hra podobná Dobyvatelům vesmíru

Potřeboval bych poradit nějaou hru principy podobnou Dobyvatelům vesmíru. Snažím se syna nalákat na hry které baví mě (Duel in the Dark, Axis and allies, obecně wargames..) ale bohužel strategie "nezaujme jedna hra, zkusím uspět s další v této kategorii" se zatím nedaří. Dobyvalé jsou hrou která syna baví, je v ní i dobrej a tak jí chce hrát stále dokola. Chci změnit strategii a pořídit naopak hru této hře podobnou. Díky za typy.
29.10.2010 01:27:22

bojovky
nexus ops,memoir 44-jednoduche,bavia zaciatocnikov,nexus aj dievcata.Podobnost s DV ale nemaju,cize nie su podla tvojej novej strategie-radim len preto,ze tieto v mojom okoli vseobecne bavili kazdeho.Mozno aj small world,ale ten nemam odskusany.

29.10.2010 07:26:30

panzer
memoir mas,takze len ten nexus...

29.10.2010 07:34:31

51 state
novinka z Essenu od polského autora Strongholdu
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/73369/51st-state

29.10.2010 08:03:54

51 state
Lumirius: Perfektní, to vypadá, že je to přesně co hledám, vypadá hezky, krátká herní doba, city building.... díky moc za typ :)

dedo: aby jsi rozuměl, nehledám hru která by synátora přivedla blíže wargamesám, to jsem zkoušel dosud a tuto iniciativu dočasně zamrazuji. Hledám spíš další karetku na principu Dobyvatelů. Mimochodem Memoir hráváme, Small World - ježíšek, Nexus nemusím.

Každopádně oběma díky za reakce

29.10.2010 08:56:03

panzer
doba hraní je trošku mimo čas uváděný na krabic, je tam mnohem více rozhodování a kombinací než v Dobyvatelích, takže se nám hra ve dvou protáhla na cca 2 hodiny. Předpokládám, že to bylo způsobeno neznalostí všech pravidel a ověřovali jsme si správnost během hry v pravidlech. Dobyvatele vesmíru se taky nedostanou pod kůži hned při první hře.

29.10.2010 10:53:07 | Upraveno autorem (porovnej)

re
No nepadl tady San Juan což je hra ze které Dobyvatelé vzešli a tak San Juan působí, jak hodně chudý příbuzný. Jinak co něco jako Dominion, Thunderstone, GoSu?

29.10.2010 11:14:26

PJ

7 Wonders
Myslím, že se tato essenovská novinka také dá zařadit do této kategorie. Zatím jen nahlížím do pravidel, snad se mi podaří udělat co nejdříve překlad...

29.10.2010 11:16:06

no a co to zkusit přes
wargame karetku...The Kaisers Pirates... ale s hrou Dobyvatelé vesmíru to má prd společného, snad jen že je to karetka.

29.10.2010 11:24:32

re
Lumirius: tak jsem prolétl pravidla 51 state a trochu znejistěl. Jsou docela hutná a bez překladu budou jenom na mě. Každopádně stále zůstává v hledáčku. Počkám na víc reakcí ze hry (jak rychle přejde pod kůži)

Eyron: San Juan zkouknu, název znám, ale nikdy jsem hru neviděl. Thunderstone jsme zkoušeli na herní akci, taky synátora bavil (mě vůbec, byl jsem dost mimo), akorát je tam méně toho budování, stejně jako v Dominionu. K Dominionu jsem získal herní odpor na loňském deskohraní kde nikdo nehrál nic jiného a při představě že taky ho budu nucen mastit stále dokola...raději ne :) Takže bych to co hledám definoval jako budovatelskou karetku. Pokukoval jsem i po Illuminati, ale bohužel dle reakcí hratelné pouze ve čtyřech.

29.10.2010 11:26:31

Vlaada

San Juan
San Juan je opravdu pěkný, nejlépe imho funguje ve třech, ale dobře hratelný je i ve dvou a čtyřech. Je jednodušší, ale také čistší než Dobyvatelé - méně druhů budov znamená, že se ti snadněji sejdou ty, které se spolu nějak kombí, a výběr rolí ala Puerto Rico imho funguje také o trochu lépe. Je škoda, že mnozí zmámení tématem a množstvím možností (které ve skutečnosti přináší i mnohem větší náhodnost) na San Juan po vydání Dobyvatelů zapomněli...

29.10.2010 11:34:38

ocasek
Kaisers Pirates vypadá hodně dobře. Trochu mi to z obrázků připomíná vymakanější Naval Battles kterou mastíme docela rádi, ale je to teda pořádnej luckfest :) Každopádně ty piráty bych koupil z fleku, ale asi tím nevyřešil problém Dobyvatelé.

29.10.2010 11:37:54

Panzer
zatím jsem hrál sám proti sobě a je to skvělá hra i pro jednoho, snad víkendu sezvu hráče na partičku v týmové hře a snad i přeložím vše, hlavně tedy kartičky.
jo jo Dobyvatelé jsou jedineční

29.10.2010 11:40:31

San Juan
Prolétl jsem různé diskuse kolem této hry a myslím že by to mohlo být ono. Mix Puerto Rico, Citadela, Dobyvatelé, jednodušší (ta jednoduchost je především deviza pro mě, neustále si v Dobyvatelích musím nějaké ikonky nechat vysvětlovat), hra ve dvou ucházející....
Tedy zatím pořadí:
1. San Juan
2. 51 state

PJ: u 7 Wonders, byť to bude podle ohlasdů opravdu pecka, mám problém minimálního počtu hráčů 3 :(

29.10.2010 11:56:27

to Vlaada
U nás Dobyvatelé zcela přirozeně vystrnadili jakékoli touhy po hraní San Juanu, protože jsou podle mě mnohem propracovanější. San Juan je podle našich zkušeností o tom, že komu přijde Cechovní dům, tak vyhrál. A to jsme ho svého času právě hrávali celkem často, dokud jsme neměli Dobyvatele.
San Juan bych doporučil spíše pro začínající hráče, které můžou Dobyvatelé trochu zastrašit velkým počtem symbolů.

29.10.2010 11:58:00 | Upraveno autorem (porovnej)

San Juan
No ještě když tak o tom uvažuji, jestli neoprášit místo San Juanu Puerto Rico. Už několik let se mi doma válí, hrál jsem ho asi třikrát a se San Juanem má dle diskusí asi hodně společného. Ale fakt nevím Není to pro dva a po vyslechnutí přednášky Jirky Baumy na letošním deskohraní o závislosti strategie této hry od počtu hráčů stylem "drž se jí a neprohraješ" přesvědčený moc nejsem. Obávám se trochu, že by San Juan mohl trpět podobným syndromem (viz příspěvek Kadavera níže).

29.10.2010 12:28:19

Vlaada

to Kadaver
Neznám české názvy, Cechovní dům je předpokládám ta věc, co dává body za produkční budovy, že? Pak bych rozhodně nesouhlasil, zvlášť v menším počtu hráčů je silnější Rathaus, protože strategie na fialové budovy je efektivnější... každopádně právě kvůli vyváženosti jsem psal o třech hráčích jako o nejlepším počtu, ve dvou je příliš silná ta věc za pět co dvojnásobí výhodu (knihovna?), ve čtyřech je příliš silná prefektura... osobně bych uvítal, kdyby tyhle dvě budovy měly proměnlivou cenu podle počtu hráčů, ale chápu, že šli raději směrem k jednoduchosti...

29.10.2010 13:38:31

Vlaada
Ja se priznam, ze Dobyvatele mam taky o hodne radej nez San Juan, predevsim kvuli te spouste moznosti, ktere oproti San Juanu nabizeji...

29.10.2010 14:00:46

PJ

Vlaada
Budu opakovat anekena a Kadavera, ale souhlasím. Co jsme najeli na Dobyvatele, hráli jsme San Juan jednou a bylo to jako vracet se k monochromatickému dvanáctipalcovému CRT monitoru.
Nemyslím, že jsem mámen tématem a množstvím kombinací, ale spíš se víc pozdává mechanismus výběru akcí. Nemám rád hry, kde mě obírají o možnosti hráči, jejijchž momentální výhoda spočívá jen v tom, že hrají přede mnou :-(
A souhlasím, že Cechovní dům je velká výhoda. Možná, že jsou fialové budovy výhodnější, ale strategie s Cechovním domem mně připadá prostě rychlejší... ale je to jen má zkušenost a víc než 30 partií jsem nenahrál...

29.10.2010 14:16:51

Vlaada

PJ
Já mám nahráno... moment, kouknu na Brettspielwelt... 1459 partií San Juanu :) I když už jsem tedy na BSW nehrál víc než rok a půl...

A co se týče té "momentální výhody" - kouzlo Puerto Rica (a částečně San Juanu) je v tom, že víš dopředu, kdo bude kdy hrát před tebou, můžeš předvídat, co udělá, a hrát tak, abys těžil i z jeho tahů. Je to o empatii...

Oproti tomu v Dobyvatelích ve více hráčích často narazíš na vězňovo dilema. Např. pokud dva hráči hrají produkční strategii, je potřeba, aby aspoň jeden z nich produkoval. Ten, který to udělá, má ovšem nevýhodu (mohl hrát pro sebe užitečnější akci). Pokud to neudělá nikdo, má výhodu třetí hráč (hrající na vojenské planety). Někomu to může připadat zajímavé. Pro hardcore hráče je ale problém v tom, že taková situace nemá správné řešení.

29.10.2010 15:16:16

to Vlaada
Má to správné řešení, stejně jako vězňovo dilema... Diplomaticky se dohodnou a budou kooperovat (oba budou zatloukat a zatloukat), čímž z dlouhodobého hlediska vydělají oba. Případně pokud se nebudou moct domlouvat, tak Nashovy body taky podávají poměrně přesnou specifikaci, v jakém poměru riskovat a neriskovat, aby se Ti to co nejvíce vyplatilo. Tím pádem se v takové situaci můžeš chovat poměrně exaktně :-)

29.10.2010 15:25:22 | Upraveno autorem (porovnej)

Vlaada

to Kadaver
Sorry, ale tohle nefunguje v posledním tahu :) Dá se udělat velmi jasná situace, kdy dobré řešení prostě neexistuje, a to ani pokud bodově ohodnotíš výsledné pořadí apod.

29.10.2010 15:33:47

to Vlaada
Ale to je na tom to pěkný.

Jinak k San Juanu se už nemám už po Dobyvatelích chut vrátit. A ve 2 mi přišel slabší. Panzer: Máte už všechna rozšíření (3), zkoušeli jste hrát na přebírání. Pozor rozšíření nejsou kompatibilní s českou verzí, chce to i anglický základ (už žádnou hru od Albi více).

Ještě třeba Ascension: Chronicle of the Godslayer, jednoduší Dominion, ale podobný Dominionu.

29.10.2010 15:36:36

PJ

Vlaada
Skvěle jsi to vystihl. A máš pravdu, připadá mi to zajímavé - a tedy z Tvé definice nejsem hardcore hráč :-)

29.10.2010 15:47:05

Vlaada

PJ, Čindi
Mě je to jasné, proto jsem předem psal, že to připadne lidem zajímavé :) Ale jen do té doby, než si to dokážou opravdu zanalyzovat...

Jednoduchý příklad: Hráč A vede. Nemá karty. Je celkem jasné, že dá spotřeba x 2 a ukončí hru, protože dojdou body. Hráči B a C mají hromadu karet a jsou na tom stejně. Pokud dají oba také spotřeba x 2, vyhraje hráč A. Pokud by se ovšem vyvíjelo, pak vyhraje ten z hráčů B a C, kdo má lepší šestkovou technologii (řekněme, že oba mají průměrnou, takže nemohou předvídat, jestli soupeř má lepší nebo horší). Pro hráče B i C je tedy výhodné vyvíjet, protože tím mají cca 50% šanci na výhru. Pokud bychom ovšem na toto přistoupili, je vítěznou strategií dát spotřeba x 2, a využít jak extra bodů, tak vývoje, který zahrál druhý z hráčů.

Tohle se může jevit jako velmi zajímavá situace, psychlogický boj, kdo vyměkne... bla bla bla... ale jen do okamžiku, kdy jsou všichni hráči schopni si to uvědomit a přesně analyzovat. V takovém případě už je to celkem zřejmé, a jediné, co můžeš udělat, je hodit si kostkou, protože správné řešení neexistuje.

29.10.2010 16:05:13

Vlaada

Jen aby bylo jasno...
... tohle není proti Dobyvatelům, mám je docela rád. Jen je mi líto, že těmi líbivými věcmi (téma, překombinovanost, kontroverzní výběr akcí) převálcovaly jednodušší a designově čistší San Juan.

29.10.2010 16:17:33

Charitativní aukce

Bylo nebylo - dobročinná aukce
Bylo nebylo - dobročinná aukce
Akt. cena: 999
Končí za: 1 den

Všechny tyto aukce >>

Vybíráme z Bazaru

Lost Ruins of Arnak + Expedition Leaders + Promo
Lost Ruins of Arnak + Expedition Leaders + Promo
Akt. cena: 1449 Kč
Končí za: 8 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas