Hra pro neznalého?

Ahoj, uvažuju o koupi nějaké deskovky, ale vůbec nevím jaké, doma máme maximálně carcasonne ( to jsou všechny moje zkušenosti s deskovkama :D), koukal jsem na Twilight Struggle (to mi zas vadí, že je v ANG) a pak jsem koukal na Puerto Rico. Co byste mi doporučili vy? :)
16.7.2010 17:02:14

chleba
No, s tímto dotazem dostaneš opravdu široké množství odpovědí. Hry v angličtině tedy odpadají, al eto, že jsi pokukoval po TS napovídá, že se nebojíš ani složitějších her. Ale přeci jen by to chtělo trochu více specifikovat. Kolik hráčů budeš nejčastěji mít? Budeš to hrát s rodinou nebo spíš s kamarády? Je nějaké téma, které tě zajímá nebo naopak, kterému se vyhýbáš? Jak moc konfliktní má hra být?

16.7.2010 17:05:33

re
no s tím TS, vim, že existuje překlad, ale zas 1200 za žetony se mi dávat nechce (škoda, že neexistuje of. překlad, mít kartičky z normalní papíru je blbý :( ) hráči: 2-4, kdyby se zapojila celá rodina a asi spíš s tou rodinou ale nevylučuju ani kamarády, kdybych je přemluvil :D, téma je mi myslím jedno, teď nevymyslím co by mi vadilo a co myslíš tou konfliktem?

16.7.2010 17:11:49

chleba
No, třeba pokud máte ve skupině někoho, komu by hodně vadilo, že se na něj ostatní spiknou když vede nebo vůbec není příznivcem vzájemného útočení hráčů na sebe.

16.7.2010 17:21:45

re
nene, myslím že by to nevadilo :-))

16.7.2010 17:23:03

úvod
Poštovní kurýr - jednoduché, rychlé, stavíš síť poštovních stanic
Puerto Rico - hra na guvernéra ostrova, celkem dost na bednu, ale zábavné. Snažíš se mít co nejlepší ostrov.
San Juan - karetní Puerto Rico, jednodušší, rychlejší
Dobyvatelé vesmíru - vymakaný San Juan se sci-fi tématem
Agricola - hra na stavění farmy, hodně zábavné, hodně na přemýšlení, jde hrát i sólo. Je ale dobré, když ti to někdo vysvětlí.
Vysoké napětí - hra na ČEZ. Oproti Agricole nebo Puerto Ricu jednodušší, ale to jí neubírá na komplexnosti.
Citadela - hra na budování ve fantasy světě, je tam přímý konflikt mezi postavami a interakce. Jednoduché, zábavné.
Pilíře
Memoir 44 - hra z druhé světové války, jednoduchá pravidla, určeno pro dva hráče.
Cyclades - sice není česky, ale herní komponenty jsou jazykově nezávislé a překlad pravidel najdeš tady.
Dominion - karetní hra, takové virtuální stavění panství.





16.7.2010 17:28:14

chleba
No tak z her, které mě napadají a neobsahují moc angličtiny: Ad Astra (nekonfliktní hra, takoví vylepšení Osadníci z Katanu ve vesmíru), Small World (ve zdejších kruzích velice oblíbený), Cyclades (letošní pecka), Tři Mušketýři (semikooperativní šermovačka). Ještě si časem na něco vzpomenu, koukni na tyhle a dej vědět, jestli tě něco zaujalo a co se ti naopak nelíbí.

16.7.2010 17:33:51

chleba
Málem bych zapomněl! Samozřejmě mohu jen doporučit Galaxy Trucker!

16.7.2010 17:35:05

rbx

chleba
Tez jsem pro Smallworld, ostatne to zustalo mezi zdejsimi jen par hlasu za prvnim mistem v hlasovani o hru roku. Prvni skoncili Vladci podzemi.
Kdo me zna, vi, ze si musim stouchnout do Postovniho kuryra, tu hru nesnasim :-) Nezazivna vecicka.

16.7.2010 17:40:03

diky za tipy
zaujaly mě galaxy trucker, agricola a puerto rico. Ostatní taky nevypadají špatně ale neumim si představit jak se to hraje :) (ani u těch tří vyjmenovaných). Asi si vyberu jednu z těch tří a prostě to zkusím :) (jinak asi ne fantasy, rodina by to asi moc nemusela, u vesmíru si nejsem jistej ale to asi jo :D )

16.7.2010 17:48:49

chleba
Ještě taky nemusí být špatné napsat odkud jsi, třeba je v tvém okolí nějaký deskoherní klub, kde by sis ty hry mohl vyzkoušet.

16.7.2010 17:52:04

re
kousek od Prahy, ale nevim no :D

16.7.2010 17:55:14

chleba
Sydo je už mimochodem zmínil, ale rád bych aby jsi je nepřehlíd, toiž Osadníky z katanu. Pro začátečníky super hra pro 3-4 hráče a myslím že s ní začínala spousta lidí tady.

16.7.2010 17:59:09

chleba
Galaxy Trucker - v první části se za všeobecného chaosu staví vesmírná loď a v druhé části se vypustí do vesmíru a všichni si koušou nehty, jestli ta loď let vydrží (prvních pár her většinou nevydrží). Každopádně je u toho dost legrace.

Agricola a Porto Rico jsou přemýšlivější hry, kde více záleží na strategii, ale na můj vkus až moc suché a nezábavné (můj tatínek by řekl, že je s nimi zábava jak s gumovým lejnem). Ale to spíš záleží na každého vkusu.

Počkej si na pondělí, to tu bude víc lidí, teď všichni mizí někam k vodě nebo do stínu :)

16.7.2010 17:59:14

má troška do mlýnice...
Rodinná hra: doporučuji Ticket to Ride - vláčky v mém okolí zatím nadchly skoro každého, je to jednoduché, v málo hráčích (2-3) nepříliš škodící, ve více už je na desce těsno a občas si budete nepřímo škodit.

Škodolibá hra: doporučuji Roborally - závodící robůtci, kteří jsou od cca 4-5 hráčů hrozný masakr a hráči se na sebe občas hodně nevraživě dívají (občas nějaké to škrcení taky přijde na řadu :-). Aneb není nad pocit, kdy protihráčova robůtka strčíte fikaně do díry :-) Ale pozor, pokud budou hrát hráči s výbornou prostorovou představivostí s těmi, kteří jsou v ní marní, tak je to pro ty druhé spíše očistec. Ale u nás jednoznačte hra patřící mezi TOP3.

16.7.2010 18:00:59

PJ

chleba
Sydovy tipy jsou výborné, podepisuji a podtrhuji. Také bych volil na prvním místě Small World; naopak Vládci podzemí nejsou dle mého gusta. Z toho, co tu ještě nezaznělo, bych rozhodně zmínil Notre Dame. To je velmi rychlá strategická hra s menším podílem náhody, dobře vypadající a zábavná v jakémkoliv počtu hráčů.

Jako alternativu k Poštovnímu kurýrovi (který mě nevadí, ale mnoha lidem nesedne - třeba i kvůli nízké interaktivitě) bych ještě zmínil Ticket to Ride.

A ještě jeden tip: kooperativní hra Pandemic. Je v češtině a na rozdíl od dosud jmenovaných her v ní hráči spolupracují a společně hrají "proti hře". Má velmi jednoduchá pravidla a pokud se zalíbí, můžeš si čase pořídit vynikající rozšíření (také v češtině).

16.7.2010 18:02:17

PJ

chleba
Koukám, žes zúžil výběr. Z této trojice bych volil Tucker. Na Agricolu bacha, pro mě osobně je to příšerně nezáživná hra. To už bych raději bral Porto, ale dneska po ní už prakticky nesáhnu. Jsou to komplexní hry prakticky bez náhody, ale ne každého baví. Vážně doporučuji vyzkoušet.
PS: Koukni ještě na Notre Dame. Myslím, že by se Ti mohla líbit.

16.7.2010 18:05:51

:)
vy jste teda dobrý no, takovejch tipů! Každý doporučuje něco jinýho :D, vůbec nevim co bych měl vybrat, takovejch možností! :-))

16.7.2010 18:08:50

výběr
No, pokud tě to chytne, tak stejně nakonec koupíš všechno. A ještě to bude málo ;-)
Jinak dost pomůže přečíst si diskuse u navrhovaných her...

16.7.2010 18:18:27

výběr
ty si dobrej, nevim kde bych na to vzal peníze :-) ale na první místo se dostává asi ten galaxy trucker, protože to není náročný na přemýšlení a je to zábavný (teda podle názorů co jsem četl :) )
tu agricolu a porto bych třeba koupil někdy v budoucnu až bych s deskovkama nabral nějaký zkušenosti :)

16.7.2010 18:22:17

rbx

chleba
Galaxy Tr. je dobra volba, ale kup si rovnou i Smallworld, to hodne bavi zensky, ktere asi moc raketky nechytnou.

16.7.2010 18:34:47

Smallworld
Jen u Smallworldu si dej pozor, není to česky. Nicméně herní komponenty jsou opět jazykově nezávislé a pravidla se tady někde povalují...

16.7.2010 21:31:14

Ticket to Ride Europe
skus tuto, sice ju nemam ale je na nu mnoho pozitivnych ohlasov, je jednoducha (pravida som pochopil na prvy krat) a je velmi zaujimava a vhodna aj pre zacinajucich hracov..

Agricola je hra strategicka, rozmyslas viac krokov dopredu a je dost kombinacii, no ma aj peknu atmosferu, no podla mojho nazoru sa po kratkom case ohra..

19.7.2010 12:02:03

chleba
Galaxy trucker varuju ... ačkoliv je to oblíbená hra, má dost odpůrců ... přece jenom hra, při které záleží jenom na tom jak rychle otáčíš žetony není nic, co by si většina lidí představila pod pojmem "hra". Doporučuju než něco koupíš, tak si alespon přečti pravidla ... snad všechny hry mají pravidla online a z toho dokážeš získat představu o čem hra je. Některé mají i nějaké krátké video, což je rychlejší než čtení pravidel zato záleží na konkrétním člověku kdo video točil jak tě hra zaujme (asi jako zprávy na TV nova).
Osobně galaxy trucker za hru nepovažuju a i když mě první hra docela bavila, tak ty další už ne... Je to opravdu spíše sranda, než abys opravdu měl na výběr něco udělat jako u carcassone.

19.7.2010 13:23:21

chleba
Ja bych doporucil Ticket to Ride: Europe (Evropska varianta je pro nasince nejzajimavejsi). Je to jednucha hra na vysvetleni (ale ne herne jednoducha), textove nezavisla a nadchne kazdeho, jak rodinu tak kamose. Mam s ni jen pozitivni zkusenosti.

Jinak bych jako prvni jeste doporucil Osadniky (na nich jsem zacinal ja) nebo treba tu Citadelu (sice karetka, ale da se sehnat i za cca 250,-). Nebo me treba jeste napada Doba kamená, která je v cestine, typove se priblizuje osadnikum, ale da se hrat i ve dvou.

Agricola/Puerto R. me uz prijde pro prvni deskovku prilis komplexni a dlouha.

Galaxy Truckers - je hodne sranda hra. Neni ani moc o hrani ale o zabave. Take me neprijde ze by byla vhodna na nejake caste neustale hrani. Myslim ze se da po case naucit a uz to neni ono.

19.7.2010 14:31:11

Raziel
No, říci, že GT je o rychlosti otáčení je naprosto zavádějící a nepravdivé. Je to o postřehu a zkušenostech a lze se to naučit, takže hráči mají najednou radost, když už doletí a ještě se jim podaří provézt nějaké zboží. A pokud má někdo pocit, že se hru naučil a už létá jako machr, pak Velké Rozšíření ho vyvede z omylu. Pokud to není hra, rád bych věděl, co to tedy je :)

19.7.2010 14:44:38

Vybíráme z Bazaru

Zlatá rybka
Zlatá rybka
Akt. cena: 70 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas