Na křídlech - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 70 min
Herní svět: Zvířátka
Herní kategorie: karetní hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Elizabeth Hargrave
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Snášení vajec v posledním kole

Ahoj,
na BGG si několik hráčů stěžovalo na to, že v posledním kole většina hráčů jede na snášení vajec a stává se z toho nuda. Údajně je to snadný zisk VB.
Máte někdo taky takový pocit?
4.10.2020 18:04:47

Snášení vajec v posledním kole
Ahoj v základnej hre to tak trochu aj bolo, teda dosť. Častokrát som si to vždy prepočítal a väčšinou sa vždy oplatilo viac znášať vajcia ako vyložiť aj drahšieho vtáka, o to viac keď máš v biotope znasania vajec dobre akcie vtákov ktoré ti tiež dajú body. 1. Rozšírenie tento neduh trochu eliminuje a 2. rozšírenie ho eliminuje ešte viac keďže je na nových doskách v každom stĺpci o jedno vajce menej.

4.10.2020 18:18:56

Úprava
Několik lidí psalo, že bodují na konci hry za každé 2 vejce 1VB a prý se zlepšila hratelnost.
Co si o tom myslíte?

4.10.2020 19:55:48

Úprava
Nemyslím si o tom nič, lebo hráme s expanziou a tam už je to o niečo eliminovane, navyše za chvíľu bude druhá expanzia, ktorú určite budeme hrať tiež a tam už bude kladenie vajíčok v poslednom kole naozaj vyrovnaná akcia, oproti ostatným akciám.

Kto hra len základ môže si to dať ako house rules, na druhej strane prečo niekoho obmedzovať klásť vajíčka keď si vybomboval vtaky v biotope vajec, aby práve mohol klásť veľa vajíčok. A nútiť ho vyložiť vtáka za 5-6 bodov, ktorý mu spotrebuje aj tak dve vajcia a potravu? Alebo, aby si bral v poslednom kole a ťahu potravu, ktorá mu je na nič? Alebo karty?

Ako vravím prvá expanzia už dovoľuje potravu masívne ukladať na vtáky v poslednom ťahu aj 5 kusov naraz a tak isto zasuvat 5 kusov kariet v jednom ťahu pod jednotlive vtaky v urcitom biotope.

Moja rada: kúp si prvú expanziu a tvoj problém sa zmenší minimálne na polovicu. Potom si kup druhu a uz to riesit nebudes :).

4.10.2020 20:04:43 | Upraveno autorem (porovnej)

Snaseni

Ahoj, tak dnes hráno v 5 lidech s expanzi. A poslední 4 tahy jsme skoro opravdu jen snaseli. Prostě to bylo nejvýhodnější.

4.10.2020 22:28:13

Elkrajico

Každý hráč dával posledný 4 svoje ťahy vajcia?

5.10.2020 00:00:10

to JAHMANsvk

Ahoj, jen já a holčina vedle, zbytek začal o kolo později. Prostě jsem neměl neměl dobré karty ( v ruce asi 7 karet, ptž vodní biotop mi generoval dost karet ). Takže jediné bylo snášet. A holčina vedle neměla jídlo, takže to taky hrála na snášení. Ona i tuto hru vyhrála a já byl předposlední ( na 4 místě ).
Ale není to hanění. Mám tu hru moc rád i celá rodina. A musím říct, že při hře 5 hráčů jsem byl i rád, že jsme ke konci jen snášeli. Aspon se tím dost urychlily tahy :-) Ptž ty naše holky než provedou tah, tak já mám vypité kafe.

5.10.2020 16:12:01

Těžce to snášíš?

Hraješ na výhru? Tak snášíš. Musíš to snést, Brachu.Taky mi to leze někdy na nervy. Tahle hra je pro moji manžulu. Ta mě v tom drtí. I snášením vajec. Hra je boj.

6.10.2020 08:26:08

...
Hraji s dcerou a u nás to je pravidlem i s rozšířením Evropa. Jen asi 2x se nám stalo, že bylo výhodnější něco jiného než snášet. Když se sejdou okolnosti, tak je to občas nejvýhodnější i v posledních 2 kolech.

6.10.2020 08:39:32 | Upraveno autorem (porovnej)

Úprava
A opravdu by nepomohlo snížení VB půl bodu za vejce? Pak by to hráče více nutilo vytvořit nějaký motor.
Několik lidí na BGG si to chválilo...

6.10.2020 09:06:02

A

Jak je budes odlisovat oproti ostatnim vejcim?

6.10.2020 18:04:14

rozšíření Evropa
Doporučuji hrát s tímto rozšířením, neříkám že to nešvar snášení vajec na konci eliminuje ale už jsem několikrát vyhrál třeba s 1 či 2 vejci... otvírá to nové možnosti... ale někdy se to prostě sejde že i tak se snáší :-)

6.10.2020 18:09:25

Toneckrmelec

To se asi myslí půl bodu za každý vejce. Ne jen za ty, co sneseš v posledním kole...

7.10.2020 01:18:51

Přesně tak...
Půl bodu za každé vejce. Nějak dramaticky by to hru neovlivnilo a hráči by hledali jiné způsoby než se spoléhat na vejce.
Nevím, nezkoušel jsem.

7.10.2020 07:02:47

@Addis
pokud mate Evropu, tak snaseni neni zas tak dobra akce, muj rekord je 129 bodu ve 4 hracich a mel jsem pouze 8 vajicek.

Dostal jsem vranu, ktera na konci kola dostava mysi, za vylozene dravce 1 hrace – tu jsem vylozil v prvnim kole a sama mi prinesla 18 bodu – mel jsem vylozenych 6 dravcu, pomerne vysoce hodnocenych a jeste jsem mel osobni ukol za dravce – 2 body za kazdeho dravce, navic se mi podarilo byt prvni ve vsech verejnych ukolech. Lepe se to snad nemohlo ani sejit.

Celkove karty ptaku – 61 bodu, Karty ukolu 18, verejne ukoly 21, vejce 8, potrava 16 a zasunute karty 5.

Jinak zasouvani karet je vynosnejsi nez vajicka.

17.11.2020 21:47:43

Addis
Ahoj. Ani u nás (manželka a ja) to nie je o znášaní vajec. Keď som hru kupoval, tak som o tejto téme čítal veľa diskusií a bál som sa, že to tak bude a skazí mi to hru. Som rád, že som sa ju rozhodol kúpiť, lebo u nás to tak vôbec nie je.

Hrali sme 5 hier vždy v dvoch. Len 2x sa nám stalo, že sme mali nad 15 bodov za vajíčka. Konkrétne mala manželka pri piatich hrách 14 / 9 / 16 / 6 / 3 vajíčka (priemer 10 vajíčok na hru) a ja som mal 15 / 11 / 20 / 15 / 14 vajíčok (priemer 15 vajíčok na hru). Manželkin bodový priemer je 80 bodov a môj je 85 bodov.

Na BGG som čítal, že v priemere majú hráči/ky okolo 70-75 bodov, čo znamená, že nie sme na tom zle. Ak predpokladám, že väčšina z nich hraje na vajíčka, tak podľa našich štatistík to nie je najsilnejšia stratégia.

Pravda však je, že máme za sebou málo hier a vždy len v dvoch hráčoch. Vo viacerých je tá situácia asi iná, ale to neviem posúdiť.

3.2.2021 22:44:58

...

My to hrajeme tak, ze vajicka rozdelime podle barvy kazdemu hraci tim padem nemuze nikdo snest vic nez cca 12 vajicek nebo kolik

4.2.2021 02:57:13

Vajicka
Když jsme hráli jen základ, tak jsme tak poslední 2-3 tahy jenom snášeli. Kór když máte v tom biotopu ještě nějakého ptáka, který generuje další vejce, tak se to vyplatí úplně nejvíce.
Pokud máte nějaké pochyby, tak doporučuji opeřenou Oceánii. Co hrajeme ji, tak většinou snášíme vejce poslední tah a to jen kvůli veřejnému úkolu. Jinak máme pořád co dělat, na vajíčka opravdu není prostor.

13.2.2021 10:06:57

To Kanic
To ale zásadním způsobem měníte dynamiku i smysl hry... Ale pokud vám to tak vyhovuje, tak OK ;-)

13.2.2021 11:05:29

Oceania
kup si Oceaniu a mas po probleme. Mna ta hra prestala bavit po niekolkych zahraniach, prisla mi prilis light. Odkedy mam Oceaniu je to super.

18.2.2021 10:09:26

vejce
Pro me se nic nezmenilo a stejne v poslednich kolech jen snasim vejce :)

18.2.2021 10:10:46

mh

Já nevidím, v čem je problém. Proč by mělo vadit, že někdo snáší vejce zrovna v posledním kole? Podle mě je to úplně stejné, jako když snáší vejce v prvním, druhém, nebo třetím kole.

Navíc, aby to mělo smysl, musí mít na ta vejce volné „sloty“ na vyložených kartách ptáků. Takže se na to musí v předchozích kolech dobře připravit a vyložit dostatek ptáků. Což zase nějaká vejce spotřebuje a hlavně potravu, takže to není taky jen tak.

Pokud tedy někdo předchozí kola hraje tak, aby se v posledním mohl „napakovat ve vejcích“, tak je to jen a jen jeho taktická záležitost a nevidím důvod, proč mu to jakkoliv omezovat.

Jinou věcí je otázka, zdali je designově správné, aby za vajíčka vůbec byly vítězné body, a to v poměru 1:1. Neumím to úplně posoudit. My jsme v některých hrách měli na konci vajec minimum (třeba i 0), v jiných zase hráči měli vajec více než 10. Navíc mi nepřišlo, že by vejce byla rozhodující položkou, která určovala vítěze hry. Ale pokud by se už počet bodů za vejce upravoval, čemuž asi nic nebrání (např. v poměru 1 bod za 2 vejce), tak rozhodně bez ohledu na to, ve kterém kole to vejce bylo sneseno. Ale osobně za sebe k tomu nevidím žádný důvod.

14.7.2021 23:01:46

@mh  tak asi v tom videlo viacej ľudí problém a dokonca aj sama dizajnérka hry. Keďze oceania tento “problém” vymazala. Ja s tebou v podstate súhlasím, len asi veľa ľuďom vadilo, že veľa ťahov v poslednom kole, len znášali vajcia, proste taká opakujúca sa nuda. Ja som s tým problém nikdy nemal, ako píšeš proste taktika. 

15.7.2021 00:25:26

Já to taky vždy bral jako součást taktiky a dobře odvedené práce v předchozích kolech :-) Pokud si někdo udělal dobrý “engine” v louce, tak mohl generovat 7-8 bod§ za kolo. Naopak vyložení nového ptáka tě v zaplněné voliéře stojí 2 vejce (-2b), takže čistý zisk se i u drahých ptáků pohybuje 5-6b. A samozřejmě musíš předtím pro potravu. Takže euro matematici prostě sázeli vejce :-) 

Oceánie nově nabídla  srovnatelně efektivní možnosti skórování. Díky nektaru lze snadnějši vykládat nové ptáky nebo přetavit zbylou potravu v body. 

15.7.2021 11:53:18

Jak říká Zdenda, přesně to popsal. Na pc (protože tam je stále jen základ) taky většinou poslední kolo prostě sbírám vejce, protože bodově v tom tahu uděláš třeba šest, sedm bodů. A to už těžko uděláš někde jinde. A nemá smysl ještě něco budovat. Tahle situace ale s Oceánií naprosto mizí.

15.7.2021 14:43:58

Vybíráme z Bazaru

Eldritch Horror: Mountains of Madness
Eldritch Horror: Mountains of Madness
Akt. cena: 1100 Kč
Končí za: 18 hodin

Offcanvas