Zelená planeta

xxxxxxxxxo hodnoceno 93x (Seznam vlastníků)

Zelená planeta - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Současnost, Zvířátka
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Maxime Tardif
Rok vydání: 2023
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Jaké to je?

Logicky se ptám se těch, kdo už hráli hru online nebo anglickou verzi. Jaké to tedy je? Co se vám na to líbí i nelíbí? Dá se to s něčím srovnat? Stojí to za nákup? Díky moc

1.5.2023 22:13:06

Hrál jsem jen online, ale hra mi přijde super. Herně je to jednoduché a odsýpá to. To hlavní, co člověk vymýšlí, nejsou nějaké komplexní interakce, ale prostorové uspořádání karet v mřížce 4x4, aby se v tom uspořádání efekty vyhodnocovaly v dobrém pořadí a zároveň to vyhovovalo co nejvíce bodovacím kartám. Takže to není jen o tom, jakou kartu vyložit, což je běžné, ale také kam ji umístit. Nejpodobnější je to asi Dobyvatelům vesmíru.

Asi jediné, co bych tomu vytkl, že tam pro mě není žádná WOW karta - něco, co by člověka zarazilo (jedině možná sekvoj).

1.5.2023 23:40:12

Připadá mi to jako mix Na křídlech (kombení karet + úplně stejné akce: Vylož karty, Dober suroviny, Polož výhonky (vajíčka), Dober karty), Dobyvatelů vesmíru (akci kterou děláš, dělají i soupeři, jen slabší).

Je to teda totální solitér, člověk si jede svoje, maximálně se někdy pousměješ, že akcí, kterou jsi udělal, soupeř nic nezískal, ale primárně se stejně díváš na sebe a základ je prostě pořád vykládat karty, abys jich měl co nejrychleji 16, protože více karet = více bonusů. A u toho se teda po očku koukáš na podmínky jak ty karty skládat..

Jako.. nesralo mě to, ale mám pocit, že vše jsem již viděl jinde lépe..

25.5.2023 07:35:32

Za mě po prvotním rozčarování, co všechno musíš usledovat, naprostá pecka! Na ikonografii si už během první hry zvykneš, navíc to důležité je shrnuté na desce hráče. Je to trochu AP, na druhou stranu všichni hrají v každém tahu, takže se to dá a občas si zaÁPéčkuje více lidí u stolu současně. Překvapením pro nás je, že to bez nadsázky úplně v pohodě dává naše desetiletá dcera, která se doposud těžším eurům spíš vyhýbala.

@sheva Pro mě to je Wingspan na steroidech :) A prvky solitéru to má, ale ne tak úplně - je potřeba sledovat, co mají ostatní na stole, jak kvůli tomu, abys jim nenahrál, tak kvůli tomu, abys mohl využít to, co oni zaseli (je tam pár karet, ze kterých můžeš získat ranec bodů jen díky aktivitě protihráčů), tak i kvůli tomu, aby ti ostatní příliš neutekli ve výsadbě. No nejsou to interakční orgie, ale total solitér fakt ne.

4.6.2023 23:37:06

Pohled můj, po 6 hrách

Hraji těžká eura, Brass, Western Trail, Barrage.  Jednoduchá hra, kde je potřeba sledovat spoustu závěrečných bodování, dají se udělat skvělá komba. Nevadí mi náhodnost karet, je jich tam opravdu hodně. 7 karet se závěrečným bodováním mi přijde hodně. Co je fajn, hned je nachystané a je to příjemná hodinka.

Pohled mojí ženy.

Hraje, vrchol jsou Burgundy, Louka, Na Křiílech.

Její slova. Pomohlo mi že umím Na křídlech, stejné 4 hlavní akce, kdybych nehrála ptáčky, tak bych tě s tím někam poslala, ptáčci jsou jasní, ale tady je to nepřehledné. Úkoly si strč někam já si vyskládávám kytičky, líbí se mi jak rostou do výšky a do šířky. Hra se mi líbí.

Moje žena prostě neodhodí Vistárii je krásná a bude tam. I když by měla mít spoustu bodů navíc, prostě staví si zahrádku a je jí jedno kolik bude mít bodů hlavně že je tam pomerančovník, jahoda a vistárie.

No a naše společná hra vlastně probíhá tak že já hraji hráčsky, žena si dělá zahrádku, mám nakonec o 100 bodů více. Jsme ale oba spokojení.

Z toho plyne že je to dost sólo hra. Ale ničemu to nevadí, díváme se kdo co vysadil. Bavíme se. 

Závěr kdo nehrál Na křídlech bude mít v hlavě chaos. Koho Na křídlech baví a chce rostlinky, není nad čím váhat. Hra je nádherná s promo obsahem úžasná.

 

 

5.6.2023 07:34:27

@Mick73 Hezky popsané. Jen s tím sólem - tady přesně záleží na tom, jak k tomu přistoupíš. Pokud tak, jako vy, tak je to sólo a není co řešit. Pokud kompetitivně, tak to zas takové sólo není (Hadriánův val je jiná sólo liga ;)). Interakce může nastat i po ohlášení akce, když se všichni sesypou na zdroje, zvlášť půdu :D

5.6.2023 08:21:42

Tak já se teda přiznám, že za mě docela zklamání :D Neříkám, že to je špatné, to ne, ale očekávání od toho byla vyšší, než zážitek samotný. Hrála jsem teda ve dvou lidech, takže neumím posoudit hru více hráčů, ale nepředpokládám, že by zážitek byl diametrálně odlišný. 

Hra mi hrozně připomínala hru Na Křídlech (přítel to zhodnotil jako Na Křídlech na stereoidech) s prvkem z Expedice Ares (kdy mají hrát všichni najednou). My jsme hodně velci milovníci hry Na Křídlech, tak tohle měla být jasná volba :))) Chystání a sklízení hry bylo rychlé, ačkoliv byl následně plný stůl, trvalo to pár minutek. Ve dvou jsme hráli hodinku.

A teď začnu plusy:

+ Obrázky jsou nádherné! Opravdu. Já vždycky koukala, co si to tam stavím :-)

+ Neskutečné množství kombinací. Znovuhratelnost obrovská.

+ Do poslední chvíle nevíte, kdo vyhraje. Já osobně tyhle hry mám moc ráda, protože když třeba se mi stane, že prohrávám a ještě máme docela dost kol před sebou, tak mě to nebaví.

+ Relativně jednoduchá pravidla. Takové to “easy to play, hard to master”. Ačkoliv mi vstřebávání pravidel moc nejde, tady jsem se koukla na 1x na video (většinou musím alespoň 2x), a mohla jsem hrát. Mezitím si přítel přečetl tištěná pravidla a do půl hodiny jsme hráli. Během první hry bylo jen pár nejasností, nicméně žádná tragédie. 

A teď pár mínusů:

-Na mě moc překombinované. V podstatě v každém mém přímém i nepřímém tahu jsem musela dávat pozor na efekty karet, které se následně vyhodnocovaly. Měla jsem v tom hrozný guláš.

-Nevyhovuje mi, když hrajeme všichni najednou. A každý tah. Přišlo mi, že jsem neměla čas vůbec na nic, pořád jsem hrála. Když se mi pak na ruce objevilo více karet, tak jsem se v tom hodně ztrácela. 

-S tím hraním najednou - co mi vadilo ještě víc bylo, že jsem v podstatě neměla pořádně čas nad něčím přemýšlet. Případně se koukat, jak hraje druhý. Zkoušeli jsme hrát, že budeme se v tazích střídat, nicméně to se pak zbytečně moc prodlužovalo a tím, jak se vyhodnocovalo xxy efektů, tak nás to ani nebavilo. A to jsme hráli ve dvou, hrát to třeba v pěti.. nevím. Z hry více hráčů cítím, že se bude během tahů protihráčů více sbírat suroviny, a ve svém tahu udělám co opravdu chci a ne to, že si budu muset nejprve vzít karty nebo hlínu, abych mohla něco hrát.

-Počítání na konci :D Mít 300+ bodů mi nevadí, ale to počítání byl masakr :D

Na mě je to moc překombinované. Je tam opravdu spousty kombinací. Když jsme začali hrát první hru, říkali jsme si, jooo to je dobré, nicméně jakmile jsme dohrávali, byli jsme už oba z toho takoví.. Rozpačití. Dali sme pak ještě dve hry, kdy po třetí jsme si řekli, že to asi doma nepotřebujeme. Neustále hlídání hry a svého tahu mi trochu vadilo, měla jsem pocit, že jsem ani na chvilku nemohla “vypnout” :-)

Já si to pak zkusila zahrát na BGA. A je to lepší (v podstatě všechny efekty hlídal počítač za mě, čímž odpadlo to, co mi vadilo), ale taky jsem z toho nebyla nijak odvařená. 

 

 

15.7.2023 09:57:12 | Upraveno autorem (porovnej)

@Zuuuzan Díky z trochu jiný  názor, já už po tom všem hypu měl pocit, že hra je bezchybná a musí se líbit úplně všem.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

15.7.2023 15:06:17

@Jonash To vůbec. Já říkala už někdy v březnu ve videu z Mindok-herní akce v Jeseníkách (ke shlédnutí na youtubu KubrtvsAnet), že mi nesedla. Vadily mi tam ale jiné věci - nejvíc asi to, že jak je ve hře tolik možností, tak člověk není schopen dohlédnout až na konec, a tedy vyhodnotit, co je pro něj vlastně nejlepší. Takže hrajete tak nějak pocitově, ale ať se vydáte, kudy se vydáte, vždycky to bude fungovat.. Obloukem jsem tedy došla k závěru, že má herní rozhodnutí jsou téměř ukradená, protože ať udělám cokoliv, vždy mi to body přinese. Jakkoliv to tedy bude znít blbě, tak mi přišlo, že hra je vybalancovaná až příliš.

15.7.2023 17:34:49

@anupinka Nevím, po kolika hrách se takto díváš na hru, ale přijde mi to jako prvotní dojem. Moje zkušenost po cca 15 hrách je taková, že umístění karet do svého území může být +- stejně bodované a spíš se tam dá hloupě ztratit pár bodů nepozorností, ale jádro hry je podle mě v plnění co nejvíce podmínek ideálně i v rychlém čase, to přidá k těm povinným bodům právě ty rozdílové vítězné. Možná trochu hra klame tělem, protože dobré zahrání opravdu stojí hodně soustředění. V podstatě po každém dobrání karet a před vyložením to chce zkontrolovat všech 7 bodovacích podmínek. 

Ve své kategorii je to určitě výborná hra. Pořídil jsem si Zelenou planetu proto, abych měl pestřejší sbírku her a nevím, jestli si ji nechám. Zjistil jsem, že mám radši hry, kde je více cest, jak hrát. Tady je směr hry jasně daný a jde o to, dobře své tahy optimalizovat.

15.7.2023 18:27:48 | Upraveno autorem (porovnej)

@-bacil- Po prvním zahrání jsem měla tenhle dojem, ale neuměla jsem ho pojmenovat. Zahrála jsem hru podruhé, kdy mi neseděla ještě více, ale pojmenovat už jsem to uměla. Třeba bych po více zahráních změnila názor, je to možné  - ale můj život je příliš krátký na to to zkoušet, když mě to nebavilo ani první dvě partie ;) Chápu, že se lidem hra líbí a chápu i proč. Mě ale neohromila.

16.7.2023 18:22:22

@anupinka - Mám to de facto stejně, ještě bych dodal, že ani tak nejde o to, že by možností bylo moc, minimálně na začátku se to dá relativně efektivně promyslet, ale mám problém, že mě to nebaví vymýšlet. Nebaví mě každé kolo přemýšlet nad tím, jestli je lepší akce A za 18 nebo akce B za 20 bodů, ale při tom o tom vlastně ta hra je. 

Další problém mám s tím, že někdy je relativně brzy jasné, co budu zbytek hry hrát, například od půlky hry vím, že budu hrát hlavně výhonky, mám na ně nejlepší engine, umím za ně generovat další zdroje, takže je to ložené. Cíle jsou rozebrané, výsadbu vždy někdo dá a kdyby ne, tak si jí holt jednou za čas dám sám. A to může platit i ve chvíli, kdy to není cesta k vítězství, protože postavit kombo na jinou akci a dostat z něj dostatek bodů, aby změna dávala smysl, už nejspíš nestihnu.

Ještě si to plánuji zahrát, ale hra u mě má sestupnou tendenci, mám odehráno jen pár her a každá další mě baví méně z důvodů co jsem popsal výše. Zároveň naprosto chápu, že pokud si někdo dokáže konstantní optimalizaci užít nebo si rád staví hezký ostrov, bude ze hry nadšen. U téhle hry se zatím kloním k tomu, že je to dobrá hra, ale ne pro mne.

 

16.7.2023 18:26:48 | Upraveno autorem (porovnej)

@Miner  Vyjádřils to mnohem lépe než já - pod vše uvedené se podepisuju ;)!

16.7.2023 20:53:52

Vybíráme z Bazaru

The Dwarves EN - ve fólii
The Dwarves EN - ve fólii
Akt. cena: 330 Kč
Končí za: 16 hodin

Offcanvas