Ztracený ostrov Arnak

xxxxxxxxxo hodnoceno 445x (Seznam vlastníků)

Ztracený ostrov Arnak - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Fantasy, Současnost
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Michaela „Mín“ Štachová
Michal „Elwen“ Štach
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy


Hra na mě čeká pod stromkem. O to víc jsem zvědavější na dojmy. Tak jak se líbí?
12.12.2020 08:58:25

@meah A to autoři vyzdvihují nejvíc že nejlepší na hře je propojení mechanik s tématem :-)

27.3.2022 09:24:51

mh

@Creatides 

Já si to třeba myslím taky, a to nejsem ani autor, ani se s nimi neznám :)

Ono je totiž klíčové to Terazkyho: “A čo také si predstavujete pod pojmom ‘propojení mechanik a tématu’, Kefalín?” A také to, že “téma” není totéž co “příběh”.

@meah hledal evidentně příběh, “realističnost”. Když někde něco prohledávám, tak nevím, co tam najdu, proto mu odhalené sošky nedávaly smysl. Ale to by pak nebylo euro.

Já to propojení mechanik s tématem chápu tak, že když se u některé mechaniky zeptám, proč tam je a proč jsou její pravidla zrovna takováto, tak odpovědí je něco spjatého s tématem. Např. proč nemůže být žeton knihy na stupnici bádání výše než žeton lupy? Protože nejprve musím něco najít, prozkoumat a teprve pak si to můžu zapsat. Atd.

A co se týká strážců. Nejedná se ani o zabíjení, ani o uctívání.  Myslím, že sami autoři v jednom videu hovoří o ochočení nebo spíš podmanění. Prostě strážce pochopí, že jste silnější a z vděčnosti vám jednou poslouží (strážcova schopnost) a pak vás opustí. Není třeba hned každého zabíjet.

Stejně tak to, že po navštívení nové lokality odhalíte kartu strážce, ale nemusíte s ním bojovat, můžete se vrátit s kartou strachu. Propojení s tématem: Strážce vás nenapadl, ale třeba jste ho zahlédli v dálce, zaslechli nebo uviděli výsledky jeho činnosti a nahnal vám strach. Jedna lokace nepředstavuje jedno konkrétní místo, ale určité území o nějaké rozloze, takže jste se opravdu nemuseli potkat tváří v tvář. Ale zhruba tušíte, co na jeho přemožení bude potřeba (požadované suroviny na kartě).

Je mi jasné, že každý máme jiné představy a nahlížíme na věci jinak. Já to mám s Arnakem takhle a podle mě má nejlepší propojení tématu s hrou ze všech euroher, co jsem hrál (zdůrazňuji “co jsem hrál”).

27.3.2022 10:01:09

@mh To máš pravdu, většina lidí bere téma jako příběh. Pokud na to budeme nahlížet jako propojení mechanik s témate a ne příběhem, pak je to skutečně jeden z těch lepších příkladů eurovek - ale určitě ne nejlepší, to by bylo přehnané.

Jako příklad, kde téma s mechanismy nespolupracuje prakticky vůbec, je hra #Na křídlech. Příklad: Akcí snášení vajec položíte vajíčka na ptáky, které chcete a kteří mají volnou kapacitu. To je ok, ale pak mi vysvětlete, proč je potřeba nové ptáky ve voliéře vykládat nejen za potravu, ale i za vejce a ta jsou od jiných druhů ptáků a pro některé potřebujete dokonce dvě vejce. A ne, nejedná se o vejcožrouty. :D

27.3.2022 15:42:25

U #Na křídlech souhlasím s @Havelock. Divím se, že jsem nezaznamenal stížnosti u Oceánie na podivný nektar, který slouží jako žolík (nehrál jsem, ale chápu to tak z diskuzí), přitom zrovna nektar je v ptačí říši jako potrava dost vzácný. Je mi to jedno, ale u hry, kde si hrají na počet vajíček ve snůšce mi tohle přijde jako velká chyba.

Co se týče odhalené sošky. Nevidím problém. Ve spoustě filmu ala Indiana Jones skupina dobrodruhů/archeologů, apod. věděla jakou sošku jdou hledat a kam. Jen netušili, co je tam nakonec potká. Banda jiných dobrodruhů, mumie? Prostě něco. Úplně jako v této hře.

Ale stejně s @mh nesouhlasím. Propojení mechanik a téma mi přijde celkem průměrné. Většina euroher se snaží o totéž a mnoha z nich se to povede podobně. Kouknu na hry, co mám před nosem a hned #Agricola , či #Vládci podzemí jsou na tom o řád lépe. Ve Vládcích je dokonce přímo v pravidlech vysvětleno, proč Igor donese to, co donese. Promyšlené, dává to smysl. Snaží se navíc vdechnout Igorovi jakousi duši prupovídkami, vtipy. A během hry opravdu stavím podzemí a pak ho bráním proti hrdinům. Tomuhle já říkám propojení téma a mechanik. Vedle toho je na tom Arnak bídně. A pokud by se některé Eklundovky daly považovat za euro (já někdy ten pocit mám), tak se dostaneme zase o level výše…

Nic to nemění na tom, že jako hra (euro) #Ztracený ostrov Arnak je super.

 

27.3.2022 23:27:18

Vybíráme z Bazaru

Liguria (DE, SK pravidla zde ke stažení) ve fólii
Liguria (DE, SK pravidla zde ke stažení) ve fólii
Akt. cena: 200 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas