Jakou laminovačku + nezaložit nové fórum

Hodlám si pořídit laminovačku a tak jsem se chtěl zeptat jestli má někdo zkušenosti jaká je šunt a jaká je dobrá. Samozřejmě tím teď nemyslím profi nad 10000,-.

Pak mám návrh pro Ondru jestli by se nemohlo založit další fórum, kde by se takové věci řešily - jako úprava herních komponent, obaly na karty, úprava krabic deskovek, dicetowery, atd.
20.5.2009 15:54:01

laminovačka
Mám tu samou laminovačku jako rbx a přijde mi, že funguje dobře i na tlustý papíry a tlustý kapsy ... ale možná je to kus od kusu ... naopak jsem kdysi pořídil laminvoačku A3 od ednetu a tu jsme šel za pár tejdnů vrátit, protože se mi na ní nepodařilo pořádně zalaminovat snad jedinou kapsu ...

3.9.2009 17:11:22

tirisllur

laminovanie kariet velkosti 56x80mm
Ahojte, planujem si zalaminovat karty o velkosti 56 x 80 mm (vytlacene na 200g papier) a hladam vhodnu velkost folie. Nasiel som folie velkosti 59x83mm. Nebude tato velkost folie prilis mala, kvoli okrajom? Druha velkost co som nasiel je 65x95mm. Tu vidim problem s tym ze sa mi tie karty mozu pocas laminovania pohnut. Ako riesite tuto situaciu? Najlepsie bez potreby laminovane karty orezavat :) Vopred dakujem za odpovede.

7.1.2010 15:48:18

laminování
karty se ve fólii neposunou, projíždí to mezi válci a tlačí se to k sobě. pokud je tam zasuneš rovně, pak ti rovně vyjedou.

osobně bych volil ty větší kapsy, mně širší okraj nevadí.

7.1.2010 16:28:18

to tirisllur
59x83 mm bude tak tak - záleží na výrobci - už jsem se setkal s rozdílem cca 1 mm na velikosti u stejně velkých karet. Já většinou počítám velikost karty + 5mm (2,5 mm na každou stranu) a tomu přizpůsobuju velikost taket, které vyrábím.
jinak takhle malé karty se mi nehýbaly. Případně mužeš držet kartu když projíždí válci.
Já měl prblém až u karet cca 15x10 cm, kde, pokud jsem kapsu nedržel se mi zkrabatila.

7.1.2010 16:29:34

husak, tomasV, all
Dakujem za info. Uz som si to vyskusal nazivo na 97 kartach k Dune :D Len som mal problem s tym ako presne vycentroval kartu v laminovacej folii pred laminovanim, aby boli vsetky karty rovnake. Teraz som isiel len od oka a snazil sa ich mat vzdy rovnako. Mate na tuto cisnnost nejake specialne techniky? :)

13.1.2010 21:06:50

jen od oka
Jediný fígl, který mě napadl na přesné umístění karty je, že rozevřeš fólii, přitiskneš kartu na horní stranu fólie dvěma prsty pravé ruky a palcem umístěným na lícové straně fólie jdeš proti nim. Spodní část fólie (rubovou stranu) necháš volně viset. Můžeš při tom druhou rukou dvěma prsty jemně držet místo, kde se fólie spojuje.

Prsty na rubu karty posouváš kartu do správného umístění a až ji tam máš, jen levačkou stiskneš obě části fólie k sobě a vytáhneš prsty pravé ruky ven.

Při tomto systému by se karta neměla moc pohnout (držíš vše už v levačce) takže ti karta zůstane tam, kde sis ji usadil.

Blbě se to popisuje, zkus a snad pochopíš.

13.1.2010 22:45:00

Laminované karty
Podle vašich tipů jsem pořídil oboustranný fotopapír (lomond) 200 g/m2 a 80 mikronů kapsy.
Oboustranný tisk na tiskárně Canon Pixma 4700 v pohodě, rozřezání karet taky v pohodě. Karty následně naskládám do kapes a proženu laminovačkou. Když karty nechám jen tak vychladnout nebo je hned hodím mezi knížky nebo až po vychladnutí (nechal jsem je následně lisovat min 24h), tak jsou jakoby zvlněné nebo prohnuté (každá karta jinak).

Neví někdo co s tím ?

14.2.2010 08:17:23

vlnění laminátu
Jo, mně to dělá taky ale v praxi to vůbec ničemu nevadí. Musel jsem se jít podívat do skříně, jestli mi to taky dělá, protože to při hře vůbec nevnímám. Jediné, co mě napadá je polaborovat s teplotou, jestli to tvá laminovačka umožňuje. Moje ne, tak to neřeším. :-)

14.2.2010 08:47:04

vlnění
Laminátor mi umožňuje jen teplou nebo studenou laminaci, ale ne nastavování teploty :(
Nepomohlo by proti vlnění použití větší tloušťky kapsy? Nevyrovnaly se karty po několika týdennám lisování, nebo to zůstane pořád zvlněné ?

14.2.2010 09:06:52

vlnění
Podobný problém měl i kamarád, ten tiskli na obyšejný kancelářský papír a myslel si, že je to tím. Na jiný důvod nepřišel, ale u tede moc nepřichází k úvahu, tiskens na tuhy papír.
Mi se mírně prohýbaly velké karty hrdinů v descentu, ale to jsem pak vyřešil tka, že je dávám tiskem dolů a je to v pohodě. Jinak mi laminuje laminovačka karty dobře.

14.2.2010 10:53:13

vlnění
Obávám se že lisováním to už nijak významně nevylepšíš. Je to plast, ten jak si zapamatuje tvar, už se nezmění. Mám karty schované v krabičkách od laminovacích kapes, je to celkem na těsno, ale jemné vlnky zůstávají. Teda spíš než vlnky je to vždy mírné vyboulení karty na jednu stranu. Řekl bych, že se to zvlní v okamžiku, kdy to horké vyjede na chladný vzduch. Tak leda zkusit laminovat ve vyhřáté suché sauně bez páry. :-)

Mně to neva, tak kvůli tomu saunu stavět nebudu...

14.2.2010 12:17:45

to Lunitar
Já používám naprosto stejný materiál. Ten Lomond papír o kterém jsi psal a 80 laminovací kapsy (značka CRISTAL). A karty mám po laminaci naprosto rovné. Takže cgyba může být:
- ihned po laminaci jak to vyjede z válců je dobré to hodit na vychlazenou podložku, třeba žulový patapet nebo studené kachličky
- nestrkáš to do laminátoru náhodou tou "otevřenou" stranou kapsy ???? To se pak prohýbá a vlní
- pak to může být nesprávnou teplotou. Já mám laminovačku s regulací teploty.

Jinak žádný z těch problémů není podle mých zkušeností zas až tak kritický. Takže bych být tebou vyzkoušel jinou laminovačku. Třeba někde zajít a nechat si nějaký vzorek zalaminovat a uvidíš.

14.2.2010 17:57:50

rbx

Lunitar
Já to hned po vyjeti z laminovacky chytam do ruky aby se to neohybalo a pak to dam rovnou pod knížku. A je to v pohode.

14.2.2010 18:16:48

vlnění
Kapsy vkládám tou slepenou stranou napřed. Ono to není šílené zvlněné, ale spíš prohnuté nebo něco na ten styl. Zkusím zítra prohnat pár dalších karet a pohlídat si je jak budou vyjíždět a snažit se je udržet rovné a uvidíme co z toho bude ...

14.2.2010 20:21:03

to Lunitare
Fakt nevím, já to mám perfektně rovné a ani to hned po laminaci ničím nezatížím jak rbx. Prostě hned jak to vyjede to hodím na rovnou plochu a posekáno. Dělaljsem takhle už několik set karet a ani jedna nebyla ani trochu prohnutá. Balíček karet je balíček bez jakékoli mezery mezi kartami.

14.2.2010 21:13:35

Laminace vs. přelepy (s obaly)
Když tisknete přelepky, asi pak na přelepené karty používáte obaly. Nepřipadá Vám, že obaly kloužou více než laminované karty? Které metodě dáváte přednost a proč?

U mě má každý způsob své plus a mínus, ale ani jeden není 100% OK.

Laminace
+ méně kloužou, vodě(čuňatům) odolné
- mírně se potvory vlní a nelahodí to oku

Obaly s polepkami
+ karty se nevlní
- polepky kazí výsledný dojem karty a obaly (ty od FFG) docela dost kloužou

23.2.2010 06:40:52

Laminace vs. přelepky
Jelikož, jak psal Tom někde níže, jsem měl s laminací neskutečný problémy (přibližně 50% karet mi prostě "zvarhánkovatělo" a bylo na vyhození), tak jsem se nakonec rozhodl pro obaly od FFG (ale je fakt že kloužou pekelně). Jelikož na karty používám "přelepky" na celou lícovou stranu, tak to ani nevypadá špatně. Navíc je s tím výrazně méně práce než s laminací -> vytiskneš, nařežeš, zaoblíš rohy, zastrčíš, hraješ.

23.2.2010 07:41:15

Mě laminave nevarhánkovatí ani neprohýbá.
Teď jsem laminoval přes sto karet do Twilight Struggle (200g/m2 matný oboustranný fotopapír a 2x80 micronů laminovací kapsy) a jedna jak druhá perfektně rovná. Hodím sem foto balíčku ze strany, aby bylo vidět jak jsou rovné. Předtím to samé u Battlestar Galacticy u Battlelore - několik set karet a stejný výsledek. Takže někde bude asi u vás v technologickém postupu nebo materiálu chybka, ale netuším kde.

Moje laminace tedy oku lahodí víc jak obaly. Nicméně ty obaly od FFG jsou fakt o něčem jiném, než ty klasické tenké pytlíky a všichni co je používají, tak tvrdí, že po pár hraních přestávají klouzat. Nicméně já na svou laminaci nedám dopustit.

23.2.2010 08:12:56

to Morthe
Obaly od FFG mi na rozdíl od těch Ultra Pro opravdu po pár dnech přestaly klouzat a drží docela dobře na sobě. Navíc se i výrazně snížila velikost balíčku po nějakém dni.

23.2.2010 08:24:51

zaoblení rohů
Morthe: jak zaobluješ rohy? Máš na to zakulacovačku, nebo nějaký jiný postup?

23.2.2010 08:49:49

Zaoblovačka
Používám tuto http://www.presentace.cz/identifikace/zaoblovac-rohu-ae-3s.html

23.2.2010 08:53:22

Kolouch
Používám techniku označenou jako "strč to mladý, ona to ostřihne"... zakulacovačka mi přijde zbytečná. Zatím...

23.2.2010 10:04:23

to Morthe
Zaoblavačka je k nezaplacení! Ta, na kterou odkazoval Lunitare je za pár šupů a stovka karet je je hotová za pár minut jedna jako druhá. Navíc skvěle zaobluje i zalaminované karty pokud mají jiný rozměr než originál kapsy a musí se oříznout.

Malá poznámka:
Kdybych byl dívka a můj partner by se o mne ve veřejné diskuzi vyjadřoval stylem "strč to mladý, ona to ostřihne"..., tak ho nakopu do ř... a už by to nerozchodil.

23.2.2010 10:21:56

kren
pod ten druhý odstavec se podepíšu, ale spíš bych mu tam strčila ty nůžky ...

23.2.2010 10:23:59

vy jste asi nikdy neslyšeli o nadsázce, že jo? kromě toho, že si ty karty stejně ostřihávám sám a z tohodle jsem si akorát dělal srandu... sakra nebuďte porát tak vážný. Nic, mlčím, z tohodle zas bude flame jak blázen...

23.2.2010 10:33:58

Vybíráme z Bazaru

Kolonie
Kolonie
Akt. cena: 1300 Kč
Končí za: 8 hodin

Offcanvas