GMT, Blackbeard aneb kupujete podle designéra?

Jak tu většina z vás ví, mezi mé nejoblíbenější hry patří Pax Romana od designéra Richarda Berga a vývojáře Neila Randalla. Berg je známý velkým obsahem tzv. chrome (pravidla, která použijete třeba jednou za 10 her v určité situaci a která dokreslují atmosféru a historické reálie hry) ve svých hrách, za což ho někteří zbožňují, jiní nenávidí, já patřím do první skupiny. Kromě Paxu jsem od něj hrál i Gondor, v ČR známý jako Bitva na polích Pelennoru (dodnes nechápu, že ho Altar ve hře nekreditoval a jako designéři je uveden jakýsi Jeremi Kosinski).
Nyní mě velmi zaujala hra Successors (Berg&Randall) a rbx ve mě opět vybudil zájem o Blackbeard (zase ti dva). Jen skutečnost, že jsou tito dva uvedeni v kreditech mě přesvědčuje o tom, že se mi ty hry budou líbit, máte to takhle někdo s jinými designéry? Určitě se tu objeví Chvátil, který patří také mezi mé oblíbence a považuji ho za opravdu originálního designéra (i když Proroctví mu neodpustím) a vím, že Ringo má rád Kramera a Kieslinga.
Jinak mi v poličce poslední dobou rostou hry od GMT, mám Pax, Twilight Struggle a nyní přibudou Successors, Blackbeard a Conquest of Paradise. Začínám je mít rád víc než FFG a to je co říct. Jediné, co mi vadí jsou nekvalitní mapy (i když Successors prý mají pevnou), ale na druhou stranu mám moc rád klasické wargame žetonky a přehledná pravidla. Asi mě ukamenujete, ale třeba War of the Ring bych raději hrál s žetonky, takhle mě neláká, resp. je pro mě nepřenosná.
Tak, pojďte kecat, ať se tu něco děje :)
13.4.2009 10:56:34

to sydo
no, já o tomhle moc diskutovat nemůžu:-)
ale k pelennoru, když jsem ho kdysi kupoval tak mi přišlo,že je to kopie z polské kopie:-) proto je tam asi jinej autor. V té době to zřejmě nikdo nevěděl (kolem roku 92, asi)

13.4.2009 12:08:53

re
Hmm tak úplně takhle o tom, když kupuju hru neuvažuju. Ja si hru, kterou chci většinou vyhlídnu dost dlouho dopředu a je pravda že první věc, která mě musí zaujmout je design, hra pro mě musí mýt úžasnou atmosféru, která mě doslova pohltí. No, jenomže hned potom, mě začnou zajímat herní principy, který sou pro mě o maličko důležitější (sem asi víc eurogamer). Abych pravdu řekl, tak jako poslední mě zajímá jestli to budu mít s kým hrát (myslím do budoucna,potomci,domov důchodců atd.). Vlastně nějaký autory, u nichž si řeknu, tak to bude asi dost dobrý, už mám (Knizia,Drover,Kramer,Ulrich),ale je to fakt jen prvotní hledisko.

13.4.2009 12:09:13

Jouda
tak já taky hned nekoukám, od koho ta hra je, ale pokud mě zaujme (prvotní je vzhled a téma) a na krabici je mnou oblíbené jméno, potěší mě to a hra mě začne zajímat víc.

13.4.2009 12:23:40

Kramer, Chvatil, Borg a Wilson
Tot asi moji oblibeni autori:) Posledni jmenovany za Arkham a Descent, Android jsem jeste nehral...

13.4.2009 12:52:54

designer
Kramer a Kiesling jsou jasni, za Tikala, Javu a Mexicu jsou tihle dva pro me proste svym zpusobem modly, problem je ze jen Mask Trilogy, protoze jim neumim odpustit Vikingy a Maharaju (toho Maharaju jsem si koupil vlastne jen kvuli tem jmenum a bylo to zklamani, takze jsem si overil, ze designe neni vzdy zarukou kvalitni hry, ale proste je treba vybirat hry kus od kusu a kdyz hra nezklame, tak se vkrade takove to osvedcene - no jasne, dyt je to toho a toho, to nemohlo zklamat:-).

Kazdopadne Mask Trilogy rulez, ale tim se kapitola Kramer, Kiesling v mem pripade uzavira a chci-li mit doma i jine hry (jakoze samozrejme ano), musim koukat i po jinych. Takze radost mi udelal napr. Takovy Dover (Age of empires 3, Conquest of Empire), Wilson za Arkham (jak uz ostatne poznamenal anaken), Arkham proste rulez a Wilson ve me obovil duveru v takove ty RPG hry s kartami setkani. Charlie Catino pod hlavickou avalon Hills totalne prekopal muj TOP 10 svym Nexusem, ktereho bych nejradeji vysvihnul na uplne prvni misto, kde stale truni od Rosenberga Agricola, kterou miluji a neumim ji z prvniho mista sesadit, byt by to mozna nektere hry i zvladly.

Nemohu opomenout Rainera Knizia za fantasticky Euphrat&Tigris, nicmene pri hledani dalsich her od tohoto autora s tim, ze euphrat mohl delat jen genius a dalsi hry museji byt aky genialni me zadne dalsi nezaujaly (snad jen jeste Samurai).

Ano, mel jsem obdobi kdy jsem pokukoval i po jmenech designeru, to obdobi vystridal zajem spise zajem o konkretni tituly a jmeno se stalo podruznym - kdyz jsem jmeno poznal, mile to potesilo, kdyz nepoznal a hra me uchvatila, zaskrtnul jsem si jej do pameti jako potencialni voditko k dalsim hram, nicmene bez zaruky. Proste jen voditko.

Na konec musim zminit firmu Avalon Hill, ktera me uchvacuje podobnym zpusobem jako stare klasicke nezapomenutelne a vzdy hratelne DOSove hry, po kterych clovek sahne rad vzdy, 3D akcelerator ne 3D akcelerator:-) Hry od teto firmicky na me dycky dychnou necim na jednu stranu oldschoolovym, na druhou stanu nekonecne genialnim, komplexnim a propraovanym. Na jednu stranu na prvni pohled odlehcenym, na druhou stranu proste sberatelsky klasickym. Od zadne firmy na me nemuze kartonovy zetonek s jednoduse schematicky nakreslenym cernym obrazkem ci cilsem zapusobit tak, jako od Avalonu.

A uplnou teckou na zaver zminim neco "lehciho". Klaus Teuber a jeho Osadnici na vsechny zpusoby. Nemohu tomuto autorovi uprit absolutni vymazlenost kazdeho jeho Osadnikovskeho kousku. Byt prapuvodni Osadniky jiz nehraji a asi uz nikdy nebudu. Jeho Starship Catan a Elasund jsem slupnul jak malinu, nahoda nenahoda:-)

13.4.2009 13:10:12

2 Ringo
s Avalonem máš recht, to je legenda a špičková firma. Nicméně pokud se ti líbí, koukni na hry od GMT, mají podobný přístup a reprintují i některé hry od Avalonu. Nicméně ten oldschool pocit už asi navodit nejde, u kupujících by to neprošlo. Nicméně ultra oldschool jsou žetony a mapa u hry Divine Right :D
http://www.boardgamegeek.com/image/59881

ad DOS hry: tohle je pecka, kterou bych chtěl doma, vypadá jako staré strategie na PC, vypadá skvěle, ale ty ceny x(
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/20

13.4.2009 13:26:50

to sydo
koukal jsem na BGG a budu muset něco takového pořídit:-)
A před tím někoho z rodiny ukecat na partičku Pelennoru

13.4.2009 13:44:57

2 SYDO
ty blaho, ten ull Metal mi po zhlednuti screenu navodil vzpominky na fantasticky Sierracky Alien Legacy a kapku Outpost (ktery zase az tak genialni nebyl, ale preci jen...:-) Tuhle hru bych taky bral, ale ty ceny jsou doela bariera teda:-)

13.4.2009 14:13:00

SydoKnizia
No právě že Knizia, má svoje hry po stránce designu, často takový teda aspoň pro mě, nemastný-neslaný (jako by to dělal, doma na koleně) i když sou vyjímky, např. Blue moon ale pokud si je zahraješ, tak zjistíš že mají určitý kouzlo. Proto nějaký jeho hry ještě plánuju, Ra,Amun,Battle line. A ještě mě hodně zajímá jeho karetka Star wars, nehrál, nebo neviděl to někdo?

13.4.2009 21:05:52

re: jouda
Knizia prý prohlásil, že se moc nevyplatí dělat hry typu amun-re, Taj Mahal, tedy hry vyvážené, náročné pro opravdové hráče. Vývoj je dlouhý, testování těžké. Proto přešel v posledních letech na lehčí tituly a je to znát :( Ale asi to zase víc vynáší :) Knizia se tvorbou deskovek živí.

14.4.2009 09:30:24

Nákup podle designérů
Já určitě nekupuju podle designérů, ale rozhodně se o novinky svých oblíbených zajímám. Ve většině případů kupuju hru, u které jsem pravidla přečetl společně s několika recenzemi. Pokud bych měl ale jmenovat své nejoblíbenější, budou to:

KNIZIA - mám od něj nejvíce her a krom jedné jsem s nimi bezvýáhradně spokojený až nadšený (Taj Mahal, E&T, Amun-Re a další). Sice poslední 3 roky už to je bída, ale pořád ještě je to pan designer :)

DORN - to je můj černý kůň! Rodinným Emeraldem to začlo a výbornými kousky jako Goa, Louis XIV. to pokračovalo. Momentálně hraju hodně jeho Arkadii.

FELD - další objev! Mám doma jeho Řím, pořídil jsem si i fenomenální Rok draka (ten považuju za nejepší hru roku 2007).

SCHACHT - speciální kategorie :) Jeho hry hraji naprosto nejčastěji (Richelieu, Hansa, Patrician, Gods) a častokrát i se samotný Michaelem, takže to má pro mě zvláštní příchuť.

14.4.2009 09:39:56

rbx

podle designu, ne podle designera
se orientuju ja. A posledni dobou se orientuju podle Syda :-) Vzdycky tak lehce popichne a za 14 dni mi to prijde domu balikem :-)
Ale vazne: jeste ani jednu hru jsem si nekoupil podle jmena designera. Popravde je ani prilis neznam. Kupuju hry podle toho, jak vypadaji, podle tematu a taky podle toho, jestli si myslim, ze by me mohly bavit. To mi tak nejak staci ke stesti.

14.4.2009 10:52:39

developer/designer
tak mě napadá, jaký je vlastně rozdíl mezi developerem a designerem, kdo na deskovce dělá co? Neila Randalla znám jako developera více mých oblíbených věcí.

23.4.2009 18:59:56

autor
no donedávna jsem si toho prakticky nevšímal a vybíral podle toho jaky byli reference na hru samotnou, ale když jsem pak zjistil že se mě od některých autorů ve sbírce hromadí více her a že je obecně řadim mezi své oblbenější tak to od té doby sleduji více. Bohužel se to nedá brát uplně jako záruka kvality protože především ti autoři kteří jsou aktivní a mají za sebou více titulů dělají různé hry a tady různé kvality. Nejtěžší je to asi s knizou - takovej eufrat to je skvost, ale stějně tak je jeho jméno u marca pola a to je děs.

24.4.2009 10:06:29

GMT
Mám doma už cca 4 hry od GMT. Zatím jsem hrál jen Dobytí ráje a TS a Pax Romanu od Syda. Ale s každou hrou mě víc a víc ovládá pocit, že GMT je moje krevní skupina. Strašně se mi hry od nich líbí.. Máte taky stejné zážitky? Máte teď nějakou hru vyhlídnutou? Jen se pochlubte! :D

17.3.2010 13:52:11

GMT
Jó, GMT umí. Já furt bojuji s myšlenkou jestli za těch 150 dolarů koupit poslední Here I Stand na BGG. Ale, raději počkám, reprint sice v nedohlednu, nicméně třeba to někdo bude prodávat levněji. A pak se těším na tu Sekigaharu, ta vypadá nádherně.

17.3.2010 13:57:54

To Sydo
IoI já maličko tušil, že ti tahle verze nedá spát.. :D Ale 150 ke kotel.. já scháním Pax a v neděli mi bude jeden chlápek posílat obrázky verze kterou má doma takže se těším jak jen můžu.. Jiřík už čte pravidla a těší se snad víc než já!
Mě láká Battle fot the Normandy.. To je opravdu kotel hra ale pořád váhám a hlavně vůbec nevím, kdo by do toho šel semnou..

17.3.2010 14:02:05

GMT a já
No já se přiznám, že jsem opak :). GMT hry nejsou moje krevní skupina a vůbec je nemusím. Zahraju je, když na to přijde, kamarád totiž nehraje nic jiného. Ale osobně je míjím bez povšimnutí :). Ale já jsem prostě na jiný žánr a jinou grafickou úpravu. Hold mě naláká spíš Days of Wonder nebo FFG na výpravnou grafiku anebo starý Avalon Hill na antikvariatní bonbonky.

17.3.2010 14:02:25

To Tangram
Já jsem jednu dobu byl na tom stejně ale pak se to nějak zvrtlo..:D Mě teď poslední dobou od FFG odrazují plastové figurky ( nemyslím to nijak zle ) ale hlavně mě teď poslední novinky vůbec neoslovili. Teda krom RW kterých se teda bráním pač zrovna na ně nemám.. :) Ale Napoleon a ani nový systém Battlelore mě neláká...

17.3.2010 14:07:25

GMT a já
zatím má domá dvě hry..Successors a Command and Colors(těch už pět)takže vlastně už šest her, čekám na Pax, Sword of Rome a Here I Stand a samozřejmě změnu statusu u Sekigahara a zvažuji TS.
A jsem nadšen a obávám se, že jsem už i Fanda.

17.3.2010 14:35:16

To Ocasek
O Successors jsem taky uvažoval.. vypadá skvěle.. Dokonce Sydo psal, že tam jsou sňatky atd.. :) Taky se mi líbí, ž mapa je podlepená a ty žetonky jsou úžasné..:D

17.3.2010 14:51:47

FMP
S designerama to moc neresim, ale jak tu nekdo psal, kdyz mne hra nekde na netu zaujme a pak zjistim, ze je to od autora jine me oblibene hry, tak u mne ma body navic.
Ale Sydo mi provedl jednu vec, kterou nemel delat, FMP totiz vypada naprosto super!!! Letmo jsem mrkl na pravidla a treba vliv prilivu/odlivu na mapu je genialni. Dostalo mne to a mam o cem premyslet :S. Tak jsem aspon podepsal petici za jeji znovuvydani :).

17.3.2010 16:15:38

Bluda
Co je FMP?

17.3.2010 16:18:15

To Bluda
Co je FMP? At si lámu hlavu jak si lámu hlavu.. netuším..:)

17.3.2010 16:19:01

FMP
Full Metal Planet

17.3.2010 16:21:32

Vybíráme z Bazaru

Neuroshima Hex! ( EN / DE ) 2nd Edition - 2007
Neuroshima Hex! ( EN / DE ) 2nd Edition - 2007
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas