Tikal - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Ravensburger
Rio Grande Games
Super Meeple
Autoři: Michael Kiesling
Wolfgang Kramer
Rok vydání: 1999
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

rovnost sil u chrámu a "většina"

Ahoj, rád bych se zeptal na případ, kdy dojde na fázi vyhodnocení bodů a dva hráči mají u jednoho chrámu stejnou sílu. V případě hry dvou hráčů je jedno, jestli se domluví, že body dostanou oba, nebo nikdo, ovšem pokud hraje lidí víc, pak je to docela zásadní. Logicky bych volil variantu body pro oba, ovšem v pravidlech (alespoň v těch českých) se říká, že "sečte hodnoty chrámů, u kterých má většinu". Získám tedy při hře např. tří hráčů body díky rovnosti síly s jedním soupeřem a převahy vůči druhému, nebo musím mít převahu nad všemi? A pokud musím mít "většinu", znamená to, že mi stačí mít víc svých kostiček, než má druhý, a víc, než má třetí, nebo musím mít víc, než mají druhý i třetí dohromady? Tedy příklad - já mám u chrámu sílu tři a oba ze soupeřů mají sílu dva, dohromady tedy čtyři. Jsem silnější než každý z nich jednotlivě, ovšem slabší než oni spolu dohromady, tudíž nemám "většinu". Díky za odpověď na tuhle možná trochu kostrbatě položenou otázku:-)
11.10.2012 12:48:23 | Upraveno autorem (porovnej)

to marrian
Musíš mít větší sílu než jakýkoli jiný hráč (součtové koalice se v Tikalu neuplatňují). Jen si podle tvého vyjádření nejsem tak docela jistý, jestli hrajete správně a jestli jsi pochopil průběh bodovacího kola. V Tikalu se totiž NIKDY nepřidělují body více hráčům současně, takže při tvém bodování se ani nemůžeš s nikým podělit o body. Bodovací kola probíhá následujícím způsobem:
Jakmile některý hráč otočí hex se sopkou je okamžitě dočasně přerušen tah hráče a začíná bodovací kolo. Hráč, který otočil sopku, utratí svých 10 akčních bodů na provedení akcí a pak spočítá převahové pyramidy a poklady a posune se na stupnici o příslušný počet bodů. Potom utratí svých 10 akčních bodů následující hráč a spočítá si své získané body, atd. až to provedou všichni hráči, protom hráč co otočil sopku pokračuje ve svém tahu, tedy znovu utratí svých 10 akčních bodů (tentokrát v rámci svého běžného tahu). Potom otáčí hex další z hráčů a hra normálně pokračuje, dokud někdo další neotočí další sopku. Na konci hry (až dojdou hexy) pak probíhá ještě jedno bodovací kolo a každý hráč znovu provede výše zmíněný postup během bodovacího kola.

Takže znovu zdůrazňuju, že NIKDY se body nepřidělují během bodovacího kola více hráčům současně. To znamená jestliže jsi třeba bodoval některou pyramidu díky své převaze u ní, tak hráč který provádí svůj bodovací tah po tobě může díky využití svých akčních bodů získat převahu a může tutéž pyramidu zase bodovat pro sebe.

11.10.2012 13:35:03

kren
Díky. Průběh bodovacího kola jsem podle pravidel pochopil, jen jsem si chtěl ujasnit tu případnou rovnost sil. Uvedu příklad - hrajeme ve třech, já mám u chrámu sílu 3, jeden ze soupeřů má sílu 4 a druhý soupeř sílu 1. Otočím sopku a následuje bodovací kolo. Chci získat body za tenhle chrám, musím svou sílu tedy dostat na úroveň 5, abych byl silnější než soupeř s úrovní 4, je to tak? Mně šlo v předešlém příspěvku o to, jestli mi náhodou nestačí zvýšit sílu na úroveň 4, abych měl více než jeden ze soupeřů a stejně jako druhý soupeř. Po mém bodovacím tahu by následoval bodovací tah soupeře se sílou 4, který by měl v tuhle chvíli víc než ten nejslabší z nás a já ho svou silou nepřebil, ale pouze dorovnal. Řekl by si, že mu to k bodům stačí, a svých 10 AB by investoval jinam.
Celou dobu se přikláním k verzi, že musíš mít "víc" než každý jednotlivý soupeř, a tedy nikoli "většinu" při celkovém počtu všech figurek u chrámu. Ale maličko to ve mně hlodalo:-)

11.10.2012 14:25:04

marrian
Jestli si pamatuju správně, je potřeba přebít, jen vyrovnat nestačí.

11.10.2012 14:31:00

to marrian
Rovnost nestačí, musíš mít víc a tak je to napsáno i v pravidlech.
Mě jen zarazila ta tvoje zmínka, že by ses podělil o body se soupeřem.

11.10.2012 14:33:58 | Upraveno autorem (porovnej)

body
určitě musíš mít víc

11.10.2012 22:45:19

Vybíráme z Bazaru

Dwarf King's Hold: Dead Rising -nové, nesehnatelné
Dwarf King's Hold: Dead Rising -nové, nesehnatelné
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 5 hodin

Offcanvas