Nevsky: Teutons and Rus in Collision

xxxxxxxxxo hodnoceno 7x (Seznam vlastníků)

Nevsky: Teutons and Rus in Collision - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 2
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 360 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: strategická, válečná
Čeština: undefined
Vydavatelé: GMT Games
Autoři: Volko Ruhnke
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy?

Jake to je? Prip. v porovnani s inymi hrami zo serie. Vcelku ma to zaujalo.

29.5.2022 09:28:08

Za mě jedna z nejlepších her se středověkou tématikou, nicméně je důležité nemít zkreslená očekávání. Než jsem jí pořídil, tak jsem prošel kotel recenzí a zejména pak v českých vodách mi přišlo, že nebylo pochopeno o čem hra má být a prostě si ji všichni pořídili, protože Volko. Každé kolo, resp. závazek (středověký závazek, po který ti byli k dispozici vazalové a leníci, trval 40dní), plánuješ nejdříve, jak chceš vést svoje tažení - např. je léto, hraju za Teutony a chci do Pskova z Dorpatu a chci tam zůstat přes zimu do jara, tzn. že mám možnost táhnout s biskupem Hermannem a buď popluju po řece přes jezero a započnu obležení a do konce zimy město dobudu, s tím, že na jaře se můžu po řece zase vrátit domů a načerpat síly. Nebo se budu kodrcat po pěšinách, budu tam rychleji a zvládnu po cestě vyrabovat vesnici a nachytat dobytek na zimní zásoby, ale na jaře tam zůstanu uvězněný, protože je všude bláto a káry by se mi zabořili do bahna. Podle toho, co zvolíš, si naplánuješ sklizeň a zásoby na cestu a kolik mužů vlastně budeš potřebovat. Čím víc zbrojnošů, tím pomalejší budeš a tím víc sežerou. Ale zase rozdrtíš nepřítele raz dva - takže co to bude? A takhle si to rozmyslíš na jeden závazek. Soupeř udělá to samý a v další části kola si naplánuješ kdo pak půjde. Např. nejdřív půjde Herman po pěšině do Izborsku, pak bude na tahu Jaroslav a připojí se k němu a společně dojedou k branám Pskova apod. Typicky takhle plánuješ 2-5 karet (tahů tím kterým velmožem) a zjišťuješ jestli sis to dobře naplánoval a co vlastně udělá soupeř a jak na sebe budete reagovat. Podle toho co jsi za těch 40 stihnul (např. dojít do toho Pskova) se pak rozjede další Levy a plánuješ dalších 40 dní (4 karty tažení velmožem) atd. 

Mně osobně plánovaní baví, nejsou to žádný šachy ani těžká aritmetika, zvládneš to s prstama na ruce a trvá chvilku. Část s tažením je nejvíce o taktických rozhodnutích kam zrovna půjdu a jakou akci zahraju. 

Samotné bitvy jsou za mě super a dají se ovlivnit. Je důležité rozložení jednotek na křídla a pořadí jejich aktivace, hazí se kostkama a spousta věcí se dá mitigovat. Obléhání je více než tématická záležitost a je rozhodně lepší, než třeba v This War without enemy apod.

Hra ale není žádné budování impéria a klácení hradů a armád. Odměňuje (a to výrazně) za dobré plánování svého tahu a taktická rozhodnutí a jediné co tě může potrestat je nepřítel (např. prostě ta bitva proběhnout neměla a měl jsi se stáhnout) nebo to, že jsi nekoukal, že bude jaro a vjel si do kraje s kárama a teď se z bahna nevyhrabeš. Nicméně se ti nikdy než sérií obrovských chyb nestane, že by tě to zařízlo. To už musíš fakt vypnout hlavu a nevidět to několik kol.

Btw kritizované změny káry na sáně a zpět jsou úplně v pořádku, mně nevadily a když na ně myslíš, tak budeš v pohodě. Naopak mi to přišlo zajímavější než v Almoravidu a tématičtější.

Já Něvského teď prodávám, protože ho máme se známým oba a není důvod si ho držet 2x. Každopádně jsem svoji kopii hrál solo a můžu taky doporučit.

Co se týče s porovnáním se zbytkem série, tak teď je k dispozici jen Almoravid a rozdíl je hlavně v rozsáhlosti kam až musíš koukat do budoucna. V Almoravidu: bitvy jsou stejné, závazky jsou až 2x delší (8 karet), změny období hrají menší roli, ale zato jsou odolnější hrady a dobytí trvá strašně energie a času. Dál se přidala politika místních městských států k řešení a podstatně větší armády (s čímž se paradoxně aspoň z mého pohledu ztížilo zásobování - už neřeším zimu, ale stejně musím počítat ještě víc zásob a rezervy). Nově přibyla i “neutrální” postava velmože kterou si můžeš naklonit. Ve shrnutí - větší, delší a opulentnější, ne však jednodušší, jen jiné.

 

29.5.2022 13:22:51

Jo vlastne. Dalsi diel je este len v P500. A zevraj bude aj Zizka,aspon co som videl. A nema to solo rezim, hras len za obe strany? A k comu su tam potom tie dve papierove steny? 

29.5.2022 14:20:34

To je papírová zástěna, pokud chceš hrát se skrytými jednotkami. Zvyšují napětí, když se třeba rozhoduješ, jestli do bitvy půjdeš (nebo se stáhneš), ale nepřišlo mi to zas tak potřeba (hlavně po více hrách) a nehrával jsem s nimi - na hru to vliv prakticky nemělo. Tohle rozhodnutí totiž záleží hlavně na zbytku toho, co jsi chtěl v daném závazku vůbec dělat. Když si bitvu nechtěl, tak do ní stejně nepůjdeš, a pokud ano, tak jsi připraven jí vyvolat sám a je ti to fuk (nebo riskuješ a v 90% to projedeš, protože soupeř se připravil).

Co se týče solo, tak klasický bot zde není, musíš hrát za obě strany. Ve hře se vyskytuje jediná skrytá informace - v jakém pořadí budou hrát tvoji velmožové, to je všechno. Budeš tolikrát improvizovat a reagovat na protivníka, že někdy je úplně jedno, jak jsi to poskládal a důležité je jen, aby hráli ti správní lordi. A to je zas věc, která bývá předem jasná (není jich totiž tolik v aktivní službě najednou). Dá se to tím pádem s velkou jistotou odhadnout. Takže za mě je to hra bez skrytých informací. A nevím jak ty, ale já ty boty stejně nemám moc rád a prakticky všechny wargamy v solu hraju za více stran, vč. COINu. Jedině v klasických deskovkách používám automu :)

29.5.2022 16:08:11

Ja milujem tie flowcharty od Gmt . V Coine som skusal hrat za vsetkych… bolo to fajn a hlavne rychle, ale ked si osvojis chovanie bota,tak nie je problem ani tam. A navyse taky Labyrinth hrat bez toho nejde. Tak dik za vycerpavajuce info. Zatial to mam zaradene po boku Next War a este cakam s cim pride Fox in the box ….

29.5.2022 18:09:27

IN

Za mě naprosto výborné! Svěží vítr ve wargames. Design, který se na celý konflikt dívá jinak a řeší se spíše ekonomika tažení, vztahy lenních pánů a leníků a zásobování než válčení jako takové. 

Pokud jde o to s čím přijde Liška, tak vzhledem k tomu jak moc se mi celý systém líbí, velmi pečlivě sledujeme Žižku..:)

----------------------
Majitel liščí krabice

30.5.2022 08:17:47

@IN ahoj Davide, díky za info od Lišky. Zrovna jsem se chtěl ptát přes FB , ale napíšu tedy sem.

V minulosti jsi zmiňoval PAX Vikings , tohle je asi také úžasné a co je Žižka nevím. Můžeš nějak poodtajnit jaká hra má u Tebe šanci (a jakou - nejlépe procentuálně :-) , že bude vydána?

Díky moc za případnou odpověď.

30.5.2022 08:37:49

jps

@IN Vidím Davide, žes něco propálil… Jak se s tím popasuješ?

30.5.2022 12:49:42

Tajne som dufal, ze sa toho Liska chyti. Nespolupracuje na tom Petr Mojzis? 

30.5.2022 13:40:39 | Upraveno autorem (porovnej)

@Hyperblast O tom prosím sem: https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/bell-of-treason-1938-munich-crisis-in-czechoslovakia-the-12297/diskuse/preklad-29614/

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

30.5.2022 13:54:25

IN

@Kew , ale tady se bavíme o jiné hře..:)

----------------------
Majitel liščí krabice

30.5.2022 15:33:04

@IN Já reagoval na původní znění příspěvku ;)

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

30.5.2022 15:45:58

Som to upravil …

30.5.2022 16:27:43

Vybíráme z Bazaru

Arkham Horror CZ
Arkham Horror CZ
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas