La Granja: Deluxe Master Set

xxxxxxxxxo hodnoceno 20x (Seznam vlastníků)

La Granja: Deluxe Master Set - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra, budovatelská
Čeština: vydání ohlášeno
Vydavatelé:
TLAMA games - logo
Autoři: Adam Kwapiński
Andreas Odendahl
Andrei Novac
Błażej Kubacki
Michael Keller
Stefan Feld
Tony Boydell
Rok vydání: 2022
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Ceska verze

Ahoj, nemáte někdo bližší informace o naskladnění této hry? Na webu Tlamy byl termín konec května. Teď je tam, že je na cestě… Dá se z toho vyvodit bližší termín. Dost se na to těším.

15.6.2023 08:24:22

@Eragon Je pravda, že přehled komponent je spíš nepřehled.

O insertu píšu níže, vyřešil jsem obrácením - dolní s tím neuchopitelným víkem dáš nahoru (ostatně do něj se dají pohodlně naskládat všechny komponenty pro základní hru) a dospod ten horní.

Ale jo, když to tak píšu, tak tohle moc “deluxe řešení” není…

27.7.2023 15:56:19

i!

@Chroust777 nove pravidla som necital, ale podla original pravidiel: 2.5.2 The players may keep the number of their victory points secret. Takze v povodnej verzii ten zamer urcite bol.

28.7.2023 08:09:47

i!

@Raelag tak potom to je asi kvoli specialnemu nezdokumentovanemu game modu 4+1. 4ja hraju La Granju a jeden cisty teoretik zapisuje zisk a utracanie bodov jednotlivych hracov :)

Viacero dobrych hier vyuziva obfuskaciu (Santa Maria, Troyes…) na zvysenie napatia pocas hry. Je to zaujimavy pocit, ked si nie si uplne isty, ci ma super 71 alebo 73 bodov.

28.7.2023 08:45:26

@i!  nevím, proč ten sarkasmus. Prostě skrytá bodovací stupnice je u euro hry blbost. Jediné skryté body jsou vždy na soukromých úkolech. Prostě tohle se nepovedlo, pojďme si to říct na rovinu. Vidím v tom také pouhý kalkul prodat kovové žetony.

31.7.2023 08:00:46

@i! Je to tak, spousta her tenhle skrytý-neskrytý systém používá. A je to pěkně pitomý nápad. Proto jsem zcela ztratil zájem o #Paris nebo jsem se tak dlouho vyhýbal #Small World . Je to blbost, buď jsou body skryté (např. na kartách, pak OK) nebo nejsou skryté. Takovéto, pamatuj si, kolik kdo má bodů a pak bude prdel, když si to budete pamatovat blbě… fakt ne.

31.7.2023 08:41:59

@nasson @Conan70 A co se na to podívat jinak. A sice tak, že hra ti dává tu možnost. Buď si body vystavíte nebo skryjete, to už je na dohodě před hrou. Osobně si nemyslím, že se dá “bez pomůcek” usledovat, kolik přesně mají protihráči bodů. A to, že vám se to nelíbí, neznamená, že se to nelíbí i ostatním ;) Třeba @i!  nebo já jsme toho důkazem.

K dokonalosti pak chybí stupnice na plánu, protože nutno podotknout, že s tou by ta otevřená varianta byla na ovládání snazší.

1.8.2023 10:29:24 | Upraveno autorem (porovnej)

@Kadylek Přesně tak, někomu to nevadí, nebo to má dokonce rád. Proto bych si nedovolil navrhovat, pojďme ignorovat pravidla a vše odkrýt. A jednoduše se hrám s tímto systémem vyhýbám (přesněji nákupu, zahraju si to bez problémů). I když teda #Small World  nakonec doma mám :).

1.8.2023 10:46:50

@nasson No jo, ale pokud je v originále uvedeno “The players may keep the number of their victory points secret”, tak pravidla neporušuješ a je to přesně o tom, že máš volbu.

1.8.2023 10:54:24

Kadylek - Problém je ten, že v originálních pravidlech (eng) pro deluxe edici není uvedeno, zda VP jsou veřejné, či skryté. Česká pravidla tuto větu zakomponovala - 5. strana - (Počet mincí a vítězných bodů každého hráče je viditelný všem hráčům.). Takže je složité jak se k tomu postavit, zda dát více na eng, a nebo ta česká.

1.8.2023 14:04:10

@Chroust777 Tak v těchto situacích vždycky upřednostňuji (a nejen já) anglická pravidla, už jenom proto že byla velmi pravděpodobně předlohou pro pravidla v jiných jazycích, kde se něco mohlo ztratit v překladu. A jinak si myslím, že zrovna tohle není znásilnění pravidel a může si to každý rozhodnout, jak to chce hrát, jak mu to dává větší smysl a jak ho to víc baví (jde o zábavu, ne? ;)). Dokonce se to dá střídat :)))

EDIT: Ještě jsem se pro jistotu podíval do originálních EN pravidel původní edice a je tam opravdu “MAY” = je to na hráčích. Pokud to nová deluxe nespecifikují (i to jsem zkontroloval, a ano, nespecifikují), držel bych se původních a nebral bych ohled na to, že CZ pravidla jsou “nevyžádaně papežštější” :)

1.8.2023 15:48:07 | Upraveno autorem (porovnej)

@Kadylek No jenže stejně by se mělo hlásit, za co a kdy bereš body, pochybuju, že si to má každej šmudlat solo. Ať už proto, že někdo inklinuje k podvodům (v nadsázce řečeno) a může se to také stát omylem, přehlédnutím pravidel apod. A pak už je jasně dáno, kolik kdo má a měl dostat bodů. A tudíž nechápu, jak to “lze držet v tajnosti”…  Jestli si to někdo pamatuje, nebo píše je mi celkem fuk, ale principiálně to prostě tajné být nemůže ;)

Na druhou stranu třeba v Ticket to ride se zaznamenávají body pravidelně po každé změně a my to doma sčítáme až na konci, protože nám to je celkem jedno a nebaví nás to pořád měnít. Jenže tam ten stav je také daný, co je na stole je veřejně známé a tajné body z tras se stejně odhalí až na konci. Proto ani to průběžné sčítání smysl moc nedává. Výhoda je ta, že tam je stupnice a není nutné se lopatou prohrabávat kopou žetonků.

2.8.2023 12:25:32

@Raelag Bez zapisování (a s tím jsem se tedy ještě nikdy nesetkal a asi bych se s takovým hráčem rozloučil), si to nepamatuji a stejně tak ani mí spoluhráči. Jako jasně, tušíš, ale přesně, to fakt ne. To by ses na to musel soustředit a pak bych řekl, že jde o chorobnou soutěživost, která se zábavou už nemá nic společného.

A už to tady někdo psal, že je docela zajímavý to finále, když máš třeba 73 bodů a tušíš, že soupeř je někde mezi 70-75. Fakt to některé lidi takto baví, takže žetony bodů nejsou nevýhoda hry. Nevýhodou může být, že tam není navíc ta stupnice pro lidi, kteří to nepřipouštějí hrát jinak, než otevřeně (pro ně by to pak bylo komfortnější).

Myslím, že tím jsme tohle téma vytěžili na maximum a můžeme to uzavřít, jo? :)

4.8.2023 11:47:44

Vybíráme z Bazaru

Armádní Generál - velitel zásobování
Armádní Generál - velitel zásobování
Akt. cena: 620 Kč
Končí za: 18 hodin

Offcanvas