Warriors & Traders

xxxxxxxooo hodnoceno 8x (Seznam vlastníků)

Warriors & Traders - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: strategická, válečná, ekonomická
Čeština: není
Vydavatelé: NSKN Games
Autoři: Andrei Novac
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Tuhle hru jsem si pořídil v Essenu ale ještě nehrál. Podle pravidel to vypadá zajímavě. Obzvlášť se mi líbí jakási jednoduchá forma rozvoje národa určitým směrem.
A taky mě potěšilo že Bohemia je tam hratelný národ.

Hrál jste to někdo?
3.11.2011 18:40:10

Trpaslik
My na to koukali, ale nakonec nas odradila neprehledna mapa a podivny a neprakticky pokus o postaveni zetonku (k cemu? Jen zaberou vic mista). A take absence nahody nas moc nelakala, nevypadalo to moc variabilne. Ale nazory me zajimaji, na prvni pohled nas hra zaujala.

3.11.2011 19:13:40

Trpaslik
My jsme na to koukali a moc se nam to libilo, domluvili jsme se s Andreiem, ze mu v Cesku budem delat distribuci hry (anglicke verze, na lokalizaci to neni).

3.11.2011 22:00:29 | Upraveno autorem (porovnej)

Chystáme se
na zkušební hru. Pravidla jsou docela jednoduchá, není to hra s nějakýma originálníma mechanismama, ale mě právě zaujala ta nepřehledná mapa, podle mě se nepřehledností rovná hernímu plánu v Chaos in The Old World. Moc se mi líbí pravidla vytvořené v Powerpointu, kde jsou zahrány 2 kola hry ve 4 hráčích a tak vysvětleny všechny principy hry. Uvidím co řeknu po první hře, bude to trvat asi dlouho, protože pokud píšou 120 minut znamená to 240 minut :-)
Jedinou věc co jsem z pravidel nepochopil je sdružování provincií do funkčního celku (státu). V té prezentaci to sice ukázali, ale co se děje když připojíš další provincii, kterou potřebuješ do setu? Budeš odměněn další sadou extra tahů?
No uvidíme.

4.11.2011 06:24:58

Pěkné
Vypadá to moc dobře. Strategie, žádná náhoda, středověk, Češi, FRANCOUZI... Pročtu si pravidla a možná budu mít jasno o vánočním dárku (pokud už bude k dostání...).
Pro The Hammera: Zabírám si Francouze a Poláky!
:-D

4.11.2011 15:29:58

speedy
Budeme to mit pristi tyden a pak to budeme nabizet u nas i spratelenym shopum;)

4.11.2011 16:32:45

rbx

Aneken
V tom případe, moc prosím, bych potreboval během zítřka cenu. Dík moc.

6.11.2011 23:13:55

...
To pravidlo ohledně spojení území do jednoho celku jsem taky úplně nepochopil. Předpokládám že to bylo myšleno jen "jednou za hru" ale v pravidlech to nikde zmíněno není. Každopádně jinak by to šlo nechutně exploitovat.

Držáky na žetonky mě taky docela naštvali. Zvlášť když jich v krabici ani není dostatek na postavení všech žetonků a při jejich zasazování je občas solidně poškodí.

Absence náhody byla i před koupením a pořád je jedna z mojich největších obav. Nerad bych aby se hra zvrhla v matematické propočítávání každého tahu.

8.11.2011 17:34:34 | Upraveno autorem (porovnej)

Trpaslik88
Spojení území mi taky připadne jako pěkný bost, ale jednou za hru by to bylo asi málo. Spíš to vidím na jednou za kolo. Např. na konci fáze pohybu.
Matematické orgie to asi budou, ale musíš to hrát s rozumnýma hráčema, určitě bych to nehrál s paralytikama jak se zde přezdívá "moc přemýšlivá" sorta hráčů.

8.11.2011 20:20:12

Mapa
Ta mapa je opravdu dost "zvláštní" - proč je Praha hlavním městem Bavorska, Košice jsou na místě Bratislavy a na místě Košic je Budapešť? :-)

11.11.2011 19:02:00

rbx

Droll
me by zajimalo, kde je Bukurest, vzhledem k tomu, ze je to rumunska hra :-)

11.11.2011 20:11:57

Droll
To je jednoduché - autoři předvídají budoucí vývoj - Češi budou vládnout Německu a Maďaři Slovensku :-D

11.11.2011 20:50:25

Skvělá a zároveň blbá mapa
Tak tahle hra mě zaujala právě svojí mapou a dobou, ve které je umístěna.. Už sem hledal, kde ji koupit, ale pak sem si mapu podrobněji prohlédl a zjistil, že je trochu geograficky mimo.. Chtěl jsem se zeptat, jestli to opravdu dokáže znechutit pocit ze hry..?

14.11.2011 19:21:55

ad mapa
No je fakt,že jsme se při pohledu na mapu trošku zasmáli,ale pro mě to vliv na hru nemělo.
Beru to tak,že mapu takto autoři hry použili záměrně,respektive použili soudobou mapu nějakého tehdejšího zakreslovatele.

14.11.2011 20:15:39

Svobi
Jak se mapa zaplní žetonky a ponoříš se do hry, tak tě popisky na mapě přestanou prakticky zajímat. Košice mezi Vídní a Prahou pobaví, vůbec nemám pocit, že by mě to mělo nějak znechutit. Naopak hra sama je velmi dobrá.

14.11.2011 22:30:58

A už jste to někdo hráli?
Já se k tomu nemůžu furt dostat. Pravidla mám načtené tam a zpátky a vypadá to na takovou odlehčenou válečnou hru.
A pravidlo s Unification mi není stále jasné :-)

15.11.2011 07:56:46

Lumirius
Hrál jsem dvě hry. Jednu v sobotu, to jsme začínali a hráli jsme ve třech. Udělali jsme pár základních chyb, protože jsme něco přehlídli v pravidlech. Ale myslím, že nás to nadchlo všechny tři a domluvili jsme se na další partii.
Pak sem hrál v neděli sám, abych se to naučil komplet a správně, abychom v tom už netápali. Je to taková lehká wargame, řekl bych naprosto bez náhody (v případě, že si zvolíte počáteční země sami). Podstatou je rozvoj tří technologií (produkce, obchod, vojenství) - tím hráč získává určité možnosti, jak dál pokračovat ve hře. Armády musí obsazovat území, tím se získávají suroviny a vítězné body.
Co se týče pravidla Unification, při hraní je to pak už jasné. Sjednocení země je prostě jednorázová událost, která dá hráči boost bodů do rozvoje technologie nebo mu umožní provést jakoby dva až tři tahy na jeden zátah. Nedá se to opakovat ... i když to není v pravidlech vysloveně uvedeno, že to nejde, není tam taky uvedeno, že to jde. Opakovat to víckrát za sebou je nesmysl ... to bys ve třech tazích vyplnil kompletně všechny technologie na max :).

15.11.2011 08:54:36

Tangram
to mi přávě nebylo jasné, kdy tu Unification dělat jestli si počkat až budeš mít dostatečně velké území a pak to sjednotit nebo když splníš podmínku, tak to provedeš, čili když pak obsadíš další provincii do seznamu, provedeš znovu. Je to rozumné hrát jednou za hru, ale zase těžší rozhodnutí pro hráče co má fakt rozlehlý stát, jestli už a nebo počkat.
Jak jste se potýkali s různou velikostí jednotlivých států?

15.11.2011 10:17:00

Lumirius
1) Sjednocení - rozhodně se vyplatí počkat, až to můžeš sjednotit komplet včetně podmaněných zemí, protože čím větší území dáš do kupy, tím víc akcí můžeš provést.
Ale samozřejmě podle situace vidíš, jestli Ti třeba něco nehrozí odněkud ... v tom případě asi sjednotíš co jde, abys třeba využil akce na posílení obrany, posílení technologií nebo armády.
2) Když jsme hráli první hru, losovali jsme země náhodně dle návodu. Všichni jsme spolu sousedili dole na jihu Evropy, takže ten kdo byl uprostřed nebyl zrovna ve výhodné pozici. Ale měl 7 provincií, kdežto já jenom 5 ... čili on získal 9 akcí při sjednocení a boostnul si obchod na max a získal monopol a dost nás tím zabrzdil. Já jsem naopak vymáčkl jenom tři akce ze svého sjednocení, protože jsem mu nevyhlásil válku a sdíleli jsme spolu provincii, takže pro mě to moc velký bonus nebyl.
Rozhodně možností je spousta, je potřeba hned od počátku sledovat, na jakém jsi území, co je v okolních provinciích, jestli budeš mít dost jídla pro armádu nebo naopak zase víc výrobků a podle toho taky rozvíjet technologie.
3) Když sem pak hrál sám, vybral sem si tři země, které spolu nesousedily, každá 6 provincií, čili vyrovnaná hra a zase to vypadalo úplně jinak. Zkoušel jsem za každého jít jinou hlavní technologií nahoru, a pokaždé se musíš soustředit na něco trochu jiného, všechno má své výhody, ale vždycky je potřeba kombinovat minimálně dvě cesty, prakticky spíš všechny tři, v průběhu hry někde třeba víc přidat a pak to zase ubrat do té své hlavní ...
No prostě u mě velká spokojenost zatím. Uvidíme ostrou hru ve třech, protože ta první byla skutečně spíš učební.

15.11.2011 10:25:58 | Upraveno autorem (porovnej)

Tangram
Zkus si ještě sehnat někde dalšího hráče. Je to prý designované pro 4 a více hráčů. V Essenu mi říkali, že je to hratelné i ve dvou lidech pokud si hráči vezmou nějaké sousední a stejně velké země, ale moc přesvědčivě se u toho netvářili.

V každém případě děkuji za postřehy a těším se na další informace.

15.11.2011 11:46:04 | Upraveno autorem (porovnej)

počet hráčů
No nás bývá mezi 2 až 5. Takže určitě přijde na řadu hra i ve čtyřech a pěti lidech.
Mě se na tom líbí právě ta možnost, že to je pro 2-6 lidí a v těch třech to je hratelné velice dobře ... i když uvědomuju si, že dva můžou zkusit toho třetího převálcovat ... jde o to nevyčnívat ... a pak vyrazit k závěru tak, že tě už nedoženou :).
Dokážu si to představit i ve dvou lidech ... ale samozřejmě když budou daleko od sebe, tak to bude jenom správa žetonků a bude to až do konce vyrovnané, než to nakonec někdo o dva body vyhraje.
Variabilita map a zemí je ale velká, možností a kombinací je hodně.

15.11.2011 11:53:42

První hra
byla pro mě jedno velké zklamání. Hráli jsme západní evropu v 5 lidech. Není to zcela typická válečná hra, čili hráč si nemůže vytvořit velkou armádu, protože ji neuživí. Dva hráči se zařízli hned v prvním kole, kdy postavili lukostřelce a pak je na začátku dalšího kola neuživili, protže zapoměli že se platí dvě jídla. Další hráči vytlačili barbary do jejich okolních provincií a prostě od začátku ztráceli. Francouz se dokonce dostal do stadia, že nemohl vůbec nic dělat a psychicky rezignoval. V tu chvíli se začalo rozpočítávat a analyzovat rozložení surovin na mapě a atmosféra u stolu byla silně negativní. Hru jsme nakonec dohráli, kdy vyhrál Švýcar na postavení velkého množství pevností.
Angličan se zabil sám po vyhlášení války Holanďanovi, který se mu vylodil ve Východní Anglii a vymlátil mu tam plno princezen.
Další trošku podivná věc, že princezny můžou chránit pevnosti, ale nemůže je chránit vojsko.
Myslím, že z téhle party už nikoho k téhle hře nedostanu, ale sám nehážu flintu do žita a chci si ji zahrát znovu.

5.12.2011 10:14:18

Lumirius
No ono je to skutečně netypická wargame. Pokud od toho někdo čeká, že se bude mydlit s barbary i hráči hlava nehlava a ještě doufat, že vyhraje, tak je v hlubokém omylu. Ono tady jde spíš o to, od začátku se podívat po mapě, abych zjistil, jaké suroviny mám kde v dosahu, a podle toho rozvíjet technologie. Dál musím velice dobře promyslet, jestli obětuju na začátku lukostřelce, kterého neuživím, ale zabiju barbary ... nebo jestli radši barbary někam zatlačím, abych se tím později neuzavřel, ale spíš uškodil protihráčům.
Myslím, že v téhle hře se dá hodně vymyslet a udělat, ale není to v podstatě wargame, trošilinku to připomíná Smallworld. Ale hlavně jde o to, nahrabat vítězné body. Boje jsou jenom pomocná kategorie, stejně tak jako obchod. Tolik zatím moje dojmy. Bohužel nebyla příležitost zahrát další parie, zatím.

5.12.2011 10:32:35

první dojem
Tak my dnes konečně odehráli první hru (v šesti hráčích) a i u nás zavládlo převážně zklamání či rozčarování. V podstatě jsme to zabalili dvě kola před koncem kdy bylo jasné kdo vyhraje a to i přestože dotyčný nedosáhl potřebného množství bodů pro autowin.

Velkým problémem je totální nevyváženost herních postupů i národů. Například nemá smysl soustředit se na jinou technologii než produkci s občasným bodíkem do tradu či s přimhouřením oka do military.
Některé národy jsou na tom líp než jiné díky svému pořadí tahu a nebo např. pokud sousedí s nehrajícími hráči.

Hra je vyslovená zákopová válka s neustálým stavěním pevností a posíláním kamikaze vojáků. Vzhledem k malému množství surovin jídla na mapě je alespoň první polovinu hry dost problém uživit jakoukoliv jednotku a často je výhodnější ji poslat sebevražedně zemřít do nějaké bitvy.
A to že vyhlášení války je jedna z akcí (které jsou velmi cenné) musel vymýšlet opravdu totální pacifista a už tak dost protivojensky založenou hru ještě víc pohřbil.

Ano, tahle hra možná není klasická wargame, ale ona není ani nic jiného.
Ono hodně herních principů není špatných, ale chce to přepracování několika pravidel, jako například usnadnění udržování armády a podporu vojenské technologie, aby se to dalo rozumě hrát. Jinak se to zvrhne v hromadné zákopničení stavěním pevností na svých územích.

19.1.2012 23:05:56

trpaslik
ja už k téhle hře asi nikdy nikoho nedostanu :-(
co mi nejvíce vadí je to, že hráči jedou pořád ve stejném pořadí a také živení armád je úplně mimo, lokací s jídlem je minimum. Napadlo mě nějak do toho zakomponovat zlato (jakože žold), ale co zase s jídlem?
Nevím jestli někdy najdu možnost to s někým vyzkoušet a vymyslet něco funkčního.

20.1.2012 08:29:56

Trpaslik88, Lumirius
Já nevím, ale jestli od toho nečekáte něco, co to nemá být, nebo jestli se nesnažíte z toho udělat něco, čím ta hra ani být nechce.
Já sem v plném počtu nehrál a předpokládám, že na mapě bude husto. Zkoušel sem dvě hry ve třech lidech a nepřipadalo mi to nijak špatné.
Ano, produkce je základ jako strom, bez toho se nedá obejít ... vhodně to doplňovat obchodem a válkou a v určitých chvílích využívat přesun žetonů a boostovat dočasně jinou větev. Nezapomínejte taky na to, že musíte sjednotit svoji zemi, protože to zamíchá vývojem situace.
Jednotek je málo, takže nejde primárně o bitvy armád. Jde o to, nahrabat vítězné body. Jídla je málo, ale v určité chvíli se dá místo likvidace neutrální kmeny spíš tlačit.
Mě to ve třech připadalo celkem optimální na hru .. možná ještě tak čtyři hráči ... jinak Too Small world.
Moje rada, zkuste to ve dvou, ve třech hráčích a nedělejte z toho wargame a nevymýšlejte pravidla, dokud tomu nedáte aspoň pět partií a nenaučíte se to.

Samozřejmě pokud vám hra nesedla a nelíbí se vám její mechanika, pak asi nemá smysl si dělat násilí, pak to prostě není hra pro vás .. tak proč se trápit? Je hromada jiných skvělých her, tak proč marnit čas "opravami" toho, co autor nezvládl?

20.1.2012 09:04:58

Vybíráme z Bazaru

Karak nerozbaleny od 1 kc
Karak nerozbaleny od 1 kc
Akt. cena: 560 Kč
Končí za: 14 hodin

Offcanvas