Deskoherně Depresivní Doba, nebo Nárazově Nafouknutá Nálada?

Jak nepříliš obratný název napovídá, jak vnímáte trend poslední doby ohledně “deskoherního vyhoření”? Odkazuji se hlavně na videa od Anet a Kubrta, Deskofoie (tam je to složitější a má více/jiné důvody, vím), Nithrania a nemálo dalších + video od Planety (Rexáků), které naopak nabízí opačný pohled.

Pokud daná videa nesledujete a nevíte, oč se jedná: V kostce jde o to, že se v poslední době objevují názory, že pro spoustu (obzvlášť zkušených) deskohráčů dostavila jistá únava, přehlcení, vyhoření. Částečně způsobené například příliš velkým množstvím her (vychází jich pořád zásadně víc a víc), ve kterých se dá čím dál tím hůře vyznat, nedá se to stíhat hrát a sledovat… no a částečně také nějakým osobním nastavením a vlastní herní zkušeností a historií.

Jak to vidíte a vnímáte vy, případně vaši blízcí deskohráči? Je to skutečný trend a problém doby, problém několika jednotlivců a spíše nafouknutá bublina, nebo naprostý nesmysl?

_____________________

U nás doma jsme se na to téma delší dobu bavili a pociťujeme to v jisté podobě také. Ačkoliv jsme velmi schopní (a bývali jsme i ochotní) hrát jakkoliv obtížné a velké hry, v poslední době sklouzáváme hlavně k rychlejším, jednodušším a milejším hrám, případně se zaměřujeme na pár her, na které se z nějakého důvodu těšíme - a zbytek částečně ignorujeme, jakkoliv bychom to třeba mnohdy rádi stíhali. Vyloženě za negativní to ale asi nepovažujeme. Já konkrétně mám ještě problém s tím, že po nastudování (a následném učení) 350+ her už mám nechuť vůbec otevírat jakékoliv delší návody na byť jen trochu komplexnější eura - ačkoliv mám takové hry mimo jiné také upřímně rád a vím, že bych si je třeba užil.  Hra prostě musí být maximálně něco kolem hodiny, jinak na ní vlastně nemáme ani chuť (a to se jinak nic jiného v životě nezměnilo - rodina, práce, množství času na hry…).

30.1.2024 16:30:10

@jerryNBK Hezky napsáno, vidím to stejně

-------------------------------------------------------
Jakmile nejde hrát za modré, není to dobrá hra :)

1.2.2024 14:48:00

Zo všetkých slov, ktoré tu padli, na mňa, myslím, najviac sedí precitnutie. V mojom prípade to však nezačalo pri stolových hrách, ale pri Warhammeri, kde som si počas pandémie začal všímať, koľko ľudí stále len kupuje a kupuje, až sa na sebe smejú, že akú majú "pile of shame" (prípadne to nazývajú "potential"). Pri tom množstve vecí, ktoré vychádzajú, som sa raz začal pýtať, či ozaj potrebujem novú škatuľu Warcry, keď tú prvú z roku 2019 som doteraz hral osemkrát. Pomaly som zredukoval kupovanie figúrok, ktoré som kupoval rovnako rád ako spoločenské hry (že to v mojom prípade bol čiastočne aj nezdravý zvládací mechanizmus, je druhá vec).

Niekedy v 2022 som si spravil prehľad tých 80+ hier, ktoré som mal a postupne počet skresal najprv na 25, teraz súčasných 29. Tento rok som prepadol Unmatched, priznávam. Došlo mi, že keď sa stretnem s ľuďmi, hrávame väčšinou jedny a tie isté hry, pri ktorých sa stále bavíme, lebo po robote jednoducho nie je kapacita učiť sa nové pravidlá a stráviť čas navyše dumaním nad tým, čo robiť a sledovaním pravidiel. Popri rozpredávaní hier (a figúrok) som si tiež uvedomil, že jednoducho môj čas je vzácny a hoci by sa mi páčilo skúsiť rôzne lacerdovky či eklundovky, ten čas som na učenie pravidiel jednoducho nedal. 

Priznám a, že absolútne nerozumiem, kde ľudia berú peniaze na tie množstvá kickstarterov, ktoré kupujú a ktoré potom vidím V bazároch. V skupinách, kde som, to vidím tiež, nekomentujem, lebo načo budem kaziť radosť niekomu, idem ďalej. Teraz si len dovolím povedať, že len krútim hlavou, lebo si nemyslím, že to tí ľudia skutočne stíhajú, ak majú rodiny, život, prácu. Považujem to za nehorázne mrhanie peňazí a času. Hry, ktoré by som si vyskúšal, hodnotím podľa toho, koľko času ma budú stáť a či budú baviť ľudí, s ktorými trávim čas. Skúsil by som si stolný Frostpunk? Áno. Budem počúvať pravidlá? Nie, načo, keď počítačový to spraví lepšie a zapnutie/vypnutie hry trvá pár sekúnd namiesto dlhého vypratávania/spratávania škatule. Nemienim hrať ani príbehové veci ako Gloomhaven. Skúsil som šesťkrát a vyvolalo to vo mne rovnaký odpor ako obyčajná zmienka Monopoly či Osadníkov z Katanu (keď to niekto navrhne, zdvíham sa odchádzam, plus ten náznak príbehu znel ako stredoškolský sloh). 

1.2.2024 17:40:04

Já jsem kvůli výše rozebírané situaci úplně přestal kupovat hry v češtině. 

Pořád hraju hodně do šířky, vyhoření necítím. Ale z cca 30ti her, které jsem si letos koupil, byla česky jen Kutná hora. Hry se nedotiskávají, rozšíření nevychází, kvalita překladů je minimálně hodně kolísavá. Nechci řešit jestli k Earth vyjde v češtině i rozšíření nebo jestli bude mít Forest Shuffle překlad v nějaké rozumné kvalitě. Stejně tak si nekoupím TMB, protože už ho mám 4 roky doma.

 

1.2.2024 20:56:03

Chápu důvody, proč si lidi kupují stále nové a nové hry, ale moc nerozumím tomu, proč tomu nutkání kupovat hráči podléhají. 
Osobně radši hraju do hloubky, hrát hru jednou a nechat ji chytat prach (nebo ji dokonce ani nerozbalit) mi připadá jako mrhání penězi a místem. Těch pár her, co nehraju, si nechávám na dobu, kdy povyrostou děti.

2.2.2024 12:16:18

Vychází hodně her.. ano. Je těžké se v nich vyznat..ano.  U mě celkem pomohlo přestat sledovat nějaké zdroje a zůstat jen u těch, kteří dlouhodobě vykazují podobný vkus a nebojí se i kritizovat. 

Na vysvětlenou. Rád jsem sledoval třeba videa Rexíků, ale všechny jejich videa jsou čistě positivní. Chápu proč, ale často mě to nadchlo, koupil jsem a velmi rychle prodával. Někdy protože to nebylo pro mě, ale tu a tam i proto, že mi přišlo, že to prostě není dobrá hra. Ještě větší extrém je v tomto Ríše her, ale obecně mi přijde, že hodnocení jsou hodně nadhodnocená a pokud je vše co vychází skvělé, tak pak je v podstatě jedno co člověk koupí:)

7.2.2024 08:39:07

Přesycenost trhu je na všech frontách… Chci boty, kabelku, auto, knihu… A nevím, kam koukat dřív. Ve všem je přetlak, v deskoherním průmyslu to není jiné a jiné to nejspíš nebude, je to jen a pouze na mém (s)myšlení, jak se k tomu postavím, kolik času a peněz do toho vrazím. 

Těm kňouracím vzkazům influencerů nerozumím, dostávají hry zdarma, o některé si sami i píšou a pak si ještě stěžují, že nestíhají pokrýt celý trh? Že nemají osobní život, čas na nic jiného, nebo že vyhoří? I sebebrutálněji sečtělý knihomol si taky nakonec najde oblíbený žánr a nebude místo fantasy chroupat romanťárny, či dětské knížky, jen aby dokázal úplně každému doporučit a zavděčit se. Nevidím důvod, proč by to v deskoherní komunitě mělo být jinak. 

Tohle mám pocit, že si někteří z nich neuvědomují, že nemusí být u všeho, všechno znát a vědět. Naopak, za mě je lepší, když budu dobrá  v pár věcech, ale budu o tom vědět do hloubky a ne jen tak šolíchat po porvchu všechno…

 

Já jsem ráda za to, kolik toho vychází a že mám z čeho vybírat, ALE i přesto tomu věnuji tolik času a peněz, kolik chci já a nemusím kupovat každou číčovinu, která se na trhu vyskytne.

Máme oblíbená vydavatelství (Fox in the box, Rexhry a Mindok), které pravidelně sledujeme a hlídáme si, co vydávají a přesto od nich nekoupím každou věc, protože nejsem na válečné hry, nemáme děti, ani mě příliš nebaví sci-fi a tak prostě vím, že si nekoupím Rebelii, High-Frontier, nebo Klofni rybku, ale určitě jí někomu dalšímu neodepřu, protože vím, že jsou tady lidi, kteří z nich budou nadšení!!!  

Dotisky? Jasně, u pár kvalitních her, ale přijde Vám 1000ks jako málo v rámci jedné deskovky? Mě to přijde tak akorát, na to že nás deskoherních bláznů je v ČR odhadem 60-100tis? Kutná Hora zmizela během pár měsíců a dostane dotisk, je to skvělá, kvalitní hra, věřím, že i dotisk zmizí, ale na co dělat dotisky her, které jsou průměrné, nebo už tu někdy byly, ale v nějakém podobném provedení? 

Rozšíření? Tam už je to horší, ale zase na druhou stranu, dá se to vyřešit i jinak… Lumpark rozšíření nedostal, no tak jsem šla, sehnala soubory a ejhle, máte je přeložené k volnému stažení v CZ, navíc ruku na srdce, kdo z nás potřebuje rozšíření ke Spícím bohům, kteří jsou super, ale je to hra na jedno, dvě odehrání?

 

Co člověk, to názor, tak to je a bude, ale tenhle rozjetý vlak pár uplakaných videí nezastaví, spíš by se dotčení měli zamyslet, vyjet na dovolenou, změnit mindset, nebo prostě chvíli dělat něco jiného, co je naplní a resetuje… :-)

 

7.2.2024 17:01:40 | Upraveno autorem (porovnej)

@Erzebeth naprostý souhlas.

7.2.2024 18:06:53

Únava z přebytku, přesycení blahobytem. Není to vůbec o deskovkách, je to zkrátka běžný psychologický jev provázející přežranost čímkoli, od sexu po cestování. Všeho moc škodí. :)

8.2.2024 07:24:20

Neviem úplne presne, kde vznikol ten dojem o vyhorení a vyplakávaní, že nestíhame. :) Ja mám zápal stále rovnaký, a hranie ma baví stále rovnako, ako pred 20 rokmi. :)

To, čo sme sa snažili povedať, je to, že v poslednej dobe veľmi silno prevláda kvantita nad kvalitou hier. Počet vydaných hier prudko narastá, ale počet kvalitných hier prudko klesá. 

Kedysi nás bavilo objavovať nové hry, nové mechanizmy, pretože bolo čo objavovať. Dnes sa už vo veľkej väčšine hier len recyklujú a opakujú tie isté mechanizmy, a nie je príliš čo objavovať. "Novinky" neprinášajú vôbec nič nové, a možno to je dôvod, prečo sa spomína, že sú “zbytočné”. 

Takže dôsledkom je v podstate nevyhnutná a očakávaná zmena zamerania, a v budúcnosti asi uvidíme väčšiu špecializáciu jednotlivých tvorcov obsahu. A či CZ/SK trh utiahne toľko nových vydaných hier, ukáže čas.

8.2.2024 11:14:33

Kde se vzala představa, že lze stále vymýšlet něco nového a neustále někam směřovat a něco vylepšovat? Deskovky, stejně jako počítačové hry, mají svoje technické i designové limity. Kopie výborné hry, ale s jiným tématem, přece osloví úplně jiné lidi! Dobrých her vychází víc než dost a nadávat na to, že se trh nikam neposouvá, na základě toho, že nastal subjektivně slabší rok (pro mě zas třeba subjektivně hodně dobrý), je přece hrozné zobecnění a nevypovídá to vůbec o ničem mimo názoru toho, kdo to řekl :)

Reálně by stačilo podívat se na ediční plány různých společností deset let dozadu a vzájemně je srovnat, kolik procent z vydaných her byly pecky a kolik jen průměr nebo propadák. Možná lze ve finále zjistit, že to procento zůstává stejné, jen se liší celková produkce.

8.2.2024 13:08:23

A kde se bere nazor, ze pocet kvalitnich her rapidne klesa? Mame nekdo "data"? Ja jen rychle prosel par rocniku na BGG a ze bych tam videl napr za roky 22, 23 malo kvalitnich her, to teda rict nemuzu.

Samozrejme procentualne mozna, protoze opravdu zazivame deskovkovy boom, ale resme absolutni cisla.

Potreba specializace je asi jasna, ony jsou totiz urcite i kvalitni rodinkovky, kvalitni wargames, kvalitni dvojkovky, kvalitni eura, ATs, atd.. A vsech techto je opravdu hodne, nikoliv malo. 

8.2.2024 13:39:05

@Onas 

Pokud posuzuješ kvalitu hry podle prodejů a hodnocení na BGG, tak jsi jistě spokojený.

Já hodnotím kvalitu hry jen podle svého dojmu.

Proto kupuji vše, co mě zaujme bez ohledu na recenze. Protože jen můj dojem je ten správný. ;-)

Dle mého dojmu vychází více špatných, než dobrých her.
Proto už jich nekupuji tolik, a nezaujatí influenceři nemají co hodnotit :-D

8.2.2024 14:33:25

Bandy > beru to jako sofistikovany humor a ten ja rad, diky! :)

8.2.2024 14:36:08

Příspěvek odporoval pravidlům diskuse a byl proto smazán.

Důvodem bylo z našeho pohledu slovní napadání (zesměšňování, dehonestace atp.) osoby či skupiny osob.

9.2.2024 08:50:22

Příspěvek odporoval pravidlům diskuse a byl proto smazán.

Důvodem bylo z našeho pohledu slovní napadání (zesměšňování, dehonestace atp.) osoby či skupiny osob.

9.2.2024 09:21:17

Tak právě vzhledem k té formě to žádnou práci nedalo lol. Stejně asi jako ty videa. 

 A ano, nedivam se na ně. Stejně jako bych nečetl články od někoho, kdo by psal tak hroznou formou jako ja napsal toto…. 

 A ano, jak jsem napsal, tyhle videa jsem viděl…. bohužel.  

9.2.2024 10:40:41

Já myslím ze to Skate napsal krásné, výstižně. Občas mi to tady přijde moc sluničkářský, takovéjhle příspěvek je třeba 👍😂

9.2.2024 11:01:40

pro me byl treba “filtr” vydavanych her jazyk, i kdyz anglicky hrat muzu, zbytek deskoherni skupiny uz tolik ne a vse se tim komplikovalo - tedy vlastne zjednodusilo, protoze jsem proste koupil jen cesky vydanou hru a ostatni produkce sla mimo, ale tenhle filtr je uz docela neefektivni s tim mnozstvim lokalizaci a musim to uz vybirat mnohem pecliveji. Holt uz proste jen nanakupuju vsechno co vyjde, problem vyresen.

9.2.2024 11:35:16

@jerryNBK Možná to napsal výstižně, ale taky bez respektu. Nejsem si jistý, co rozumíš pod pojmem sluníčkářský, ale příspěvek, který uráží ostatní, opravdu potřeba není. A to ani ten, který uráží toho, kdo uráží jiné (@daevin).

Slušně projevený kritický názor možná potřeba je. Zmiňovaná videa jsem neviděl a nemohu posoudit. Nicméně ani v našem týmu moc fanoušků nenašla. To ale nikoho neopravňuje jejich autory urážet.

-----------------
předseda KDH Pajdulák

11.2.2024 14:11:20

Ale prd. Proste to řekl na plnou hubu. Ano mas pravdu v tom, ze to nebylo korektní, tak je poslední dobou zvykem. Což ale třeba já oceňuji, každý máme práh toho, co vnímáme jako urážku jinde. Ta videa byla absurdní, pak i reakce mohou být různé, mimo normal.

11.2.2024 17:25:53

@jerryNBK 

Já bych byl radši za kultivovaně projevený názor, říct něco “na plnou hubu” je dnes móda v politice, tady jsme na tom o dost líp, za což mám zdejší komunitu moc rád

11.2.2024 17:37:03 | Upraveno autorem (porovnej)

@jerryNBK Pokud vychvaluješ, že je to tu moc “slušňácké” a je potřeba tady ostřejší jazyk, aby se ti tu líbilo, je to tvůj problém, ne problém místní komunity. Comprende, hombre?

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB a REXher

11.2.2024 17:37:24

To je jasný. Hlasu komunity se neodporuje. 🫡

11.2.2024 19:23:37

Já mám teda taky radši upřímnost, než cenzuru a původní příspěvek se mi líbil. Zvláště v dnešní době hyperkorektnosti, kdy přecitlivělost a striky lítají všude okolo víc a rychleji, než bacily… Tlustým lidem se nesmí říct, že jsou tlustí, líným lidem, že jsou líní a nedej bože dát výpověď černochovi…

12.2.2024 08:54:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Člověk může být upřímný, ale zároveň i slušný a neurážejici. Podle mě je to vždy o  “majitelich" (v tomhle případe adminech  webu) jaké prostředí a jakou kulturu chtějí na svých stránkách mít. 

Nikdo nikomu si nebrání založit stránky nové a psát si tam co bude chtít. 

12.2.2024 08:59:23 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Successors III edice s CZ kartami.
Successors III edice s CZ kartami.
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 10 dnů

Offcanvas