Ztracený ostrov Arnak

xxxxxxxxxo hodnoceno 438x (Seznam vlastníků)

Ztracený ostrov Arnak - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Fantasy, Současnost
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Michaela „Mín“ Štachová
Michal „Elwen“ Štach
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy


Hra na mě čeká pod stromkem. O to víc jsem zvědavější na dojmy. Tak jak se líbí?
12.12.2020 08:58:25

jen po 2 hrách
První dojmy naprosto super. Je to hodně svižné a přitom strategické, na to, že se neustále nedostává čas a zdroje na všechno, co chci udělat, to ale není frustrující. Dá se soustředit na karty, průzkum, bádání... každá strategie má svoje. Zároveň se hra dá průběžně přizpůsobovat. A na to, že je to worker placement kombinovanej s deckbuildingem, je to úplně dokonale tematické a všechno dává smysl, včetně toho, co je potřeba k likvidaci konkrétního strážce a co on poskytuje. Hadí chrám jsme ještě nehráli.

12.12.2020 15:49:18

Dojmy
Veľmi temeticka hra s krásnym dizajnom, veľmi dobré funguje deckbuilding ale hrá ako taká má necháva chladným, dúfam že sa to časom zmení lebo grafika sa my veľmi páči.

14.12.2020 11:03:55

Arnak
Ja keď si sadám k novej hre tak čakám, že v nej nájdem niečo nové. Arnak je pekná hra ktorá dobre funguje , ale nič nové v nej nenájdeš. Nič čo by som už nevidel niekde inde.

14.12.2020 12:18:34

Springp

Otázkou je, co nového ve hře hledáš. Spojení deckbuilding a wp jsem zatím ještě neviděl, alespoň ne v české lokalizaci. A najít v každé nové hře něco nového, to taky nebývá až tak běžný. Každopádně díky za názor, nechci se tu hry zastávat, když nemám zkušenost :)

14.12.2020 12:36:31

Juanitos
Áno súhlasím, touto vetou si to presne vystihol:

A najít v každé nové hře něco nového, to taky nebývá až tak běžný.

Súčasný trh je plný crossoverov, s niečím naozaj novým príde málo kto.

14.12.2020 13:00:19 | Upraveno autorem (porovnej)

Juanitos
On to ale worker-placement moc není. Většinu akcí děláš bez těch objevitelů. Ty jsou takový další prvek hráčské interakce ve hře, která moc interaktivní není.

14.12.2020 14:35:04

Juanitos
Jen si tady nenápadně odložím Lewis & Clark: Cesta na severozápad ;)

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

14.12.2020 15:12:14 | Upraveno autorem (porovnej)

Kew

Ok, odkládám svou poznámku o originalitě, na Clarka jsem úplně zapomněl:)

14.12.2020 21:18:05

Juanitos
V pohodě, je toho moc. Jen že tohle byly svého času mé dva oblíbené mechanismy, takže tuhle hru si dobře pamatuju :) A proto mě taky zajímá Arnak :)

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

14.12.2020 23:14:32

Kew

Já hru se zájmem sleduju už dlouho, včetně Braňova lets playe a fakt se mi to líbí, ale když vysvětlím mému okolí mechaniky hry a o co tam jde, tak se moc netváří a já už začínám pochybovat i o sobě:D no, příští týden se to konečně dozvím..

15.12.2020 07:01:41

čisté euro
já hru zkusil, a to téma je tam nalepené ako kachlička v reklame od Hornbachu. Interakce nula, prezkumavanie nič moc. Je to nekonfliktné naháňanie bodov kde sa dá. Čo bolo zaujimavé, tak bol deckbuilding a práca s kartami. To sa mi páčilo. Inač priemer.

15.12.2020 09:12:41

deckbuilding
Ten deckbuilding není zase taková pecka. Koupíš si artefakt a zahraješ ho (děkuji za to). Pak ho mícháš s kartami dospod balíčku a pokud navíc stále kupuješ nové karty, tak budeš rád, že ten artefakt vůbec do konce hry ještě zahraješ. Já jsem se několikrát pokoušel soustředit na nákup karet a výsledek byl, že půlku karet jsem nikdy nezahrál a nikdy nepotřeboval :-) Takže podle mě ta hra není ani tak o tom "soustředit" se na nějakou strategii, jako spíše najít optimální hranici mezi nákupem karet, akcí bádání a prozkoumávání. Navíc ke konci hry už "nákup" artefaktů není deckbuilding, ale jakási nabídka zajímavých akcí, které vám ještě dají body. Situace by byla diametrálně odlišná, pokud by se artefakt nehrál hned po koupi...

15.12.2020 10:47:02 | Upraveno autorem (porovnej)

bodový zisk
Mě by zajímalo, jak jste na tom s bodama?
Mám za sebou 2 hry (4 hráči a 2 hráči) a hned ta první hra přinesla hrozivý rozdíl - vítěz 107, druhý hráč (já) 67, třetí a čtvrtý oba 57. Vítěz se v podstatě celou hru soustředil pouze na bádání a nákup artefaktů, až na konci hry objevil jednu lokaci 2. úrovně. Já jsem měl naopak nejvíce objevených lokací a poražených strážců.
Ve dvou hráčích jsme měli rozdíl asi 10 bodů.
Rád bych věděl, jaký je takový průměrný zisk při dobře zahrané hře.

Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

15.12.2020 11:01:12

bodový zisk
já to hral v 4 hráčoch, a tak nejako sme hrali všetko, a objavovať sme začali strašne neskoro. Body boli od 70 po 50 myslím. Mi príde, že ak sa odhalí veľa lokácií a niekto sa rozhodne hrať iba výzkum tak vďaka tým lepším lokáciám kde je viacej surovín sa mu to uľahčí.

15.12.2020 11:14:00

Dojmy
No z prvních 2 her jsem byl rozčarován, říkal jsem si nic moc, hra půjde asi do aukce. Pár možností nic moc.
Ale dal jsem tomu ještě šanci, a teď jsem nadšen, jen to chce ohrát postupy, využít vše co jde, trocha strategie a je to super super hra. Nikomu neprodám. Sólo mód také skvělý.
Mohlo by byt více příšer a lokací, to se při malém počtu hodně opakuje.
No a těším se na nový sólo mód který má být co nevidět.
Hru doporučuji. Jen jí dejte šanci, 2 hry pro posouzení nestačí.

17.12.2020 12:42:12

Dojmy
Po první hře ve dvou mám celkem pozitivní dojmy, hezky to vypadá a dobře se to hraje. Interakce je tam skutečně minimum, ale nečekal jsem, že by to mělo být jinak.

Body po první hře: 105 a 91.

17.12.2020 14:56:24 | Upraveno autorem (porovnej)

to Miner
Tak vysoký počet bodů? Hru jsem hrál zatím třikrát (naposledy právě dnes) a nikdo se zatím nedostal přes 70. Je možné, že to teda počítám nějak blbě, ale to se mi často nestává :D

17.12.2020 18:01:19

Airen
Je taky mozne, ze jsme s minerem hrali neco spatne, ale nerekl bych. Nakone jsme oba dojeli na vrchol stupnice badani, celkem dost bodu za karty, jelikoz nam zbyvalo spousta penez a posledni kola jsme nakupovali hlavne kvuli bodum, dost objevenych lokaci. Tim padem hodne sosek a pobitych strazcu. Doma se podivam do bodovaci tabulky a muzu ti hodit presna cisla. Asi je taky dulezite, ze jsme hrali ve 2 hracich. Blokovani tedy prislo jen ojédinele a vetsinou byla jina volba.

19.12.2020 08:34:50

body
Já jsem měla teď ve dvou hrách 3 hráčů 90 a 96 bodů. Taky bych řekla, že to má klesající tendenci s rostoucím počtem hráčů.
_____________________
Člen a vrchní lopata v MysiDoupe.cz

19.12.2020 11:26:47

skóre
Dnes sme hrali dvakrát vo 2 hráčoch, skóre 70:73 (22 + 0 + 16 + 15 + 17 + 0 : 27 + 0 + 15 + 20 + 13 - 2) a 74:72 (23 + 10 + 16 + 10 + 15 + 0 : 29 + 11 +13 +15 + 8 - 4). Lokácie sme nemali všetky objavené, ale bolo ich vždy objavených nad 50%. S lupou sme prišli v oboch hrách na vrchol. Zatiaľ si neviem predstaviť ako nahrať 90+ bodov.

19.12.2020 20:31:42

naše dojmy
Včera jsme zahráli dvě hry Ztracený ostrov Arnak a musím říct, že tahle hra se vážně povedla! Už jen při otevření krabice a vylupování žetonů na člověka dýchala ta dobrodružná atmosféra, jak z filmu Lovci pokladů / Indiana Jones. Velmi mile překvapily herní komponenty hrotů a destiček = jsou plastové s vlastním tvarem a dodávají příjemný pocit při manipulaci. Byl to super tah, protože většinu hry manipulujete (šmelíte) se surovinami. Škoda jen, že kompasy a mince zůstaly kartonové

Herní plán je pastva pro oči, ale stále jednotlivé akce na něm zůstávají přehledné a dávají smysl. Opravdu dokonalost sama. Pár příkladů: Ostrov obsahuje lokace, na které je možné se dostat autem a nebo lodí, hráč to pozná podle symbolu na dané lokaci, to je základ, ale nejen to! pozná to i podle malované grafiky na herním plánu, protože pod lodí je opravdu kreslená řeka, řeka a pod autem je cestička… hráč má dva pracovníky, které každé kolo posílá na výpravu, a na své herní desce mu to připomínají dva stany v jeho barvě, dále vedle stanů jsou bedny pro uložení různých surovin. Opět krásně provedené v grafice, co dává herně i tématicky smysl. To jsou přesně ty věci, které člověka vtahují do hry (imerze). Výtku bych měl k tomu spodnímu dílu, co se přikládá k hernímu plánu. My jsme ho nechali v krabici, na suroviny máme misky a kupičky s lokacemi, strážci a pomocníky máme vedle herního plánu. Dost nám to ušetřit místo na stole.

Práce s kartami je kapitola sama o sobě. Je to deckbuilding, ale takový, který jsem ještě nikde neviděl. Když si koupím kartu vybavení za peníze, putuje mi hned ta karta do spod dobíracího balíčku, takže už počítám s tím, že mi příští kolo přijde do ruky. A když jsem šikovný, může mi dojít do ruky ještě nějakým efektem aktuální kolo. Narozdíl od artefaktů, které kupuji za kompasy a jejich akci využívám ihned. To vše otevírá spoustu možností, jak pracovat s kartami, jak to kombit. Není to suché: “ koupím si za peníze kartu do balíčku a ona mi časem někdy přijde”. A karty jsou… prostě krásné, opět tematické. Symbolika jasná, málo textu. Vidím kartu švýcarského nožíku a ten mi říká: “vezmi si dvě suroviny dle své volby”, no jasně vždyť je to švýcarský nožík… nebo čutora, napiješ se a máš delší výdrž => dolízneš si do ruky další karty, skvělý! nebo dalekohled, kterým můžete sledovat vzdálenější lokace atd. atd. Přijde mi, že se tady autoři zamysleli fakt nad každou kartou, aby ideálně to, co je na ní nakreslené, dávalo smysl s efektem, co dělá a zároveň to zapadlo do tématu hry. Krásně se to hraje. Není to o tom “Koupím si třetí kartu z nabídky za 3 a pak použiju tohle za dva kompasy, ale o: “Koupím si za tři peníze dalekohled a ještě použiju pro pro průzkum pomocníka..” Opět skvělá imerze.

Akce bádání je hra ve hře. Je to část plánu, kde se snažím pomocí lupy bádat a pak výsledek zapisovat do deníku. Velmi pěkný jednoduchý mechanizmus, kde se snažím předběhnout soupeře a vytěžit maximum za investované suroviny. Škoda jen že destičky v chrámu nemají ještě z druhé strany nějaký zisk surovin nebo akcí :-), ale to už bych chtěl asi moc.

Abych to shrnul. Arnak nám sednul. Máme doma rádi Tapestry, Divukraj, Břink a Lords of Waterdeep a přesně tyhle hry mi to připomíná. Nejvíce asi Tapestry tím šmelením surovin, kombením surovin a více různých mini-her. Hra má jednoduché pravidla a přitom otvírá hromadu možností, co můžu dělat. Akce jsou krátké, jsem schopný sledovat, co dělají protihráči a zároveň nečekám dlouho na tah. Ještě bych rád zmínil napsané pravidla hry, které jsou přehledné, srozumitelné, každá akce je popsaná na samostatné stránce. Vše je dobře vysvětleno. Při hře jsme neměli potřebu jimi listovat nebo něco hledat. Snad jen lama karta by mohla být na kartonové desce, karty vybavení a artefaktů z lepšího materiálu a krabice z tvrdšího kartónu. Ale to jsou drobnosti, které jsou vyváženy skvělou hrou za rozumný peníze.

23.12.2020 10:10:00

Pravidla
To mi při první hře museli listovat v pravidlech pořád. Sice při čtení pravidel se to zdálo jasné, ale při hře vznikalo otázek celkem dost... Dnes to chceme zahrát. Snad to bude už plynulejší..

23.12.2020 12:02:08

Body

Já teda taky ziram, kolik bodů se vám podařilo získat. My se ve dvou hráčích po třech hrách dostali na maximum 82 bodů. Nezdá se mi, že by naše herní strategie byla špatná, radši se mrknu ještě do pravidel, jestli nehrajeme něco špatně :)

29.12.2020 09:09:15

Hodnoceni
Ja pro zmenu zacal dvema solama.

A taky chvala, grafik spica, pravidla srozumitelny, feeling tam je, komponenty fajn, celkove bezva.

Ze zaporu, spodni dil je zbytecnej, veci jsou okolo boardu. Kompasy a mince mohli byt z plastu/kovu, u hracske hry by lidi vyssi cenu vzali. A teda krabice mohla byt z lepsiho papiru. Karty taky tenky, ale tam to zlepsi dobry obaly.

Co se tyce sola tak nadseni, jednoduchy a svizny a pritom automa funguje jako hrac, wau, super je optimalizace karet tahu protihrace, proste si nastavim obtiznost. Bodove to bylo vzdy tesne, je videt ze se nad tim nekdo zamyslel a nedal tam to solo jen aby se to dalo napsat na krabicu jak sem zvyklej z KS. Bodove vzdy okolo 55-70bodu.

U me rozhodne leti do zlateho fondu a na bazar nejde :) no a taky se to vyrobilo v CR a autori taky mistni, to by byl hrich nepodporit :p





"I want to play a game." Jigsaw

29.12.2020 11:03:13 | Upraveno autorem (porovnej)

Juanitos
My jsme na tom stejně. Porazili jsem pět strážců jedním hráčem, jindy získali zlatý žeton legend, ale pořád jsme okolo 80 bodů. Dostat se ve dvou nad sto bodovou hranici, to by nám musela jít hra nějak naproti. Asi záleží i na spoluhráči, jestli jeho akce pomáhají, nebo naopak.. Nevím, jak se dostat se nad 100 bodovou hranici..

29.12.2020 11:16:04

Vybíráme z Bazaru

League of Infamy
Akt. cena: 1200 Kč
Končí za: 7 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas