Sladká tečka: Klání cukrářů

xxxxxxxxoo hodnoceno 6x (Seznam vlastníků)

Sladká tečka: Klání cukrářů - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1–4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
TLAMA games - logo
Autoři: Antonio Zax
Jonny Pac
Yoma
Rok vydání: 2023
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Kdo jste to už hráli, podělte se o dojmy z téhle výroby sladkostí. Má ten hype nějaký reálný základ? Mám na mysli hlavně rodinné hraní.

22.1.2024 18:20:28

Ja zadny hype nevidim az na jednu recenzi dneska.  Ja ji 2x hrala a mam ji i doma. Za me, kdo ma rad Splendor a Moje kavarnicka, tak by s mu mohla libit. Cekala jsem jednoduchou hru ale prekvapilo me jak musim rozmyslet, kterou surovinu vzit protoze jsou jasne dana pravidla kam co muzu ulozit. Ja nez ji objednala v predprodeji, tak jsem videla par gameplay a vedela jsem do ceho jdu. 

22.1.2024 18:47:55

@Ankanator 

Moc děkuju za tvou vlastní zkušenost a dojmy z hraní.

Jako hype mi trošku připadala ta krátká videoupoutávka, která byla k vidění už ve velkém předstihu. Byla taková … prostě mňam mňam. A navíc na mě trochu působilo i to, že se ke hře hnedka začaly prodávat docela luxusní premium doplňky.

Mojí kavárničku mám, takže uvažuju, že bych šel i do Sladké tečky.

29.1.2024 09:43:51

@Screen  v FB skupine Hry bavi je hezka recenze https://www.facebook.com/groups/hrynasbavi/permalink/1451936312343411/ . V komentech je odkaz na tu recenzi. Tak ty luxusni doplnky jsou fajn. Mam vse az na ty mince, ty se mi nelibily. 

29.1.2024 09:54:24

Ahoj, Sladká tečka je u nás po asi desátém zahrání jednoznačně na prvním místě mezi “objednávkovými gastro” hrami, takže rád sepíšu vlastní dojmy.

Napřed stručně k mechanismům. Ústředními prvky hraní jsou:

- získávání přísad z neustále se měnící společné nabídky v miskách (nedá se moc plánovat dopředu);

- systém ukládání omezeného množství surovin (přísad) na desce hráče (kuchyňské lince);

- konzervace přísad, kdy ti přísada po zakonzervování zůstává trvale a máš tak vždy o jednu přísadu daného druhu nižší náklady na recept;

- volba mezi čtyřmi akcemi v každém kole, kdy provést můžeš jen jednu akci (či si za minci zaplatit i druhou v daném akčním boxu);

- získávání karet náčiní, která ti v daném tahu mohou úplně zásadně pomoct buď silným efektem, který je na nich vyobrazený (na každé kartě máš možnost volit ze dvou efektů), nebo tím, že ti umožní vzít (rezervovat) si recept, na který aktuálně nemáš potřebné přísady, ale nutně ho potřebuješ :)

- promyšlený mechanismus postupné přípravy cukrovinek (dělá se posunem karet získaných receptů pod deskou hráče - v troubě -zleva doprava), v němž platí, že čím silnější bonus za získání receptu zvolíš, tím déle trvá výroba (= tím více vlevo kartu umístíš) a riskuješ, že tě někdo předběhne ve splnění podmínek na vyrobených cukrovinkách, a tedy získá dříve hodnotnější ocenění.

Je to tedy puzzle s přísadami na osobní kuchyňské lince, kombinování přísad s využitím jedinečných schopností cukráře a efektů náčiní, rozhodování o bonusu za recept vs. rychlostí jeho přípravy a závod o ocenění, která přinášejí body na konci hry a jejichž bodová hodnota se pro další hráče postupně snižuje (kdo dřív přijde…).

Hodně se mi na tom líbí, že prakticky pokaždé se rozhoduješ okamžikově podle mnoha proměnných - podle aktuální situace vlastních zásob, nabídky v miskách na ploše, nabídky receptů a efektů na kartách náčiní a dostupných ocenění. Díky tomu všemu se prakticky vždy dá vymyslet smysluplný tah.

Skvělé je taky to, že hra na tebe nevyvíjí takový časový tlak jako mnohé jiné “objednávkové” hry (třeba zmíněná Moje kavárnička - nicméně to někomu může vyhovovat). Pod skutečný časový pres se ale můžeš dostat, když trochu přiriskuješ a rezervuješ si recept a dáš ho (ve snaze získat rychle cenné ocenění) na některou z posledních pozic přípravy v troubě - to se ti totiž pak může stát, že nestihneš sehnat potřebné suroviny a recept ti propadne.

Sladká tečka určitě je v kategorii rodinných her, hrajeme ji s 10 letými dětmi a moc je baví. Řekl bych, že věková hranice je v tomto případě vcelku přesná, máme nicméně “vyhrané” děti. Hra je určitě “hráčtější” než by se podle krabice mohlo zdát. Herní doba je na to, co hra nabízí, více než přijatelná - ve čtyřech (dva dospělí, dvě děti) cca za hoďku a čtvrt odehráno. Interakce slušná - dynamicky se měnící společná nabídka přísad i receptů, závod o ocenění. Taky je (alespoň pro mě) fajn, že hra se nehraje na daný počet kol - poté co jeden z hráčů získá třetí ocenění, se dohraje kolo a následuje jedno další. Je tedy určitě dobré sledovat, kam směřují ostatní, ale není tady riziko úplného zářezu v podobě náhlého konce. Náhoda tady je v podobě přicházejících receptů či tažených karet náčiní, ale není jí moc a zkušený hráč by měl nováčka porazit. Sečteno podtrženo, za mě jednoznačné doporučení jak pro rodiny, tak hráče.

Ad deluxe komponenty - ty jsme pořídili rovnou s hrou, určitě mají smysl a jsou parádně provedené. Playmat je nezbytnost, jinak to máš na stole všechno volně rozmístěné = dává tomu řád i skvělý vizuální dojem. Surovinové “chipy” namísto kartonových žetonů nejen že pěkně vypadají, ale jsou i funkční - díky barevnému okraji snadno poznáš, co je vystackované v komíncích… a to chceš :) No a mince sice nejsou nezbytnost, ale vzhledem k tomu, že jejich role ve hře je významná - viz výše, kupuješ si za ně akci navíc - v deluxe provedení tuto důležitost parádně vyjadřuje kvalita jejich provedení a především pořádná hmotnost - opravdu tvrdé platidlo ;)

Teď se těšíme na hru se zmrzlinovým modulem, ten jsme ještě nezapojili, zatím nebyla potřeba základní hru jakkoli oživovat.

29.1.2024 20:50:02

@Kadylek 

Super, díky, že ses takhle obsáhle rozepsal. Určitě budou tvé dojmy a názory užitečné i pro další hráče.

Mám dojem, že tuhle hru potřebuju čím dál víc.

29.1.2024 21:14:59

@Screen Díky, to se psalo samo :) Je to spolu s Divokou Amazonií dvojice titulů, které si nás za poslední dobu opravdu získaly, máme je na stole prakticky dnes a denně a v naší rozsáhlé sbírce definitivně zůstanou.

29.1.2024 21:25:57

Vybíráme z Bazaru

Kmotr: Impérium Corleonů
Kmotr: Impérium Corleonů
Akt. cena: 1300 Kč
Končí za: 20 hodin

Offcanvas