Prodlužování aukce o den

Zažívám v aukcích takový nešvar a to je navyšování ceny v posledním dni o minimální částku. 

Rozumím pointě, že by měli mít všichni čas na to zvednout své příhozy pro lidi co o to mají zájem, ale třeba včera se mi stalo, že někdo přihodil do aukce 2 vteřiny před půlnocí 23 korun. A stává se to celkem pravidelně. Je to taková taktika, která nemá za cíl vydražit hru na férovou cenu, ale utahat lidi v aukci na minimálními příhozy.

Dokonce jsem zjistil že ten stejný uživatel mi tohle udělal už podruhé. 12 vteřin před půlnocí přihodil 13 korun.

 

Velmi hezký systém má Aukro. Zadám hodnotu kterou jsem ochoten zaplatit a příhozy probíhají automaticky. 

Případně pokud je aukce prodloužená o 3 dny tak v posledních 2 hodinách umožnit přihazování/prodlužování pouze lidem kteří se již akce účastnili případně o nějakou rozumnou částku a ne prodlužovat aukci za 10 korun o den. Zkrátka zabránit tomu aby lidé kazili aukce tímto umělým prodlužováním. 

 

30.3.2022 11:13:10

Mě osobně tedy příhozy o minimální částku těsně před koncem aukce a navíc opakované též neskutečně vytáčí. Naštěstí se mi toto stalo spíše výjimečně a pokud mi toto někdo opakovaně udělal, upozornil jsem ho soukromou zprávou, že to není v pořádku. Přesto je můj názor (z pohledu uživatele ne admina) nechat to, jak to je a to z následujících důvodů:

  • Hlavní je ten, že tady není problém v systému, ale ve způsobu jeho užívání. Lidská vynalézavost a hlavně úroveň českého národního sportu “jak cokoli ošulit” je nekonečná. Pokud se systém změní zase se najde jiný vykuk, který ho bude zneužívat jiným a třeba ještě horším způsobem a jsme tam kde jsme byli, navíc za cenu ztráty úsilí do změny investovaného
  • Pokud se nějaká změna udělá, ozve se zase druhý tábor (který je dle mého pozorování početnější), že předtím to bylo lepší.

Jedinou změnu, kterou bych uvítal je škálování minimálního příhozu na třeba 5% aktuální ceny (lépe asi s limitou maximální výše minimálního příhozu na 100Kč/200Kč). Protože přetahovat se o desetikoruny, když aukce vystoupá na tisícovky mi přijde nesmysl. Když jsem teď mrknul na pár inzerátů, určité rozpětí v závislosti na aktuální ceně tam je, takže já bych se klidně nebál jej zvýšit na těch zmiňovaných 5%.

@czhDavid - takže pokud se ti toto stává pravidelně u jednoho uživatele a navíc je podezření že je to ještě cíleně (skript samotný není dle mého pohledu problém, problém je to nastavení na 2sec před koncem aukce a minimální částka s cílem odradit ostatní přihazující), doporučuju využít kontaktní formulář a svěřit se adminům, jak již bylo zmíněno.

---------------------------------------------------
správce katalogu her, vydavatelů a autorů

30.3.2022 23:18:51

Ideál by byla možnost zvolit si sám zda se “moje” aukce bude prodlužovat nebo ne ;)

 

31.3.2022 05:20:13

Upřímně se mi nelíbí řešení si na někoho stěžovat konkrétně. Jak jsem psal už v jedné reakci “Don't hate the player, hate the game” a proto jsem to zde napsal jako podmět ke změně systému.  

Pokud by byl někdo penalizován za to, že fungoval v mezích pravidel (ještě poté co existuje v diskuzi příspěvěk, kde byla tato “vlastnost systému” popsána a bylo řečeno že systém se měnit nebude) , to by se mi opravdu nelíbilo :) 

Pokud většině aktuální systém vyhovuje se vším všudy ok nemám s tím problém :) 

31.3.2022 08:03:05

@czhDavid Nějak nerozumím. Vlákno se stěžováním jsi založil ty. S tím, že bys chtěl měnit celý (a řekl bych, že fungující) systém kvůli pár odlehlým bodům. Nepřijde ti to řešení trochu divné? Kdyby takhle fungovalo 50 % všech aukcí, asi by to bylo na zamyšlení, ale takhle to zní dost zbytečně. Navíc, jak tu už zaznělo, nevíš, jestli by to celé ve výsledku nefungovalo hůř. V tomto smyslu mi přijde legitimní snažit se spíš limitovat možnosti uživatelů, kteří systém zneužívají, namísto snahy změnit systém (která by byla v principu nekonečná). Opakuji - za předpokladu, že systém obecně funguje dostatečně rozumně (což si zcela drze myslím, že zrovna v tomto případě platí).

Naznačený plán sabotovat budoucí aukce přejdu a budu doufat, že to byl jen špatně formulovaný vtip. Stejně jako obavu z toho, že za takové chování bude “někdo penalizován”, vzhledem k tomu, že toto chování bylo důvodem založení vlákna.

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

31.3.2022 09:37:25

@czhDavid - Tady asi došlo k nedorozumnění, pokud někdo bude schválně protahovat aukce nebo jakkoliv jinak škodit a to klidně i v rámci pravidel, tak riskuje postih z naší strany. 

31.3.2022 11:51:15

@Miner 

Co se myslí větou “schválně protahovat aukce, i v rámci pravidel” ?

Jsou tu dvě možnosti, jak prodat hru:

  1. aukce - ve které se přihazuje
  2. Kup teď - kde kupuji za maximální cenu udanou prodejce

Pokud aukce nemá pevně daný konec (časový rámec) , nemůže být přece žádný příhoz považován za záměrné protahování aukce, jelikož se přihazující zavazuje k tomu, že za danou cenu hru koupí.

Takže mi jakýkoli postih v rámci pravidel přijde nerelevantní.

31.3.2022 12:03:31

Jak píše @Bandy75, moc jsem nepochopil, co tím chce @Miner  říci. Proti prodlužování jako takovém v principu nic nemám, ale z vlastní zkušenosti musím říci, že chování některých přihazujících mě dokázalo odradit od dalšího dražení, a jako prodejci mi to někdy zkomplikovalo odesílání, protože jsem například odjel nadovolenou (akuce se protáhla o týden a výnos pro mě rozhodně nebyl adekvátní).

Řešením by bylo třeba zvýšení minimálního příhozu na dvojnásobek za každý prodloužený den. 

31.3.2022 12:19:05 | Upraveno autorem (porovnej)

@Bandy75 - Pokud někdo bude přihazovat pár minut před půlnocí, aby aukce protahoval, ať už pomocí skriptu nebo manuálně, tak je to z našeho pohledu nevhodné chování a bude upozorněn, ať se toho vyvaruje a pokud by se tak nedělo, můžeme přikročit k restrikci. IMHO je to situace dost hypotetická, co vím, dělal to tu systematicky jediný uživatel a ten už tu není.

Když to vezmu ze široka, tak naším cílem je, aby zde byli uživatelé spokojení a služby, kterých se jim dostává byly kvalitní. Pravidla jsou rámec, kde popisujeme jak to tu funguje, jak postupovat v různých situacích a čeho se vyvarovat, ale nepostihují všechny možné scénáře a nuance. A zejména, naše pravidla nejsou zákon a tudíž neplatí, že co není zakázano, je povoleno. 

Takže pokud bude z našeho pohledu někdo postupovat proti našemu cíli, tak zakročíme. Pokud půjde o systematický problém, tak přidáme či změníme pravidla, pokud pujde o individuální problém, budeme se to pokoušet vyřešit přímo s uživatelem a pokud se nedomluvíme, zařídíme se podle toho.

Abych to aplikoval na zdejší situaci. Máme tu akci, která funguje v daných parametrech, my jsme s aukcí spokojeni, podle dat vidíme, že jsou s aukcí spokojeni i uživatele (samozřejmě ne každý, ale nemůžeme vyhovět každému). Následně někdo příjde s požadavkem předělat zdejší aukci na Aukro a argumentuje tím, že když bude schválně zneužívat jednoho z parametrů, bude to pro ostatní uživatele opruz a proto chce, abychom to předělali na Aukro. Ale to my nechceme a pokud by daný uživatel své hrozby chtěl naplnit, nebudeme řešit parametry zdejší aukce, budeme řešit daného uživatele. 

 

Doufám, že jsem to vysvětlit smysluplně. :)


Každopádně, vždy se podobné situace snažíme řešit komunikací a diskusí. Tj. nestane se, že by někdo párkrát přihodil před půlnocí a my jsme mu vynadali nebo ho vyhodili a ikdyby to dělal často, tak s ním nejdřív budeme slušně komunikovat a vysvětlíme mu proč takové chování nechceme. A jak říkám, je to hypotetická situace, bazar běží 15+ let (nevím přesně kdy byl spuštěn) a nic takového jsme nemuseli řešit. Jen předestírám, že kdybychom to řešit museli, tak fakt, že to není explicitní porušení pravidel není ultimátní argument, že to někdo může dělat. 

31.3.2022 12:33:19

@Miner 

Jsem zastánce zdejšího systému aukce a nechci na něm nic měnit

Takže když budu přihazovat v poslední den aukce vždy v jinou hodinu, tak už to není problém? 

Efekt na prodloužení aukce to má stejný, ale není to před půlnocí… 

Stále nechápu kde je hranice mezi legitimním příhozem, a prodlužováním aukce ?

 

31.3.2022 13:48:22

S prodlužováním jako takovým žádný problém nemám - spíše naopak. Na druhou stranu pravdou je, že přihazování po aktuálně nastaveném minimálním příhozu se může neskutečně protáhnout.
(Když zajdu ad absurdum, tak pokud nahodím hru za symbolickou 1,- Kč, tak se mi tam můžou dva lidi přetahovat další dva měsíce než to vyleze na 50,- Kč.)
Navíc paradoxně pokud budu prodávat v EUR, tak bude minimální příhoz 25,- Kč už od začátku a od 50 EUR (1.250,- Kč) už je minimum dokonce 125,- Kč (na což se v "korunové" dražbě nikdy nedostanu). :)

Takže bych měl spíš dotaz: "Co by bylo špatného na možnosti nastavit si výši minimálního příhozu prodávajícím?". Škodný může být maximálně opět sám prodávající - nikdo jiný.

Pokud by prodávající minimální příhoz nenastavil, tak se použije současný výpočet. Takhle by snad mohli být spokojeni všichni, ne?

31.3.2022 14:09:44 | Upraveno autorem (porovnej)

@Bandy75 - Hranice je tam, kde to budeme považovat za účelové. Já se v příspěvku níže snažil vysvětlit jak k tomu přistupujeme a kdy to budeme řešit. Žádný pevný čas ti schopný říct nejsem. A ostatně ani nevím k čemu by byl, kdybych řekl, že budeme počítat počet příhozů po 23:00 poslední den, tak v tomhle duchu pak bude někdo přihazovat ve 22:59 a tvrdit, že tohle má přeci povolené.

Asi bych se radši vrátil k podstatě dotazu. Stači se chovat slušně a vstřícně k ostatním a nezkoušet ostatním dražby znepříjemňovat, to je celé. S tímhle si každý může být jist, že jeho příhoz je legální.

31.3.2022 14:35:05

@Sady - Minimální příhozy existují, jsou navazané na aktuální částku, určitě je to něco co se dá diskutovat. Asi opravdu není potřeba přihazovat po koruňe.

Nicméně jak jsem tu již psal, aukce se obecně nijak zásadně neprotahují, ano jsou výjimky, ale ty jsou v řádech jednotek. Je opravdu potřeba do systému, který běží dobře zasahovat, abychom pořešili nějaký mezní případ?

Z našeho pohledu máme priority jinde, samozřejmě pokud by se situace měnila a protáhování aukcí by začal být problém, tak bychom tomu prioritu dali.

31.3.2022 14:39:00

Naprosto souhlasím s tím, co zde Miner píše a mám na věc úplně stejný názor.

@Bandy75 - jak již zaznělo, ta hranice nelze přesně stanovit a je prostě rozdíl, když někdo přiběhne 23:30 domů a chce stihnout rychle ještě přihodit na aukci (bude toto od uživatele ojediněle) a nebo někdo účelově čeká či má dokonce skript a pravidelně na všechny aukce přihazuje 2 vteřiny před ukončením (což je samozřejmě dohledatelné).

@Sady - z mého pohledu nepřinese možnost nastavit si minimální příhoz prodávajícím žádný přínos, tím spíše, pokud by to měla být pevná částka. Jak už zde taky zaznělo vícekrát, minimální příhoz automaticky škáluje podle aktuální ceny.

Ale zvýšení na těch 5% ceny by mi přišlo dobré - prostě buď hru opravdu chci a přihazuju o rozumné částky a nebo ne. A není třeba se handrkovat o koruny.

---------------------------------------------------
správce katalogu her, vydavatelů a autorů

31.3.2022 15:11:34

Zažil som ako predávajúci podobné, skriptom riadené, predlžovanie aukcií. Mne osobne to nevadilo, ale viem si predstaviť ten efekt na ostatných dražiacich. Otázka z mojej strany - dalo by sa nejako technologicky vylúčiť automatické skripty? Vedel by to nejako server ZH "vyfiltrovať" a automu nedovoliť? Resp. pri prihadzovaní mať ešte nejakú kontrolku “nie som robot”. Aby to nebolo vyrušujúce, spúšťať tento filter iba v posledný deň aukcie napr. 

31.3.2022 15:27:37

@Miner @Ellenar 

Asi tady většině nedochází jeden fakt.

Aby mohl uživatel opakovaně přihazovat před půlnocí v poslední hodinu aukce, musí jiný uživatel přihodit po něm.

Pokud se takto vystřídají např 10x…..

Jaký je rozdíl mezi těmito příhozy ?

Který z těchzo příhozů je legitimní, a který ne?

Kdo z těchto dvou uživatelů se chová neslušně?

 

31.3.2022 16:23:21

@Bandy75 - Ten druhý přihodí normálně, během dne, první si počká do dalšího dne a pár minut (vteřin) před půlnocí přihodí, aby ten druhý neměl šanci reagovat. Když tohle někdo dělá systematicky, považujeme to za neslušné a budeme to řešit.

 

Trochu mně uniká kam míříš. Máš strach, že tě někdo bude potahovat za běžný příhoz? Nebo si myslíš, že už se to děje a my to neřešíme? Nebo máš jiný důvod? Možná trochu rozveď co se vlastně snažíš zjistit a třeba se něčeho doberem. 

31.3.2022 16:36:36

Já jsem byl za zdejší systém vždy rád, ale momentálně je pro mě tohle vlákno aktuální. Momentálně jsem v aukci, která se protáhla již o 8 dní od původního konce, jelikož jeden přihazující vždy přihodí minimální částku v čase 23:30+, kdy téměř vždy již spím a reaguji tedy až druhý den a aukci se protahuje pokaždé o 2 dny.

Zdejší argument, abych prostě hodil maximum, kolik jsem ochoten dát a čekal, jestli to vyjde, trochu postrádá smysl aukce. Každý samozřejmě doufá, že tu hru koupí levněji a nikdy nemůže vědět, jaký o hru bude zájem. 

Zatím ze všech navrhovaných řešení se mi nejvíce líbí minimální příhoz jako % z aktuální částky. Případně prodloužení aukce třeba o 12 hodin.

Možná jsem jen paranoidní a skutečně je přihazující v mé aukci mimořádně vytížený člověk bez telefonu, který chodí domů každý den ve 23:15 doufajíc, že stihne přihodit, ale je dle mého pravděpodobnější, že chce jen otrávit ostatní minimálními příhozy a protahováním aukce o 2 dny.

31.3.2022 17:31:36

@Miner 

Já se systémem, tak jak je zde nastaven nemám problém a vyhovuje mi ve všech směrech. Spíše naopak, od začátku ho tu obhajuji. 

Jen poukazuji na to, že aukce je soutěž mezi kupujícími o to, kdo přihodí vyšší cenu, a že všechny příhozy jsou legitimní bez ohledu na čas a výši příhozu.

Pokud uplynul čas nastavený prodejcem a aukce posledním příhozem posune, tak pokud se ráno probudím, a přihodím na aukci, tak čekám do druhého dne do půlnoci zda mě někdo přehodí. Další zájemce tedy musí reagovat nejpozději v den posledního příhozu, protože pokud zareaguje až poslední den aukce, posune konec o 24 hodin. A může to být kdykoliv během posledního dne, i v poslední vteřině. Takže každý kdo posune aukci se nechová korektně?

Argument, že příhoz v poslední minutě nedává ostatním šanci reagovat, je lichý, jelikož stejný konec aukce by měli i při příhozu v poledne. Prostě druhý den o půlnoci.

Ano, druhý přihazující posune aukci o dalších 24 hodin, ale to i já pokud bych druhý den viděl, že mě přehodil ;-)

 

31.3.2022 17:36:43 | Upraveno autorem (porovnej)

@Infidus 

A řešil bys to, kdyby dotyčný přihazoval ráno, nebo v poledne?

Protože efekt mají všechny příhozy stejný, prostě šoupnou aukci o 24 hodin ;-)

31.3.2022 18:12:28

@Bandy75 No původně jsem nechtěl reagovat, ale technicky vzato nemáš pravdu, že je jedno, kdy se přihodí. Pokud někdo přihodí ráno nebo v poledne, tak můžu zareagovat, přehodit ho a prodloužení je pořád jen 24 hodin. Pokud někdo ale přihodí pár vteřin před půlnocí, tak mi nedá šanci reagovat, musím přihodit až další den, takže reálně je prodloužení 48 hodin.

31.3.2022 19:29:40

@Bandy75 já jenom upřesním ten usecase. 

Přihodím  v 8 ráno, někdo další ve 4 odpoledne, přihodím v 5, za 15 minut jsem přehozen, v 6 přihodím, v 8 jsem přehozen, další den se přihlásím vidím že jsem přehozen tak přihodím a ten den jsem přehozen a pak končím protože už jsem přihazoval a jsem na nějakém svém maximu a aukce další den končí. Tak by měla aukce vypadat prodlouženo o 2-3dny ale jsou to fer reakce. 

Co se může aktuálně dít:

Přihodím 100kč v 8 ráno, aukce má končit další den. Další den ve 23:59 jsem přehozen o 20kč aukce se o den posouvá, tudíž přihazuji dalších 100kč po půlnoci, aukce se o den posouvá. Další den 23:59 jsem přehozen o 10kč aukce se o den posouvá. Přihazují až další den třeba o 50kč, aukce se o den posouvá. Další den 23:59 jsem přehozen.

 

Tudíž tvůj argument že všechny příhozy mají stejné efekt není pravdivý. Příhoz 2 vteřiny před koncem má za výsledek, že pokud chci přihodit, musím posunout aukci ještě o 1 den (celkem tedy o 2 dny, protože tam záměrně není ponechán čas na reakci a jsi tlačen do posunutí ještě o další den navíc).

31.3.2022 19:37:44

… jde ale jen o technickou možnost, ale jak psali admini níže statisticky je případů prodlužování aukcí o více dní tady v bazaru zanedbatelné množství. Takže jestli dojde k takové výjimce soustavného přihazování vteřinu před půlnocí o zanedbatelnou částku, je to třeba řešit přes adminy. Kvůli takovým výjimkám se opravdu nebude systém měnit, ale to už tady bylo mnohokrát řečeno, takže si myslím, že další diskuze je jen mlácením prázdné slámy.

31.3.2022 19:44:40

@czhDavid @kren To já přece nezpochybňuji, jen tvrdím, že je to stejně jedno, protože i kdybych ti nechal celý den na reakci, a ty mě přehodíš, tak druhý den přihodím já a aukce se posune tak jako tak. Jen ji posunu já, a né ty. Takže já budu čekat cca 48 hodin na tvůj příhoz, né ty na můj. 

Jediný rozdíl je v tom, že mně čekat nevadí ;-)

 

31.3.2022 20:16:41

@kren “Takže jestli dojde k takové výjimce soustavného přihazování vteřinu před půlnocí o zanedbatelnou částku, je to třeba řešit přes adminy”

K zamyšlení: počáteční částka je 100,- korun, ty přihodíš 10,- korun, a já přihodím po tobě 10,- korun, jsou naše příhozy stejné ?

Nejsou, protože já přihodil 10,- svých + 10,- tvých, takže jsem přihodil 20,-.

Pokud ty následně přihodíš 100,- korun, a já po tobě 2,- koruny, tak já oproti tobě přihodil víc, jelikož má poslední cena za kterou bych hru koupil bylo 120 korun. Cena je po mém posledním příhozu 222,- takže jsem přihodil 102,-.

Kdo tu ještě chce tvrdit, že příhoz 2,- koruny není legitimní ?

31.3.2022 20:26:33

@czhDavid A co kdybych na nasledujicim prijkladu otocil to, co pises:

Ja - prihodim v 01:00 (protoze tou dobou casto chodim na ZH)

Ty - prihodis v 16:00

Ja - prihodim v 01:00

Ty - prihodis v 16:00

Ja - prihodim v 01:00

Ty- prihodis v 16:00

atd. atd.

Ted v duchu toho, na co si stezujes, muzu ja o Tobe tvrdit, ze neferove protahujes aukce, ze nemam moznost zareagovat na Tvuj prihoz atd. Kdyz nekdo kontroluje ZH a bazar 1x za den, tak to takhle bude probihat. A je jedno, jestli prihazujes v jednu rano, ve ctyri odpoledne nebo ve 23:59.

31.3.2022 21:16:22

Vybíráme z Bazaru

T.I.M.E Stories CZ
T.I.M.E Stories CZ
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 7 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas