Prodlužování aukce o den

Zažívám v aukcích takový nešvar a to je navyšování ceny v posledním dni o minimální částku. 

Rozumím pointě, že by měli mít všichni čas na to zvednout své příhozy pro lidi co o to mají zájem, ale třeba včera se mi stalo, že někdo přihodil do aukce 2 vteřiny před půlnocí 23 korun. A stává se to celkem pravidelně. Je to taková taktika, která nemá za cíl vydražit hru na férovou cenu, ale utahat lidi v aukci na minimálními příhozy.

Dokonce jsem zjistil že ten stejný uživatel mi tohle udělal už podruhé. 12 vteřin před půlnocí přihodil 13 korun.

 

Velmi hezký systém má Aukro. Zadám hodnotu kterou jsem ochoten zaplatit a příhozy probíhají automaticky. 

Případně pokud je aukce prodloužená o 3 dny tak v posledních 2 hodinách umožnit přihazování/prodlužování pouze lidem kteří se již akce účastnili případně o nějakou rozumnou částku a ne prodlužovat aukci za 10 korun o den. Zkrátka zabránit tomu aby lidé kazili aukce tímto umělým prodlužováním. 

 

30.3.2022 11:13:10

@czhDavid protože to co navrhuje, je přesně to samé, co tady všichni kritizujete. Malé příhozy, ale od Bota… což dle vaší pokřivené logiky není takový problém, jako když přihodí 2 kačky reálný uživatel.

5.4.2022 16:09:24 | Upraveno autorem (porovnej)

@Bandy75 Tak tímhle příspěvkem jsi ukázal, že opravdu netušíš jak to bylo myšleno a jak to řeší problém.

5.4.2022 16:36:50 | Upraveno autorem (porovnej)

No a proc nedat prodavajicimu moznost zvolit maximalni delku aukce ve dnech. Tim by i kupujici vedel, do jakeho jde rizika - neni tam omezeni, takze se mi muze stat, ze se budou lide pretahovat do nekonecna.

5.4.2022 17:18:58

Nebo by šlo udělat, že se budou zvyšovat minimální příhozy. Teď např u aukce kde je cena 100 Kč je minimální příhoz 5 Kč (se zvyšující se cenou pak minimální příhoz roste).

A pokud by se aukce protáhla třeba o více než 3 dny za původním koncem, tak by se minimální příhozy zvýšily. Např. u 100 Kč ceny by byl min. příhoz 10 Kč. Po dalších 7 dnech pak min. příhoz u 100 Kč hry 20 Kč … a tam by to už zůstalo. Zachová se tím stávající model, ale ty opravdu vleklé aukce kde se 2 lidi přehazují třeba i 2 týdny po konci o minimální příhoz by to mohlo trochu urychlit

5.4.2022 17:29:47

@p_lichnovsky  No protože jakýkoliv pevný konec vede k té soutěži v klikání před půlnocí…

5.4.2022 18:19:21

Z toho množství řešení se mně osobně nejvíc líbí navyšování minimální přihozené částky. Teď mě napadá pár variant

1.) Obecně zvednout minimální přihazovanou částku

2.) Omezit maximální počet minimálních příhozů na osobu/aukci třeba na 3 a pak to může % růst

3.) Nastavit minimální příhoz na % z aktuální částky

4.) Zvyšovat možný minimální příhoz s každým prodlouženým dnem.

5.4.2022 19:07:03

A co takhle vybrat vhodné uživatele, po jejichž příhozu už nikdo další už přihodit nesmí? A nebo jen v době, kdy s tím budou souhlasit? Taky řešení ne?

Pár her už jsem tu prodal i koupil; a tahle debata mi přijde vážně ujetá. Ano, i mně se stalo, že jsem aukci nevyhrál. Ano, i mně se stalo, že se aukce protáhla. A co jako? Znám pravidla zdejšího bazaru a nabídnu hru s tím, že ta pravidla znám…

…adminové, změňte osu Země, protože nesnáším podzim. 

5.4.2022 19:39:56

Já se současnou podobou taky problém nemám, stalo se mi teď poprvé, že někdo cíleně přihazoval před půlnocí minimum a aukce se protáhla o 14 dní, až mě to přestalo bavit. Jen jsem hodil návrhy,které tu aukci víceméně nezmění, jen pomůžou těmto případům, což mi přijde jako win/win

5.4.2022 20:34:53

@Stefan234 Moje řeč, veliký palec nahoru.

