Sid Meier's Civilization: Desková hra

xxxxxxxxxo hodnoceno 626x (Seznam vlastníků)

Sid Meier's Civilization: Desková hra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Autoři: Kevin Wilson
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pravidla

Tak s chutou do citania :)
http://www.fantasyflightgames.com/edge_news.asp?eidn=1756
13.11.2010 08:08:37

Lapcis
Ano, hráč dostane zpět veškeré suroviny, které na zrušenou akci využil. Kdesi (BGG?) se k tomu vyjadřoval Kevin Wilson.

26.11.2012 07:54:41

pár dotazů
mám dotaz, který vyvstanul z různých verzí překladu...nejdřív jsem četl pravidla z krabice, ale je to kamarádova hra, tak jsem si stáhl tu pravidla a v jedné (možná ve více, zatím nevím) věci, se podle mě dost rozcházejí. V pravidlech v krabici je o revoluci psáno, že pokud změním vládu hned další kolo po vynalezení techu podporující určitou novou vládu, je to bez anarchie....v pravidlech tu na ZH je to psáno ve smyslu, že tuto změnu mohu provést jen jednou za hru, pak už jakákoliv další změna vlády jde přes anarchii....jak to tedy je?

A pak ještě jeden dotaz, ohledně boje...boj jsem zatím v pravidlech ze ZH nečetl, ale když už dávám příspěvěk, tak se zeptám...triumf ( systém kámen-nůžky-papír) platí mezi jednotkama při obraně i útoku? Příklad soupeř vyložil pěchotu, dávám do stejné fronty střelce se stejně životy, okamžitě zabíjím bez ztráty životů.......dávám střelce do další fronty, kde už působím jako obránce a soupeř mi tam umisťuje jinou pěchotu...platí i zde triumf a já je bez zranění zabíjím (jedná se stále o stejnou sílu, životy) nebo už triumf neplatí a dáváme si zranění zaráz?

Díííky

18.3.2013 23:07:36

dalších pár dotazů
já se omlouvám, jestli to tu už je, už jsem tu diskuzi jednou pročítal, ale dnes po práci se mi prostě NECHCE, takže úplně tupě se ptám a očekávám odpovědi :-D

shromažďovací limit - první hru jsme to hráli, že ten limit znamená maximum praporků, armád celkově..takže na začátku do prvního výzkumu jen dva praporky, tím pádem omezený počet jednotek, s každým výzkumem shromažďovacího limitu víc praporků, víc jednotek....druhou hru jsme hráli, že shromažďovací limit má vliv jen ne počet jednotek na jednom políčku a počet armád i jednotek je šumák...jakože armád jsem mohl mít kolik chcu a jednotky jsem dokupoval do limitu daného armádama

teď si ovšem čtu pravidla ze ZH a získávám na to úplně nový náhled...hovoří se u o BOJOVÉMU LIMITU RUKY, kdy to nově chápu, že bojový limit ruky je daný počtem armád (za každou dvě jednotky) + 3 do začátku, ale klidně si jich během hry můžu koupit víc, ale pak si budu losovat, které půjdou do boje....a tím pádem se ke slovu dostává i ten shromažďovací limit, co tedy znamená, jestli je to počet armád nebo počet figurek na jednom polícku, jelikož by neomezoval nákup jednotek, ale jen by říkal, kolik jich můžu použít do boje a samozřejmě kolik mám praporků

hele, možná zmatený, ale mě to smysl dává, jen to stačí rozlousknout, já tam vidím víc variant, všechny by ten smysl teoreticky dávaly.....hm?

díky

18.3.2013 23:36:21

Pernicek
EDIT - krátí mi to příspěvky :-/

Anarchie - pokud měníš státní zřízení v kole, které následuje bezprostředně po vynalezení příslušné technologie, jsi bez anarchie (na konci kola vynaleznu demokracii - na začátku následujícího můžu vesele demokratit). Pokud kdykoliv později, anarchie nastává (vynalezneš demokracii - další kolo necháš despotismus - na začátku dalšího chceš demokratit). Počet změn vlády nemá na anarchii vliv.

Boj - převaha (triumf) se uplatní vždy. Pokud někdo vyloží pěchotu o síle 3 a ty proti ní postavíš střelce o síle 3, pěchota má smůlu a umře. Střelci nebudou nijak zraněni. Pokud soupeř v dalším kole boje proti tvým již vyloženým střelcům vyloží opět pěchotu (o síle

19.3.2013 01:00:29 | Upraveno autorem (porovnej)

Pernicek
Stacking limit (shromažďovací limit) je limit figurek (praporků a vozíčků) na jednom políčku.

Battle Hand Size (bojový limit ruky) je počet karet jednotek, který si přibíráš z balíčku na začátku bitvy.

Snad to pomohlo, já v tom vůbec žádnou vědu ani více variant nevidím, navíc to je napsané ve slovníčku na konci pravidel.

19.3.2013 01:07:55

btw
já to říkám pořád. České pravidla jsou zlo :)

19.3.2013 01:10:14

...
double post

19.3.2013 01:11:10 | Upraveno autorem (porovnej)

=)
Díky za odpovědi...on je kámen úrazu v tom, že já si před prvním hraním ani pravidla nečetl a spolíhal se na kámoše, že se to naučil...no ale začali jsme přicházet na rozkoly a pak jsem se dal do čtení a zjistilo se, že ofic pravidla a pravidla na ZH jsou napsány jinak, takže proto ty dotazy

jen shrnutí....shromažďovací limit ovlivňuje jedině faktor maximálního počtu figurek na jednom políčku, na nic jiného nemá vliv...tím pádem mohu bez omezení nakupovat armády a průzkumníky a také jednotky...ovšem pokud dojde k boji, můj maximální počet jednotek je určen počtem armád + 3 do začátku a jednotky do boje si tahám náhodně ze záložních sil, right?

Hráč má nicméně během hry jen jednu příležitost přímo změnit vládu své civilizace. Pokud chce hráč změnit svou vládu již poté, co již bezprostřední změnu vlády provedl, musí se jeho vláda nejprve změnit na přechodný stav Anarchie. Tato zvláštní přechodná vláda vyjadřuje nespokojenost vyskytující se mezi obyvatelstvem v civilizaci a zabraňuje hráči v tomto kole provést jakoukoliv akci se svým kapitálem. Pokud je hráčova civilizace v Anarchii, může hráč změnit vládní systém na jinou známou formu až další kolo poté, co do Anarchie vstoupil.

19.3.2013 08:26:08

pernicek
Ano, shromažďovací limit i anarchii chápeš dobře.

Jen nemůžeš kupovat armády bez omezení - když dojdou figurky, tak už další kupovat nemůžeš.

19.3.2013 08:33:30

ha
počkat počkat...to o té anarchii je citace z pravidel ze ZH a já za to ještě něco dopisoval a useklo mi to :-D

jen jsem chtěl teda konečně rozseknout i to, že pokud přejdu na novou vládu hned po jejím vynalezení, je to bez postihu a mohu to tak dělat během hry u každé nové vlády...pokud by ovšem mezi vynalezením a revolucí bylo víc kol, jdu přes anarchii, right?

a už držím hubu, kámoš šel pro pivo a jdem dát partičku =))

19.3.2013 08:40:45

Pernicek
Presne tak. Pokud prechazis nasledujici kolo, je to ok. Pokud kdykoliv pozdeji, jdes pres anarchii.

19.3.2013 10:05:43

armády
Díky moc za odpovědi, ale možná mám ještě jednu dost zásadní =)))


už jsem si ujasnil, že jednotek mohu mít, kolik chci, kolik jich pak mohu využít v boji záleží na počtu figurek...a to je ten kámen úrazu....modelovej příklad, já i soupeř máme po čtyřech armádách (vlaječkách), ale každou samostatně a vypadlo to u nás teď tak, že jedna vlaječka napadla druhou, spočítalo se 3 karta do začátku + 4x2 za armády, mohu útočit 11 kartami, ty se 11 bráníš....to stejný, když se šlo na město, prostě takto jsme fungovali......při pročítání diskuzí tu, jsem si ale uvědomil, že je to možná blbost jak prase, že by to spíš mělo být tak, že když útočím jednou armádou, tak můžu v tomto konkrétním boji využít 5 jednotek, tři ze začátku + dvě za vlaječku a že si teda vlastně nemůžu pochodovat šesti vlaječkama po celé mapě přičemž každá má v každým okamžiku k dispozici celou armádu, ale má jen těch 5 karet....v tom případě by mi už konečně začal dávat smysl shromažďovací efekt, kdy když někdo chce udělat solidní offense, tak spřáhně např. 4 armády a hned už může použít 11 karet...je to tak??? já doufám, že jo, protože jsem právě prohrál na dobytí hlavního města stylem, jaký jsem popsal na začátku....protivník měl větší armádu a udělal to tak, že mi zablokoval vlaječkama okolí města, abych neměl produkci a pak si dopochodoval do centra, přičemž já měl bobky, že když budu útočit na kteroukoliv armádu, tak vlastně útočím na všechny jeho jednotky, ale vlastně bch útočil jen na 5

19.3.2013 13:26:32

armády
pozor, nejsou to tři do začátku. Tři jsou za první vlaječku, každá další přidává +2 jednotky. A počítají se jen tvoje vlaječky, nejsi jakkoliv závislý na tom, kolik vlaječek má soupeř. A uvědom si, že vlaječky musí útočit najednou. Pokud chceš na soupeře zaútočit dvěma vlaječkama, musíš je ve fázi pohybu o kolo dřív spojit na jednom políčku a pak s nimi (v další fázi pohybu) současně zaútočit. Nemůžeš k soupeřově vlaječce přisunout nejdřív jednu svoji a pak jinou svoji a počítat si dvě vlaječky - boj totiž začíná okamžitě, jakmile se na jednom políčku potkají nepřátele.
Modelově:
1 vlaječka - 3 jednotky
2 vlaječky - 5 jednotek
3 vlaječky - 7 jednotek
4 vlaječky - 9 jednotek
5 vlaječek - 11 jednotek
bráníš město - 6 jednotek

EDIT: v boji se vždy počítají jen vlaječky na jednom políčku - na tom, na kterém se bojuje. Pokud ti soupeř obklíčí tvé město a postupně bude do města posouvat vlaječky, proběhne X bojů, ve kterých si ty budeš brát vždy šest jednotek z rezervy a soupeř tolik jednotek, kolik mu určují vlaječky.

19.3.2013 13:51:12 | Upraveno autorem (porovnej)

Jak ubránit město?
Mám dotaz k pravidlům ohledně boje o město a schválně, jestli to chápu dobře.

V pravidlech se píše, že: "limit bojových karet v ruce při obraně hlavního města je +3". To znamená, že pokud budu bránit hlavní město, budu mít v ruce 6 karet armády.

Co když ale budu bránit normální město? Normální město není hlavní město, tudíž limit +3 karty neplatí a já budu bránit jen se třemi kartami.

V takovém případě pokud na mě někdo zaútočí se skupinou 2 nebo 3 vlaječek najednou, tak podle mě není skoro šance město ubránit, ať budu mít bojovej bonus, jakej chci.

Z toho mi plyne, že postavit město je jednoduchý a zničit ho možná ještě snazší nebo se pletu?

20.7.2013 15:25:12

Kolik divů a osobností?
Ještě jeden dotaz. Hodně se tu mluvilo o tom, kolik divů a kolik slavných osobností může být v okolí jednotlivých měst. Divy se podle pravidel neberou jako budovy, takže bych řekl, že jich v okolí jednoho města může stát i víc najednou. Je to pravda? A u slavných osobností bych to viděl stejně. Nebo se pletu?

20.7.2013 15:37:42

megaworm
1. při bránění jakéhokoliv města máš bonus +3 karty
2. kolem města můžeš mít jen jeden div a neomezené množství slavných osobností

20.7.2013 16:49:44 | Upraveno autorem (porovnej)

megaworm
na str.17 ve stavění divů nad poznámkou o tom je zmínka. jeden div a jedna unikátní budova.
A o osobnostech tam nic bližšího neni. Hrajeme to tak, že dokud máš místo ve městě, nebo si ho uděláš, tak tam osobnosti dáváme. Může se zkusit hrát na tři osobnosti a kalkulovat na začátku každého tahu co tam dát. Vítězství ekonomické se ztíží, i kultura už takhle chabá bude ještě ve větším úpadku. Může se to jak říkám zkusit, ale podle nás je to tak, jak to hrajeme. Tedy kolik osobností chceš, tedy max. 8 na město.

20.7.2013 17:54:14

Toman
K tý obraně měst. Promiň, ale ty říkáš, že při obraně jakýhokoliv města je bonus karet +3.

Tak proč se teda žetony hlavních a ostatních měst vzhledově liší a proč se v pravidlech doslova píše: "+3 pokud bráníš HLAVNÍ město"

Podle mě u normálních měst tohle pravidlo neplatí. Hlavní město by mělo být pevností každého národa a mělo by být těžší ho dobýt než města ostatní.

A nebo to je jak říkáte, ale potom mezi městy není žádný rozdíl.

Takže, která možnost je teda ta správná?

a) mít víc měst se stejně silnou obranou a tím mít i větší možnosti rozvoje a relativně jednodušší cestu k vítězství.

nebo

b) mít pouze hlavní město se silnou obranou (a bonusem +3 karty) a zbytek měst relativně snáze zničitelných. To by nutilo hráče víc myslet na vojenství a kvalitu armády, hra by trvala dýl a byla by podle mě i zajímavější.

Navrhuju o tom trochu podebatovat :-)

20.7.2013 18:36:45 | Upraveno autorem (porovnej)

Megaworm
Ceska pravidla (ty ofiko od blackfiru) jsou spatne prelozena.Bonus, tam uvedeny, se tyka vsech mest, ne jen hlavniho. Kdyz branis jakekoliv mesto, vezmes si do ruky 6 karet (3 zaklad + 3 za mesto). Hlavni mesto se brani lepe diky vyssimu bojovemu bonusu (cislo na zetonu mesta). A bojovy bonus je to jedine, cim se mesta pri boji lisi.
Nehledej v tom nic sloziteho, je to opravdu takhle.

20.7.2013 19:50:39

megaworm
Žeton se liší jen výší bonusu. Takže 3 plus 3 plus bonus.

20.7.2013 19:54:12

megaworm
debatovat o tom můžeme, ale nic nevydebatíš. :o)
Nechceš si to raději zahrát? Každopádně se musíš zařídit podle soupeře.

20.7.2013 19:58:47 | Upraveno autorem (porovnej)

města
OK, už v tom mám jasno. Četl jsem jen ty ("špatně přeložená") pravidla a tam to psali, tak jak jsem říkal. Proto jsem se zeptal, abych v tom měl jasno. Díky za vysvětlení.

20.7.2013 20:06:57

megaworm
Dyk jo. Od toho se sem leze. Vzdy je tu nekdo,kdo poradi,obavy rozptyli avysvetli. Vim jaky to je kdyz se treses na hru a ono to proste nejak nejde. Takze klidne se ptej dal. Nikdo si nemysli ze jsi pi.....mec a lama. Kazdeho to potkalo. Jsme na jedne lodi. Dnes poradi nekdo,zitra ty. Hre zdar

20.7.2013 22:15:46

hry
Jen mě fakt nenapadlo, že když si pořídím hru a přečtu si její pravidla, že v těch pravidlech bude něco špatně přeloženýho.

21.7.2013 11:39:51

Megaworm
Stává se to. Proto je dobré v případě nejasností konzultovat originální pravidla nebo alespoň text z více zdrojů.

21.7.2013 11:44:15

Vybíráme z Bazaru

Zombicide: Wulfsburg
Zombicide: Wulfsburg
Akt. cena: 1075 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas