Ztracený ostrov Arnak

xxxxxxxxxo hodnoceno 445x (Seznam vlastníků)

Ztracený ostrov Arnak - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Fantasy, Současnost
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Michaela „Mín“ Štachová
Michal „Elwen“ Štach
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

nepřesnost na kartě Hvězdná mapa

Na kartě je uvedeno, že můžete aktivovat libovolná 2 místa. Anglický text však zmiňuje 2 různá místa.

---------------------------------------------------------------
překladatel deskovek na volné noze a ZOD club member

27.2.2024 08:56:16

No neviem mne to pride jasne. Ak mam aktivovat 2 miesta tak je zjavne ze neaktivujem jedno miesto 2x.

27.2.2024 09:33:51

Taky nad tím celou dobu přemýšlím v čem je problém. Obě slovní spojení mi dávají úplně stejný význam.

27.2.2024 09:47:13

mh

Asi Pellymu rozumím. Opravdu to nejsou dvě stejná slova, resp. se stejným významem.

Český překlad “aktivovat 2 libovolná místa” umožňuje aktivovat (tj. získat suroviny) i dvě stejná místa (proč ne, co když zrovna potřebuju ty suroviny?), zatímco anglická verze “aktivovat 2 různá místa” tohle neumožňuje - musí se jednat o různá místa.

27.2.2024 10:31:23

Dvě různá místa zní sice jasněji (a jsem za takový wording vždy radši), ale nenapadlo by mě to hrát tak, že bych jedno aktivoval dvakrát.

_____________________________________________
· od ledna 2024 admin sekce Novinky
· mám deskoherní IG kanál www.instagram.com/solo_boardgaming

27.2.2024 11:22:58

@mh: Slova mají odlišný význam, ale celkový význam toho zápisu vychází nastejno. “Aktivovat 2 libovolná místa” neumožňuje aktivovat jedno a totéž místo 2×. Množné číslo => ne jedno jediné vícekrát.

27.2.2024 12:48:49 | Upraveno autorem (porovnej)

mh

@peca Nemyslím si, že by množné číslo jednoznačně implikovalo, že to nemůže být dvakrát stejné místo, ale je mi to celkem jedno, já to vždycky chápal jako dvě rozdílná místa, jenom jsem psal, že Pellymu rozumím, že tam jistý rozdíl ve významu je. Tím bych to za sebe uzavřel.

27.2.2024 12:51:21

Každý, kdo vidí rozdíl mezi větami

  • aktivovat libovolná 2 místa

a

  • aktivovat libovolné místo 2x

má jasno.

V čem je jednodušší se zeptat, než se zamyslet, a věřit svému úsudku?

(pouze řečnická otázka… : ve všem)

27.2.2024 12:58:54

Přátelé děkuji, že jste mi vysvětlili, že to není možné pochopit nesprávně, ale jak správně poznamenal mh, na kartě není napsáno "aktivovat libovolná 2 místa", ale “aktivovat 2 libovolné lokality (symbol)”, což nesprávný výklad umožňuje. Každá jedna lokalita (symbol) je libovolnou lokalitou (symbol). Nicméně nepřekvapuje mě, že jsem se tu setkal opět s nepřátelskou atmosférou, opravdu jsem si to zasloužil...

edit:

nehledě na to, že “aktivovat libovolné místo 2x” má úplně jiný význam… Nebo jinak, jaký text by tedy dle vás byl použit, pokud by karta umožňovala aktivaci i jednoho místa dvakrát? 

---------------------------------------------------------------
překladatel deskovek na volné noze a ZOD club member

27.2.2024 13:31:17 | Upraveno autorem (porovnej)

Muhehe

jakmile není za větou smajlík, “vyzní” automaticky jako nepřátelská?

(není potřeba odpovídat, opět pouze řečnická otázka)

:-DDDDD

PS: na tvůj druhý všetečný dotaz nebudu odpovídat, dám prostor tvé fantazii ;-)

PSS: nedá mi to, ale pokud chci aktivovat stejné místo 2x, vždy si dokážu pravidlo ohnout, abych si to obhájil ;-D

27.2.2024 13:48:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Považovat za nepřátelskou atmosféru to, že s tebou několik lidí nesouhlasí, mi přijde dost přehnané.

Každopádně, ano, šlo by to tu karu napsat jednoznačněji, ale za vyloženě zavádějící ten text opravdu nepovažuji.

27.2.2024 13:49:35

Nikde jsem nepsal, že je text vyložené zavádějící. Psal jsem, že je nepřesný a ano, nakonec (po dohledání anglického textu) jsme ji i zahráli tak, jak byla míněna. Dokonce jsem se ani na nic neptal, jen jsem zde poznamenal, pro někoho, kdo by si to mohl rovněž vyložit špatně, jak se věci mají.

---------------------------------------------------------------
překladatel deskovek na volné noze a ZOD club member

27.2.2024 13:56:36

@Pelly: Evidentně jsem se při přepisování lehce odklonil od originálu. Na ZH není vidět původní diskuse při psaní příspěvku a já to v ve RAMce fakt neudržím dokonale. Neber to nijak ve zlém, ale ani “aktivovat libovolná 2 místa” nepřipouští možnost aktivovat dvakrát jedno a to samé místo. Pořád se to čte jako “dvě libovolná místa” a podle mě to množné číslo nelze vyložit jinak, než že aktivuji opravdu místa dvě, každé jiné.

A také se dovoluji ohradit, že by diskuse zde, v tomto vlákně, byla nějaká příkrá či útočná.

27.2.2024 15:13:33

Rozhodně to nehodlám brát nijak ve zlém. Očividně je to o vnímaní jazyka a jeho jemných nuancích.

Napíšu to tedy jinak. Pokud by hypoteticky nějaká karta měla efekt:

“Proveďte 2 libovolné akce.”

Také byste si to bez nejmenšího vyložili jako “proveďte 2 různé akce?” Asi ne co…

---------------------------------------------------------------
překladatel deskovek na volné noze a ZOD club member

27.2.2024 16:48:35

Souhlasím s Pellym. Kdyby pro mě bylo herně výhodné provést stejnou akci dvakrát, nenaleznu v tom popisu vyloženě  zákaz takového kroku. V restauraci také provedu libovolné dvě objednávky, což bude třeba dvakrát smažák.

27.2.2024 17:16:51

Jazykové nuance mohou být opravdu zrádné. Osobně vidím rozdíl mezi smyslem tvrzení typu “Včera jsem měl dva obědy.” (mohly být stejné) a “Včera jsem navštívil dvě místa/lokality.” (asi málokdo bude připouštět možnost dvojí návštěvy stejného místa). Jinými slovy, ta srovnání s akcemi nebo objednávkami v restauraci mi nepřijdou zrovna nejprůkaznější.

Samozřejmě, v té anglické verzi je to formulováno precizněji, o tom žádný spor není. Asi by bylo lepší mít to preciznější i česky, ale daném případě mi to přijde dostatečně jasné a osobně bych v tom návštěvu stejné lokace 2x nehledal.

27.2.2024 17:36:40

Ten příklad je zavádějící, jelikož objednávka, je nějaký souhrn něčeho. Objednal by sis smažák dvakrát, když by sis měl objednat 2 libovolná jídla?

A ano kdybych měl provést dvě libovolné akce udělal bych dvě rozdílné.

 

27.2.2024 17:41:58

Ano. Jeste za studii jsem si v menze celkem casto bral dve stejna jidla na obed… a snedl je rovnou ja sam. I nyni si v restauraci si nekdy objednam dve stejna jidla a to druhe si pak necham zabalit na doma. ;-)

27.2.2024 18:42:41

Já to vidím podobně jako AlQuds. Místo má prostorovou konotaci. Dvě místa jsou implicitně dvě různá místa. Podle mě.

Akce je nějaká činnost jejíž vykonání nijak nebrání tomu vykonat ji znovu. Nicméně (a zase se nepodívám na přesné znění) “Vykonej 2 libovolné akce” mi připadá jako 2 různé. Respektive, teď jak to čtu už nedovedu přesně říct, jak to přirozeně cítím a nechci tvrdit, že u těch akcí bych to jindy neviděl jinak. Stačí si zahrát hru, kde to jinak je a mentální kontext je úplně jinak nastavený. tady prostě nebudu kecat, že jsem si jistý, když teď fakt nevím. :(

27.2.2024 19:46:10

Vybíráme z Bazaru

Dungeonology KS  - gameplay all in - megasleva
Dungeonology KS - gameplay all in - megasleva
Akt. cena: 4444 Kč
Končí za: 23 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas