Bazar - pár dotazů začátečníka

Ahoj všem,

účet na Zatrolenkách mám pár dnů, stejně jako jsem “jen chvíli” fanda deskovek, a nebudu zastírat, že důvod registrace je Bazar a tím pádem alespoň teoretický přístup k deskovkám, které už se jinak sehnat nedají, nebo jen za “pozlacenou” cenu. 

Než jsem se odhodlal založit nový příspěvek na toto téma, snažil jsem se hledat zde na Diskusi, jestli už se to neprobíralo. Kromě vlákna, založeného uživatelem “Artcore” před šesti lety (který se tu už 2 roky neukázal, snad si jen našel jiné koníčky), jsem nic relevantního nenašel, tak mne prosím nekamenujte, že to tu zbytečně tapetuji dávno odpovězenými dotazy.

K věci - jak jsem zmínil, ačkoliv velice respektuji místní deskoherní komunitu a všechnu práci, co vrámci svého volného času odvádí při propagaci a podpoře této bohulibé činnosti, mým hlavním důvodem, proč mám zde ověřený účet, je Bazar. Proto by mne zajímalo, jestli by link s aktuálně nabízenými aukcemi nešel propojit i do profilů uživatel - když kliknu na aukci, u jména aktuálního vlastníka hry se dá kliknout na “Všechny nabídky uživatele”, ale když kliknu na jeho jméno a dostanu se tím na jeho profil, tento link jsem tam nenašel. Myslím, že se to někdy hodí, třeba právě zde v diskusi, přemístit se přímo do nabídky někoho se zajímavým příspěvkem.

Dále - nebylo by možné v katalogu her mít statistiky, za kolik se dané hry v bazaru prodávají? Třeba rok zpět, ale možná i za celou dobu, co je hra v nabídce? Chápu, že prodávající chce prodat za co nejvyšší cenu a nic proti tomu nemám, ale nemyslím, že každý z nás má představu o tom, jaká cena je adekvátní, a tato statistika by mohla oběma stranám pomoct uvážit, na jaké ceně začít, případně, kolik stojí za to ještě přihodit. Samozřejmě by to nikomu nebránilo přestřelit nabídku jako prodejce (a doufat, že se prodá), nebo jako kupující (a těšit se z výhry aukce), ale těm, co se snaží nekupovat přes emoce, by to mohlo pomoct v orientaci. Pořád by to byla pouze informace, kterou každý může, ale nemusí, využít.

A trochu mimo bazarové téma - existuje nějaký spolehlivý “vyhledávač na deskovky” v eshopech? Já zkoušel Zboží, Heuréku, a klasický Google (s omezením na češtinu, ale i ten bez národních filtrů) a výsledky jsou hrozné. Vypadá to tak, že spousta deskovkových eshopu (minimálně těch českých) není vůbec, případně je jenom částečně, indexovaná vyhledávači, takže třeba konkrétní hru najde Zboží v pěti eshopech, Heuréka v sedmi (z toho 4 jsou totožné se Zbožím), a Google s filtrem třeba v osmi, ale opět je tam i unikátní nález, co nemá Zboží ani Heuréka. A pak si proklikám třeba 15 eshopů, co deskovky nabízejí, a najdu ji v deseti z nich, přitom 3 se neobjevily ani v jednom z výsledků hledání… Ptám se právě proto, co jsem už lehce zmínil - “emočně podbarvené” přihazování, kdy se některé hry prodají za cenu vyšší, než nová deskovka včetně poštovného a zákonné záruky z ověřeného eshopu. Opět podotýkám - nikomu to nevytýkám, nikomu v tom nebráním, sám mám občas tendenci tomu podlehnout, jen mne zajímá, co vy na to, a případně, jestli by se alespoň na první 2 otázky našla odpověď a ideálně i řešení.

Díky za pozornost.

5.4.2024 18:07:59

@kren , @Joe 
Já filtr neodmítám, jen říkám, že jej nepotřebuji. Klidně těch pár desítek inzerátů scrolluju. Ruka mi neupadne a zas tak často bazar neprolézám.
Pokud se filtr udělá, stejně jej asi nepoužiji, protože kromě jednoho prodejce si stejně další “spamery” nepamatuju. Ale jak jsem psal výše, asi nepoužívám bazar tak často, jako vy, co po filtru voláte. 
Toliko k vysvětlení, proč pro mě není filtr priorita. 

16.4.2024 09:59:20

@daevin Tak za prvé tím, co jsi napsal připouštíš, že si někdo udělal z bazaru vydělávající byznys, což je myslím dost silně proti duchu, kterému měl bazar sloužit a mění to tedy bazar na e-shop, ale bez pravidel e-shopu, s možnými daňovými úniky a bezstarostností prodejců.

A za druhé zopakuju to, co jsem napsal už výše. Já jako návštěvník a uživatel Zatrolenek chci Zatrolenky považovat za fandovský web, který uživatelům vychází vstříc a být celou řadu let neustále opakovaně bombardován stejnou nabídkou mřížky na Carcassonne, kterou nikdy potřebovat nebudu je silně otravné a iritující a není proti tomu obrany (chci dostávat notifikace o doplňcích, ale chci mít možnost konkrétní otravné notifikace vyřadit). A jak jsem psal - klidně si za takový filtr zaplatím.

Nebo by bylo zcela korektní změnit bazar na e-shop se všemi právy a povinnostmi.

16.4.2024 10:03:07

Ahoj. Založil jsem toto téma, protože mne zajímá váš názor na otázky, které jsem položil. jak vidím, docela se to tu rozjelo, a to dokonce směrem, který jsem nepředpokládal, ale tak už to bývá, když se diskutuje. 

Pro @Conan70 : Já nechci dělat vykladače Myšákových myšlenek, jistě se obhájí sám a případně Ti vše dovysvětlí, ale za mne by ses měl opravdu krotit ve vyjádřeních ohledně “nějakého” kapesného apod. Pochybuji, že to byla výhrůžka, ale za podobné narážky by sis “pár výchovných” opravdu zasloužil. Ty si fakt myslíš, že Zatrolenky někdo dělá pro prachy? Vsadím boty, že se jakýkoliv pomyslný příjem z mecenášství, bazaru, reklam atd. nikdy ani na dohled nepřiblížil celkovým nákladům, a to beru v potaz jen ty, které lze vyčíslit. Jen to, že @Zeus jako prokazatelně schopný programátor tady plýtvá svým časem, ačkoliv jsou lidé jako on v IT branži vyvažováni zlatem (a to tentokrát pominu všechny adminy a další, co s provozem těchto stránek pomáhají), jasně dokazuje, že celé Zatrolenky jsou zcela prodělečným podnikem, provozovaným srdcaři pro tuto komunitu, jako volnočasová aktivita, navíc dotovaná vlastními penězi i časem. Ani nečekám, že má slova někdo ze zainteresovaných potvrdí, protože za ty roky dokázali, že nikomu z nich o nějaké vydělávání na tom, co je baví, rozhodně nejde. Rád bych jim touto cestou za vše poděkoval.

16.4.2024 10:04:30

@kren Rozhodně nic takového nepřipouštím, protože žádná taková data nemám. Ale ze stejného důvodu nebudu tvrdit, že tu nikdo bazar tímto způsobem nevyužívá.

BTW já tvůj požadavek nijak nezpochybňuji, jen jsem napsal to, proč to admini udělat nechtějí(alespoň to tu kdysi psal myslím Zeus). 

16.4.2024 10:16:41

@kren  “Protože být celou řadu let neustále opakovaně bombardován stejnou nabídkou mřížky na Carcassonne, kterou nikdy potřebovat nebudu je silně otravné a iritující.”

Zajímavé. Bazar sleduji prakticky denně, již několik let. Vždy jen zběžně prolítnu nabídku aukcí, které končí daného dne, případně si vyhledám všechny nabídky hry, která mě momentálně zajímá. Za celou tu dobu jsem si vůbec nevšiml, že tu někdo prodává mřížky na Carcassonne, vůbec o tom nevím a tudíž mě to ani neirituje. :-) Při své rutinní prohlídce bazaru tak nějak automaticky ignoruji položky, které mě nezajímají, zastavím se jen u těch, které mohou vyvolat můj zájem. Filtr tedy nepotřebuji a i kdyby tu byl zaveden, nepoužíval bych ho, aby se náhodou nestalo, že i “prodejce mřížek pro Carcassone” náhodou jednou nenabídne něco, co by mě mohlo extrémně zajímat a já to kvůli filtru minul.

Prostě co člověk, to jistá osobní zkušenost. Každý to máme nastaveno nějak jinak a přijde mi, že někteří jedinci tu v diskusi až příliš zobecňují svůj přístup, svůj pohled na věc. Tvrzení typu “všem by se to líbilo”, “všichni jsou tu za”, “nikomu by to nevadilo” jsou jen jistým projevem snahy vnutit ostatním svůj názor.

Osobně si myslím, že zavedení filtru by nebylo špatné, někteří by ho určitě uvítali a využívali. Na druhou stranu soudím, že nemožnost filtrování prodejců na bazaru reálně nepředstavuje žádný problém a programátoři zatrolenek mají dost jiné důležitější práce při vylepšování funkčnosti stránek včetně bazaru.

16.4.2024 10:31:57

@Busyday 
A abych taky hodil něco k dotazům původně položeným:
1) na první dotaz odpověděl už Zeus. A i za mě je to tak ok. V bazaru je možnost vyfiltorvat i daného prodávajícího a najít všechny jeho aukce/prodeje, které aktuálně má v bazaru. Dělat další talčítko v profilu mi přijde zbytečné. Můj osobní názor.

2) Historie nic nevypoví o aktuální ceně. Stejně si ty sám většinou stanovíš, zda ta hra za tu cenu pro Tebe je nebo není.
Bylo by možná fajn najít cenu, za kterou se prodávala, ale stejně musíš brát v potaz, zda ta hra se dá ještě sehnat nebo již není v komerčním prodeji. Zda ceny z prodejů jsou z jakého období. Třeba když se dělá dotisk dané hry, nebo lokalizace, spousta lidí se zbaví cizojazyčné verze a koupí lokalizovanou…je tam spousta věcí, které do toho vstupují. Takže samotná historie prodejní ceny Ti moc neprozradí.

3) Univerzální vyhledávač? Já už těch her mám ve sbírce docela dost, takže už jich není tolik, které by mě zaujaly. Ale pokud nějaká taková je, projdu prostě ručně všechny - mě známé - eshopy s deskovkama. Zabere to asi více minut, než by bylo kliknutí na jeden vyhledávač. Jsem v tomto asi staromódně uživatelsky nemoderní.

Což může být i důvod na nepotřebnost - pro mě zbytečného - filtru prodejců v bazaru.

16.4.2024 10:38:13

@Busyday Tak já nikdy nepodnikal, tak je pravda, že se v tom nevyznám. Ale jednomu z nás tady něco uniká. A je samozřejmě klidně možné, že jsem to já, to přiznávám.

Na bazaru je celková částka inzerátů, které končí dnes, 107 083 Kč. Z toho 2% provize je 2 141,66 Kč. To je za 30 dnů 64 230 Kč. Plus reklamy. Je pravda, že nevidím do toho, jak funguje placení adminů. Pokud se to dělí mezi x lidí, tak je to málo. Pokud to vše ale jde jednomu člověku, tak i po odečtení daně je ta částka větší, než vydělávám já v práci. Je tedy pravda, že nevím, kolik stojí servery, ale to snad nebudou desítky tisíc.. Ale ať už je to tak nebo tak, jsme u toho, že v tom jsou peníze a ty jsou samozřejmě hybatelem. Bylo by naivní si myslet, že ne. :)

Je pravda, že jsem svůj původní výrok řekl možná až moc útočně, ale když se podíváš, tak se to v té diskuzi potvrdilo, co jsem říkal. Jinými slovy: lidé nám za to platí, tak jim to tak necháme. Je to vlastně to samé, co moje “kapesné” v bleděmodrém. Jenom já to řekl naplno a možní hulvátsky. Já rád věci říkám tak jak jsou, na diplomacii moc nejsem.

Tím bych ale rád zdůraznil, že to není žádná kritika Zeusovy práce!!! Zatrolenky jsou úžasný projekt a jsem za něj samozřejmě rád. Na českém poli nic lepšího zdaleka neexistuje a pokud si tím vydělá, tak je to za mě jedině dobře!!! O co mi jde je to, že kvůli pár platícím lidem tu ostatní nesmyslně přicházejí o užitečnou funkci, kterou by uvítali. Opravdu mě nebaví zmiňované mřížky, nebo když tu jeden Jiří (kdo sleduje pravidelně bazar, tak ví) zaplaví jednou za 14 dnů celou první stránku inzeráty anglických her, o které já nemám absolutně zájem, když vše sbírám pouze v češtině…

16.4.2024 10:56:59 | Upraveno autorem (porovnej)

@Conan70 – fakt si myslíš, že všechny končící inzeráty se realizují? :)

16.4.2024 11:08:30

@AlQuds Filtr na prodejce shrnu ve třech bodech a pak už se k tomu nebudu vyjadřovat.

  1. Nikomu to neublíží (ti kdo to chtějí ty prodejce přeskakují tak jako tak).
  2. Mnohým uživatelům to pomůže.
  3. Z programátorského hlediska je to naprosto jednoduché.

16.4.2024 11:10:54

@peca To sice ne, ale zase tam natečou ty, co končí zítra. Takže očekávám, že to tak víceméně bude. Jednou přeci skončit musí.

 Ale jasně, nevychází pak ten výpočet (částka x 30 dní). Tak to bude reálně asi polovina, uznávám.

16.4.2024 11:14:15

@Conan70 Asi by to chtělo sečíst před půlnocí a vyřadit ze součtu inzeráty s nulovým počtem příhozů.

16.4.2024 11:26:23

f0x

Mecenáš trolíků

@Busyday Co se týče posledních prodejů hry na zdejším bazaru, používám toto, není to úplně user friendly, ale funguje.

Do googlu zadat název hry ve stylu:

 “Carcassonne site:zatrolene-hry.cz/bazar”

16.4.2024 11:28:25

@f0x Já si myslel, že umím hledat, i pomocí filtrů všeho druhu, ale člověk se pořád učí. Díky, tohle vypadá opravdu funkčně a užitečně, pro orientaci v cenách použitelně (alespoň pro mne).

16.4.2024 11:32:42

@AlQuds Aaaa, na nulový počet příhozů jsem nekoukal. :D Njn, tak ona nakonec ta chyba fakt bude na mém vysílači.. Pardon. To jsem ty čísla hodně vyšperkoval. :D

16.4.2024 11:40:52

Filtr by to chtelo, spousta lidi by to vyuzilo, vime to vsichni a nikomu by to neublizilo. Ale tak nejak asi vsichni tusime, ze se toho nedockame. Hlavne, ze je mozne filtrovat nechtene uzivatele pri zakladani inzeratu.. Kdo mi to vysvetli 😱 ??

16.4.2024 12:11:01

@Onas Co je k nepochopení na tom, že prodávající si za vystavení inzerátu platí, takže si může vyfiltrovat komu chce prodávat, zatímco ty, jako potencionální kupující nic neplatíš, tak si nic filtrovat nemůžeš?

Křen tu psal, že by si za ten filtr i platil, což beru, ale pořád je to o tom, že admini, jak kdysi deklarovali, nechtějí žádnou diskriminaci prodávajících a tudíž nechtějí dovolit jejich filtrování.

Já naprosto chápu argumenty, že stejně od nich nic nekoupíte, takže je to nepoškozuje, ale stejně tak chápu pohled adminů, kteří chtějí pro všechny prodávající stejné podmínky.

Jak říká klasik:

Můžete o tom vést spory, můžete s tím dokonce nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s s tím můžete dělat.

16.4.2024 12:48:34

Joe

@daevin argument domnelou diskrimináciou stojí na vratkých nohách. Výsledkom zavedenia filtra totiž nie je, že by napríklad dotyčný užívateľ nemohol uverejniť inzerát. Pre neho samotného sa nič nemení.

-------------------
Prekladateľ Joe

16.4.2024 13:34:18

Ok, tak kdyz se nechce diskriminace prodejcu zavedenim blacklistu, tak se proste muze dat blacklist na produkty (a kazdy by si mohl odfiltrovat co uzna za opakujici / nezajimave)… nevyhrali by tim padem s argumenty vsichni?

16.4.2024 13:44:41 | Upraveno autorem (porovnej)

@Joe Jasné, nikdo mu nebrání vystavovat inzeráty, které nikdo neuvidí, to je fér.

16.4.2024 13:58:16

Joe

@daevin a keď ich nikto nechce vidieť, tak čo potom? Nie je to náhodou zákon dopytu a ponuky?

-------------------
Prekladateľ Joe

16.4.2024 14:30:07

@Joe To rozhodně je. Taky nikdo nikoho nenutí od něj něco kupovat. Ale pokud by to takhle bylo nastavené, tak jeden prodejce bude inzerovat pro 1000 lidí jiný pro 100 a admini nechtějí prostředek, který by to umožňoval.

16.4.2024 14:43:08

Argumenty jak u filmařů - pokud si to stáhnu, tak oni přijdou o peníze z kina. Jenže to není pravda, nikdy jsem nestáhl film, na který jsem chtěl jít do kina. Naopak na ty stažené bych do kina nikdy nešel. 

Konkrétně já mám na stole Průšu a filamenty mám zadarmo. Opravdu nikdy nevyužiji nákup Karak mřížek. Takže prodávající skrytím o nic nepřijde. 

Jo a člověk, který údajně denně sleduje bazar a na mřížky nenarazil, to je jednoznačně lež (druhá možnost je tady zakázáno psát). Už rok dva tři jsou mřížky v bazaru nonstop (i teď). Osobně je mi zrovna toto úplně jedno, ale denně si kontroluji rozšíření do mých her v bazaru a mřížky jsou vedeny jako rozšíření, tudíž mezi nimi denně hledám, jestli tam není něco, co mne opravdu zajímá. 

16.4.2024 14:52:59

15 minut práce: 

https://greasyfork.org/en/scripts/492668-zh-odfiltrovani-uzivatelu-na-bazaru

Stačí si scipt nainstalovat do chromu a vyplnit uživatele, jejichž inzeráty nechci v bazaru.

Problem solved

16.4.2024 15:15:33

Filter na nespolehlivé přihazující je výjimka, nejsme za to rádi, ale nic lepšího nás nenapadlo a navíc to je rozhodnutí prodávajícího, on si tím omezuje potenciální kupce. Tudíž to není to samé jako filtr na prodávajícího.

My jsme tu důvody proč to nechceme zavádět psali několikrát, něco v téhle debatě, další jinde. Mně už to ani nebaví opakovat, protože to stejně někteří odbudou tím “ale my to chceme”. Případně si tu pak přečtu přirovnání k nějakému starostovi, co podvedl svoje sousedy a nechal v obci vystavět kasína. To už je naprostý úlet a s někým kdo tohle píše mám nulovou chuť se bavit.

Každopádně základní funkcí bazaru je pomoc s obchodem, když pominu, že každá změna nás stojí čas, který jinak věnujeme jiným věcem, tak celý ten návrh jde proti principu potkání se nabídky a poptávky, tj. proti obchodu, nijak zásadně, ale je to tam. Nám se to nelíbí, nechceme to, nepovažujeme to za fér vůči prodejcům a obecně nechceme zavádět nějaké ingorace uživatelů (na obecné úrovni), protože nám přijde, že podobné tooly jen způsobují, že se spolu lidi nebaví. Takže jsem to tu ještě zopakoval, později si přečtu proč nemám pravdu a že to tu někteří chcete a hotovo. :)

Přidám k tomu poslední věc, vámi navrhovaný ignore list nemá ani aukro ani ebay. Asi také neví co dělají nebo jsou líní a nebo to dělají kvůli kapesnému. 

16.4.2024 15:46:44 | Upraveno autorem (porovnej)

@Varouch  Dobře ty, díky ;-)

16.4.2024 15:47:47

Vybíráme z Bazaru

Pax Romana
Pax Romana
Akt. cena: 1800 Kč
Končí za: 9 dnů

Offcanvas