Hra pro neznalého?

Ahoj, uvažuju o koupi nějaké deskovky, ale vůbec nevím jaké, doma máme maximálně carcasonne ( to jsou všechny moje zkušenosti s deskovkama :D), koukal jsem na Twilight Struggle (to mi zas vadí, že je v ANG) a pak jsem koukal na Puerto Rico. Co byste mi doporučili vy? :)
16.7.2010 17:02:14

re
je tu spoustu tipů ale až přídou peníze z brigády tak asi koupim ten small world no :) fakt těžký něco vybrat... :D ale dík za tipy

19.7.2010 15:26:56

sydo
stresovačka ? :)
jestli rychlosti otáčení tilů říkáš postřeh... Myslíš jako že se na něj musíš co nejrychleji podívat jestli se ti hodí? Krom prvních her už víš, co hledáš a co bys chtěl na lodi mít. Hrál jsem to s lidma co už měli něco odehrané a rozhodně věděli co hledají a nebyla to sranda stylem "něco postavíme a budeme se bavit jak se nám lod sype", bylo to potřebuju dva motory tady, tři děla tady, nějaké lidi sem a něco čím to spojím a uzavřu ... připravit ruce, a závod v otáčení začíná.
Nevím jak to někmoho může bavit hrát znovu, když hráči co hrají Xtou hru pokaždé udělají téměř stejnou lod (trocha náhody jestli se jim povede najít ty správné tily rychle ale co jsem viděl tak ta rozmanitost je skoro nulová).
Mnohem lepší znovuhratelnost má myslím Space Alert, který jsme přese scenaria hráli mnohem vícekrát a funguje na podobném principu (naplánuješ a pak sleduješ jak se to všechno kazí). Ačkoliv nejsem zrovna fanda těchto her, tak na stresovacího SA bych se podle nálady nechal ukecat.
Ale každý jsme jiný, třeba se hra bude líbit rodině ... i když kvůli tématu si myslím že by víc uspěl s Agricolou (ta se líbila i mé přítelkyni, která deskovky zrovna nemusela)

20.7.2010 07:54:08

GT
já s ním mám jenom dobré zkušenosti:
-vysvětleno hned i nováčkovi
-sranda při hraní
-atmosféra
-zábava
-když je člověk napitej, tak mu utíkají žetonky
-dohadování, kdo komu co ukradl a plácání přes ruku stylu "to je MOJE"

podle mě dobrá hra, pokud je dobrá parta

20.7.2010 08:20:04

Raziel
No tak jestli jsi hrál GT s lidma, kteří se mlčky přetahovali u stolu, kdo bude rychlejší v hledání nějakých dílků, tak docela chápu tvůj postoj, ale jinak absolutně nemáš pravdu. Ella to myslím shrnula moc pěkně. GT je hodně o prostorové orientaci. Někdo se ve hře naprosto zbytečně zdržuje studováním, jetli mu ten motor se dvěma jednoduchýma a jednou dvojitou zástrčkou sedí tady do toho volnýho místa na lodi a jiný to prostě vidí hned (prostě postřeh a zkušenosti) a o tom to je. Mnohem větší problém je to, že někteří lidé nemají rádi u her časový stres a tady ho je nadmíru.
A ano je to trochu jiná hra, dokonce tak, že to někteří lidé odmítají nazvat hrou :-)

Pro chlebu: Já osobně bych taky doporučil Notre Dame.

20.7.2010 09:10:04

to Raziel
Citace:
... Galaxy trucker varuju ... ačkoliv je to oblíbená hra, má dost odpůrců ...

S těmi jednoznačnými odsudky bych se být tebou trošku krotil. To co jsi napsal se dá napsat naprosto ke každé hře. Vyjádření: "ačkoliv je to oblíbená hra, má dost odpůrců" je docela úsměvné. Každou hru má někdo v oblibě a někdo jiný je její odpůrce. Já třeba vůbec nemusím Puerto Rico, je to hra na špici hodnocení a i já vím, že má taky dost odpůrců. Já jsem jedním z nich ale přesto ji určitým hráčům doporučuju.
Myslím si, že je serioznější napsat: "má to podle mne takové a takové zápory a takové a takové klady", než šmahem napsat, že před tou hrou varuju.

20.7.2010 09:53:23

to chleba - doporučení
Jinak pokud nemáš nějaké příliš zkušenosti s deskovkama, tak doporučuju hru napřed vyzkoušet vyzkoušet. Jenom ze čtení pravidel, pokud nemáš zkušenosti se o tom jestli ti hra sedne nebo ne nedovíš.

20.7.2010 10:04:27

to raziel
A hrajete toho Truckera správně?
Tvoje " a něco čím to spojím a uzavřu" mi totiž přijde, jako by jste dílky ikládali kamkoliv na plánu rakety. Jenže dílek můžeš uložit jenom tehdy, když je spojen s už existující částí rakety. Jinak řečeno každý dílek přivaříš k dosavadní vybudované části.
Pokud jsem tě špatně pochopila, tak se omlouvám. Ale přišlo mi to jako jediné vysvětlení tvých slov o zběsilém hledání dvou motorů a tří děl...

20.7.2010 16:25:50

to kren
nemyslim, ze s tim budu mit nejaky problem, vzdycky si rad neco zahraju :)

21.7.2010 16:57:15

chleba
Ja som mal trochu podobny problem s vyberom hry (tiez nemam s desk tolko skusenosti). Uz som si kupil aj nejake, ktore sa mi nepacia (Postovy kurier, Through the ages), nakoniec som ale narazil na Le Havre a Arkham Horror a som velmi spokojny ale to je asi dost individualne. Kazdopadne, co je velmi oblubene u velkej vacsiny hracov (a su to aj dobre startery) je Ticket to Ride a Dominion - jednoduche pravidla a vcelku chytlave hry

22.7.2010 02:57:37

chleba
najlepšie by bolo, keby si mal nejakých kamarátov, čo už nejaké hry majú a zahral si to s nimi alebo išiel do klubu a nejaké hry si odskúšal a ktorá sa ti zapáči, tú si kúpiš...ja to tak robím a veľmi mi to vyhovuje...nekupujem potom mačku vo vreci...

22.7.2010 07:53:24

dilli
jo určitě jsme to hráli takhle, tak ale víš kolik děl chceš a kolik motorů a ty se nedají stavět doprostřed lodi tak to potřebuješ nejvíce zaplácat nějakýma spojovačkama nejlíp s uložným prostorem atd ... prostě mi to přijde víc jako mechanický postup než jako "tak a ted zkusím postavit lod jen s motorama kam se dostanu... protože ve hře musíš mít vše, je ta hra pokaždé stejná, jen kdo se prohrabává tily rychleji tak vyletí s lodí jako první a všechno ostatním pobere právě když si postaví lodku jakou chce kameny a lodě postřílí, něco naloží a nakonec uletí zpět dopředu pomocí motorů... ostatní stejně něco musí naložit aby měli vůbec nějaké body, tak mu zase zbyde na vykradení to nejlepší pro další událost ... fakt se mi to nelíbí že to je celé jenom o tom hrabání tilů a nemůžeš tam nic jiného dělat ...

22.7.2010 09:53:22

rbx

GT
Ja bych ho tolik neodsuzoval. Ta hra ma super napad a pokud jsou vsichni hraci na priblizne stejne urovni, tak je to skvela vec. Problem je, kdyz se sejdou ruzne zkuseni hraci. To pak ty zacatecniky muze prestat bavit neustale prohravat.

22.7.2010 10:37:59

DD

GT
Jj, to je troska bolest GT, nicmene jsou ruzne kompenzacni mechanismy jako Drsne streky, ktere budou platit jen na zkusene hrace a pod.

22.7.2010 10:47:47

to Raziel
... jen kdo se prohrabává tily rychleji tak vyletí s lodí jako první ...
Pokud se to hraje podle pravidel, tak absolutně nemáš pravdu. Tilama se neprohrabává ale dílek musíš vzít nad svou loď, až tam ho otočit a když ti nevyhovuje, tak ho vrcíš už odkrytý lícem zpět. Takže všichni mají stejnou šanci a čím rychleji tohle provádíš, tak tím i ostatní mají větší šanci získat odkrytý dílek. Navíc je dobré podle pravidel rozšíření při menším počtu hráčů odstraňovat adekvátně příslušný počet náhodných dílků, takže ani zkušený pak neví jestli dílek, který potřebuje, tam vůbec je. Navíc se dílky musí připojovat k už existující konstrukci, takže byť bych otočil a objevil několikrát potřebný laser, motor, baterky nebo kabinu, tak mi vůbec nemusí pasovat. A že od všeho musíš mít tak stejně (motory, lasery, kontejnery, kabiny, baterky), tak to není až zas taky tak docela pravda - záleží na strategii a dostupnosti dílků. Posledně měl synátor jen 1 motor na baterky a přesto vyhrál.

22.7.2010 10:49:49

Raziel
taky mi přijde, že je ta tvoje kritika celkem přehnaná (samozřejmě máš na ni právo, je to tvůj názor, který musím respektovat). Pro mě je GT taková party hra. A tím, že do party her GT zařazuji, tak mu trochu škodím a party hry tím pozvedávám na vyšší úroveň :), protože mě přijde GT celkem dost komplexní a máš dost možností jak loď postavit. Rozhodně nestavíme podle nějakého receptu. Ano musí tam být idelálně vše, ale máž možnosti: zdržet se a kouknout se na karty a zjistit, jestli má vůbec cenu na loď cpát 5 dvojitých děl nebo naopak hafo nákladových prostorů nebo se na to vykašlat a stavět tak nějak od všeho trochu. S rozšířením se navíc zveá počet dílků (jeho druhů) a také různé typy lodí. Atd... Existuje X her, které jsou oblíbené a mě přijdou naprosto stupid a myslím si o nich, že tam nejde toho moc dělat, ale GT bych mezi ně nezařazoval. Myslím, že to je celkem originální a jak je Vláďovým zvykem trochu "jiná" hra než mainstream.

22.7.2010 10:56:53

GT
Sorry hoši, pro mě GT je a bude vždycky kravina ... párty hry si občas rád zahraju, ale tohohle závodu v otáčení dílků bych se znova už učastnit nechtěl.
A říkejte si co chcete ale víceméně hra končí když dojde čas na stavění lodi ... a to je dost málo pro mě na nějakou zábavu... mám radši times up, bang, kachny, activity, a snad i ty wizardy nebo prší bych jako párty hru hrál radši než GT ...

nicméně to je můj názor spoustu lidí tahle hra baví, jen doporučit tady někomu, kdo hledá hru pro celou rodinu, aby si koupil GT mi nepřijde jako zrovna dobrý nápad. Scifi obvykle nenadchne starší lidi, stejně tak hra na čas. Neříkám že by to nezkusili ale patrně na to rodiče podruhé ukecat nepůjdou.

22.7.2010 11:34:22

to Raziel - proti gustu ...
Ten tvůj setrvalý názor o závodu v otáčení dílků už hraničí s nějakou fóbií :). Vždyť to je ta nejpodružnější část GT. V pohodě by mohly být všechny dílky otočeny lícem nahoru, pak by se ale musela vyřešit situace kdy dva drží v ruce stejný dílek :) a taky by to sztratilo něco z toho kouzla, kdy se po položení dílku biju do hlavy, že jsem raději chvilku nepočkal na ten ještě lepší dílek.

A jen tak pro pořádek pro to rodinné hraní. Se začátečníky to hraju bez časového omezení a vůbec to nevadí, spíše naopak. To časové omezení tam není ani tak pro princip hry důležité, je to spíš crazy prvek, pro lidi, co to hrají častěji, mají hru v oblibě a užívají si srandy.

Jen mi vadí, že neustále před touhle hrou jednoznačně odrazuješ případné nezkušené zájemce. Já jsem ji měl teď na setkání rodin ještě asi s 40 jinými hrami k předvádění a zapůjčení (byl jsem tam týden). Půjčil si ji děda s vnukem (jen jsem jim zběžně vysvětli princip a pravidla si pak studovali na ubytovně sami) a po 3 dnech mi ji vrátili s tím, že se jim moc líbila.

22.7.2010 12:03:48

kren
Nikoho neodrazuju, jenom říkám že má ta hra i stinné stránky které se mi na ní nelíbí ... a kdo si to tady čte si přečte oba názory a sám se rozhodne jak se mu hra líbí nebo ne ...
Mi zase přijde že si myslíš že jsem idiot protože se mi ta hra nelíbí ... Přinést GT domů hrát s rodiči tak se na to křivě podívají a jdou spát, ostatně už stačí jak občas hrajeme u nás, rodina se chodí dívat co hrajem ale pochybuju že by si něco z toho chtěli zahrát, je to pro ně moc složité a navíc když slyší "stavíš kosmickou lod" tak utíkají ... oproti tomu kdyby slyšeli že staví farmu se zvířaty a obilím, tak přestože je to hra náročnější, tak je jim mnohem bližší protože alespon vědí co dělají ...

22.7.2010 13:28:49

chleba
Doporucuji misto PR Age of Empires III, Railroad Tycoon a pozdeji o kapku slozitejsi Through The Ages: Příběh Civilizace. Nejsou to uplne zacatecnicke hry, ale s kazdou hrou hrac v podstate zacina a tyhle tri co jsem vyjmenoval jsou rekl bych v pohode srucne vysvetlitelne, s docela kratkymi pravidly a pritom docela komplexni a velmi zabavne.

22.7.2010 13:46:02

to Raziel
Dělat s tebe idiota, to bych si v životě nedovolil :). Ale to že někomu sedí nebo nesedí téma sci-fi a kosmických lodí a jinému zase sedí nebo nesedí farmaření na poli, je trošku o něčem jiném, než jsi tady při kritice GT doposavad nejvíce zdůrazňoval (tvá největší výhrada o otáčení a získávání dílků).

Nicméně v jednom máš dokonale pravdu. Že když si to bude někdo číst, tak si může vybrat ze dvou odlišných pohledů a bude opravdu jen na něm.

22.7.2010 13:49:25

ad Ringo
S prvními dvěma souhlasím. Civku bych až tak moc nezdůrazňoval, k té si podle mne musí každý najít cestu sám, bez doporučování.

22.7.2010 13:51:18

kdyz uz se tu o tom GT hadate
tak ja se priznam, ze souboj o dilky v uvodni casti a celkove casovy pres dela pro me hru GT naprosto nepristupnou a tenhle styl hrani se mi proste nezamlouva, radeji jsem si koupil Starship Catan, ktery je sice jen pro 2 hrace, ale mnohem vice se mi podoba ten system staveni lodi a simulace letu vesmirem, potkavani nahodnych udalosti a objevovani a kolonizovani planet.

22.7.2010 13:52:58

kren 22.7.2010 13:51:18
urcite, ale prisklo mi to k PR jako fajn alternativa - staveni budov, rozmistovani delniku, technologicky vyvoj a hlavne 3 stupne pravidel, ktere umoznuji tuto hru hrat i naproste novacky a pritom je uspokojit s obsahem cinnosti.

22.7.2010 13:54:40

Ringo
taky jsem si říkal, že Aktivity jsou pro mě naprosto nepřístupná stupidní party hra a jak jsem se u ní na jedné nedávné oslavě narozenin bavil (vodka s džusem tomu sice výrazně pomohla, ale i tak...:) )

22.7.2010 13:56:46

Beholder
otazkou je, jestli clovek, ktery ma jen Carcassonne a shani se po dalsich deskovkach s uvahou o PR, Twilight Struggle a pod. bude chtit hned sahat po party hre, ktere se tak trochu takovemu tomu klasickemu deskovkarstvi vymykaji.

22.7.2010 13:58:37

Charitativní aukce

Bylo nebylo - dobročinná aukce
Bylo nebylo - dobročinná aukce
Akt. cena: 999
Končí za: 21 hodin

Všechny tyto aukce >>

Vybíráme z Bazaru

Tsukuyumi - Standee ALL-IN Bundle (ENG)
Tsukuyumi - Standee ALL-IN Bundle (ENG)
Akt. cena: 4300 Kč
Končí za: 12 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas