Hodnocení her - vaše názory

Tak abysme tím nespampovali diskuze u her, chtěl bych tady rozjet diskuzi na téma hodnocení her
Takže pro začátek:
1.) Hodnocení je subjektivní - i když budu mít odehráno sto her, tak hodnocení nikdy nemůže být objektivní, hodnocení je vyjádření mého názoru, a to je vždycky subjektivní záležitost
2.) Názor nemusí být založený na velké zkušenosti (tj. můžu hodnotit po jedné hře) - názor si můžu udělat i když toho o problému vím relativně málo, samozřejmě ho můžu později změnit, stejně tak se dá změnit i hodnocení hry
Problém, že by někdo špatným hodnocením dobré hry tu hru odstřelil, řeší statistika, prostě se najde zas dvacet dalších lidí, kteří ho přehlasují.
3.) Při hodnocení se má využívat celá hodnotící stupnice - dřív sem to dělal tak, že skvělá hra dostala pět, průměrná hra čtyři a hra, která mě nezaujala, tři, proto, že hrám obecně fandím, tak proč jim dávat málo ... tak to sem přehodnotil a hrám ze svéhu have-listu a wish-listu sem ubral.
Dva a půl hvězdičky je průměr, čili tam si představuju hru průměrně zábavnou, která nenudí ale taky ničím nevyniká. Nad tři hvězdičky už je hra hodně zajímavá, a když se mi něco nelíbí, tak to prostě dostane hvězdiček málo ... čímž je zaručeno i to, že hry, které dostaly hodně, tak opravdu vyniknou.
9.6.2010 07:40:41

Súhlas s trohat
Stotožňujem sa s úvodným postom trohata k tejto diskusii. Ak mi už nejaká hra stojí za to, aby som ju išiel ohodnotiť (z akýchkoľvek dôvodov), už si do toho nikomu nenechám hovoriť. Je pre mňa prekvapením, že takýto postup môže komukoľvek z tunajších pohoďákov prekážať. Ušlo mi niečo a zatrolenky sa stali e-shopom? :-)

9.6.2010 22:59:29

Trohat
Osobní názor si jistě můžeš vytvořit po pár minutách hry, ale... Jedna věc je něco si myslet a druhá něco prezentovat druhým. Já osobně bych si nedovolil sepsat např. recenzi po první hře. Hra mě nemusí napoprvé nadchnout, ale než jí budu hodnotit, měl bych si jí zkusit ještě jednou, třeba s jinými lidmi, v jiném prostředí. Může se totiž stát, že při první hře byla špatná skupina hráčů, člověk má špatný den apod.

Já uvedu příklad ze Zatroconu - největším zklamáním byl pro mě WotR, který mi přišel vyloženě nudný a nezáživný. Třeba to ale bylo tím, že ani já, ani protihráč jsme moc neznali pravidla, karty a některé herní principy. Takže než WotRa zavrhnu, chci si ho zkusit ještě jednou s nějakým zkušenějším hráčem, kdy bude víc času na vysvětlování a rady. Pokud mi WotR ani tak nesedne, nedá se nic dělat.

V tom případě by ovšem měl člověk nejenom dát menší hodnocení, ale také napsat, co mu vadilo a proč. O tom se pak dá diskutovat. A hlavně dodržovat kouzelné slovo na "Z", které zmínil RBX ;-)

9.6.2010 23:01:29

hraní a hvězdičky
Tak jsem tuhle diskuzi průběžně pročítal .... jestli se už tady některé nevážné věci neberou až moc vážně :) Já mám hry jako koníčka, relax, odpočinek od starostí všedního života.(Beru, že ti, co se tímhle jakkoli živí, to mají jinak). Jako možnost strávit příjemné chvíle s rodinou, přáteli... absolutně nerozlišuju euro, ameriku, ať si to každý nazývá jak chce, je mi to jedno. Jsou chvíle, kdy se skvěle bavím při Lascaux, Heckmecku, Ligrettu (se začínajícími dětmi v klubu) nebo při Warrior Knights v šesti na ZatroConu....Dominion bych hrál furt, pokud zrovna neválčím s Arcane Legions...takže nemám problém dávat většině her vysoká hodnocení, protože na většině z nich si dokážu něco najít... Když jsme u toho WotRa, taky jsem si ho na ZatroConu zkusil...nejsem znalec Tolkiena, knihu jsem nečetl, viděl jsem film (dokázal jsem u něj usnout), takže vím, kdo je Aragorn, Gandalf, Saruman ale nevím, kdy byl kdo korunován, kdo odkud kam vyjel a co se kde vlastně stalo. Takže ačkoli jsem u hry působil jako naprostý trouba, který se snažil tak akorát pochopit, kterou kartu kdy může zahrát, co znamenají symboly na kostkách...přesto mi tahle hra přinesla neskutečný zážitek, když jsem viděl, jak mí spoluhráči touhle hrou "žijí". Jak naprosto perfektně ovládají všechna dějové souvislosti, jak se o tom baví jakoby o reálném světě, dokonale ovládají a znají mapu...takže herně pro mě nic moc, ale zážitek ohromný a s odstupem času přibývající chuť do téhle hry proniknout a třeba si konečně přečíst i ty knihy...
Na Zatrolenkách je mi fajn, i když nejsem klasický a typický představitel hlavního proudu :)
Hodnocení her beru jen jako doplňkovou informaci a nemám problém přijmou od někoho jednu a od někoho deset hvězdiček. Hodnocení je jen jedna z mnoha informací, které na Zatrolenkách o nějaké hře získám...
Tož asi tak, no....

10.6.2010 06:56:24

Zbytečný hon za "objektivitou"?
Osobně hodnocení a recenze považuji za čistě subjektivní záležitost a pokud si zahraju jednu partii hry, tak se dokáži rozhodnout zda:

1) Už tuhle hru nikdy a za žádnou cenu hrát nechci a pak ji klidně nemilosrdně udělím jednu či dvě hvězdičky. Příklad Warcraftu bez rozšíření. 1x hrané, nuda převeliká -> 2/10 (už nikdy to hrát nechci, možná s rozšířením pár kol bych zkusil).

2) Ta hra v sobě něco má a nechtěl bych ji takhle nemilosrdně odsoudit a pak než ji ohodnotím, tak ji ještě šanci dám v několika hrách. A pak ji klidně dám nízké/vysoké hodnocení, podle toho, jak moc mě baví (a je mi jedno, jestli je od Knizii nebo od Vlaadi). To je teď například Galaxy Trucker, který je zajímavá hra, hrál jsem ji tuším 2x a zatím se mi zdá tak 6/10 (a netvrdím, že někdo jiný nemůže dát 10 a někdo jiný 1), ale ještě to chci párkrát zkusit.

Vůbec aspoň pro mě je při hodnocení naprosto irelevantní, kdo hru vytvořil/vydal/nakreslil/... Hru hodnotím čistě podle toho, zda a jak moc mě baví. Pokud je to třeba super hra, ale přistihnu se při jejím hraní, že se chvílemi nudím nebo dělám něco jiného, tak už u mě nějaké body ztrácí. Ale nebojím se udělit i maximální ohodnocení hrám, které si zahraju kdykoli rád a často ještě lobuju abychom si je zahráli (např. Arkham, Ticket to Ride, RoboRally :-)

Takže jen abych to shrnul. Každý má právo hře dát libovolné hodnocení, pokud si hru aspoň 1x vyzkoušel (Agrikola se mi nelíbí mechanismem ani tématem, ale nehrál jsem, takže nehodnotím). A NIKDO nemá právo ho za to hanět nebo mu nadávat. Hodnotící by ale měl být schopen případně své hodnocení rozumně odůvodnit (tím nechci říci, že bych začal uživatele vyslýchat, ale prostě občas se někdo zeptat může, aby ten názor schovaný za hvězdičky hodnotící uživatel rozvinul).

10.6.2010 08:01:13

rbx

Zeus
Já nemam nic proti tomu, hodnotit hru po jednom zahrani. Jen mi přijde nefer odstřelit hru kvůli tomu, ze jsem ji třeba nepochopil. Ale už mlcim, ostatne hodnotim hry velmi sporadicky, protože mě to moc nebere. Jen mám rad fair-play.

10.6.2010 08:21:05

Zeus
jako klidne bych s tim souhlasil, nekdy se stane ze proste na prvni zahrani ve hre objevis vse a nema ti nic vice co nabidnout a kdyz te to ani tak nebavi, tak to na prvni zahrani odstrelis. No problem. Taky mam takove adepty. Nicmene nemelo by to byt uplne beze smyslu. Kdyz jsem si precetl od Trohata, proc odstrelil Cosmic encountera (pomijim zpracovani, to se nemusi libit kazdemu, to chapu). Schvalne ocituji par veci, kde Trohat dava jednu hvezdu za to, ze hru defakto nepochopil, nemel na ni naladu a byl uz asi unaven tim hernim maratonem:-):

"tak jediný co ve hře vytváří nějakou sci-fi atmosféru jsou obrázky a příběhy na kartách ras - no jo ale jakej to má smysl, když většina tý atmosféry (tj. většina ras) zůstane celou dobu ležet nepoužitá v krabici ?"

"o takže to nejzajímavější z celé hry si můžu prohlédnout až po hře, když si prolistuju karty ras ... hmm no ale slyšel sem, že právě díky tomu, že jich je tam tolik, tak je hra úžasně variabilní ... a víte co vám na to řeknu ? není ! hra bude pořád stejná, sice budu mít jinou zvláštní schopnost, ale na té hra nestojí, základní mechanismus se zas až tolik nemění"

"variabilita v rámci jedné hry - i ta je minimální
- v podstatě se dá hrát jedna jediná akce, což by až tak nevadilo, ale hlavně - to mi musí hra i nařizovat, na koho mám útočit ?" - tady musim dat komentar, nehral jsem snad jinou hru, ktera by v prubehu byla tak variabilni a menila sled udalosti tak jako CE. trohat proste nevedel co ma delat, nevedel jak kombinovat, jake finty vymyslet, tak hral porad jednu akci. No to potes...To je jako hrat zoliky a celou hru cekat na zolika a jak mi neprijde, tak je to blba hra, protoze bez zolika neumim nic jineho vymyslet:-)

To jsou proste tak zrejme nepravdy, ze dat na zaklade nich jednu hvezdu je proste mimozni, byt na to ma Trohat samozrejme pravo a zakazat mu to nemuzeme.

10.6.2010 08:34:46

Ringo
takže jistě budeš i pro, abysme devadesáti procentům populace sebrali volební právo, protože jejich argumenty proč si vybrali tu a tu stranu sou prostě pitomý ?

takže jistě budeš i pro, abysme devadesáti procentum populace zakázali nakupovat a jíst, protože nejsou schopní zodpovědně vyhodnotit, jak výroba jejich oblíbeného zboží zatěžuje ekologii planety, a jak spotřeba jejich oblíbeného zboží ničí jejich zdraví, a tím zatěžuje naše zdravotnictví ?

nakonec sem rád že výsledek téhle diskuze je směřovat k větší zodpovědnosti, protože když se tak podívám kolem sebe, tak naprostá většina lidí se chová dost nezodpovědně a sem rád, že vzhledem k výsledku lidi ze Zatrolenek do téhle skupiny řadit nemusím

10.6.2010 08:43:54

Joe

Ringo
Však on Trohat určite "prozřeje" a pri najbližšom (vynútenom? muhehehe!) zahraní Cosmicu s nejakým fanúšikom mu to "docvakne" :)))))))))))

10.6.2010 08:52:15

trohat
Jak to tady pročítám, tak mám takový pocit, že to nebude dlouho trvat a buď tě ukamenují a nebo upálí jako čarodějnici :-))) .
p.s. doufej, že nevědí kde bydlíš...

10.6.2010 09:02:55

už toho
fakt nechme, už to stojí na místě.

10.6.2010 09:17:00

Trohat 10.6.2010 08:43:54
postradam souvislost teto diskuse s volebnim pravem obcanu a bude to asi uz vse, co jsem tu k tomu chtel rici:-)

10.6.2010 09:30:18

Ringo
pomalu chápeš :))
pokud smím hodnotit jen v případě, že sem svůj názor schopen podložit rozumnými argumenty, tak i volit bych měl jen v případě, že budu schopný podložit svou volbu rozumnými argumenty ... prostě pokud zodpovědnost, tak zodpovědnost ve všem, a hlavně v tom důležitém

10.6.2010 09:42:46

kandelabr
jj už je to offtopic, teď už se jen snažím provokovat Ringa :))

10.6.2010 09:49:12

Už toho nechte
Já tenhle web beru pořád jako informativní web, ne jako web komunitní a to i přes skvělou atmosféru Zatroconu, přátele a všechny diskuze. Je třeba si uvědomit jaké procento lidí ze stovek registrovaných lidí a dalších mnoha stovek neregistrovaných je tady aktivních, hodnotí, diskutuje, překládá a píše recenze. To procento je relativně malé, takže tady to malé procento by mělo vytvářet tenhle web co nejinformativnější a neuzavírat se do své úzké komunity, kde se bude poplácávat po ramenou na jakém je kdo levelu herní vyspělosti a ohrnovat nos nad lidmi a hrami které a kteří neodpovídají jeho levelu vyspělosti. Já na tenhle web přispívám, překládám a zpracovávám herní komponenty ne pro sebe, ale pro všechny, kteří sem třeba i náhodně zabloudí a byl bych strašně nerad aby se tenhle web změnil pouze v komunitní web highlevelových geeků.

10.6.2010 10:00:46

trohat
Tak to nikdy nebylo tak tezky, Ringo to je velkej diskuter;)

10.6.2010 10:01:18

Trohat
jenze to pravo dat tu jednu hvezdicku ti nikdo neupira, tak jako nikdo neupira nekomu pravo jit volit, i kdyz blbe, ale vycist mu to muzu, ne?

10.6.2010 10:02:58

anaken
Trohat si koleduje o flame tezsiho kalibru, jeste chvili a prejdu od cajickovani k necemu tvrdsimu:-D

10.6.2010 10:03:34

Ringo
Nechci se téhle účastni, ale nikdo nemá právo soudit, co to znamená jít blbě volit nebo blbě se rozhodnout? Kde máš měřítko na to co je blbě nebo ne? Od toho jsme si v roce 89 získali demokracii, abychom měli právo na svůj názor, a i když je jiný,nemá nikdo právo soudit co je blbě a co ne.

10.6.2010 10:07:10

sappho
ach jo....ja s tim nezacal, jenom jsem reagoval na Trohatovu hypotezu, ktery tady ty volby vytahnul a dava je tu do nejake souvislosti. Ja si stale si stojim za tim, ze nevidim souvislost mezi hodnocenim hry a volbami. Rozhodne jsem dalek k tomu, nekoho kritizovat za volbu, to delaji obvykle ti, kteri ve volbach nevyhrali a myslim si o tom samozrejme sve, stejne jako o snizovani hlasu volice s tim, ze tomu ten volic urcite nerozumel a nevedel co voli.

10.6.2010 10:14:44

roztrhejte si občanky
já to vidím tak, že mě vždycky strhnou Vaše nadšené diskuze o nové hře, natěším se a pak dostanu po čumáku, když zjistím že s tím nikdo se mnou nechce hrát

10.6.2010 10:26:50

Ella
spise rozlamejte si obcanky, ne? :-)

10.6.2010 10:31:08

:-)
pravda

10.6.2010 10:32:56

To Ella
Musíš s přítelem prohrávat a pak uvidíš, jak hraje hry které by jinak nehrál! :D A neboj... Titan ho dostihne a budeš ho mít taky doma! :)

10.6.2010 10:42:38

Jen dodám..
To, že Trohat dal CE jen 1 hvězdu, mě sice opravdu mrzí pač CE miluji ale je to jeho věc. Nejvíc semi líbilo když tu někdo napsal, že se hodnotit má zodpovědně.. A pokud ten pocit má Trohat u CE tak pak je asi vše OK.. :D
Já hodnotím hry až po delší době.. třeba Pax, jsem si raději zahrál 2x protože se mi nechtělo věřit, že existuje deskový Bůh! :D:D Hergot.. já bych si jej zahrál!

10.6.2010 10:44:48

SSZGSA
a myslíš že pořád neprohrávám? ale na titanovi budu pracovat přes léto a snad počítačové firmy dají a budou vycházet samé blbé hry PES nevýjde vůbec a já budu mít klidný podzim :-)

10.6.2010 10:48:03

Vybíráme z Bazaru

Star Wars: Destiny
Star Wars: Destiny
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 14 dnů

Offcanvas