Bazar - pár dotazů začátečníka

Ahoj všem,

účet na Zatrolenkách mám pár dnů, stejně jako jsem “jen chvíli” fanda deskovek, a nebudu zastírat, že důvod registrace je Bazar a tím pádem alespoň teoretický přístup k deskovkám, které už se jinak sehnat nedají, nebo jen za “pozlacenou” cenu. 

Než jsem se odhodlal založit nový příspěvek na toto téma, snažil jsem se hledat zde na Diskusi, jestli už se to neprobíralo. Kromě vlákna, založeného uživatelem “Artcore” před šesti lety (který se tu už 2 roky neukázal, snad si jen našel jiné koníčky), jsem nic relevantního nenašel, tak mne prosím nekamenujte, že to tu zbytečně tapetuji dávno odpovězenými dotazy.

K věci - jak jsem zmínil, ačkoliv velice respektuji místní deskoherní komunitu a všechnu práci, co vrámci svého volného času odvádí při propagaci a podpoře této bohulibé činnosti, mým hlavním důvodem, proč mám zde ověřený účet, je Bazar. Proto by mne zajímalo, jestli by link s aktuálně nabízenými aukcemi nešel propojit i do profilů uživatel - když kliknu na aukci, u jména aktuálního vlastníka hry se dá kliknout na “Všechny nabídky uživatele”, ale když kliknu na jeho jméno a dostanu se tím na jeho profil, tento link jsem tam nenašel. Myslím, že se to někdy hodí, třeba právě zde v diskusi, přemístit se přímo do nabídky někoho se zajímavým příspěvkem.

Dále - nebylo by možné v katalogu her mít statistiky, za kolik se dané hry v bazaru prodávají? Třeba rok zpět, ale možná i za celou dobu, co je hra v nabídce? Chápu, že prodávající chce prodat za co nejvyšší cenu a nic proti tomu nemám, ale nemyslím, že každý z nás má představu o tom, jaká cena je adekvátní, a tato statistika by mohla oběma stranám pomoct uvážit, na jaké ceně začít, případně, kolik stojí za to ještě přihodit. Samozřejmě by to nikomu nebránilo přestřelit nabídku jako prodejce (a doufat, že se prodá), nebo jako kupující (a těšit se z výhry aukce), ale těm, co se snaží nekupovat přes emoce, by to mohlo pomoct v orientaci. Pořád by to byla pouze informace, kterou každý může, ale nemusí, využít.

A trochu mimo bazarové téma - existuje nějaký spolehlivý “vyhledávač na deskovky” v eshopech? Já zkoušel Zboží, Heuréku, a klasický Google (s omezením na češtinu, ale i ten bez národních filtrů) a výsledky jsou hrozné. Vypadá to tak, že spousta deskovkových eshopu (minimálně těch českých) není vůbec, případně je jenom částečně, indexovaná vyhledávači, takže třeba konkrétní hru najde Zboží v pěti eshopech, Heuréka v sedmi (z toho 4 jsou totožné se Zbožím), a Google s filtrem třeba v osmi, ale opět je tam i unikátní nález, co nemá Zboží ani Heuréka. A pak si proklikám třeba 15 eshopů, co deskovky nabízejí, a najdu ji v deseti z nich, přitom 3 se neobjevily ani v jednom z výsledků hledání… Ptám se právě proto, co jsem už lehce zmínil - “emočně podbarvené” přihazování, kdy se některé hry prodají za cenu vyšší, než nová deskovka včetně poštovného a zákonné záruky z ověřeného eshopu. Opět podotýkám - nikomu to nevytýkám, nikomu v tom nebráním, sám mám občas tendenci tomu podlehnout, jen mne zajímá, co vy na to, a případně, jestli by se alespoň na první 2 otázky našla odpověď a ideálně i řešení.

Díky za pozornost.

5.4.2024 18:07:59

@daevin > No k nepochopeni je preci to, ze takovymu nesmyslu se tu onen drahoceny cas venuje a necemu co by spousta lidi ocenila ne.

16.4.2024 16:07:16

@Varouch Dik

16.4.2024 16:25:38

@jankie “Jo a člověk, který údajně denně sleduje bazar a na mřížky nenarazil, to je jednoznačně lež (druhá možnost je tady zakázáno psát).”

Ehm, a proč by měla být? Jak jsem psal, procházím bazar poměrně rychle a zběžně, automaticky ignoruji hry, které mě nezajímají. Často se koukám jen na obrázky her a pokud tam nevidím něco, co mě zajímá, jdu dál, vůbec pak nečtu, kdo ten inzerát vystavil nebo co v tom inzerátu nabízí. Inzeráty pro Carcassone patří mezi ty, které nesleduji, jdu dál. Jen proto, že ty je sleduješ a nacházíš v nich nabídky mřížek vůbec neznamená, že někdo jiný jako já si jich doposud vůbec nemusel všimnout.

16.4.2024 16:34:08 | Upraveno autorem (porovnej)

@Miner Shodneme se aspon na tom, ze je bazar preplacany a neprehledny? Jsou i jine zpusoby jak ho vylepsit nez blok list na uzivatele. 

  • Blok list na jazykove varianty (zobrazovat jen CZ/ne CZ/jen vyplnene)
  • Blok list na hry, ktere uz mam nebo nechci
  • Skryt prislusenstvi (nekde jsem cetl ze je snad v planu?)

Pokud se vzpominam, tak se zpoplatneni bazaru zavadelo aby bylo vice prostredku na vylepsovani ZH.. skoda ze vetsi cast z toho nejde prave na bazar, ktery ty penize prinasi. 

Reakce ‘uz jsem na to nekde odpovidal’… tak udelejte FAQ a aktualizujte v nem co se rozebralo a co je planovane - priste nan nej dej odkaz. 

16.4.2024 16:35:35

@dandyy - Neshodneme. Bazar roste, ve všech ohledech, takže to přináší nové problémy, ale pod tvé shrnutí se nepodepíšu, nevidím to tak.

O doplňcích jsem psal já, ano máme v plánu se na to podívat, je to segment co roste a zároveň chápeme, že je to segment, který pro někoho je naprosto nezajímavý. Uvidíme co vymyslíme.

FAQ - nevím jestli by to pomohlo, nemalá část nespokojených vede tuto diskusi po několikráté. Tj. důvody znají, ale nezajímají je.

16.4.2024 16:41:32 | Upraveno autorem (porovnej)

Pár rychlých bodíků čistě z mého osobního pohledu.

  1. Filtr na uživatele mi opravdu nepřijde jako smysluplný nápad. Protože ve skutečnosti lidi nepotřebují (od)filtrovat uživatele / prodávající, ale ty různé 3D printové doplňky, které se tu objevují a podobně. Nebo aspoň tohle čtu “mezi řádky” a takhle to považuji za koncepční řešení. A jasně, někdy někdo vystaví nějaký 3D print, který by mohl být zajímavý i přesto, že všechny ostatní 3D printy jsou nevhodné. Ale žádný filtr nebude nikdy 100 %, vždy se najde nějaká eventualita buď pozitivní nebo negativní. Takže tuto situaci určitě řešit chci, ale spíše právě nějakým oddělením těchto neoficiálních doplňků do speciální kategorie (ne záložky) a pak možnost filtrování tohoto (něco jako hra / ofiko doplněk / neofiko doplněk → ale už i teď vidím v tomto řešení mezery).
  2. Druhou (a souvisejicí) věcí k řešení je okno pro přidání související položky z katalogu. Protože prodávající často (zas ne tak moc, ale na můj vkus ano) zadají rozšíření jako “doplněk k tomuto rozšíření” a pak to logicky nejde najít hlídačem ani hledáním dle wishlistů a tak. 
  3. Zaznělo tu (volně parafrázuji, prosím neberte mě za slovo), že Bazar jak je jediná výdělečná část Zatrolenek a tedy by do ní mělo směřovat většina mého času. Ono by to dávalo smysl, ale já nechci budovat specializovanou Ebay/Aukro z mnoha důvodů. Navíc tedy když si vezmete, že verze her (což je stále relativně nová funkcionalita ZH) jsou v tuto chvíli používané téměř pouze v Bazaru, tak do plnění katalogu o verze her jde nemálo času (aktuálně je pokryto verzemi 3891 her / 24 % a v katalogu máme 6644 verzí v drtivé většině i s čárovými kódy → což je použitelné i teď, ale i do budoucna v dalších možnostech).
  4. A pak tu ještě zazněly nějaké odhady, kolik Bazar vydělává. Bohužel tu částku (60+ kKč / měsíc) Zatrolenky nevydělají ani s reklamou a mecenášstvím (za které jsem vždy vděčný všem mecenášům, ale reálně to udělá pár tisíc měsíčně). A to je hrubá částka, ze které platíme primárně servery a pak každý rok chce nějaké peníze stát, zdravotní pojišťovna a tak. Já prosím neskuhrám, já jen uvádím fakta. A seniorní vývojář v Praze si podle průzkumu platů bez větších problémů může říci o 100+ kKč/měsíc (nebo na IČ ještě o dost víc), což je řekněme náklad příležitosti když se místo toho věnuji Zatrolenkám. Takže sice chápu, že pro některé je to částka vysoká (už těch pár desítek tisíc) a někdy až cítím skoro fujfuj, že bych se za to měl stydět. Ale prostě sorry, ten čas by se měl aspoň nějak vracet. Zajímavost: ve firmě jsme už před lety měli metriku, že jestli projekt nemá potenciál utržit (nikoli vydělat v podobě zisku, ale čistě utržit) aspoň 1 mio Kč na 1 zaměstnance, tak to nemá smysl dělat a je potřeba to zavřít. Dnes už se reálně spíš bavíme o miliónech 2 (v Kč). Toliko kdybych chtěl na Zatrolenky koukat jako na komerční projekt dělaný pro peníze.

16.4.2024 18:07:11 | Upraveno autorem (porovnej)

@Zeus Jen dvě poznámky, které si neodpustím:

  1. Obecně nemám rád a zvedne mne ze židle, když někdo řekne, že to co chci není vlastně to co chci, ale že chci něco jiného “Protože ve skutečnosti lidi nepotřebují (od)filtrovat uživatele / prodávající …”. Když napíšu nějaký požadavek, tak si stojím za tím co jsem napsal a nechci, aby mne někdo poučoval, že to co chci není vlastně to co chci.
  2. Vyjádřil ses ohledně bazaru rozsáhle ve 4 bodech, ale nějako jsi vynechal komentovat skutečnost, že si z bazaru mnozí udělali e-shop a jaký k tomu máš ty názor. 

Jinak ty dvě poznámky nejsou nějaké pejorativní a bylo mi hned na začátku, když jsem se do té debaty pustil, jasné, že filtr na prodejce u tebe neprojde, byť já skutečně nepochopím myšlení, které k tomu postoji vede, ale to je můj problém, ne tvůj. Když si tedy někdo bude chtít odfiltrovat nějakého prodejce, tak aspoň částečně pomůže @Varouchův skript, co tady zveřejnil, i když ten neřeší notifikace. Jinak velice kvituji aspoň ten slib, že chceš aspoň řešit problém vyrobených doplňků k hrám. Takže mnoho zdaru ve vašem úsilí, aby byly Zatrolenky ještě více “user friendly” a držím palce.

17.4.2024 07:54:27

Pokud někdo používá bazar jako eshop, je to jeho boj a jeho povinnost si pak pořešit třeba daně.

Mně přijde bazar nastavený rozumně pro běžné uživatele, co občas koupí nebo prodají hru. Pokud je člověk náročný uživatel (někdo tu zmiňoval, že jede v x aukcích najednou, kupuje desítky her) tak ten ale nebude asi typickým uživatelem. A chápu, že by se mu hodily nějaké pokročilé funkce pro jeho potřeby. 

17.4.2024 08:05:43

@dandyy má pravdu, že bazar je nepřehledný a přeplácaný.

@Zeus a @Miner Chápu, že jste se vyjádřili dostatečně důrazně, že blokace na prodejce je pro vás nepřijatelná, ale myslím že návrh @dandyy iho filtru na jazykové varianty her a na hry, které už mám nebo nechci je naprosto oprávněný a rozumný. Pokud jsem jazykově nevybavený uživatel a mám zájem jen o “české” varianty her, nebo nemám o nějaké hry vůbec zájem (protože hru už třeba mám, nebo ji má kamarád), tak není jediný důvod, proč s tímhle uživatelům nepomoct, aby byl bazar přehlednější a nemusel to člověk úmorně vyzobávat ze sáhodlouhého seznamu.

17.4.2024 08:07:16

@jirkau: Já se domnívám, že ve větší míře jde o opačný problém, než “někdo tu zmiňoval, že jede v x aukcích najednou, kupuje desítky her”. Tedy jsou naopak jedinci, kteří tu desítky her vystavují a to opakovaně. A nejde jenom o záležitosti z pohledu zákonů a daní, ale z pohledu uživatelů, kteří by rádi nalezli nějaké (pro ně) zajímavé bazarové kousky. A rovněž může jít o kousky "nové, stále ve fólii".

Jde o to, že někteří prodejci pořizují hry již se záměrem je přeprodat. Ať již protože mají přístup ke hrám ze zahraničí s velmi levnou dopravou, nebo přímo objednávají hry na crowdfundingových serverech. Tím se tu potom bazar “plevelí”, byť to pro někoho nemusí být vyloženě špatně a rád si takovou hru pořídí.

Nicméně za účelem nákupu pěkné hry z druhé ruky, které se zbavuje jiný nadšenec coby již pro něj ohrané či nepotřebné hry se to tu stalo dosti nehostinné. Podle mě. 

17.4.2024 08:21:13

Filtr na uživatele byl v minulosti, a předpokládám, že se to nezměnilo, požadován kvůli inzerátům hlavně Jiriczka. Pokud vám vadí, můžete si dát filtr jen na aukce, všechny jeho inzeráty jsou Kup Teď.

Každopádně v minulosti jsme tu měli uživatele co do bazaru házeli hromady her, které nikdo nechtěl a nikdo nekupoval, ty nám bazar skutečně plevelily. Postupně to přestávalo být unosné a byl to pro nás impuls k tomu bazar zpoplatnit a poplatek za inzerát, byl de facto cílený přesně na tyto uživatele, protože těm by provize nevadila. Řešení zabralo, o čemž jsme byli dopředu přesvědčeni, protože jsme vycházeli z našich dat a potvrdilo se nám to.

Na rozdíl od výše zmíněných měl Jiriczek velmi solidní úspěšnost prodeje, nemám teď aktuální data, můžeme se na to s Ondrou podívat, ale když jsme to řešili, bylo to tak. To znamená, že o jeho hry je zájem a prodávají se. Tudíž je to přínos pro nás bazar a ZH obecně a to nemluvím o provizi, ale o tom, že vystavuje hry, které si tu lidé koupí. Vím, že to některé lidi dráždí, ale je potřeba pochopit, že my nemůžeme a ani nechceme přizpůsobovat bazar přáním jednotlivců, ale řešíme ho jako celek. A pokud sem někdo hází deskové hry a ty se prodávají, tak to pro nás není problém, naopak k tomu místní bazar slouží, to je jeho primární účel. Jestli jich prodává za rok 20 nebo 200 je jeho věc, my to řešit nebudeme. 

A znovu zopakuji, není pravda, že filtr na uživatele je nějaká běžná či užitečná feature, která je standardem internetových tržišť. Není, nemá to žádný bazar o kterém bych věděl (specificky jsem dohledával pro Ebay a Aukro). Jinými slovy tu tlačíte věc, která je čistě “já chci”. Není to standard, nepodporuje to funkci bazaru (spíš naopak) a není žádoucí ani z pohledu adminů. I proto jsme v tomto ohledu, v tuto chvíli, přesvědčeni, že to zavádět nebudeme a jasně jsme to řekli.

Co se týká ostatních návrhů, chceme se podívat na doplňky, to vnímáme jak problém. Je dost možné, že při tom pořešíme i jiné věci, proberem i další návhry, ale jdeme krok za krokem a nebudu v tomto ohledu nic slibovat.

17.4.2024 11:52:26

@kren Ano tvou první poznámku chápu, proto jsem taky do svého vyjádření v prvním bodě psal “Nebo aspoň tohle čtu “mezi řádky” a takhle to považuji za koncepční řešení.” Obecně prostě takto zpětnou vazbu beru, někdo říká, že něco chce, já to vnímám, ale neznamená to, že to taky udělám přesně tak, jak daný člověk píše. Snažím se za tím vyjádřením dobrat k meritu věci, který navíc vyřeší stejný problém všem, kteří často stejný problém chtějí řešit jinou funkcí (což je úplně OK).

A jestli to na tebe zapůsobilo tak, že ti říkám, co chceš, když to tak není, tak jsem to tak opravud nemyslel a omlouvám se za to vyznění.

BTW ta myšlenka zaznělá jinde na filtrování dle stavu hry je zajímavá. Vždy jsem teda popravdě sám spíš hledal hry v co nejlepším stavu, ale ten pohled chci zajímavou starší věc je zajímavý. Díky za něj.

 

17.4.2024 13:07:28

Ok, ale proc teda nemuzeme vylucovat/skryt hry ktere nechceme? (kdyz uz je mame a nezajima nas za kolik je nekdo nabizi) (opakuji se uz po 4x a vim o tom, ale prijde mi ze odpovedi adminu jsou vzdycky na neco jine)

17.4.2024 13:19:38 | Upraveno autorem (porovnej)

@dandyy: No, on tu je ještě "problém", jak by takový filtr fungoval, když kde kdo zadává rozšíření pro hru jako doplněk hry, případně jako doplněk toho rozšíření, jenž se snaží prodat. Poslední dobou mi vyskakuje (podle mě) dost často upozornění na doplněk ke hře (doplněk rozšíření), ale jedná se o rozšíření samotné. Tedy to upozornění nedostanou ti co mají rozšíření ve wishlistu, ale ti, kteří jej již vlastní. Filtr by tedy fungoval stejně “dobře”. :)

 

17.4.2024 13:43:04

@dandyy - Co se týká ostatních návrhů, chceme se podívat na doplňky, to vnímáme jak problém. Je dost možné, že při tom pořešíme i jiné věci, proberem i další návhry, ale jdeme krok za krokem a nebudu v tomto ohledu nic slibovat.

Myslím, že to pokrývá to co tu píšeš, ne? 

17.4.2024 15:05:26

@Miner mel jsem za to ze ne, ale beru to jako ´zvazime ale nic neslibujeme´, coz je asi dostacujici

17.4.2024 15:15:42

Vybíráme z Bazaru

Horrified: American Monsters
Horrified: American Monsters
Akt. cena: 19 €
Končí za: 19 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas