jsou zkušení natolik, že hru hodnotí v rámci její kategorie. Člověk, který napíše "asi je to dobrá strategie, ale já mám radši party hry, takže dávám 2/10" mi přijde trochu mimo. Kdo evidentně není cílová skupina, měl by mít dost rozumu na to, aby buď hru nehodnotil, nebo se pokusil objektivně ji porovnat s jinými hrami podobného typu. To by to zrovna tak mohli hodnotit lidi, kteří vůbec stolní hry nemají rádi.

Obecně tedy s většinou toho, co Trohat píše, nesouhlasím, ale je mi to jedno, protože díky tomu, že je pouze číselné, se na hodnocení her na Zatrolenkách stejně vůbec nedívám.

9.6.2010 13:38:47

ad Vlaada, Jiraman a Aneken
Myslím, že názory těchle tří lidí (2 x autor + 1 x obchodník) hovoří za vše a jsou dost inspirativní. Zdálo se mi, že už debata sklouzává do vzájemného názorového střetu a pohledu několika geeků, aniž bychom se zamysleli co to hodnocení obecně přináší navenek. A vážím si Vlaadova názoru, kde natvrdo řekl, proč je pro něho osobně hodnocení na Zatrolenkách na nic a jinde je pro něho důležité. Možná by to mohla být inspirace pro nás a pro Dia.

9.6.2010 14:10:07

muj skromny nazor
tenhle skvely web sem objevil asi pred mesicem, ale od te chvile tady chodim kazdy den. Hvezdickovy system byl pro me prvnim voditkem na ktere hry bych se mel podivat a zainvstovat cas na prozkoumani zda by mne zaujaly a nebo ne. Pokud by hvezdickovy system nebyl nemel bych se absolutne ceho chytit jako naprosty novacek. Ano mohl bych se chytit podle hodnoceni na jinych webech ale uz pri pohledu na zdejisi top10 mi doslo ze tohle je proste uplne jiny level hrani :)

9.6.2010 14:44:07

Stupnice
docela me zaujala jedna myslenka, k tomu nadhodnocovani. Ze 3 je hra dobra a ze to mnoho lidi nedokaze vnimat a jako dobrou hodnoti 4 - 5 hvezdickami. Ja treba v pohode jsem schopen rozdat devitky a osmicky na BGG, ale kdyz jsem postaven pred 5 hvezdickovou stupnici (do pulhvezdickovani se moc vzit neumim, zpravidla stejne zaokrouhlim nahoru nebo dolu), tak mam dilema. Protoze pro dobrou hru mi na stupnici zustane 4 a pro vynikajici hru ktere bych dal 9 - 10 bodu petka. Trojka je hra, ktera je na 60% a 60% hru bych si fakt nekoupil. Mam to mozna prilis vzite z dob pocitacovych magazinu, kde 70% (7/10) byl tak tak nekde na pomezi - zahraje si to opravdovy fanousek, pro ostatni spise prumerna hra, ktera kdyz je mine, nic hrozneho se nestane. Tech 70% tady pro me chatrakterizuje tri a pul hvezdy. Tady treba vidite, ze i pristup k hodnoceni mame kazdy jiny a co je pro nekoho 3 hvezdy muze pro nekoho znamenat jen 60%, proste hra mimo zajem. Ja jsem treba ted projizdel ty sve pethvezdickovky a zjistil jsem ze bych nenadhodnocoval, bud bych vsechyn musel srazit na 4 hvezdy a nebo bych hodne musel premyslet, proc davam dolu tuhle hru, zatimco tuhle nechavam na peti, pritom se mi libi +/- obe stejne, jenom kazda trochu jinak. Tech pethvezdickovych tam mam 10 a rekl bych ze to neni zase tak moc, vzhledem k tomu ze jsou vsechny v me sbirce, tedy znamenaji pro me must have:-) Ja se umim vlezt do desitkove stupnice popripade do procentualni stovkove stupnice (tu mam vubec nejradeji, protoze 75% se mi zda lepsi nez 7,5). Ale to uz jsme tu taky probirali hodne a ty hvezdicky tu proste asi zustanou forever:-)

9.6.2010 14:56:59

cSf.Loser
skvely pohled, myslim ze nas sem vetsinou pritahl ten jiny level hrani, zatimco jine stranky stagnuji, tady se to rozjelo, ze se i prodejci prestali bat vozit neMindokovske a neAlbiovskehry:-) Prvni desitka je tady proste hodne vypovidajici (a opet si rypnu do trohata, jeho sestreleni Cosmicu Encounteru z prvni desitky danim jedne hvezdy za jednu ucebni partii je proste neodpustitelne:-)

9.6.2010 15:00:11

hodnoceni
mno ja to beru tak ze kdyz ma hra spatne hodnoceni tak me to od jeji koupi odradi a teprve pak si zacnu cist komentare/popisky. Takze spise jako negativni hodnoceni nez objektivni.

9.6.2010 15:13:52

Ringo
No zdejsi TOP10 je preci jen trochu neco jiného než BGG a to nejen tim, že tam je snad jedine euro. Mně spíš zaujal jiný jev. Nevidím na další místa za top10, ale řekl bych že i to Portoriko jakožto nejlepe hodnocené na BGG, by zde nemělo se svým průměrem (a to i když beru ten průměr bez postihu) šanci (hra na 10.místě má zde průměr 8,5!!) možná ani do první padesátky. I to myslím ukazuje, jak se zde na ZH ve velkém používá maximální hodnocení 10 :) Abych to uvedl na pravou míru, mně osobně to vůbec nevadí, jen mi to přijde zvláštní :)

9.6.2010 15:22:19

Vybíráme z Bazaru

Dungeon Petz (CZ) + Dark Alleys (EN)
Dungeon Petz (CZ) + Dark Alleys (EN)
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 12 dnů

Offcanvas