Ztracený ostrov Arnak: Velitelé expedic

xxxxxxxxxx hodnoceno 132x (Seznam vlastníků)

Ztracený ostrov Arnak: Velitelé expedic - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Rozšíření pro hru: Ztracený ostrov Arnak
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Fantasy, Současnost
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Michaela „Mín“ Štachová
Michal „Elwen“ Štach
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

vyrovnanost?

Dle hodnocení to vypadá, jako něco, co musím mít. Brácha to pořídil, já jsem to otevřel a nemám z toho úplně dobrý pocit (zatím jsem nehrál). Bonus kartičky fajn, ty se hodí vždycky. ALternativní chrámy mně přijdou jako něco zbytnýho. Jakože okej, utrácím jíný suroviny v jiným pořadí. Efekt artefaktu nebo sopky…nic převratnýho….fajn. Teď přijde to kruciální, a to jsou velitelé expedic. Miluju různé schopnosti hráčů (variable player powers), ale bývá zde problém v nevyváženosti, ať už obecně nebo konkrétně (matchup). Měl jsem #Tzolk'in Mayský kalendář: Kmeny a proroctví s “náčelníky” a tu hru to úplně zabilo. Tak se ptám těch co mají zkušenosti, jak moc jsou velitelé vyrovnaní? Protože jak jsem si to pročítal, tak mám pocit, že si bohatě vystačím se základní hrou, poněvadž to není tak esenciální. Prosím o věcné komentáře/názory. Děkuji.

15.12.2022 19:06:22

Nesouhlasím ani s názorem, že ty nové chrámy jsou k ničemu. Hodně to mění základní hru. 

Stejně tak velitelé expedic jsou super. Za každého sa hraje jinak, za některé je to těžší. Podle mě jsou vyrovnaní. Ale pro objektivní hodnocení vyrovnanosti by asi bylo potřeba odehrát desítky až stovky her. 

Nešpekuluj a za ty prachy to ber.

15.12.2022 19:24:36

Mně naopak ty chrámy přijdou důležitější než ty nové karty - mění to trochu strategii a upravuje sílu jednotlivých karet, takže hra se tím pozmění víc, než když ti jenom přijde nějaké nové karty.

Co se týče vyrovnanosti velitelů - tohle se řeší snad u všech asymetrických her. Obecně platí, že některé postavy jsou lehčí a některé těžší na zahrání, ale testováno to bylo na rozsáhlem vzorky dost kvalitních hráčů na BGA, je-li tam disbalance, nebude velká. Mnohem větší rozdíl je dán zkušeností a kvalitou hráčů.

Souhlasím, že expanze není esenciální, základ je dostatečně bohatý na desítky partií.

15.12.2022 19:48:24

Rozšíření esenciální je po všech stránkách a patří mezi nejlepší trojku, co jsem kdy k jaké hře pořídil. Nové karty a destičky lokalit a strážců super, ač to ocení asi více ti, kdo hráli základ už opakovaně, nové chrámy jsou taky krokem správným směrem, ke každému bádání je nutno přistoupit jinak a dává to dobrou variabilitu. A bez rozdílných velitelů bych už hrát nechtěl. Jestli jsou vyrovnaní, netuším, ale je prostě zábava za ně hrát, každý nabízí jiné strategie - ať díky vlastnostem z desky, tak díky startovním kartám - a hra je s nimi svěžejší. Když si navíc vezmu, jak levné to rozšíření je a kolik obsahu v sobě má, tak prostě není o čem.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

15.12.2022 21:06:33 | Upraveno autorem (porovnej)

Toto rozšíření se opravdu povedlo a všichni hráči, co vyzkoušeli hru za různorodé hledače, již nechtějí hrát pouze základ.

Poměr cena výkon patří k tomu nejlepšímu, co jde u nás pořídit ;)

15.12.2022 21:23:07

Řeknu to takhle – pokud si chceš Arnak “občas zahrát”, pak by sis asi vystačil s vynikajícím základem. Ale byla by škoda rozšíření nemít, když je takové, jaké je – doma máme hromadu her a k nim hromadu rozšíření a tohle je topka. Arnak základ jsme hráli asi 40x a s Veliteli expedic znovu asi 40x a vážně už si to bez nich nedokážu představit. Nové karty vybavení, artefaktů, nové lokace, strážci atd. – to potěší. Nové stupnice chrámů jsou podle mě perfektní. A šest různých velitelů s naprosto odlišným způsobem hraní je naprostá pecka!:-) Co se týká vyváženosti, tak jsme zatím nepřišli na to, že by jedna postava byla vůči jiné v nevýhodě (mluvím výhradně o hře dvou hráčů). Tohle je už od svého vydání naprostá špička domácí sbírky a otázka většinou zní – dáme Arnak (myšleno s rozšířením), nebo něco jinýho?:-) Jsem přesvědčený o tom, že až na to přestaneš jenom koukat (i když i to se mně osobně líbilo) a dáš tomu pár her, zjistíš, že je to vážně bomba.

15.12.2022 21:47:30

Vybíráme z Bazaru

Discover: Země neznámé - Ostrov x Pustiny
Discover: Země neznámé - Ostrov x Pustiny
Akt. cena: 450 Kč
Končí za: 13 dnů

Offcanvas