Zaklínač: Starý svět

xxxxxxxxoo hodnoceno 213x (Seznam vlastníků)

Zaklínač: Starý svět - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Fantasy, Středověk
Herní kategorie: desková hra, vývoj postavy
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Łukasz Woźniak
Rok vydání: 2022
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Je někde recenze?

Snažil jsem se najít nějakou českou/slovenskou recenzi na tuto hru. Podíval se do hodnocení zde na ZH, proklikával dostupné youtubová videa. Našel spoustu unboxingu, let´s play s nějakými dojmy a když jsem objevil recenci, byla s dovětkem, který budu volně parafrázovat “… hra je ještě ve vývoji…".

Napíši rovnou mého “brouka v hlavě”. 
Proč u takto drahé hry nemůžu najít pořádné zhodnocení/recenzi? Počet hodnocení ani zde není velký. Pokud bych soudil podle délky vlákna ohledně doručení z KS, musí tuto hru mít polovina republiky. :-)
Žádné konspirační teorie o embargu na hodnocení nevyvolávám a ani prosím nevyvolávejme :-).

Možná to prostě jen znamená, že je teď na trhu spousta zajímavějších her a Zaklínače si člověk zahraje jednou a to asi na recenzi nestačí. A nebo blbě hledám (i to je možné). :-)

 

 

26.9.2023 12:55:45

Belgarat: Jak bych si představoval hru Zaklínač tak, aby mě bavila? Jednoduchá odpověď. Myslím, že takto (nebo aspoň vkládám to této hry větší naděje): https://gamefound.com/en/projects/go-on-board/the-witcher-path-of-destiny

3.10.2023 16:03:01

3.10.2023 22:05:46 | Upraveno autorem (porovnej)

@Azalin No vidis, tak ten me herne vubec nenadchl, zatim mi to prijde dost nudny.

@Gimlon Tak to ber tak, ze KS all-in je kompletni hra a ostatni verze je pro ty co chteji utratit min penez a spokoji se s casti hry, jen aby neco meli. :-)

3.10.2023 23:46:15

@Belgarat Právě, že tady je ta situace úplně o něčem jiném. Mám backlou základní pledge na KS a z videí a ohlasů jsem velmi rád, že budu mít adventure pack a monster trail, t.j. z mého pohledu esenciální expanze, které nebudou na krámě hned tak dostupné. S těmito expanzemi to vypadá jako kompletní hra. Prostě chceš víc karet setkání, mutageny, bomby. U této hry jsem rovněž rád, že jsem nebacknul all-in.

4.10.2023 07:11:59 | Upraveno autorem (porovnej)

Michal-BF: Hmm, díky za upřímnost. Peněz na poladění by měli vybrat dost.. ;) Snad se to zlepší, ty figurky bych si rád nabarvil.. ;)

4.10.2023 07:59:59

Dovolím si pro někoho asi i rýpavou otázku.

Proč jste tedy do této hry šli, když v dnešní době máte k dispozici desítky recenzí nejen v textové podobě?!

Prostě jste jen slepě vyplácli až nějakých 300€ jen na základě obrázku?

Automobil si taky kupujete jen na základě barvy nebo si o tom daném modelu zjistíte před koupí více informací?

4.10.2023 08:51:59

Gimlon: otázka je, jestli to brát jako rozšíření nebo jen vyjmutý obsah pro navýšení ceny, jako splácám nějakou hru, zjistím, že tomu něco chybí tak to vydám jako rozšíření… viz. Legendy Západu…

4.10.2023 09:16:31

@KaStanCZE Na dotaz ti nikdo neodpoví. Ve vlákně se mísí příspěvky backerů, příspěvky těch co koupili základní krabici na krámě a těch co se kupovat chystají. V kampani bylo jasné, jak se hraje základní krabice, velká rozšíření byla z větší části jen na papíře. Backoval jsem základ a jak např. se hraje za mágy jsem se z videí dozvěděl až před několika měsíci. Podobně jsem se před několika měsíci podle videí, kde jsem viděl jak herně funguje závěrečný boss a dospěl k závěru, že jsem to uhádl dobře, když jsem vzal jen ten základní pledge. Třeba v budoucnu změním názor. Ano spousta lidí na KS vhodí all-in protože se jim to vizuálně líbí, prakticky nikdy nevíš jak se hrají expanze v allinu. To že nebude v retailu k mání adventure pack a monster trail také nikdo netušil.

4.10.2023 12:52:17 | Upraveno autorem (porovnej)

Jako tvůrce vlákna :-) děkuji všem za reakce, ale když na kalkulačku naklikám ceny v retailu za deluxe základ a rozšíření…
polknu, 
podívám se do peněženky, 
na hromadu her v polici, 
na komentáře…
a vše mi říká, že by se ta hromada tímto nafouknout neměla. :-)
Asi raději 6 jiných/rozdílných her než 4 krabice tohoto. 

Nicméně určitě rád někde vyzkouším osobně a je super, že i takto monstrózní hry se překládají do češtiny (samozřejmě do některých jsem už tahy “zahučel” :-D)
 

4.10.2023 15:09:55

@KaStanCZE Je to jako bys kupoval cybertruck :)

4.10.2023 15:48:36

@meed007 teď ti nezbývá, než donutit někoho v okolí ať to koupí on/ona. 😁

Mám cca 10 deskovek a pár karetních her. Kdybychom to s parťáky dali dohromady, bylo by to opravdu vysoké číslo. Já např. investuji do nákupu materiálu na neoficiálních rozšíření. Tiskárna, řezačka, zaoblovač rohů, fólie (matné/lesklé) a tuny papíru o různých gramáží) jo a štítky/etikety.

4.10.2023 17:48:39

@KaStanCZE Protože kdyby takhle přemýšleli všichni tak ta hra v takovém to stavu nemá šanci vyjít? Tak jednoduchý to je hošku… Investor taky na pitchy slyší spoustu skvělých nápadů a musí počítat s tím, že nejměně 5 z 10 inovativních projektů/produktů/startupů krachne… Je to tak trochu o víře. Tvoje přirovnání k autům je uplně mimo.

Dole jsem psal 7/10 základní verze. Zatím si stojím, ale neznamená to, že bych si to neužil a rozhodně svého backupu nelituji… Kampaň byla udělaná velice přesvědčivě.

Edit (PS): Hra by asi i tak možná vyšla (našli by jinou cestu kdyby nebyl Crowdfunding, ale asi by to tak nebobtnalo).

4.10.2023 22:30:24 | Upraveno autorem (porovnej)

K otázce jakého mít deskoherního zaklínače - rád bych spolupracoval v nějakém epickém příběhu, než si jít společně po krku. Vzhledem k tomu že ten svět je daný a velký, tak klidně něco obřího příběhového jako Tainted Grail. Styl jaký měl být deskový KCD.

4.10.2023 22:56:59

Tady asi nejlepší shrnutí z BGG:

https://boardgamegeek.com/thread/3087507/early-review-everything-included-except-coop

4.10.2023 23:04:59

@Bargud  s rozšířením Divoký hon.

4.10.2023 23:05:39

@černý vlk popravdě, tak o tom nic ani nevím. Možná jsem četl něco někde, jakože se zaměříte spolu na toho nepřítele, ale to by mi přišlo jako nadstavba, aby si odškrtli ke kolonce “máme režim pro jednoho hráče” i ten kooperativní. Jak říkám, nic o tom nevím. Ale pokud to je OPRAVDU něco funkčního, tak proč se o tom nikdo nezmiňuje. Že prý je málo obsahu. Ale tohle by pak bylo víc zajímavější. Pokud je to dostatečně zajímavé, a ne jen pro tu fajfku do kolonky.

Nicméně otázka byla jakého chtít zaklínače. Tak říkám - jako Tainted Grail. Nebo měl být ten český KCD. Pořádně tlustá kniha příběhů, rozhodování, větvení příběhu…

4.10.2023 23:22:09

Dojmy po první hře:

Zatím jsem hrál pouze základ, bez přidaných věci ze stretch goals, abych si hru osahal, ale určitě tam petardy, mutageny, a všechno ostatní na další hru přiletí.

Hra se mi líbí, zatím jsem to hrál ve dvou a plyne to velmi slušně, jelikož je ten druhý hráč prakticky neustále zapojený i v tahu soupeře. Rád si to zkusím i ve třech, ve čtyřech už bych do toho asi nešel. První hra nám ve dvou trvala 1:40 s občasným nakouknutím do pravidel, ale ta jsou opravdu jednoduchá a vše je víceméně jasné po přečtení (pokud něco nepřehlédnete jako já :D ). První fáze easy, pohyb a akce, svižné a prakticky boostění postavy. Druhá fáze jak boj, tak příběhy mě moc bavily. Boj je dobře řešený a příběhy akorát dlouhé, aby člověka nenudily. Dobírání karet na konci taky super, vlastně Vám každé kolo přibude 1 život. 

Umím si představit, že bez těch SG rozšíření by se hra asi ohrála dřív, ale už v základu je zábavná. Není to nic, u čeho bych padal nadšením ze židle, ale hra mě bavila a těším se na další partie. 

Jediné, co mi přišlo zvláštní, je obtížnost, respektive jednoduchost bojů. Prošel jsem po hře ještě dvakrát pravidla boje, ale nikde jsem nenašel, že bychom hráli něco špatně a s 18 kartami a hodnotami 3/3/2/2 jsem zabil trojkovou potvoru poměrně snadno. Jedničkovou a dvojkovou skoro bez úsilí. Doufal jsem, že ty boje budou trochu výzva, jako třeba v Euthii, kdy zabít trojkovou potvoru je větší úspěch, než vyhrát pak celý scénář.

7,5/10

5.10.2023 08:44:04

Infidus: Tak 18 karet je hodně, začínáš s deseti, to znamená, že když se počítá s trashnutím po levelování jste hráli fakt hodně kol, chce to zkoušet chodit na potvory dřív, koneckonců je to závod o to kdo dřív.. ;)

5.10.2023 09:11:38

Určitě bojovat dřív. Když se boj nepovede, nic zlého se nestane (což by možná trochu mělo). Se stezkou nestvůr to bude těžší. Na BGG jsem viděl doporučení, aby se speciální 4 karty nestvůr vždy použily do balíčky nestvůry a pak do počtu HP se dopočítaly běžné karty. Tak je zajištěno častější použití speciálních schopností každé nestvůry. 

 

Ještě k divokému honu: Moc lidí to ještě nehrálo. Co jsem četl, tak vesměs kladné ohlasy. O dost epičtější hra, pro některé nedokonale balancovaná. 

V deskoherním klubu v pátek budeme testovat hru v 5 zaklínačích (ve 4 to bylo OK). Důležité je simultánní hra, kdy se člověk pohybuje po mapě a během soupeřova kola si dovybírá karty z nabídky.

5.10.2023 09:30:57

@Azalin No to bylo už na poslední trojkovou potvoru s těmi 18 kartami, nepřišlo mi, že bychom to nějak natahovali,ale asi ano tedy :)

5.10.2023 11:20:31

@Michal-BF V komentářích na nejnovější update The Witcher - PoD mi odpověděli, že českému distributorovi vadila jen kvalita prototypu. Takže gameplay byl OK? Má to šťávu? Nebo je to jen generické a abstraktní sbírání symbolů s dopadem na minipříběh (takový gamebook). 

5.10.2023 19:05:35

@černý vlk Vycházím z toho co psal @Michal-BF:

  • hele já už jsem ho hrál na TTS a má to víc děr než ústa staré indiánky. Jestli to nepoladí, tak to za mě bude děsnej průser. A to už jsme potvrdili lokalizaci. No, Starý svět se taky ladil ještě rok po kampani, tak snad si vezmou k srdci komentáře po testech s distributory.

5.10.2023 19:10:56

@černý vlk “Určitě bojovat dřív. Když se boj nepovede, nic zlého se nestane (což by možná trochu mělo).” 

Podle mně je to hlavní pointa celé hry. Negrindovat po mapě postavu na jistotu, ale chodit na monstra co nejdříve prakticky bez rizika postihu, když to nevyjde. Na druhou stranu nechceš dojít na monstrum s prázdnou rukou z druhého konce mapy, kdy karty vyplýtváš na přesun namísto do souboje, takže tím neúspěšným pokusem ztratíš část tahu a vyhážeš do neúspěšného souboje lektvary apod.

Ve videích to napoprvé spousta lidí hrála špatně - vypiplala postavu a šla na jistotu. Při tomhle přístupu z toho stává hra na dvě zahrání, kdy na začátku x tahů vylepšujete postavu a pak všichni hráči začínají bojovat a pojíždějí monstra s prstem v nose.

6.10.2023 09:13:18 | Upraveno autorem (porovnej)

Vzhledem k tomu, že někteří z vás obratem sdílí moje posty na gamefoundu, už nebudu nic komentovat.

Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

6.10.2023 20:03:05 | Upraveno autorem (porovnej)

@Michal-BF Děkuji za Tvou upřímnost. Kombení karet s vlivem na příběh vypadá dobře a určitě se dá na tomto principu udělat fajn hra. Snad to není poslední Tvé vyjádření ke hře. (Než si ji objednám :))

6.10.2023 21:58:43

Vybíráme z Bazaru

Warhammer 40,000: Sector Mechanicus terén
Warhammer 40,000: Sector Mechanicus terén
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas