Jakou laminovačku + nezaložit nové fórum

Hodlám si pořídit laminovačku a tak jsem se chtěl zeptat jestli má někdo zkušenosti jaká je šunt a jaká je dobrá. Samozřejmě tím teď nemyslím profi nad 10000,-.

Pak mám návrh pro Ondru jestli by se nemohlo založit další fórum, kde by se takové věci řešily - jako úprava herních komponent, obaly na karty, úprava krabic deskovek, dicetowery, atd.
20.5.2009 15:54:01

to Merlin
Tak jsem si po cestě z práce koupil v obchodě tu jednoduchou zaoblovačku cos tady uváděl (5mm), ale i těch 5mm se mi zdá moc. Na běžné karty bude stačit, ale na menší je to velký rádius. Třeba karty k Battlelore mají ještě skoro poloviční rádius.

17.6.2009 20:29:25

to Křen
Nojo no, já psal, že 10 mm je moc a 5 mm je akorát na běžný karty ... menší zaoblovačku jsem nenašel, pokud teda nepočítám ty strojovny za dva tísíce a víc ...

Na ty menší karty by stačilo asi i míň, ale fór je v tom, že já pro jednoduchost při výrobě mám třeba malý karty v arkhamu stejně velký jako ty větší :-) A hlavně zas tak moc nezaobluju ... :-)

17.6.2009 20:36:14

to Merlin
No i tak dík za typ, protože lepší rádius 5mm než to stříhat nůžkama. Já jsem právě vždycky narazil jen na ty drahé zaoblovačky a do těch bych nešel. Přeci jen se neživím ruční výrobou karet :-).

18.6.2009 08:33:10

kapsy
jsou laminovací kapsy z tohoto webu http://www.em-design.cz/shop/c-9_27/-laminace--laminovaci-folie.html zakulacené? Dík

23.6.2009 15:47:56

zaoblené rohy
Není tam značka, tak těžko říct, ale abych pravdu řekl, tak jsem ještě nikdy neviděl laminovací fólii, která by neměla v originální velikosti zaoblené rohy.

23.6.2009 16:04:00

levna laminovacka
Já mám levnou laminovacku z Makra - sigmu(do 1000,- asi okolo 600,- kdyz je v akci) a jsem spokojeny ... ale je to kus od kusu. Merlin si pak byl koupit tu samou a myslim ze ji vracel ze mu nezatavuje.

23.6.2009 20:26:38

rbx

Beholder
mam je ted od nich na poste vcetne zakulacovacky rohu, zitra si to jdu vyzvednout, tak ti to muzu rict :-)

23.6.2009 21:16:00

Materiál k laminování karet
Chci se zeptat zkušených laminátorů, stačí pro zalaminování tisknout na normální 80g papír, nebo raději 200g? Jedná se o karty velikosti 9ks na jedné A4.

A ještě kapsy, doporučujete 80/125/175 mikronů?

3.9.2009 12:32:10

to husak
Chce si to každopádně vyzkoušet co ti bude víc vyhovovat. U tlustého papíru je třeba nechat větší okraj na kapse a myslím, že u tlustšího papíru je lepší tenčí kapsa a naopak.

3.9.2009 12:35:30

materiál k laminování
Z osobní zkušenosti doporučuju papír cca 200 g/m2 a 80 mikronů kapsy ... když je to silnější, tak to strašně bobtná (aneb Arkham a dvě rozšíření, laminován 250 g/m2 a 125 mikronu a výška paklu karet asi půl metru :-)

3.9.2009 12:41:51

rbx

husak
ja k me plne spokojenosti pouzivam oboustranny papir Lomond, co mi doporucil Kren. Ma 170gr a ten zalaminovavam 80 mikronovou folii. Vyska balicku karet je asi o 20% vyssi nez original.

3.9.2009 12:55:16

laminace
Já doporučuji 250gr papír oboustranný foto a pouze jednostranou laminaci, protože laminované karty z obou stran hrozně po sobě kloužou.

3.9.2009 12:56:10

rbx

Acer
jak udelas v domacich podminkach jednostrannou laminaci?

3.9.2009 13:07:39

díky
Díky, takže jdu shánět 80ky kapsy.

Ještě ujištění: rozměr kapsy udávaný v eshopu je asi vnější, to znamená že mám počítat nejmíň o 2-4mm větší, než je velikost nahaté karty, že?

3.9.2009 13:25:05

ad rozměr kapsy
Jo je to tak.

3.9.2009 13:44:17

klouzání karet
S tím nesouhlasím, přijde mi to srovnatelné jako běžné hladké lesklé papírové karty (třeba ty v Dominionu).

3.9.2009 13:55:45

to rbx
jednoduše, strčíš do laminovací kapsy dva papíry a okraj odstřihneš :-) Nicméně laminovat jednostranně karty mi přijde jako naprostý nesmysl - proč je pak vůbec laminovat???

3.9.2009 13:56:52

jednostranná laminace
ano, je to tak, strčíš dva papíry a pak odstřihneš.

Proč jednostranně laminovat? Kvůli klouzání, ať má Merlin jakýkoli názor, prostě zalaminované karty oboustranně kloužou víc.

Další důvod je zvýraznění/vytažení sytosti barev na motivu. Nevím, jestli jste si toho všimli, ale zalaminovaný materiál má jasnější a sytější barvy, než materiál stejný, ale nezalaminovaný. Důvod neznám, zřejmě těmi teplotními změnami nějak dojde k prozáření barev.

Na druhou stranu se ztrácí ta ochrana laminací proti vodě, pokud by to někdo chtěl namítat. Ale to já neřeším, protože tisknu zásadně a jedině voděodolnými barvami, takže ani upocené ruce tomu nijak neublíží.

Přesto si myslím, že ideální je oboustranný fotopapír a lakování bezbarvým lakem ve spreji, ale jeden chytrolín v potřebách pro kutily manželce napřed namluvil, že se to bude kroutit (což odporuje spoustě názorů lidí, kteří tuhle techniku již vyzkoušeli) a pak jí obratem nabídnul, že by jí chtěl malovat nahou. Tak první stání modelem už máme za sebou, tak jestli se mu povede ten obraz, tak mu snad uvěřím i tu nefunkčnost lakování, ale do té doby zůstanu obezřetný (co se lakování týče, co se týče aktu, tak tam mu nechávám volnou ruku ;-) ).

3.9.2009 14:17:02

rbx

Acer
Onehda jsem se tu ptal, nakolik udrzi pouze lepidlo obsazene v laminovaci kapse tu laminovaci folii na papire. Mam za sebou totiz jiz laminovani dvou 205 gr papiru prilepenych k sobe a dopadlo to nevalne. Nechtel jsem tam mit takove ty pruhledne okraje a tak jsem lamino urizl tesne s krajem papiru. A bylo to cele horrorove - musel jsem to projet laminatorem asi 10x, nez se ta tlusta vrstva papiru vubec prohrala natolik, aby se na ni lamino nalepilo a i ted s tim musim zachazet opatrne a nesmim to ohybat, aby se z toho lamino neodlepilo. Tim chci rict, ze moc neverim laminovani bez okraju, i kdyz se mi to ted moc nelibi.
Co se tyce klouzavosti karet, tak mas pravdu, karty se urcite michaji hur, nez kdyz jsou papirove, ale jsou trvanlivejsi.

3.9.2009 14:49:34

klouzavé karty
Ať má Acer1968 jakýkoli názor, já ani má herní skupinka, dá-li se to tak nazvat, nemáme s laminovanými kartami problém . A stále jsem se nedozvěděl, proč teda laminovat, když je to jen na jedné straně. Kvůli zařivým barvám? To můžu udělat už v editoru, trošku přidat barevnost ...

3.9.2009 15:05:17

to Acer1968
Mimochodem, tohle je přesně styl komunikace, na který jsem poměrně alergický - "ať má druhý jakýkoli názor, objektivně správně je to tak, jak tvrdím já" ...

3.9.2009 15:06:51

to Merlin
Omlouvám se, mělo to znít "Kvůli klouzání, ať má Merlin jakýkoli názor, moje zkušenost je taková, že prostě zalaminované karty oboustranně kloužou víc."

3.9.2009 15:38:33

to rbx
Zřejmě záleží na laminovačce, jakou používáš a jak citlivé má nastavování teploty. Popravdě, moje zkušenost je taková, že teplota je dost zásadní pro kvalitu laminování a obecně neplatí, že čím víc, tím lépe. Setkal jsem se i s názorem lidiček, kteří si mysleli, že teplotu musí najít tak co možná nejvyšší, aby se ještě lamino a papír neškvařily, ale míň že už je špatně. To není pravda. Moje laminovačka má plynulou regulaci teploty (né tedy skokovou) a kancelářský papír 80gr jedu na cca 50% rozsahu a tu kombinaci dva 250gr fotopapíry (kvůli jednostranné laminaci) jedu na 70%.

Pokud takovou jednostranně nalaminovanou mrchu nalepím na karton a pak vyříznu (viz. třeba hexy v Khazad Dum), tak "reklamace" jsou proto, že se odlepí kartička celá od kartonu, než aby se sloupla laminace a nezalaminovaná kartička zůstala přilepená ke kartonu. Tudíž výsledek laminace považuji za trvalejší a lepší spoj (i po odříznutí), než přilepení papíru lepidlem ve spreji.

3.9.2009 15:48:06

rbx

Acer
hmhh, tak to si asi budu muset koupit laminator s nastavovanim teploty. Muj jednoduchy Peach ma s tak tlustym papirem celkem problem. Nechce nekdo tedy lacino laminovacku Peach Silver line bez nastavovani teplot? :-)

3.9.2009 16:20:08

rbx
kdybych nebyl tak spokojený s obaly od FFG, bral bych hned :)

3.9.2009 16:22:53

Vybíráme z Bazaru

Kroniky Avelu CZ
Kroniky Avelu CZ
Akt. cena: 601 Kč
Končí za: 7 dnů

Offcanvas