5.4.2022 20:36:48

@Stefan234 Krásně shrnuto a zakončeno.;-) 

5.4.2022 22:13:21

@Stefan234 - A o kolik by to mělo být stupňů? Že bych to nadhodil na příští poradě. Možná bychom se mohli podívat i na tu otravně eliptickou dráhu kolem slunce a posílat to buď v kruhu a nebo avantgardně po čtverci. :)

5.4.2022 22:58:10

Mimochodem, Aukro nedávno zavedlo možnost prodlužování platnosti inzerátu při příhozech v posledních minutách. Počítám, že to bude na popud uživatelů, kterým se ten pevný konec nelíbil, tj. chtěli pravý opak toho co někteří chtějí zavést zde, všem se zkrátka zalíbit nejde. Každopádně dělat ze ZH bazaru další Aukro mi nedává valného smysl, když už tu Aukro je.

Druhá věc je, že žádný systém nevyřeší frustraci z nevyhrané aukce, pro někoho je pruda, když se těší na hru a zjistí, že ho pár minut před půlnocí někdo přehodil a bude muset čekat minimálně 48 hodin, protože svým příhozem to zase posune. Někomu víc vadí, že ho někdo přehodil pár vteřin před koncem a dal víc než jeho maximum, které by nejspíš zvednul, kdyby měl možnost si to promyslet. Mně osobně do jisté míry frustruje oboje, ale v první případě aspoň nejsem ze hry a pokud hru chci, mám stále šanci ji získát. Navíc za mou frustraci nemůže systém, ale já sám. :) 

A navíc náš systém jde naproti jak prodávajícímu, tím, že umožňuje maximalizovat prodejní cenu, tak kupujícímu, tím, že má dá čas na to, aby podlehl pokušení a poslal to víš. Díky tomu, může získat hru, kterou by jinak neměl, pokud se rozhodne navýšit své maximum. Z pohledu dražby je to optimální, daní za to je čas. Ale v reálné aukční síni také licitátor neřekne, 5000 tisíc, raz, dva, tři bum, prodáno, ale pěkně vyčkává, zkouší kdo se chytí, vyzívá dražitele, když mu přijde, že váhají atp… 

Abych to uzavřel, systém aukcí měnit nehodláme, ale nevylučuji nějaké parametrické změny třeba v minimální výši příhozu, či nějakou progresi růstů minimálního příhozu ve chvíli, kdy jde aukce “do prodloužení”.

5.4.2022 23:09:21 | Upraveno autorem (porovnej)

Další drobná úprava by mohla být, že u příhozů malý čas po půlnoci (15 minut a zároveň max hodinu od posledního příhozu?) by se neprodlužovala aukce o den. Pokud tedy někdo přihodí na poslední chvíli, je tu ještě jistá možnost zareagovat včas a aukci tak neprodloužit o den. “Garantovaný” čas na reakci na příhoz se tak zkrátí ze 24 hodin na 23:45 … 

Ale je otázka, jestli tohle pravidlo není moc komplikované ….

6.4.2022 00:30:46

Zamna systém aukcie úplne vyhovujúci , ak sa nepáči niekomu natahovanie aukcie o deň o minimálny prihoz nemá byt skrblik a ma dat reálnu cenu za ktorú je ochotný  hru kupit a nie prihadzovat po korunách . Ak sa to niekomu nepáči ma možnosť si hru kúpiť na shope za plnú cenu ;) A ak na hru nemá tak nech si ju nekupuje . Tých pár kč / EUR čo ušetrite pri kúpe hry ( pri naťahovani o minimálne prihozy ) Vám život nespasí .  

— Peace 

6.4.2022 09:57:51

Než dělat nějaké úpravy natvrdo, tak mi přijde lepší nechat ty možnosti na prodávajícím, jakože mu dát možnost si tu aukci upravit podle svých preferencí. Pak by lidi mohli nadávat na prodávajícího a ne na bazarový systém:) Myslím tím možnosti jako:

  • posledních 24 hodin prodlužovat aukce o volitelný časový úsek (třeba každý příhoz prodlouží aukci o 8 hodin)
  • zvolit si minimální výši příhozu - asi každý tak tuší, za kolik se může jeho hra vydražit, tak umí nastavit rozumnou výši příhozu
  • možnost neprodlužovat aukci při příhozu poslední den (ano, aukroidní styl)

Ale to už tu všechno bylo řečeno. Jenže s naprogramováním takových věcí, které nejsou nezbytné, se nikdo s… nažit nebude, když jde jen o komfort prodávajícího. Já bych do toho systému nesahal vůbec - jednoho potěšíš, další dva nakrkneš.

6.4.2022 10:31:19

Já bych také žádné velké změny na bazaru nedělal. Pokud někoho obtěžuje přihazování před koncem, korunové příhozy nebo oboje dohromady, tak bohužel asi nepochopil ducha aukce. Ta povětšinou neslouží k tomu, aby kupující sehnal zboží levněji, ale aby prodejce měl co největší výnos. Stejně tak prodejce musí počítat s tím, že se aukce může protáhnout - jinak by měl zboží vystavit jinou formou (Kup teď). Čili já jako kupující v aukci musím dobře vědět, jestli a jak moc o hru stojím. Pokud mě otravují korunové příhozy - přihodím zkrátka pořádně. Pokud pak taky přihodím po korunách, tak si nemám na co stěžovat. Jak už tady zaznělo - protistrana se také zavazuje hru za svůj příhoz koupit. Pokud mě otravuje prodlužování aukce…tak holt asi o danou hru až tak nestojím a nakoupím jinde.:-)

 

Nějaké hry už jsem tu přes bazar nakoupil, někdy jsem vyhrál, nekdy prohrál, někdy zaplatil víc, než jsem původně chtěl, někdy sehnal za pěkný peníz…tak to prostě chodí. Já za sebe jsem spokojen a jsem rád, že to tady funguje:-)

6.4.2022 11:07:18

Párkrát už mně protahování aukce také naštvalo. Pravidla bych neměnil. Podstata problému není v nastavení aukcí, ale v lidech. Nikdo nikoho nenutí přihazovat po minimálce před půlnocí nebo vystavovat věci od koruny u aukcí, kde se dražící poperou. Systém funguje, proto je tu plno. Už by mně ani nenapadlo se dívat na aukro, sbazar apod.

6.4.2022 11:39:52 | Upraveno autorem (porovnej)

Zcela se ztotožňuji s tím, že systém má dobrý nápad, ale “provedení” (zejména u některých titulů) doslova hraniční s psychoterorem. Namísto, aby položka skončila za týden od vystavení, se draží i měsíc. Z původních zájemců se stávají psanci vlastní touhy tu hru zakoupit a to dopomáhá tomu, že se tu některé tituly draží až 10x dráž, než byla maloobchodní cena. Takovou devalvaci bych určitě nečekal, obzvlášť ne na komunitním bazaru. Považuji za hyenismus nechat tímto systémem vydražit hru, kde byla nákupka někdo kolem 1000 Kč, aby se zde odřená, lehce poničená a s pár chybějícími žetony, dražila za bezmála 9000 Kč.

6.4.2022 14:39:45

je to dobre jak to je 

slunko by taký mohlo vychazet každý den 7:30 abych to mel tak akorat ke kavicce. 

6.4.2022 15:04:53

@paladin91 Větší koninu jsem nečetl. A od matadora na ZH mě tohle překvapuje. Spíš bych uvítal věcnou poznámku, než reductio ad absurdum.

6.4.2022 15:14:26

100% souhlas se Zoidem. A koho z kupujících otravuje prodlužování aukcí a chce hru rychle, ať přihodí větší částku a setřese tím pronásledovatele. Prodávajícímu by mělo být prodlužování jedno - zvyšuje se částka, za kterou prodá, pomalu, ale jistě.

Bazar na ZH funguje dle mého názoru velmi dobře a je tu silná komunita. Už jsem tu toho spoustu prodal i koupil. Něco dráž, něco levněji, něco tak akorát ???? Též by mě ani nenapadlo pokukovat při prodeji deskovky na Aukro nebo Bazoš.

6.4.2022 15:48:16

@DaftPunk - Já si nemyslím, že cenu hry určuje systém aukce. To je snad otázka nabídky a poptávky ne? Na Aukru se také prodávají raritní věci za násobky původní ceny a tam aukce končí v pevně stanovený čas. 

6.4.2022 15:48:45

mh

@DaftPunk Ponechám stranou, že pod slovem „devalvace“ si představuji snížení oproti původní ceně, nikoliv zvýšení jako ve tvém příkladu.

Nicméně věcně: Nechápu, co je principiálně špatně na tom, když se hra s původní pořizovací cenou 1000 Kč vydraží za 9000 Kč? Jestli se najde kupec, který i za odřenou, lehce poničenou hru s pár chybějícími žetony je ochoten zaplatit takové peníze, pak v tom nevidím problém a je to, podle mě, i principem dražeb. Na „velkých“ burzách se spousta věcí, které bych já nechtěl ani zadarmo, vydraží za šílené peníze. A je to jenom věc kupujícího.

A že to někdy trvá dlouho? Inu, když se najde několik zájemců, kteří se vydrží tak dlouho o hru přetahovat, tak to tak může dopadnout. Opět na tom nevidím principiálně nic špatného. Ano, prodejce může být třeba naštvaný (chtěl by už peníze), zájemce možná taky (pořád musí přihazovat víc a víc a pořád ta hra není jeho), ale je to tak trochu pouze jejich boj. Jestli se nepletu, tak minimální výše příhozu se odvíjí od vyvolávací ceny. A to je zase věc prodejce. Pokud z nějakého (pro mě tedy nepochopitelného, ale to je každého věc) důvodu nastaví vyvolávací cenu 1 Kč, tak se nemůže divit, že se bude (třeba) přihazovat po malých částkách. U maximálně stokorunových záležitostí, proč ne, ale u hry, kde se předpokládá konečná cena v tisících, je to podle mě hloupost. A za tu se platí.

Zavádět nějaké složité algoritmy, které se dlouze programují a ladí, aby ošetřily několik jednotek případů za rok, ale ve svém důsledku vygenerují spoustu dalších problémů (a kolikrát mnohem horších), je blbost. Systém má být co nejjednodušší a co nejsrozumitelnější. A těch pár případů, kde to opravdu má smysl, je lepší vyřešit individuálně. Vždyť i vy oceníte spíše hru, která má jednoduchá, srozumitelná a promyšlená pravidla, než hru složitou se spoustou výjimek, kdy se neustále musíte dívat do pravidel a stejně to pořád hrajete špatně. Nebo se mýlím?

6.4.2022 15:51:47

@Miner Přesně tak, když se hra vydraží za xnásobek, no a? Vždycky k tomu musí být alespoň dva přihazující, je to jejich dobrovolný akt a pokud jim to za to stojí, tak ať si to přehazujou třeba na stonásobek. Že podlehli nějakému šílenství (když si hru můžou koupit levněji v obchodě), to už je jejich věc.

6.4.2022 15:54:12 | Upraveno autorem (porovnej)

@Addam Souhlasím s tím, že zde je velmi silná, početná a kvalitní komunita. I s vysokou cenou příhozů bych souhlasil, pokud by se hned nestala novou cenou, ale stala by se tvým limitem (ala Aukro).

@Miner Dovolím si částečně nesouhlasit. Kdyby hra byla dle požadavků prodejce nabízena týden, někteří nebudou mít čas se k ní dostat a hra se prodá těm, kteří o ni v daný čas bojovali. S prodlužováním se tato míra zájmu úměrně zvyšuje. Tím neřeším, zda-li je to špatně nebo dobře. Nejsem negramotný asociál, abych neviděl pozitiva, vyšší cena = vyšší zisk pro prodejce, vyšší provize Zatrolenkám. Ale jde o princip, kde ani prodávající ani kupující nemá na výběr, “prostě to tak je”.

A tím se dostávám k @mh . Díky moc za věcnou a komplexní reakci. Devalvací nemyslím “exkluzivitu” nabízeného zboží, ale devalvaci pojmu “aukce”, jako takové. A jak sám zmiňuješ, na velkých aukcích se draží i kraviny. Mám osobní zkušenosti. Ale o tom to je. Kdo chce koupit něco, co je již nesehnatelné, má hru ve WishListu a pokud se zde taková věc objeví, přijde dotyčnému oznámení. Logika, jako u velkých aukcí. Chodí emailová avíza nebo jsou vývěsky na úředních deskách. Tyto aukce se konají v daný den, v danou dobu a draží se do doby, do kdy někdo přihazuje. Ano, takto aukce fungují. +24h z toho děla něco odlišného. Pokud by to byla zcela dobrovolná “fíčura”, jako je SafeTrade, o čemž rozhodne sám prodejce, hluboce se pokloním a osobně bych tento model dal i jiným aukčním portálům za vzor. S náročností programování nesouhlasím. Myslím si, že vytvořit funkci automatické prolongace je určitě náročnější, než pevný konec zveřejněné aukce. Ale možná jsi myslel programovou úpravu současného kódu. Ale i to se dá vyřešit. Jakýkoliv druh kapitálu či prostředků (personální, finanční, kapacitní atd.), s tím rád vypomůžu, pokud to bude na smysluplnou věc.

6.4.2022 17:34:26

Vybíráme z Bazaru

Oath: Kroniky Říše a vyhnanství
Oath: Kroniky Říše a vyhnanství
Akt. cena: 2400 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas