Nej hra pro 2 začátečníky?

Ahoj,
vím, že podobných témat tady už několik je, ale nikde jsem přesně nenašel to, co jsem chtěl najít.
S přítelkyní nás velmi nalákaly moderní stolní hry.
Zkušenosti nemáme téměř žadné. Kdysi dávno jsme hráli Sázky a dostihy a před nedávnem jsme si koupili Activity 2 a Černé historky.
Activity jsme kupovali čistě na "večírky".
Červné historky jsme chtěli hrát spolu ve 2 lidech ale po pár historkách nás to omrzelo.

Hledáme tedy nějakou moderní stolní hru, která by se hodila pro začínající hráče (Já 21, přítelkyně 18).
Hra by měla být pokud možno "stolní", ne karetní.
Pravidla přiměřená k našim zkušenostem.
Hra se bude hrát převážně ve 2 lidech.
Hra by mohla být interaktivní, aspoň trošku :-)
Tématem si nejsem jistý. Jestli budování, cestování, bojování... Na tom moc nezáleží.
Jo, musí to být kompletně v češtině, přítelkyně bohužel neumí anglicky.

Jde nám fakt o něco do začátku, s tím, že pokud nás to chytne, tak si pořídíme další, složitější hry.
Hodně lidí tu doporučuje Osadníky, ale to je buhužel nejméně pro tři hráče :-(

Tak co byste mi doporučili?
Díky.
22.7.2010 19:55:36

david

Hra pro dva
Nejlepší hra pro dva mi přijde Civilizace Vládi Chvátila, ale ta je dost složitá. Hodně dobrá mi přijde hra Sankt Petersburg, ale ta je zase karetní. Pak mě napadá Caylus, což možná mnoho lidí netuší :-), ale ve dvou je naprosto úžasná, ale ta je také dost složitá. Ve dvou lze dobře (dle mého) hrát i Samurai. Jinak souhlasím s tím, že Doba Kamenná je nic moc.

23.7.2010 08:53:22

ad Raziel a Agricola
Nechtěl jsem tady doporučovat Agricolu, aby se na mne nesesypala kritika, že pro začátečníky je složitá, ale když už to Raziel zmínil, tak musím říct, že má naprostou pravdu. Pro dva hráče je vynikající a pro začátečníky rovněž. navíc má výhodu různého stupně obtížnosti (rodinná verze) a hlavně to, že je stejně dobrá v jakémkoli počtu hráčů (přizpůsobení herního plánu a komponent).

Takže Agricolu jednoznačně doporučuju i začátečníkům. Před týdnem jsem ji hrál s dvojicí co to hrála poprvé. Byli nadšeni a hned na poprvé dosáhli solidního bodového výsledku.

23.7.2010 08:54:55

PJ

Agricola a další hry
Naprosto souhlasím s Ellou. Nepovažuju se zrovna za herního zelenáče, ale - na rozdíl od Doby Kamenné, která má opravdu velmi jednoduchá, srozumitelná a krátká pravidla - pravidla Agricoly jsem ani po dvou hodinách usilovné snahy nepochopil , což se mi u žádné jiné společenské hry zatím nepřihodilo (ani v případech, kdy byla pravidla v cizím jazyce).

Uznávám, že hra samotná zase tak složitá není a že "jádro" není zase tak příliš komplikované, ale prokousávání se těmi pravidly bez znalosti hry, to jsem prostě nedal. Takže nováčkům se znalostí pouze Aktivit a Černých historek důrazně nedoporučuji.
Na druhou stranu si klidně udělej vlastní názor; ta pravidla jsou k nahlédnutí zde: http://www.hrajeme.cz/Hrajeme/Files/agricolareprint.pdf

Vikingy bych jako hru pro dva klidně doporučil. I toho Kurýra, ale ten mi přijde jako jedna z nejméně interaktivních her vůbec (ani v těch Vikinzích té interakce zase tolik není).

23.7.2010 09:03:35

to PJ
No to snad nemyslíš vážně. Je třeba pochopit princip a pak už je prokousávání se pravidly pohoda. A na principu dám svého člena rodiny na akci, akci okamžitě vykonám a pak jednou za čas, který je napsaný na plánu sklidím pole, nakrmím rodinu a rozmnožím zvířata opravdu vůbec nic těžkého na pochopení není. A to upozorňuju, že jsem to tenkrát studoval ještě z těch původních pravidel, které byly na pochopení mnohem těžší než to nynější vydání.

23.7.2010 09:46:04

pravidla
mě na nich ničilo, že jak se pořád u vysvětlování skákalo po stránce, tak jsem pokaždé něco vynechala a bylo to v ...
princip je jednoduchej, ale kdyby na začátku napsali to co teď Ty, tak to pochopí každý ucho

23.7.2010 09:52:57

Agricola
Kren: já se toho nebál mám s tím zkušenosti ... agricolu jsem donesl jako první hru do práce abysme si něco zkusili zahrát s kolegy, kteří žádné deskovky ani neviděli a taky se jim agricola moc líbila a musel jsem ji příště donést znovu :) sice jsem obojí hry vyhrál na plné čáře, ale bavilo je stavět si farmičku zvlášt jak viděli že ve druhé hře se jim vše daří mnohem víc než v první:)
Ella: Je to možné :) Státnice zamotají hlavu každému ;)
PJ: jak píše kren to jsou prakticky všechny pravidla, jak se používají ty akce je hodně intuitivní - orám pole, vezmu pole a umístím místo louky farmě. stavím ploty-vezmu ploty a kus louky na farmě si oplotím, atd.

23.7.2010 10:09:07

PJ

kren
Myslím to vážně a trvám si za svým názorem, že tahle hra je pro začátečníky nevhodná. Taky jsem měl ta původní pravidla. Nová jsem nečetl (a ani nemám takových potřeb). Prostě jsem se v tom ztrácel. Princip jsem pochopil až potom při hraní.

23.7.2010 10:12:18

to Raziel
Mám podobnou zkušenost s lidmi co znali jenom Carcassonne a Agricolu hned pochopili.

23.7.2010 10:22:30

Vlaada

Mecenáš trolíků

ad Agricola
Taky bych se jí nebál... není těžká, je příjemně tematická, dostatečně variabilní, hratelná i ve více, když přijde návštěva, a není tam přímá kompetice (tj. není to o tom, že partnerku sejmeš a zboříš jí to, co si budovala, apod. ...) Je to jedna z mála her, kterou jsem koupil i domů (běžně hry kupuju do herního klubu, a odkud si je můžu kdykoliv půjčit), a moje žena ji má fakt ráda. A děti taky (je tam rodinná verze, poprvé ji dcerky hrály, když jim bylo 3 a 5 let :)

Názor PJ, který Agricolu nesnáší, bych rozhodně nebral vážně :)

23.7.2010 10:32:41

Agricola
Tak já přestože Agricolu nemusím ani vidět, natož hrát, tak bych ji taky doporučil do začátku. My jsme s ní taky začínali (po Osadnících a Carcassonne) a bylo to fajn, postupem času se mi zhnusila ta zelená barva všude kolem a dřevěná zvířátka :)), ale to je jen můj subjektivní pocit, klidně bych ji doporučil ;)

23.7.2010 10:40:42

Agricola
mám Agricolu OPRAVDU moc ráda, ale pravidla jsou fakt děs - takže klidně koupit a hrát, ale nechat si to ideálně vysvětlit někým jiným a pravidla použivat až jako doplněk ke hře ne jako výchozí informaci

23.7.2010 10:45:59

PJ

Vlaada
To je trochu podpásovka, protože jsem se snažil oprostit od svých subjektivních dojmů, své argumenty objektivně vysvětlit a popsat. To je jako kdybych napsal, že názor křena, který Agricolu miluje, bych rozhodně nebral vážně...

23.7.2010 10:47:00

Vlaada
Musím souhlasit s posledním PJ příspěvkem. Agricolu jsem koupila, už když jsem měla dost nahráno těžší hry a taky jsem se nechytala. Studovat to jako nováček bych fakt nechtěla. A podle mě, je snad třeba brát každý názor vážně. Nikdo nemáme pantent na rozum, jak říká moje maminka:)

23.7.2010 10:54:51

Vlaada

PJ
Sorry, byl tam xichtík :) Jde o to, že ty jako odpůrce Agricoly dokážeš popsat negativa, ale ne pozitiva... takže závěr může být zavádějící...

23.7.2010 10:59:41

Agricola
Agricola je v pohodě - pokud už máte nějaké zkušenosti nebo pokud vám ji někdo vysvětlí. Nicméně pokud člověk s téměř nulovou znalosti eurodeskovek přečte pravidla, pochybuju, že ji bude schopen hrát.
Na druhou stranu, jako u většiny eurovek i u Agricoly pomáhá, když si při čtení pravidel začne člověk přehrávat partii. Najednou začnou i nesouvislá pravidla dávat smysl.

23.7.2010 11:02:15

PJ

Vlaada
No budiž. Nicméně mám dojem, že kdybych chtěl, dokázal bych popsat i pozitiva. Jenže nechci - stejně jako příznivci této hry nepopisují její negativa.
Nadto mám dojem, že tu se mnou většina spíše souhlasí...

23.7.2010 11:06:45

to PJ
Já Agricolu nemiluju :). Jen když někdo chce, tak si ji rád zahraju. V poslední době, kromě mnou níže uvedené partie jsem ji dlouho nehrál. Já jsem jen chtěl velice zdůraznit začátečníkům, že ta hra svým principem není vůbec složitá a není třeba se jí vůbec bát. Ovšem je pravda, že nejideálnější není samostudium z nuly, ale aspoň se kouknout nebo přímo zkusit, jak se to hraje.

23.7.2010 11:15:29

Agricola
Když je ta hra tak jednoduchá na pochopení, proč se hrajeme.cz jen hemží dotazy ohledně této hry?

23.7.2010 11:27:43

složitost Agricoly
Já se domnívám, že nejvíce dotazů pramení od hráčů, kteří si hru koupili a učí se jí sami, aniž by je někdo, kdo ji už hrál, tyto lidi učil.
Mě osobně připadá Agricola jako docela jednoduchá hra, ovšem problém je v pochopení pravidel s čímž jsem měl nemalé problémy. Další hráče jsem hru naučil již během chvilky, aniž by museli pročítat pravidla.

23.7.2010 11:37:42

Deth
Přesně. Jako taková není těžká, ale mít to studovat dva začátečníci, tak budou mít co dělat. Pravidla jsou opravdu nešťasně napsána.

23.7.2010 11:38:54

Deth, sappho
přesně, pod to se klidně podepíšu

23.7.2010 11:40:29

Garen
Jinak my začínali jako první hru Carcassone. Ono prostě u těchhle her záleží na vkusu každého, jaké téma mu sedí. Principy her už se pak dost často opakují. Spousta lidí, co tu radí, už jsou hard core hráči a těžko vzpomínají na svoje začátky, kdy i Pilíře země byly zábava:)

23.7.2010 11:43:41

obtížnost agricoly
Tak nevím ale mě se nikdo z hráčů po uvodním vysvětlení skoro na nic neptali, spíš se jenom ujištovali že to co dělají, tak dělají správně. Špatně zahráli jen tu jedinou nelogickou věc co v agricole je a to že 4 ovce udělají jen jedno dítě. Sám taky moc velký fanda agricoly nejsem a hrál jsem jen pár her ale neměl jsem pocit že bych se musel dívat znova do pravidel kvůli čehokoliv... tak moc nevím na co se ti lidi tam ptají, ale tipl bych si že to budou nějaké speciální kombinace karet než základní pravidla které jsou hodně jednoduché... a nebo možná lidi o agricole rádi mluví a tak se ptají na kdejakou kravinu která je popsána i v pravidlech :) zvlášt když, jak jste psali jsou pro většinu lidí hodně nepřehledná a špatně napsaná ... I když mají jen pár stránek ...

23.7.2010 12:01:39

Raziel
Kdybys četl :) tak se dočteš, že tu řešíme, že pokud má začátečník samostudiem pochopit pravidla, tak to jde hodně těžko a i zkušený hráč má problém. Pokud mu je někdo vysvětlí, tak to není nic těžkého.

23.7.2010 12:07:31

Vlaada

to Garen
Mimochodem - ve svém dotazu píšeš, že vás s přítelkyní velmi nalákaly moderní stolní hry. Můžeš to trochu rozvést? Četli jste o nich, slyšeli jste o nich, nebo jste si je někde vyzkoušeli? Pokud jste si je vyzkoušeli, které, a které se vám líbily? Co vás na nich láká?

Bez toho mohou být rady dost zavádějící. Ony totiž hry naplňují v různé míře různé potřeby. Zatrolené hry navíc nejsou zdaleka typickým vzorkem herní populace. Pokud se vaše preference s místními shodují (a jde vám buď o "hrát si", "prožít dobrodružství" nebo "zabojovat si"), můžete dostat docela dobré rady, ale pokud vás na hrách lákají jiné aspekty ("inteligentní společná zábava", "soutěživost", "puzzle aspekty", "společenské aspekty", "empatie", "radost z budování něčeho" apod.), mohou být trochu zavádějící.

Tím se nechci nikoho tady dotknout, že by se zde tyto aspekty ignorovaly, ale v průměru mi přijde, že se na ně klade menší důraz, než na zmíněné, a i herně velmi dobré hry těšící se jinde oblibě tu jsou často strhány jako nezáživné, neinteraktivní, příliš jednoduché apod. (třeba jen proto, že interakce je v nich nepřímá a hráči do možností při první hře dostatečně nepronikli).

Např. tu nikdo tu nedoporučil výborný Genial, protože je abstraktní. A Doba kamenná, Poštovní kurýr nebo Pilíře země z herního hlediska fungují ve dvou více, než v jakémkoliv jiném počtu hráčů, a jsou to velmi dobré hry (pokud jde o vliv herních dovedností na výsledek).

23.7.2010 12:23:16

Vybíráme z Bazaru

Descent Hiers of blood
Descent Hiers of blood
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 11 dnů

Offcanvas