Neznámá planeta

xxxxxxxxxo hodnoceno 97x (Seznam vlastníků)

Neznámá planeta - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 6
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 80 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
Adam's Apple Games
Portal Games
Autoři: Adam Rehberg
Ryan Lambert
Rok vydání: 2022
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Neznámá planeta vs. Ostrov koček

Ahojte,

máte někdo možnost srovnat hry Neznámá planeta a Ostrov koček? Překvapilo mě, že na BGG vychází OK jako více komplexní. OK jsme hráli včera a přišlo nám to fajn, na NP se ještě chystáme. Chceme obohatit sbírku o další “tetrisovku” :) 

Díky.

26.8.2023 17:23:13

Obě to jsou dobré a zábavné hry. Ostrov koček mám na 7,5 a Planetu na 8/10. Komplexitou bych to viděl podobně, když to bereš jako celek. Ona Planeta tu základní korporaci a planetu má easy, v tom bude Ostrov koček komplexnější. Ale když se přidají ty pokročilé desky, tak bych to viděl asi podobně…

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

26.8.2023 18:18:48

Hrál jsem obojí. Za mně je Ostrov koček hrou, kterou si klidně kdykoliv zahraji. Neznámá planeta je (hlavně ve větším počtu hráčů) hrou, která si hrála se mnou - a nejspíš na dlouho naposledy - rozhodně jí už hrát nechci.

Detailněji Ostrov koček:

Není to žádné komplexní euro, ale jako hráč dělám hráč mnoho rozhodnutí (jaké karty vydraftuju, jaké si koupím, jaký dílek si koupím z nabídky (a který dříve a který později). A pak samozřejmě ten tetris - tj. kam dílek přiložím. K tomu plním celou sadu úkolů (veřejné plus soukromé). Ano, je tam náhoda v kartách a v těch dílcích, ale o tom to je - musím s tím pracovat a hlavně mám možnost s tím pracovat (draft, výběr z celé nabídky dílků).

Detailněji Neznámá planeta:

Hra se základní planetou je vyloženě rodinnou hrou, kde jediné co řeším je ten tetris. Když jsem aktivní hráč tak si alespoň vybírám dílek jaký chci - to je relativně OK. Ale pak když vybírají ostatní tak je mi prostě přidělen jeden sektor, kde mám na výběr malý a velký dílek. Pokud je k dispozici tak si prostě vždycky chci vzít ten velký dílek - protože cílem je jednoduše zastavět co největší plochu (řádky a sloupce). Takže defakto nemám na výběr. V plném počtu 6 hráčů tedy si za celou hru vyberu tak 3 až 4 krát co chci a k tomu dostanu dalších 15 až 20 dílků, které prostě musím umístit. Takže o nějakém plánování nemůže být vůbec reč a o strategii také ne (prostě posouvám ty stupnice, které mi byly přiděleny - to by zvládla cvičená opice).

Ano, v menším počtu hráčů si vybírám častěji a hra je trochu lépe hratelná.

Ano, s těmi korporacemi a planetami se to trochu zesložití, ale vzhledem k tomu, že si stejně v podstatě nemohu vybírat co bych chtěl, tak to jen zvyšuje komplexitu toho tetrisu.

A navíc u Ostrova koček je tetris jen jedním z herních mechanismů. U Neznámé planety je tetris téměř jediný mechanismus, kdy dílky dostávám naprosto náhodně a nepředvídatelně. Proto říkám, že tuto hru nehraji já, ale tato hra hraje mě.

26.8.2023 21:08:48 | Upraveno autorem (porovnej)

100 lidí, 100 chutí. Ostrov koček jsem hrál jen jednou a ani jsme to nedohráli, protože nás to jednoduše nebavilo. Proto neumím udělat detailní rozbor, co všechno na tom bylo špatně.

Planeta nás naproti tomu chytla tak, že jsme k CZ retail verzi nedávno backli all-in na Gamefoundu. Variabilita a nápaditost map i korporací je prostě parádní. A je to další přírůstek do té početně se rozrůstající rodiny her, ve kterých hraješ pořád. Rozhodně to není o tom, že si vždy / většinou vybíráš větší dílek, protože těch možností, na čem se dají nahrabat mraky bodů, je spousta, a zaplnění mapy je jen jednou z nich. A taky všichni mají stejné podmínky a jde o to, jak se dokážeš vyrovnat s tím, co ti přihrávají ostatní - co víc, je to dokonce součást taktiky, hrát ve svém tahu tak, abys ostatním znesnadnil výběr i třeba za cenu, že si sám nevybereš top dílek pro sebe.

Prostě příspěvek dole je hejt stejně jako ten můj na Ostrov koček ;)

26.8.2023 22:40:16

Proti oznaceni sveho nazoru jako “hejtu" bych se ohradil. Ja jsem uvedl docela konkretni duvody a celkem podrobne srovnani (o cemz je presne toto tema) zalozene na nekolika odehranych partiich obou her v ruznem poctu hracu.

Zatimco tvoje hodnoceni na zaklade jedne nedohrane partie slovy “ani nevim co bylo spatne". No nevim jestli to je relevantni.

Ale chapu proste vam to nesedlo, preferujete jiny typ her. Tim bych to uzavrel (a uz vubec tu nechci na X stranach resit co je a co neni “hejt” - to sem moc nepatri).

27.8.2023 00:41:30

@robkin Jojo, správně ses ohradil, napsal jsem to záměrně provokativně, protože ačkoli jde o tvůj názor, za kterým si jistě pevně stojíš, byl vyjádřen velmi nekompromisně. Na objektivně skvělé hře (po roce na scéně na BGG 140. mezi strategickými, 253. celkově) jsi vlastně nenašel vůbec nic pozitivního. A o mechanice, kdy si jako aktivní hráč vybíráš z CELÉ nabídky dílků a máš navíc i možnost ovlivnit, co dostanou tví protihráči - z jakého “zla” budou vybírat, co budou nuceni na svou planetu dát, případně že kvůli tomu budou muset ukončit hru dřív, než by sami chtěli - napíšeš: TO JE RELATIVNĚ OK. Tak já už pak nevím, co by na té hře bylo pro tebe OK zcela a ne jen relativně. Pro mě to pak vykazuje znaky hejtu, ale máš pravdu, o tom diskutovat nebudeme. Prostě ti (jako jednomu z mála) ta hra nesedla podobně jako nám “Kočky”. A jen ty sám víš, kolik šancí jsi jí dal (v tom je moje vyjádření ke Kočkám transparentní ;)).

Každopádně obě ty hry jsou zjevně oceňované a mj., proto, že mají široký záběr - v případě ”Planety” (kterou můžu s klidným srdcem komentovat a doporučovat) od rodinného hraní na základních planetách až po šachy ve dvou na solidním a variabilním portfoliu kombinací planeta-korporace.

Zcela souhlasím s tím, že moje hodnocení Koček není relevantní a nemám na něj právo, ale vzhledem k tomu, že Aki_ta Kočky hraje a na Planetu se ptá, nezpůsobí moje hodnocení žádné “škody”. Za mě tedy @Aki_ta nenech se odradit, Planeta je skvělá a pokud máš tetrisovky rád, měla by tě bavit více než dost.

27.8.2023 08:00:09

Ostrov koček má v sobě víc herních mechanik. Neznámá planeta má hlavě  umisťování dílků od kterého se odvíjí postup na pěti stupnicích, které dávají nějaké bonusy, dále tu jsou karty úkolů, os. úkolů a my to hrajeme s kartami událostí které ovlivní nějak dané kolo.

Podle mě obě hry jsou trošku o štěstí a o tom to je, poprat se s tím. Kočky losování dílků, draftování karet, taky potřebujete aby vám přišlo co chcete. Na planetě protihráč otočí talířem a určí vám jaký dílky můžete umístit. Máte na výběr ze dvou typů, ale zároveň vás zajímá jaké jsou na dílcích typy terénů, kvůli postupu na stupnici.

Já mám rád obě hry, ale o trošku více mě baví Planeta. Je rychlá (hra cca 1h), plynulá díky tomu že všichni hrají najednou. Pravidlově jednoduchá, ale stejně se u ní musí přemýšlet. Možnost zahrát asimetricky, 6 různých map a desek hráčů (stupnic) a nebo všichni se stejnými podmínkami.

27.8.2023 08:23:03

@Kadylek Hral jsem Neznamou planetu v kratkem intervalu 3x po sobe (na nejake herni akci to byla novinka a tak si to vsichni chteli vyzkouset).

Asi se budu opakovat, ale zkusim to formulovat jinak:

Moje “relativne OK” se vztahovalo k situaci kdy jsem aktivnim hracem a vybiram dilek pro sebe (a pro ostatni) - pak skutecne pracuji s celou nabidkou a delam nejak smysluplne rozhodnuti.

Co ale pro mne nebylo OK je ta omezena nabidka na dva dilky kdyz aktivnim hracem nejsem (presneji na jeden velky dilek a jeden maly dilek, ktery si z principu hry vzit nechci). Jak jsem psal je to problem hlavne hry ve vetsim poctu hracu (hral jsem to dvakrat v 6 hracich a jednou myslim ve 4). V tech 6 hracich tak za celou hru volis cca 3-5x a pak 15-20x dostanes dilek ktery vlastne nechces a jen musis v ramci toho Tetrisu minimalizovat skody. To je i na hodinovou hru zoufale malo. Ja proste mam rad kdyz mam hru pod kontrolou a ne, ze se ta hra hraje sama (a ja jen funguju jako posouvac kosticky na tech stupnicich).

27.8.2023 08:56:40 | Upraveno autorem (porovnej)

@robkin Já ti rozumím, co ti na tom nevyhovuje, ale: 1. všichni jsou na tom stejně, 2. říká se tomu udělat z ho..a bič, 3. záleží na počtu hráčů, což je taky fajn, když ti hra dává různý feeling podle velikosti herní skupiny. A mě na tom baví právě to okamžikové rozhodování prakticky bez jakékoli časové vaty. Dal bych ti za pravdu, pokud by tam nebylo tolik možností bodování a bylo to jen o zaplnění mapy velkými dílky, ale to není tento případ - dá se třeba solidně napakovat na civilizaci, dá se chytře (tedy ne s kvalifikací cvičené opice ;)) pracovat s pohyby na stupnicích včetně pohybů vzad atd.

27.8.2023 09:32:05 | Upraveno autorem (porovnej)

Díky za postřehy.

Překvapuje mě, že Neznámá planeta má nižší komplexnost jak Ostrov koček. Podle videí mi přišlo, že ji zvyšují osobní úkoly, postupování na stupnicích, jízda roverem, …

Zároveň jsem zapomněla napsat, že obě hry budeme hrát v drtivé většině ve dvou. U NP chci vyzkoušet klasický výběr dílku s tím, že každý x-tý tah bude nucený (třeba hozením kostkou se určí otočení Zuzany). A vyzkoušený Ostrov koček jsme hráli jen 1x a to ve čtyřech hráčích, takže nedokážu posoudit, jak se to promění v polovině hráčů…

27.8.2023 14:38:08

Ve dvou je planeta úplně v pohodě, jak je, je to i nejvíce strategické, protože vybíráš sekci každé druhé kolo.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

27.8.2023 15:00:47

Přesně jak píše Jonash - ve dvou je to perfektní, netřeba nic měnit. Výhodou je, že se v této hře soupeř dá usledovat a podle toho mu tam můžeš posílat chuťovky :)

27.8.2023 17:45:31

Ono je to tezko soudit, porovnavas hru, ktera uz je u nás na trhu par let a ktera je nova. Ackoliv moje dojmy z planety nejsou uplne nejlepsi, asi bych ji vytahla radeji nez ostrov kocek a to z toho duvodu, ze OK uz jsem hrala tolikrat :D 

Jinak to asi vidim takto, co se tyce komplexity, tak bych to videla asi nastejno (pokud u NP hrajes s variabilni planetou a korporaci). Jak uz bylo psano, u OK si hlidas vice veci a delas vice hracskych rozhodnuti, zatimco NP je v tomhle primocarejsi a tim padem je i pristupnejsi. Coz zase zalezi, ja osobne bych radeji vysvetlovala NP nez OK. Na druhou stranu, pokud bych mela byt u stolu s nekym, kdo umi obe hry, asi bych sla do OK. 

Co u NP nemuzu prekousnout je cena, tam ten pomer cena vykon vychazi mnohem lepe u Ostrova kocek. Mnohem. U Ostrova kocek mi naopak vadi, ze manevry mezi koly (dny) jsou strasne dlouhe, musis vymenit nabidku kocek, musis si doplnit ryby, doplnit a pak si koupit karty.. tohle je na ostrovu kocek ten nejvetsi opruz kvuli kteremu tu hru nehraji tak casto. A to nemluvim o chystani, tam zase sbira body NP, kterou mas na stole hned. Uklizeni jje u obou stejne bolestive. 

A treba osobne nesouhlasim se skvelou hratelnosti u NP ve dvou hracich, mne to prislo, ze to neni ono (viz co jsem psala do Dojmy). V tomhle, jako dvojkovka, je lepsi OK. Zase ve vice bych sahla urcite po NP. 

Já si myslim, ze pokud ma nekdo rad tetris tak v pohode uzivi obe hry. (pokud neřesis ceny). Pokud jsi nerozhodny, mrkni na obrazky a co se ti libi vic, do toho jdi. Kazda hra ma sva pro a proti a hodne zalezi, co ti zrovna vyhovuje a co ne (viz ja, NP pro me neni dvojkovka, ale jinym se to libi a naopak hrajou radeji ve dvou). 

Já bych si popravde vybrat neumela, jak jsem psala, na kazde hre me stve neco jineho ale zase tetris no :D

30.8.2023 22:25:26 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Talisman: Dobrodružství meče a magie Čtvrtá edice
Talisman: Dobrodružství meče a magie Čtvrtá edice
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas