Trollí Aréna 23 - Šachy vs. Go

Dvacátá třetí trollí aréna je tu - každý týden dvě hry v souboji o vaši přízeň! Své přípěvky prosím začněte názvem hry, pro kterou hlasujete a pod to případné argumenty. Příští čtvrtek hlasy sečtu a určím vítěze, v případě remízy mám rozhodující slovo. Žádný argument není slabý, každý hlas se počítá, i kdyby jen kvůli barvě krabice. Dvacáté třetí kolo je zde:

Šachy vs. Go

POZOR: pro lepší počítání hlasů uveďte hru, pro kterou hlasujete v hlavičce příspěvku a v případných dalších postech již hru v hlavičce neuvádějte! Takové hlasy nebudou započítány. Díky, usnadníte mi počítání.
8.7.2010 10:30:01

Go
tam mám alespoň minimální šanci, v šachách nikoli =)

8.7.2010 10:31:03

GO
jednoznačně :)

8.7.2010 10:32:32

GO
neni co resit, tahle hra me po precteni knihy Prvni kju o korejskem chlapci Ukovi, ktery pronika do sveta go, naprosto dostala. Bohuzel, ale neni cas venovat se vice hrani a nabirani zkusenosti :(
Loni jsem GO ucil hrat na tabore deti ve veku 15-18 a pocitam, ze minimalne 50% by hralo znova a s nekteryma jsem musel do konce tabora zahrat par her, jinak by mi nedali spat :)

8.7.2010 10:39:07

Šachy
když on by se mnou to Go stejně nikdo nehrál, takže to ani neumím, ani jsem ho nehrál ...

Ani jedna z těch her není asi nic pro mě, když soupeř dlouze promýšlí tah, tak mě hra přestává bavit a když se dostanu na řadu já, tak hraju zbrkle a přehlížím změny, které svým tahem protihráč způsobil = hra mě nebaví, protože musím dlouho čekat a nakonec ještě prohraju, abych už to měl za sebou.

8.7.2010 10:42:15

šachy
od 7 let v podstatě první deskovka, když vynechám člobrdo.

8.7.2010 10:43:22

šachy
Jako malý jsem to hrával, tedka už ne, ale víceméně mi to šlo :) Go jsem ani nevěděl že existuje dokud mi to někdo asi před rokem neřekl :)

8.7.2010 10:54:31

go
I kdyz lip umim sachy:) Z toho, ze umim go aspon trochu, me vylecili Japonci a Korejci pres web:D

8.7.2010 10:56:04

GO
sice mi moc nejde, ale je to zábavnější, než šachy.

8.7.2010 11:02:44

Go
je naprosto geniální hra! Dle mého názoru je to nejlepší hra, jakou znám.


ale šachy mám také ráda...Výhoda go oproti šachu je ta, že go si mohu zahrát téměř s kýmkoli.

8.7.2010 11:17:31

Šachy
Páč jsou to různý figurky a tím je to blíže AT hrám :-D
Teď vážně: Nehraju je zvlášť dobře, ale mám je rád už od raného dětsví. Takže hlas kvůli sentimentu.

8.7.2010 11:21:19

Šachy
jednoznacne

8.7.2010 11:34:10

šachy
tak tohle je ale vážně podpásovka !!!!!
volím šachy, protože mám mnohem víc nahráno, hraju je líp, a třeba i proto, že rád hraju šachové varianty (i když to už jsou vlastně jiné hry)
další plus bod mají za to, že jsou u nás mnohem rozšířenější a známější, takže většina lidí ví o co jde (což se o GO bohužel říct nedá)

ale pokud by mě chtělo nějaké japonské božstvo proklít za to, že jsem takhle pohřbil Go, tak ho pošlu na syda, protože mi nedal jinou možnost :-P

8.7.2010 11:35:04

Sachy
...ovsem rekreacne.

8.7.2010 11:35:28

Archon
Go i šachy jsem hrával jako malý (Go poměrně náhodně, protože jsem na to ještě neměl moc rozumu a šachy později i trochu nenáhodně, když mě je učil křestníček) a nemám tak ani sentimentálního favorita. Nejlepší byl stejně Archon, na ten nebude nikdy nic mít, i když to není deskovka. Čímž mě teď napadá, co takhle udělat deskového Archona tím, že se skombí šachy s Titanovskými souboji? ;-)

8.7.2010 11:44:12

Go
tak jednoduchá pravidla a přitom tolik strategie, to se jinde nevidí

8.7.2010 11:46:57

Sachy
i kdyz obe jsou vyborne hry tak neni nad pekne vyrezavane figurky :)

8.7.2010 12:09:01

Šachy
... protože mají pěkné figurky a není jich tolik jako těch čudlíků u GO. To je hodnocení co :D? Ani jedna z her totiž není nic pro mne. GO nevím vůbec jak se hraje a u šachu vím jak se táhne kterou figurkou - a to jsou mé celé zkušenosti.

8.7.2010 12:34:18

PJ

Go
Šachy mě nebaví; Go jsem zatím nehrál, ale láká mě.

8.7.2010 12:35:56

Vlaada

Šachy
Šachy jsou zábavnější na nižší úrovni dovednosti, sice mají více pravidel, ale zákonitosti té hry jsou intuitivnější, kombinace jsou tam takové přímočařejší atd. Šachy jsou prostě zajímavější, když si chceš jen tak zahrát. Go je zajímavější, když chceš proniknout hlouběji do tajů té hry.

Své děti naučím šachy (už jsou koupené ve skříni, teď v létě je dostanou). Go si najdou samy, když budou chtít.

Navíc, jak už kdosi poznamenal, šachy mají různé varianty, různá hezky vypadající provedení (včetně mých oblíbených Battle chess s úžasně animovanými souboji figurek).

Btw: Před pár lety jsem si oblíbil Kung Fu Chess - online šachy, které mají přesně stejná pravidla, jako normální šachy, akorát se hraje realtimeově. Můžeš kdykoliv táhnout kterou chceš figurkou. Figurky se pohybují určitou rychlostí, a po skončení pohybu se nějakou dobu nemohou znovu pohnout (políčko s figurkou se postupně zabarvuje, jako progress bar). Úžasná záležitost. Zahájení zkušených hráčů vypadá bombasticky, pěšci se v prolamované řadě vrhnou vpřed, mezi tím operují koně a střelci, vzadu si král dělá rošádu, dáma se důstojně pohne do výhodnější pozice... Musíš uvažovat úplně jiným stylem, nefungují věci jako vidlička (než se může tvůj kůň či pěšec znovu pohnout, soupeř v pohodě odejde s oběma napadenými figurami, souboje o určité políčko jsou dynamické, a můžeš svou pozici posilovat i když už souboj začal a figurky se už vyhazují, šach na dálku není takový problém, když si dáváš pozor (než by dáma přes celé pole dorazila ke králi, král stačí uhnout, a protože svůj pohyb o jedna skončil dříve, bude se smět pohnout dříve, než dáma, a vyhodit ji), vyplatí se předvídat tahy soupeře (když se soupeřův střelec začne pohybovat, a ty správně uhodneš, jak jedeš, můžeš stihnout postavit pěšce tak, aby střelce vyhodil) a dají se dělat i diverzní akce za účelem odlákání pozornost (jakmile rozhýbeš složitou statickou situaci a všechny figurky zároveň se začnou hýbat, možná si soupeř nevšimne, že na druhé straně se nepatrně pohnul střelec a vleze ti sám s dámou do rány). Vlastně úplně nová hra využívající klasická šachová pravidla.

8.7.2010 13:34:01

vlaada
ty kungfu sachy vypadaji moc zajimave ... hodis nam link ? :)

8.7.2010 13:48:33

Šachy
go jsem taky nehrál,ale nějak mě neláká.

8.7.2010 14:23:14

Šachy
Taktická zábava bez zástěrky posvátného nesmyslu.

8.7.2010 14:26:53

Vlaada

to Siaron
KungFuChess jsou bohužel už několik let mrtvý. Teď se je sice pokusili vzkřísit jako Tempest (http://www.tempestchess.com), ale mezitím se ztratila ta komunita (tehdy jsi našel v kteroukoliv dobu spoustu hráčů, na tempestu je ale mrtvo).

Jinak http://en.wikipedia.org/wiki/Kung-fu_chess

8.7.2010 15:21:59

Šachy
krasna klasika

8.7.2010 18:27:05

Šachy
najstrategickejsia hra

8.7.2010 20:53:33

Vybíráme z Bazaru

Shadows in Kyoto
Shadows in Kyoto
Akt. cena: 310 Kč
Končí za: 18 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas