Deskoherně Depresivní Doba, nebo Nárazově Nafouknutá Nálada?

Jak nepříliš obratný název napovídá, jak vnímáte trend poslední doby ohledně “deskoherního vyhoření”? Odkazuji se hlavně na videa od Anet a Kubrta, Deskofoie (tam je to složitější a má více/jiné důvody, vím), Nithrania a nemálo dalších + video od Planety (Rexáků), které naopak nabízí opačný pohled.

Pokud daná videa nesledujete a nevíte, oč se jedná: V kostce jde o to, že se v poslední době objevují názory, že pro spoustu (obzvlášť zkušených) deskohráčů dostavila jistá únava, přehlcení, vyhoření. Částečně způsobené například příliš velkým množstvím her (vychází jich pořád zásadně víc a víc), ve kterých se dá čím dál tím hůře vyznat, nedá se to stíhat hrát a sledovat… no a částečně také nějakým osobním nastavením a vlastní herní zkušeností a historií.

Jak to vidíte a vnímáte vy, případně vaši blízcí deskohráči? Je to skutečný trend a problém doby, problém několika jednotlivců a spíše nafouknutá bublina, nebo naprostý nesmysl?

_____________________

U nás doma jsme se na to téma delší dobu bavili a pociťujeme to v jisté podobě také. Ačkoliv jsme velmi schopní (a bývali jsme i ochotní) hrát jakkoliv obtížné a velké hry, v poslední době sklouzáváme hlavně k rychlejším, jednodušším a milejším hrám, případně se zaměřujeme na pár her, na které se z nějakého důvodu těšíme - a zbytek částečně ignorujeme, jakkoliv bychom to třeba mnohdy rádi stíhali. Vyloženě za negativní to ale asi nepovažujeme. Já konkrétně mám ještě problém s tím, že po nastudování (a následném učení) 350+ her už mám nechuť vůbec otevírat jakékoliv delší návody na byť jen trochu komplexnější eura - ačkoliv mám takové hry mimo jiné také upřímně rád a vím, že bych si je třeba užil.  Hra prostě musí být maximálně něco kolem hodiny, jinak na ní vlastně nemáme ani chuť (a to se jinak nic jiného v životě nezměnilo - rodina, práce, množství času na hry…).

30.1.2024 16:30:10

@jerryNBK Komunitě klidně odporuj, ale pak nebuď tak citlivý, když se komunita ohradí vůči tobě.

@Conan70 Myslím, že problém s dnešní dobou si není potřeba kompenzovat utíkáním k druhém extrému na deskoherním fóru. Mně taková silná vyjádření schováná za klávesnici a anonymitu internetu přijdou spíš hloupá a ubohá, vytahujou z lidí to nejhorší, co kultivací skrze skutečný lidský kontakt z dobrého důvodu zůstává skryto.

12.2.2024 09:11:41

Tak pokud vím, nic extrémního tam opravdu nepsal.

Jinak abych nebyl jen OT tak se také vyjádřím k tématu. Mně přijde, že her možná vychází hodně, ale nemyslím si, že by to bylo špatně. Je už prostě na každém, jak se k tomu postaví. Holt to prostě pro nás znamená, že kdo je jako děcko v cukrárně a chce kupovat tady to a pak tamto a ještě tohle a na cestu ještě ono, tak potom ano, takto mentálně labilní jedinec bude z přehlcení trhu nešťastný. Pro nás normální lidi je ale dobře, že máme na výběr. Musíme akorát více dělit zrno od plev, nebo konečně přestat kupovat hry na slepo a pouze je hromadit a místo toho se vrátit k nějakým dlouho nahraným nebo dokonce nerozbaleným titulům.

A že se nestíhá na vše udělat recenze? No a co???? Udělá ji někdo jiný. Tak získají na významu recenze a hodnocení  hráčů zde na zh a na BGG. Jak zde již bylo zmiňováno, PC her, knížek a filmů také vychází hodně ( PC her mnohem mnohem mnohem více, než toho zbylého DOHROMADY) a také nikdo nečeká, že tohle všechno jeden člověk nebo yt kanál orecenzuje. Prostě podle mně je to fňukání známka vyhoření. Ne třeba k deskovkám obecně, ale možná k natáčení? Ke stereotypu? K nějakým  sám sobě zbytečně nastaveným tlakům? Nevím. Každopádně kdo musí vše odehrát, tak by neměl mít přístup k rodinné kasičce.

12.2.2024 09:51:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Přijde mi, že ty pocity z těch videí vyvěrají hlavně z vyhoření, které čeká na každého youtubera, který se snaží se svým obsahem prorazit, a prostě to nevyjde tak, jak by chtěl. A v tomhle samozřejmě množství vydávaných her nepomůže, protože je většinou nemáte tak úplně zdarma, očekává se od vás nějaký obsah. Takže pak člověk tráví desítky hodin hraním hry a točením videa o ní, aby si to prohlédlo 500 lidí a dostal 10 Kč z YouTube. Ve chvíli, kdy ta hra je průměrná, tak člověka samozřejmě napadne, proč to vlastně dělá a proč to vydavatel vůbec pustil ven. Jestli by nebylo jednodušší, kdyby ta hra prostě neexistovala a neuvolnila místo jiné, lepší. Chápu tedy ty stížnosti a nevím, proč to v lidech vyvolalo takové vášně.

Z pohledu českého vydavatele, kterému leží na srdci kvalita vydávaných her, by se dalo napsat něco podobného. Nejde o to, že by bylo v absolutních číslech méně kvalitních her (i když by se dalo argumentovat, že je větší tlak na rychlé vydávání, takže se některé hry nedotestují, ale to není z velké části problém českých vydavatelství, které hlavně lokalizují), bude jich asi i víc, nicméně kromě vzájemné konkurence se také budou ztrácet v záplavě her průměrných. 

Mně jako hráči akorát vadí, že v zásadě nejsou žádné společné stálice. Vadí mi, když ve hře dělám chyby (nemyslím pravidlově), vadí mi, když to dělá soupeř. Hry do hloubky se tak dají hrát v jedné skupince, když se člověk přesune jinam, tak zase začíná od začátku a plave v břečce průměrného hraní.

12.2.2024 10:18:27

Docela by mě zajímalo, jak velké procento z těch, co tady diskutují, ta videa reálně vidělo. Přijde mi, že spousta lidí tu píše o vyhoření tvůrců deskoherních videí. Možná na tom něco bude, ale z toho Kubrtova videa jsem měl úplně jiný pocit. On spíše poukazuje na problémy, které současný stav působí vydavatelům her a že se může stát, že někteří z nich ten ekonomický tlak nevydrží.

12.2.2024 10:32:29

@AlQuds No tak já ty videa viděl a kromě toho kubrtova tam prostě vyhoření bylo cítít. Jinak já nevím, proč by to neměla vydavatelství ustát? Když si dal budou držet své tempo vydávat tolik her, aby je zvládli kvalitně přeložit a pouze takové, za kterými si stojí, tak na tom budou finančně stejně, jako doposud. Nemusí přeci vydávat vše, co se namane. Kdyby uměli navíc odmítnout hru o kterou nemají zájem a uměli by to takto všichni, tak by také nebyl problém. Pak je tu samozřejmě jeden vydavatel, který vše vydává jak na běžícím pásu a jde mu o kvantitu nad kvalitou. To je přesný případ otroka a já opravdu nechci, aby takovými otroky byla i ostatní vydavatelství, pak bych totiž přestal hry kupovat obecně, stejně jako jsem už mimo bazar přestal kupovat všechny hry tohoto vydavatele z principu. Protože se mi prostě tento přístup nelíbí a odmítám platit odflaknuté překlady. Nezajímá mě důvod, že toho mají hodně. Tak si toho mají vzít míň. Takže doufám, že ostatní vydavatelé zůstanou stát pevně na nohou, v množství her se neutopí a klidně zbylé hry nechají jemu, jen ať toho má ještě víc, ještě horší a konečně si toho všimnou i slepí a i jim už dojde trpělivost. Pokud ne a zhorší se to i u ostatních, tak budiž. Her mám 300, další nepotřebuji. Vystačím si s tím klidně do konce života.

12.2.2024 11:35:25 | Upraveno autorem (porovnej)

@Conan70 Ono to tu zaznělo už několikrát. Představa, že si vydavatele vydají těch svých pár kvalitních her a budou za vodou je zvratná. Proč asi RexHry, Albi a další prodávají hry přes Dobrovského, Luxor, Tesco ATP. Myslíš, že to tam rozebírají výhradně deskohraci tady z webu? Ty hry tam kupuje masa, která hry bere často podle obalu. Když bude na regálu 20 her od Blackfire a jedna od Albi, tak ta šance, že po ní kupující sáhne je malá. A když se hry neprodaji tam, tak se příště další hry udělá min kusů a bude dražší. No a rozšíření se neudělá vůbec, protože základu se vytisklo a prodali málo. Viděl jsi třeba video od Mindoku na toto téma?

12.2.2024 12:00:52

Zajímavé téma, dovolím si svůj názor, spíš obecný. Frustraci obecně chápu jako něco, co nepřináší dostatečné uspokojení z dané činnosti nebo věci apod. Což je samozřejmě v rozporu s tím, že naprostá většina lidí hraje deskovky čistě pro potěšení, ve svém volném čase. A dlouhodobá frustrace může vést k vyhoření.

Když sleduji deskoherní komuniktu, opakuje se stále, i nepřímo, frustrace z nedostatku spoluhráčů, z nenaplněného očekávání ohledně nějaké hry (gameplay, cena, kvalita zpracování, časová dotace, počet hráčů, komplexita..), dodávání her z KS, z učení se nebo nepochopení pravidel, z výběru her, z vyprodání hry, z toho, že nestihnu vše zahrát, z nedostatku místa a času na hry…je toho dost:).  

Já teda když dělám nějakou činnost dobrovolně ve volném čase, tak chci, aby mi přinášela očekávané uspokojení/naplnění, jak chcete. A když mi nepřináší, tak to nedělám, nebo to dělám jinak, abych uspokojený byl. Časem se mi mohou změnit možnosti nebo potřeby, jak budu volný čas trávit, ale pořád to bude můj volný čas, který chci kvalitně naplnit a v dnešní době je tolik možností, jak to udělat. No a když nemám dostatek volného času, tak to není problém deskovek jako takových.

Neřeším lidi, kteří nehrají jen pro zábavu, ale deskovky jsou jejich business. Budu trochu za kacíře, ale já s těmi lidmi většinou nemám žádný osobní vztah a je mi dost jedno, jak jim business jde, i když mi přijdou jako moc fajn lidi. A to platí vlastně i pro “influencery”. Já jako hráč si chci zahrát hru s přáteli nebo sám a mít z toho fajn pocity. A na stesky ostatních bych nedal, jsou to jejich stesky, které se mě vlastně vůbec netýkají, ale mohou mě ovlivnit. A je fakt, že výše uvedení dokážou názor ovlivnit nejvíce, jenže ti to většinou dělají z jiných důvodů, než je moje uspokojení, to by si měli všichni uvědomit - marketing, zvýšení sledovanosti např. rozpoutáním “kontroverzní” diskuze apod.  

Takže kdybych se vrátil k úvodnímu příspěvku - pokud mi vadí číst nové návody, nebo hrát extra komplexní hry, tak to nedělám, což je v úvodu i psáno, a to je vlastně všechno, s otázkou i odpovědí:D. Pak si na mě nějaké vyhoření nepřide, resp. změna preferencí ani není nějaké “vyhoření” podle mě, ale naopak zcela zdravá věc. A moc nechápu lidi, kteří si frustraci na sebe ve volném čase třeba dlouhodobě a hlavně dobrovolně nechávají dopadat, pokud nejsou masochisté:).  

12.2.2024 15:12:30

Je velmi zajímavé sledovat, jak to každý má nastavené jinak, což je naprosto v pořádku. Dokážu pochopit vyhoření, dokážu pochopit i to, že někdo pokračuje přes vyhoření dál pokud ho dotyčná činnost třeba živí. 

Ze začátku jsem byl trochu naštvaný na Anet (to je však můj problém a né její), že si stěžuje a mluví o nějakém vyhoření, když jí k tomu nikdo nenutí, neživí jí to a dělat to nemusí. Pak jsem si však uvědomil, že ze sebe potřebovala dostat ty důvody, aby tím připravila svoje fanoušky na to, že se odteď bude její obsah ubírat trochu jiným směrem. 

Kdo jsem, abych hodnotil tvorbu ostatních? Pokud se mi nelíbí, nebudu toxický (toxický a kritický je rozdíl) ve vláknech a v komentářích, protože mi to absolutně nic nedá a dotyčným také ne. Mám vždycky svobodnou volbu odhlásit odběr a videa nesledovat.

12.2.2024 16:46:39

Kupuju snad všechny knížky, popř. knížky které si nechci přečíst? Nebo PC hry? Já ne - a tak to mám i s deskovkama - když mě zaujme, baví, tak holt koupím, když ne, tak ne. A potom mám možnost si zahrát hru která mě baví a nezahrát si hru na kterou zrovna nemám náladu. A navíc bych za sebe doporučil to kompenzovat i jinými koníčky - v zimě víc hrajeme, v létě víc sportujeme. Holt je to to stejná mass produkce jak knihy, pc hry… tak k tomu i tak přistupuji - kupuji si jednoduchý rychlý hry ale i “diamanty který vytáhnu jen na ples" A nakonec to můžu podpořit i tím, že při našich debatách které hry se zbavit nacházíme takových sakra málo a to dost často pro důvody zcela logické - děti rostou, ubývá místo, hru málo nebo vůbec nehrajeme nebo nám nepřijde dobrá… takto už jsme se ze své sbírky zbavili asi patnácti her z několika set, které doma máme… Nežeru to tak (i když vlastně jo) - je to jen koníček a zábava…

Pokud se vám zdá situace zcela bezvýchodná, vzpomeňte si na humry v akváriu na palubě Titaniku...

13.2.2024 02:53:56

Jak je vidět z většiny příspěvků, dá se tady navzájem souhlasit nebo i naprosto nesouhlasit na úrovni a s úctou.

Děkuju @Drapič za dobrou zmínku o rozdílu mezi “kritický” a “toxický”. Stejně tak je rozdíl mezi “hrubost a bezohlednost” a “upřímnost” (tohle slovo tady mimochodem v diskusi padalo dost často).

A díky adminům @Wolfsen @Kew i všem dalším za jejich práci.

Píšu trošku OT, ale ne tak úplně…

13.2.2024 12:11:07

Sám jsem si taky v posledních měsících prošel něčím takovým, co je předmětem tohoto vlákna a zároveň obsahem několika nedávných videí vlivníků či vydavatelů. I já jsem z toho byl chvíli trošku zničený, ale postupně mi došlo, že to není nic jiného než logický důsledek mohutného rozvoje tohoto našeho společného koníčku.

Je to další logický krok, kterým již uvedené obory typu knížky, počítačové hry atd. už dávno prošly. Něco jako bod zlomu, od kterého ani ti největší nadšenci nemají šanci obsáhnout všechno, co kolem toho koníčku přijde na svět. Když něco lidi baví, tak se to rozvíjí a roste.

Pro mě osobně to bylo takové vystřízlivění, že už nejsem někdo, koho se přátelé mohou zeptat na libovolnou hru a já jim budu umět říct, jestli ta hra za něco stojí. Že už nemohu kupovat každou hru, a vlastně už ani každou dobrou hru, protože i kdybych na to ty peníze měl, tak čas na zahrání určitě ne ;o)

Nejdřív mě to mrzelo, ale teď vidím, že je to dobře. Znamená to, že tenhle koníček má budoucnost. Důsledkem toho mě už skoro opustilo FOMO, tj. strach z toho, že něco propásnu. Už to nevadí, protože v dohledné době vyjde nějaká jiná pecka, kterou budu zbožňovat :o)

Pár let už vychází mezi hrami také hromada balastu, a pár let to ještě bude trvat. Pak si to sedne a balastu ubyde, protože trh – když se to nebude prodávat, tak se to nedá moc dlouho ani vyrábět.

Držím palce těm vydavatelům, kteří zvládnou proplout obdobím balastu se ctí. Budu se snažit patřit k těm, kteří takové vydavatele podrží nad pomyslným mořem zbytečných her, a to kupováním a hraním jejich her kvalitních :o)

13.2.2024 12:13:09 | Upraveno autorem (porovnej)

Už nějaký čas jsem se chystal do téhle diskuze něco napsat a jen tak v hlavě jsem si promítal svoje pocity z tohoto tématu a jak to nejlépe napsat. No a zatímco jsem dumal, tak @Fandomas to tak přesně vystihl, až jsem myslel, že jsem to napsal já sám. @Fandomas je sice o něco mladší než já, ale společného máme to, že tady na Zatrolenkách fungujeme už 15 let, takže k tomu rozvoji deskovek u nás máme opravdu co říct. 

Já taky už dávno nejsem nějaký “guru”, který by o deskovkách věděl vše a mohl radit svým deskovkami nepolíbeným přátelům. V dřevních dobách jsem taky spolupracoval se zdejšími vydavateli a snažil se na různých propagačních akcích seznamovat lidi s opravdu kvalitními deskovkami, které u nás sporadicky vycházely. Druhá má aktivita byla tady na Zatrolenkách v oblasti překladu pravidel a lokalizaci herních komponent, protože tenkrát toho u nás ještě tolik v češtině nevycházelo. Před lety jsem tomuhle úsílí věnoval opravdu hodně času, ale ty doby jsou už dávno pryč a já jsem tomu rád. I kdybych na nic jiného nevzpomenul, tak z té doby jsem hrdý na to, že jsem pomohl dostat na český trh hru Twilight Strugle, která i po tolika letech je jednou z nejlepších her vůbec. 

Jistě může na někoho dolehnout frustrace z inflace deskovek, které se na nás v dnešní době hrnou, ale je to už jiná doba a povědomí o deskovkách už se hodně rozšířilo a to je dobře. Každý kdo chce si má možnost vybrat, co ho bude bavit. A tím nemyslím jen jaké deskovky bude chtít hrát, ale jak bude celkově k tomuhle koníčku přistupovat.

A čemu jsem strašně rád, že po několika letech váhání a nezájmu se @Zeus naplno pustil do rozvoje Zatrolenek, že nabral schopné lidi, kteří jsou ochotni tomu dávat svůj volný čas a že Zatrolenky fungují. Díky moc za to Diovi a všem jeho adminům. 

13.2.2024 15:27:13 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Maximální Warp
Maximální Warp
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas