Tikal - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Ravensburger
Rio Grande Games
Super Meeple
Autoři: Michael Kiesling
Wolfgang Kramer
Rok vydání: 1999
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Poklady

Chci se zeptat jestli jdou menit dvojice a trojice pokladu. Např. pokud mam dvojici stejnych pokladu a protihrac dva ruzne poklady muze je vymenit za moji dvojici ? Nebo jakmile ma nekdo dvojici ci trojici stejnych pokladu uz o ne menuze prijit. V pravidlech jsem tuto moznoct nikde nenasel, je tam pouze psane, ze dvojice a trojice nesmi byt rozdeleny.
5.7.2009 14:15:43

poklady
no my si to interpretujem tak, že pokud hráč vytvoří dvojici nebo trojici, tak už nemůže být vyměněna:)

5.7.2009 14:26:19

to machca
Seils má pravdu. Můžeš nám sdělit jediný praktický důvod proč by se měly dvojice nebo trojice vyměňovat? Jedině snad, že se někomu líbí některé obrázky pokladů víc než jiné :-).

5.7.2009 14:36:49

kren
Tak asi to myslel tak, že by vyměnil dva různé poklady za jednu dvojici....ale tak když se mění pouze jeden poklad tak ta teorie padá hned:D

5.7.2009 14:45:16

to kren
Myslel jsem to tak jak to napsal Seils. Např.: Já mám třeba dvojici stejných pokladů. Soupeř má dva různé poklady, hraje se počítací kolo a jemu zbývá 6 AB, uz nemůže získat převahu na žádném hracím poli, a tak aby získal o 1 bod navíc vymění své dva různé poklady za mou dvojici což jej bude stát právě 6 AB.

Já jsem taky zastáncem toho, že jakmile je utvořena dvojice nebo trojice nemůže už být hráči vyměněna, ale včera mě s výše popsanou variantou překvapil kamarád a v pravidlech se nám odpověď nepodařilo najít.

5.7.2009 15:02:24

poklady
No ono je to hlavně o tom, že můžes vyměnit pouze jeden poklad naráz....není to o tom, že za 6bodů si vyměnim dva poklady naráz, ale dva poklady separátně. Takže to prostě nejde vyměnit dva poklady najednou.

5.7.2009 15:40:07

to machca
To co říkáš je naprostý nesmysl. To by potom střádání dvojic nebo trojic strácelo jakýkoliv význam, protože by ti to mohl kdokoliv sebrat a vyměnit za svoje separátní poklady, které má jen po jednom. Pak by jakýkoliv boj o poklady postrádal smysl.

5.7.2009 17:30:15

pravidla hovori jasne
nelze rozbit jiz vytvorenou dvojici pokadu, trojici rovnez ne.

6.7.2009 17:46:36

to Ringo
On tím nemyslel rozbít dvojici nebo trojici, ale myslel tím, že ti sebere tvoji vytvořenou dvojici (nebo trojici) a dá ti za ni dva (nebo tři) různé poklady :-))).

7.7.2009 00:07:33

kren
jo takhle, tak tahle varianta me vubec nenapadla, hrajeme to tak, ze jakmile ma uz nekdo dvojici nebo trojici, je nedotknutelna. Ale kdyz kouknu do ceskych pravidel, tak je pravda, ze tam je to znacne nejasne napsano, mrknu jeste doma do tech anglickych pravidel. Ono dle tech ceskych by za cenu 6 sly teoreticky dva stejne sebrat a za cenu 9 bodu i treba trojici. Ale bylo by to trochu frustrujici, sice by to stalo hodne bodu, ale hraci by si kradli vzajemne serie pokladu za ruzne poklady netvorici zadny celek a cela hra by pak asi byla jen o tom. Bylo by to proste divne.

7.7.2009 07:10:40

hmmm
"je však možné vyměnit v jednom tahu dva nebo i tři poklady (stojí to ale 6, resp. 9 AB), přičemž protivníkovi nabídneme různé poklady a sami získáme dvojici či trojici. "

7.7.2009 07:13:48

a anglická pravidla
"Exchange a single Treasure for another player.s single Treasure."

Coz by hovorilo jasne - kazda vymena pokladu je brana jako jednotliva akce stojici tri body. Neni rto proste jednotna akce za 6 nebo treba za 9 bodu, kdy beru najednou vice pokladu. Kazde jednotlive sebrani pokladu stoji 3 AP a muze se po jednom odebirat tak dlouho, dokud mame AP, tedy maximalne po jednom 3 poklady dohromady za 9 AP. Ceske pravidla jsou fakt docela matouci.

7.7.2009 07:18:24

česká pravidla
my vždycky hráli podle českých pravidel a nenapadlo mě dívat se do AJ. Jak píše Ringo - z formulace je možné protivníka již vytvořených dvojic a trojic zbavit...
AJ formulace poukazuje na chybu v ČJ pravidlech a tedy jsme hráli celou dobu špatně... :-S

7.7.2009 08:54:08

Kedrigern
ja dycky kdyz je v ceskych pravidlech nejake prazdne misto, ktere se da vylozit vice zpusoby, tak mrknu do anglickych, kde to dokazi krasne jedou vetou vysvetlit jak to je a bezkompromisne. Ta ceska jazykova kosatost mnohdy dost nahrava vicero vykladum. Proto mame asi i tak fantasticke zakonodarstvi, ktere se da dycky nejak precurat:-)

7.7.2009 09:03:12

to Kedrigern
O té vaší variantě abych pravdu řekl jsem vůbec nikdy neuvažoval. Já většinou jdu po duchu hry a v tom případě mi přijde jako nesmysl, když nějaká expedice najde poklad, tak aby to byla nucená předat jiné expedici za méně hodnotné poklady.

7.7.2009 09:17:43

kren
njn, já se hold snažím využívat všech možností a skulinek, které mi pravidla umožní a tím maximalizovat svůj zisk (ovšem v rámci pravidel).
Tady byla chyba, že jsem nekonzultoval s AJ pravidly - i když jsem neviděl důvod, vzhledem k tomu, že to bylo v ČJ pravidlech explicitně povoleno (resp. nezakázáno)... Samozřejmě jsme dodržovali povinnost zachovat poklady vcelku ;-)

7.7.2009 11:26:41

to Kedrigern
To máš blbý ... já jdu zase spíš po příběhu, než přemýšlet jak něco nějakou skulinkou v pravidlech něco ošulit. V této souvislosti se mi líbí taková zmínka o pravidlech od Bruna Faiduttiho autora třeba Citadely, který o pravidlech hry Red November (přeloženo do češtiny) píše:
"Jako u podobných her poměrně dlouhá pravidla nemohou postihnout všechny možné herní situace. K řešení takových situací stačí většinou selský rozum. Dobrá pravidla jsou taková, která vedou k tomu, že si u hry užijete spoustu legrace, hráči jsou postaveni před nové a nové výzvy a zároveň dávají smysl příběhu hry."

7.7.2009 11:37:00

skulinky
tak to ja jsem zase jiny extrem a jakakoliv skulina je pro me zakazana a pokud neco neni jasne, nedelam to. Zasadne se neridim pravidlem co neni zakazano je povoleno:-) Proste kdyz o tom pravidla nic nerikaji, tak jakoby to nebylo:-) Kdyz to rikaji nejasne nebo chybne, konzultuji s andglickym originalem, pokud je k dispozici.

7.7.2009 12:00:01

to Ringo a Kedrigern
To by bylo fajn, kdybychom si my tři zahráli nějakou hru s kontroverzními pravidly. Už nás vidím jak by se to asi bez fyzického zranění neobešlo :-))).

7.7.2009 12:10:56

to all
třeba takové modré carcassonne se všemi rozšířeními :D

7.7.2009 12:13:42

to Beholder
Mám vše včetně "Katarů", "Cult, Siege and Creativity" a amerického "Quarterly". Zastavil jsem se až u "Katapultu", protože to už se mi zdálo, jako vyloženě úlet. Snad si ho někdy jen kvůli kompletnosti sbírky pořídím, ale zatím se mi nechce investovat do něčeho co vím, že nebudu nikdy hrát :-).

7.7.2009 12:29:32

...
to nemusi byt ani nic tak komplexniho, staci ten Nexus Ops s jednim nevyrcenym "pravidlem"

7.7.2009 12:33:26

kren
katapult bych nechtěl ani zadarmo, to už s car. nemá nic společného :)

7.7.2009 12:36:46

Ringo a kren
Představa hry s vámi s neúplnými pravidli je docela adrenalin :-D.
Nemůžu říct, že bych se schválně snažil obcházet pravidla - prostě mi to tak u Tikalu vyplynulo (je už to nějaká doba, co jsem ho hrál). Samozřejmě používám FAQ. A taky pokud já něco použiji, můžou to udělat i ostatní, takže máme u hry vždy rovné příležitosti ;-).
Jak říkám, zrovna u Tikalu jsem neměl problém vzhledem k interpretaci českých pravidel. Nicméně příště budu zkoumat anglická.
Btw u všech her, které kupuju v současnosti nemám problém s pravidli v souvislosti s překladem, protože je studuju z AJ originálu - tady se taky objevují problémy, ale od toho je tu geek.
No, abych to shrnul a moc to nerozmazával - snažím se pravidel využívat do maxima, ale ne na úkor hry (na tom se myslím shodneme ;-).

7.7.2009 12:46:41

ad carcassonne
V době, kdy mne Carcassonne ještě bavilo, jsem hrál jednou v životě všechna rozšíření zaráz včetně všech souvisejících pravidel. Byl to ale takový "pravidlový" masakr, že by měl mít člověk na takovou hru samostatné vzdělání v oboru pravidel se zkouškami ze všech diskuzních fór ohledně Carcassonne. V současnosti z pravidel neznám už ani ň a jen občas si zahraju s dětma základní hru + nějaké další rozšíření, ale jen s pravidly pro 1. maximálně 2. rozšíření. Ostatní rozšíření používáme jen jako kartičky. Nicméně do diskuze o Tikalu asi nepatří Carcassonne, ale nedalo mi to nereagovat :-)). Zrovna dneska mi ale došly "Děti z Carcassonne" a myslím si, že pro malé děti je to vynikající hra.

7.7.2009 12:50:55

to Kedrigern
Jo jasně, však já ti rozumím jak to myslíš. Ale kdybychom hráli my tři, tak by možná ani k té hře nedošlo :-). Ono by asi došlo k inzultacím ještě před hrou při výkladu pravidel :-))).

7.7.2009 12:54:25

Vybíráme z Bazaru

Galaxy Trucker: Druhé, vytuněné vydání (ve folii)
Galaxy Trucker: Druhé, vytuněné vydání (ve folii)
Akt. cena: 780 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas