Nej hra pro 2 začátečníky?

Ahoj,
vím, že podobných témat tady už několik je, ale nikde jsem přesně nenašel to, co jsem chtěl najít.
S přítelkyní nás velmi nalákaly moderní stolní hry.
Zkušenosti nemáme téměř žadné. Kdysi dávno jsme hráli Sázky a dostihy a před nedávnem jsme si koupili Activity 2 a Černé historky.
Activity jsme kupovali čistě na "večírky".
Červné historky jsme chtěli hrát spolu ve 2 lidech ale po pár historkách nás to omrzelo.

Hledáme tedy nějakou moderní stolní hru, která by se hodila pro začínající hráče (Já 21, přítelkyně 18).
Hra by měla být pokud možno "stolní", ne karetní.
Pravidla přiměřená k našim zkušenostem.
Hra se bude hrát převážně ve 2 lidech.
Hra by mohla být interaktivní, aspoň trošku :-)
Tématem si nejsem jistý. Jestli budování, cestování, bojování... Na tom moc nezáleží.
Jo, musí to být kompletně v češtině, přítelkyně bohužel neumí anglicky.

Jde nám fakt o něco do začátku, s tím, že pokud nás to chytne, tak si pořídíme další, složitější hry.
Hodně lidí tu doporučuje Osadníky, ale to je buhužel nejméně pro tři hráče :-(

Tak co byste mi doporučili?
Díky.
22.7.2010 19:55:36

doba kamenna
podla mna tuto hru v pohode zvladnu aj zaciatocnici.ziaden text,ceske vydanie.my to s priatelkou hravame dvaja a velmi nas bavi.

22.7.2010 20:07:12

Blue Moon City
Velice dobrá hra jak po stránce hratelnosti, tak po stránce estetické, a dostatečně jednoduchá na naučení pravidel. Je pravda, že ve čtyřech hráčích je lepší, ale ve dvou je taky slušně hratelná. Komponenty jsou jazykově nezávislé (všechno je vykreslené pomocí symbolů) a pravidla jsou tady v češtině ke stažení.
A pokud bys slevil z požadavku, že to nesmí být karetní hra, tak mohu vřele doporučit Řím.
Obě dvě se líbí i mé přítelkyni, která není moc deskoherně založená.

22.7.2010 20:32:42

Z karetních doporučuji Dominion nebo SmallWorld. Oba se dají hrát ve dvou a případně můžete přibrat další hráče. Dominion je v češtině, ale je čistě karetní. Má skvělou znovuhratelnost a další 2 rozšiřující krabice v češtině.

SmallWorld neobsahuje jazyk a ikony se dají většinou snadno pochopit. Zde jsou ke stažení CZ lamakarty, takže angličtinu nebudete vůbec potřebovat.

Možná i Agricola či LeHavre by vás mohly zaujmout.

22.7.2010 20:35:34

hra pro 2
ciste pro dva - Starship Catan, hra pro 2 - 5 hracu vyborne hratelnai ve dvou - Age of Empires 3, Railrodad Tycoon nebo zpracovanim jednodussi, abstraktnejsi, ale pekny Samurai.

22.7.2010 20:59:39

já bych volil
Tikal, Galaxy Trucker, Carcasonne - Hrad, ten je speciálně vytvořený pro dva)

22.7.2010 21:01:30

Garen
Cyclades, Small World

22.7.2010 21:07:13

PJ

Moje tipy
1) Notre Dame
2) LivingStone
3) Doba Kamenná
4) Poštovní Kurýr
5) Cyclades
6) Tobago
7) Mr. Jack

Ke všem hrám jsou tady obrázky a recenze, což by mohlo pomoci s rozhodováním. Osobně bych příliš neradil Agricolu a Le Havre, jsou to pro začátečníky velmi komplikované hry a mně osobně připadají i poněkud nezáživné.

22.7.2010 21:10:39

PJ

Small World
Bezpochyby vynikající hra a určitě bych ji také poradil, ale je tam nepatrně angličtiny, i když jsou zde ke stažení překlady. Když nad tím tak přemýšlím, lze tuto hru s přimhouřením oka označit za jazykově nezávislou ;-)
...a je fakt výborná!

22.7.2010 21:12:30

...
Small World, Cyclades, Ticket to Ride, ... :)

22.7.2010 21:25:13

rbx

....
Smallworld, Carcassone

22.7.2010 21:27:23

...
Tak jsem prošel všechny hry, které jste mi doporučili.
Některé mě moc nezaujaly a hodně z nich si nechávám na později, některé nejsou bohužel v češtině.

Takže hry, o kterých nyní uvažuji:

Doba kamenná? - pár lidí psalo, že je to ve 2 lidech nic moc...

Ticket to ride a Poštovní kurýr - z těchto dvou her mi podle komentářů vychází pro dva hráče lépe Poštovní kurýr, ale u něho si zase spousta lidí stěžuje na absenci interakce, tak nevím...

Carcassonne - líbí se mi. Ale možná spíš koupit základní hru, ne? Přece jen, občas se nás možná sejde víc než dva :-). A co ohledně těch rozšíření? Je dobrý k základní hře hned koupit nějaká rozšíření?

Pilíře země nebo Vikingové??? Tyhle ne? Jsou moc složité na začátek?

22.7.2010 23:19:34

Garen
Vikingové jsou na začátek v pohodě. Modré (původní) nebo Zelené (Lovci a sběrači) Carcassonne je v taky v pohodě. Rozšíření k modrému stojí za to první 2 a další dvě v pořadí pokud chcete interakci, poslední 3 stojí za houby.

Btw pokud jsi vyloučil kvůli angličtině Cyclades a Small World, tak věř že Cyclades mají anglický akorát název na krabici ;), hra je absolutně bez textů a pravidla jsou v českém jazyce zde ke stažení. Small World má akorát anglické názvy ras a schopností, ale to je vše a ve hře není třeba těmto slovům rozumět :) (jsou navíc přeložena v pravidlech, které jsou rovněž zde ke stažení v českém jazyce.

22.7.2010 23:42:07

Garen
Dobu kamennou hraji ve dvou s pritelkyni a bavi nas to, je fakt ze ve vice hracich je o neco lepsi nicmene, bych netvrdil ze ve dvou nic moc.

23.7.2010 00:07:29

doba kamenná
Bohužel mě tato hra moc nebavila.. a to jsem ji hrál od 2 do 4 lidí a prostě nic. Chybu v pravidlech jsme neudělali. Jak mě, tak i přítelkyni se hra zdála být až moc jednoduchá. ( raději napíšu, že to byla jedna z 1. deskovek u mě na stole )Celou hru jsem nedělal nic jiného než chodil na dřevo a kupoval karty.
Co mi vadilo na hře, byla jak výše zmíněná technika tak i bodování, kterému má pomáhat bodovací místa kolem mapy. Bohužel po druhém projetí 0 resp. 200 tě to už ani nebaví počítat.
Co je ale velké plus hry, jest pěkná grafika. To musím opravdu pochválit.. ale bohužel mi moc nepomohla.. Doba Kamenná šla z baráku. :)
Snad jsem alespoň trochu pomohl..

23.7.2010 00:19:21

rbx

Garen
Presne jak napsal Beholder. Takze opakuji Smallworld a zakladni modry Carcassone.

23.7.2010 00:57:59

doba kamenna-ja by som nevahal
suhlasim s Falcom,ze doba kamenna je jedna z mala hier,ktora bavi aj dievcata.
ze niekolko ludi pisalo,ze v 2 je to nuda?
ja zas viem o niekolko tisic ludoch,co tu hru bavi vo 2.to je len vec nazoru.pretoze niekto napise ze je to nic moc,tak si tu hru ani neskusim zahrat?cudne.
kocky hraju v tejto hre velku nahodu,ale kto umi,ten umi.chcel si poradit hru pre 2 a tato hra je jednoducha,rychla a hlavne bavi.
vikingovia-zaujimavy napad a prvky z karkasonu,moze byt
piliere zeme-tazsia doba kamenna,karty nahody,ale tiez mozem doporucit

23.7.2010 01:39:57

Carcassonne
Carcassonne: určitě taky výborná volba. 2-5 hráčů, skvěle hratelná ve všech počtech lidí. Mně osobně více oslovuje zelené (Carcassonne:Lovci a sběrači), ale základní (tmavě modrá krabice) má spoustu dostupných rozšíření. Pozor, existuje i bleděmodrá krabice Carcassonne:Objevitelé, ta mne nikdy nechytla. Carcassonne:Hrad mne taky příliš nebaví, je tam omezení dvou hráčů a musíš hrát pouze uvnitř hradeb.

Pokud přihlédnu k finanční stránce, možná by bylo vhodnější koupit Carcassonne+Dobu kamennou než samostatný SmallWorld.

Ptal ses na Pilíře, je tu skvěle zpracované porovnání s Dobou kamennou od mistra Williama ShakesPJ'e.
http://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/doba-kamenna-232/recenze/592/

23.7.2010 06:19:51

Tyhle dvě
Jednoznačně Poštovní kurýr a interakce tam je dost. Pořád si berem navzájem kartičky měst, aby to protihráč neměl tak lehké. Dále pak neuděláte chybu s Vikingama. Tyhle hry jsou pro dva úplně super, hrájem s manželkou a přátely hodně a tak vím o čem mluvím.

23.7.2010 07:13:14

hry pro dva
Agricola - I když se zdá, že je to hra pro pokročilé hráče, ve skutečnosti má velmi jednoduchá pravidla(vezmi člověka a pošli ho někam makat). Co dělá hru těžkou je hrát ji dobře, ale když se sejdou dva začátečníci tak si myslím, že na tom vůbec nezáleží. Navíc je dobrá i pro více hráčů. Doba kamenná má podobný styl hraní (posíláš lidi v houfech někam makat) ale ve dvou bych ji taky nehrál.

Vikingové - tahle hra mě hodně baví, jednoduché pravidla, trocha náhody aby hra nebyla pořád stejná, asi je taky lepší ve více lidech (ve dvou je těch tilů a lidí na každého prostě nějak moc), ale určitě je zábavná i ve dvou.

Carcassonne - neznám to rozšíření speciálně pro pro dva, každopádně ve dvou jsem hrál základní hru a je to celkem o ničem, ve více lidech je určitě lepší, ačkoliv je to spíš taková rodinná hra pro každého.

23.7.2010 07:15:49

Vikingové
Mi se právě Vikingové zdají ve dvou nejlepší, protože ve více hráčích na každého zbude míň všeho a ostrovů je pak málo a nejsou tak rozmanité. Ve třech se to ještě dá, ale ve 4 Vikingy hraji nerad, i když je to má nejoblíbenější hra. Ta Agricola je ve dvou taky dobrá, ale tu bych začátečníkům nedoporučil.

23.7.2010 08:03:08

doba kamenná
no pokoušela jsem se ji několikrát hrát a nic, jen nuda a znechucení - ten první zalezl do chýše vyrábět děti a ti po něm vyzobali zbytek, prostě taková rutina
Agricolu mám ráda, něco má podobného s dobou kamennou , ale je mnohem propracovanější, takže pokud tě neodradí trošku kostrbatá pravidla (soudím podle prvního vydání), tak vřele doporučuju

23.7.2010 08:10:13

Ticket to Ride
nehrála jsem, ale pokud bych vyhledávala jesnodušší hru, tak jdu do ní

23.7.2010 08:11:18

Memoir '44
Pokud přítelkyni nevadí bojování, tak Memoir '44 je rychlá jednoduchá bitva pro dva kompletně v češtině.

23.7.2010 08:35:07

skyfire Garen
Vikingové - právě že ve dvou vždycky dostaneš půlku lodí at už to zahraješ jakkoliv a je tam spíš problém že máš všeho dost a nemáš to kde dávat... ve čtyřech máš všeho málo a snažíš se lodě pokud možno mít minimálně protože na ně nemáš bojovníky.

Agricola - nesudte složitost hry kvůli 2 stranám pravidel navíc(jestli vůbec, mám dojem že doba kamenná má ty pravidla +- stejně náročné), nebo že jim bude trvat déle, než uhrajou tolik bodů jako vy. Pravidla v agricole jsou dost intuitivní (až na generování potomků) a nemusíš kvůli nim při každé akci hledat "jak že se to vlastně hraje?". Což je případ Starcraftu, MEQ a podobných "velkých" FFG her :)

Když už nic, tak za omrknutí pravidel Garen nic nedá ;)

23.7.2010 08:41:46

agricola
nevím, čím to bylo, ale tyto pravidla mi slušně zamotaly hlavu - možná, že to bylo tou první verzí nebo tím, že jsem měla akorát po státnicích...

23.7.2010 08:47:13

Vybíráme z Bazaru

Settlers: Zrod impéria (CZ)
Settlers: Zrod impéria (CZ)
Akt. cena: 580 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas