M

sken karet

Poradí zkušenější nějaké tipy ke skenování karet?
Já se potýkám hlavně s kladením více klouzajících karet naráz - ať dělám, co dělám :) buď si do nich drbnu sám nebo nejpozději při zavírání víka se mi krásně umístěné karty (9ks na A4 plochu) rozsypou, takže obrázek pak neobratně musím "narovnávat" v editoru :( Nějakou radu bych fakt uvítal...
24.7.2009 09:54:17

ad sken karet
Já, ač je to pracné, skenuju karty po jedné přiraženy do rohu a přesto jsou občas mírně natočeny, takže kartu po kartě ve photoshopu narovnávám a ořezávám od nežádoucích okrajů a pak používám jen ten středový motiv karty, který umísťuju do přesného rámečku ve velikosti karty buď ve photoshopu nebo ilustratoru. Takto vytvořené jednotlivé karty, pak rozmístím buď v Ilustratoru nebo InDesignu do mřížky rovnoměrně vedle sebe.
Je to pracné, ale výsledek se rovná originálu. Nicméně když to shrnu, tak jednoznačně doporučuju skenovat karty po jedné.

24.7.2009 10:54:25

rbx

sken
presne tak jak rika Kren. Ja nemam problem s natocenim, ale s tim, ze mi sken kartu prirazenou uplne k okraji orizne. Ale to je ten nejmensi problem, protoze to pak vse centralne vystredim a okraje delam stejne nove tak jak rika Kren. Osvedcilo se mi predpripravit si vsechny karty jako obrazky ve Photoshopu a pak to nahrat do chlivku v InDesignu. I kdyz ted trea karty pro Nexus delam tak, ze jsem si pripravil jednotny podklad v Photoshopu a cele to pak natypuju v InDessignu. Ale to uz neni o skenu. Suma sumarum - skenovat po jedne, prirazene do rohu.

24.7.2009 12:09:54

sken
Sorry, že Vám, pánové budu trochu odporovat. Chápu Váš postup a výhody z něj plynoucí. Zejména profesionální výstup z libovolně kvalitního skenu. Ovšem časová náročnost je enormní. Já podobným postupem (s použitím jednodušších nástrojů) dělám pouze karty s vlastním designem, nebo s překladem. Tam to jinač ani nejde.

Ovšem pokud jde o prosté kopírování karet bez potřeby dalších úprav, tak mi to přijde příliš náročné.
Zatím jsem skenoval jen pár kousků karet z Dungeon Twisteru (na A4 jich vleze 20) a osvědčilo se mi karty před položením mírně prohnout. Lépe se mi pak k sobě na skle přitiskly, nepřeskakovaly přes sebe a výsledek je použitelný ihned bez úprav.
Prohnuté karty jde pak dorovnat k sobě jemným zatlačením na tu boční. Samozřejmě že prohýbat jen mírně, aby po uvolnění zůstal střed karty max 1-2mm nad plochou.
A hlavně, nedotýkat se již položených karet prsty, které lepí. Kartu na ploše přidržuji např. rohem karty, nebo jiným nelepivým materiálem.
Právě jsem si cvičně zkusil uložit 9 karet ze San Juanu a opět bez problému. Jsem od přírody lenoch, takže raději budu o 2 minuty déle skládat na sklo, než pak 20 minut editorovat. :-)

Víko samozřejmě zavírat pomalu, pomaloučku.

---rbx---
Pokud jde o oříznutí okraje karet skenerem, možná by stačilo dát na okraj třeba 1cm široký proužek, který by působil jako zarážka, ne? Pak by karta byla až v oblasti, kterou skener vidí.

24.7.2009 14:05:03

M

dík
2rbx+kren: Jo-jo, toho card-by-card jsem se bál :(
2husak: Zajímavý, prohnuté karty určitě vyzkouším.
BTW Na distanční proužek na horní a boční hraně jsem přišel taky :-D ale neznav toho prohnutí mi to spíš pilo krev navíc :-o

24.7.2009 14:20:04

a ještě podotek
Před nedávnem jsem stahoval z rapidshare kolekci skenů, která byla zveřejněna na deskove-hry.110mb.com (než tato stránka umřela) a taky pár kousků z Vločky. Pokud byste měli zájem, zejména euroher mám tedy slušnou hromadu, odhadem asi 200 titulů a většina v češtině, nebo jazykově neutrální.
Kvalita je různá, od precizních print-and-play PDF až po neupravené rozházené skeny.

24.7.2009 14:20:16

rbx

husak
nechapu proc skenovat karty, kdyz je pak nebudu upravovat. Pokud myslis jen jako kopie 1:1 pro nekoho, kdo si nechce koupit hru, nebo jako backup, tak to i tak nechapu. Nikdy nenaskladas karty do skeneru tak, abys je mel rovne a mohl je pak rezackou na papir jednoduse rozparat an kousky. Tvuj postup delam, pokud skenuju na Zatrolenky a musim rict, ze je to pekna pakarna, vyrovnat tam sestici karet tak, aby byly presne u sebe a navic rovne.
No a pokud to budu skenovat po jedne, tak mam sto karet v super kvalite, vsechny uplne stejne, stejne umistene za hodinu hotove.

24.7.2009 14:22:34

rbx
no, vyskládat to jde, viz http://www.KurKdeChces.cz/tmp/IMG-cards-mini.jpg
Jsou to karty s černým okrajem, takže jakákoli nepřesnost by byla vidět stejně jako bílé čtverečky v rozích. Jen jsem to zmenšil ať nesosáš 16MB originál, jinak je to absolutně bez úprav. Jediná nepřesnost je mezi Combat +5 a Combat +6, ale to se ztratí při řezu.

Ha, koukám že mi skener taky trošičku uhryzává. :-)

24.7.2009 14:37:18

rbx

husak
Dobry vykon! Ale nez takto vyskladavat 100 karet, tak to mam v 600dpi rychleji naskenovane jednu po druhe. Nevim presne, na co by mi toto bylo dobre, protoze i kdyz chci kopii jedna k jedne a tudiz delam i rubovou stranu, tak ta musi sedet uplne presne na A4 tam, kde je lic. Coz se obavam, ze bych timto nedohonil. Ale pokud je to jen sken do pocitace bez dalsich uprav a tisku, tak proc ne.

24.7.2009 15:02:10

skenování
Ořezávání okrajů skenované plochy dělají snad všechny skenery Epson, neskutečně mě to s***. Proto mám na skeneru nalepený proužek, ke kterému teprve zarovnávám karty ...

Na skenování karet se mi nejvíce osvědčil následující postup (co se týče požadované kvality a efektivity) - skenuji 3 - 5 karet podle velikosti, které se srovnají ke spodní straně skeneru (tam, kde parkuje skenovací hlava, aby nemusela přejíždět celou plochu skeneru, což zdržuje). Karty nahrubo narovnám k okraji skeneru a pak lehce přitáhnu prsty, tím se perfektně zarovnají k okraji a jsou rovně. Skenuji bez víka (přiklápění zdržuje a může rozhodit kompozici karet, přitom má minimální vliv na kvalitu skenu, pokud nesvítím přímo do skeneru např. stolní lampou - jediný rozdíl bude v tom, že pozadí karet bude černé místo bílé).

Obvykle skenuji stylem, že mi na 90% displeje běží nějaký film a cca po minutě vyměním karty na skeneru a klepnu do mezerníku :-)

Na závěr upozorňuji, že nejsem zas tak posedlý extra kvalitou a stoprocentní podobností originálu, pokud si můžu něco zjednodušit s tím, že to sice bude vypadat o malilinko hůř, ale výrazně to urychlí práci, jdu bez rozmýšlení do toho :-)

28.7.2009 11:00:11

rbx

Merlin
Muzu te uklidnit, nedela to jen Epson, ale i Canon. Jinak ja jsem presne opacny tip. Radeji u toho sedim dele a vic si s tim vyhraju, protoze chci vysledek jeste lepsi nez original. Diky tomu si ale dobre rozmyslim, zda predelavat hry jako Runebound, nebo Arkham :-)

28.7.2009 11:56:40

j

sken karet
a co to "nalepit" na papir nastrikany lepidlem ve spreji, typ REMOUNT 3M, po aplikaci lze lepený materiál mnoho násobně sejmout a opět nalepit? Pokud si udelate ve dvou protilehlych rozcich papiru znacky fixkou, zamezite i tomu, ze se vam kus karty nenascenuje.

7.8.2009 15:22:33

lepidlo
Problém bude v jemném usazení těsně k sobě abys pak ve fotošopě nemusel každou pootáčet a vyrovnávat mezery. Teda jen se domnívám, nezkoušeno.

7.8.2009 15:57:37

M

2 husak - lepidlo
cit.: abys pak ve fotošopě nemusel každou pootáčet

:-))) Od toho jsem začal tohle téma :-)))

Inu, jako ve slovníku:
Rekurze viz rekurze

7.8.2009 18:29:46

M
sorry, nečetl jsem to celé znova :D no ale uvedený postup by dle mého k tomu vedl, tak jsem raději upozornil

7.8.2009 18:47:19

Gris

Skeny
Ja mam Canon MP750, a ta umi to, ze kdyz naskladam na sekenr par obrazku, tak je orizne, narovna a ulozi po jednom. Vyhoda je v tom ze je nemusim pokladat rovne, ale zase mezi nimi musi aspon 1 cm mezera.

12.12.2009 18:34:54

M

Gris MP750
Zajímavý.
Moje MP680 samozřejmě z několika mezerou oddělených objektů samostatné soubory při skenu udělá taky, ale nějak jsem na možnost nechat bezpracně srovnat nepřesně položené osy X a Y nepřišel... Určitě ti to dělá Canon Solution a ne nějaký (jaký?) 3rd-party soft?

12.12.2009 21:43:17

Gris

a
Ja mam k MP750 origo soft na skenovani MP Navigator.....tak ten to myslim dela.

19.12.2009 18:52:12

Canon Pixma MP980
ja ted poridil Canon Pixma MP980, tak jsem na ni zvedavy :) Fotky tiskne nadherne

19.12.2009 20:47:34

poraďte
chci se pustit do překladu Innsmouth Horroru a chtěl bych to dělat v grafice, co mám použít za program pro konverzi z PDF, abych pak mohl na stránku dát tak 9 velkých karet? Překlady, co tu má třeba Morthe nebo sappho jsou naprosto luxusní, chtěl bych se k tomu alespoň částečně přiblížit. Na sken a následné vymazání textu používám adobe, kařdou kartu zvlášť do souboru ale dělat nehodlám...

28.9.2010 16:09:22

rbx

ozzy
postup je u mne nasledujici:
1. sken vsech TYPU karet
2. vycisteni vsech skenu od textu - Photoshop
3. kdyz uz mas cisty background ke vsem typum karet, tak si v InDesignu udelam 3x3 chlivky o presnem rozmeru karet a do nich importuju podle poctu karet ty ciste backgroundy, na ktere potom nasazim texty. Kdyz mam tuto jednu stranku hotovou, rozkopiruju ji na vice stranek, nahraji pripadne jine backgroundy do chlivku a zedituju text.
4. udelam orezove krivky
5. export do PDF

28.9.2010 16:15:57

rbx
ok, díky, zkusím ten indesign. Ořezové křivky znamenají co? Předpokládám, že s křivkama v PhotoShopu to nic společný¨ho nemá :-)

28.9.2010 16:34:40

rbx

Ozzy
to jsou linky, které ti na krajích určují, kde to mas ve výsledku rezackou oriznout. Koukni se treba na moje soubory u Nexus Ops a uvidíš cervene krizky a černé cary na stranách, abych videl, kde jsou hrany karet.

2.10.2010 20:58:29

ad Ořezové čáry a křížky
Ořezové značky ale dávej na líc karet, NE na rub. U RBXových karet u Nexus Ops by to mělo být taky na líci a ne na rubu.

2.10.2010 21:14:52

sken a jeho zpracování
...ořez okraje karty dělá i HP =)
A jak postupuju. Ke spodní straně skeneru přiložím pravítko a karty vyrovnám tak, aby na něj naléhaly (obvykle 5-6 ks). Pravítko oddělám, víko opatrně zavřu a skenuju. Obvykle v rozlišení 600 DPI bez jakýchkoli dalších korekcí, výstup tiff, aby nedošlo ke ztrátě obrazové informace. Pak natažení skenu do photoshopu, vyříznutí části co mě zajímá. Následuje retuše (je-li třeba), odstranění prachu a škrábanců, gauss, barevné korekce (+sytost, jas, kontrast), oříznutí přes masku na formát, výstup do PNG. PNG natáhnu do Corelu, kde vysázím zbytek karty (respektive udělám z ní vzor, použiju vyříznutou část do již existujícího vzoru atp.) - v Corelu mám předpřipravenou síť z vodících linek, na kterou zarovnávám + ořezovky + jména karet. A hurá na další kartu...

3.10.2010 21:17:46

sken a jeho zpracování
dolnění: většinou nepoužívám efekt jas a kontrast přímo, ale v 99% případů jedu přes kombinace 4-5 efektů vrstev

3.10.2010 21:21:20

Vybíráme z Bazaru

Walls of York
Walls of York
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas