Mars: Teraformace

xxxxxxxxxo hodnoceno 996x (Seznam vlastníků)

Mars: Teraformace - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Jacob Fryxelius
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

House-rules na turnaji

Chtel jsem se prihlasit na turnaj v Marsu v ramci Deskohrani, ale zavedeni jakehosi domaciho pravidla me sokovalo natolik, ze jsem se neprihlasil.
Je normalni, ze si v ramci verejnych turnaju poradatele upravuji pravidla fungujici hry podle sebe? A ted nemluvim o erratech. Prochazel jsem pravidla turnaju v dalsich vetsich hrach na Deskohrani, ale u nich zadne house-rules nebyly.
8.10.2018 20:07:01

He?
Docela fail... EcoLine rules...

8.10.2018 20:47:52

Stady
Zajímavá otázka do debaty. Jestli je to normální nebo obvyklé, to neumím posoudit, ale řekl bych, že pořadatelé to právo mají. Pokud je všem účastníkům dopředu známo, podle jakých pravidel se hraje, nic bych nenamítal. Totéž doma - kdo chce hrát podle domácích pravidel, ať si podle nich hraje. Děje se to i ve sportech, např. tenisové turnaje mívají všelijaké způsoby počítání, dtto golf, nohejbalů je x verzí atd. Ovšem rozumím i postoji někoho, kdo se pak radši nezúčastní...

Překladatel pravidel nejen pro fu Mindok

8.10.2018 20:48:10

Turnaj
Jen tak mimochodem. Jsem jeden z účastníků turnaje v Marsu a uvedené úpravy jsou úplně v pohodě a nemám s nimi žádný problém. Naopak zvažuju, že bych Mars hrál právě s těmito úpravami i nadále. Byl bych zvědavej, co bys říkal, kdyby proti Tobě hráli dva lidi, co se znají a škodili jen Tobě..

8.10.2018 21:07:12

:-)
Pánové, promiňte dotaz čistě ze zvědavosti: o jaké úpravy vlastně jde?

Překladatel pravidel nejen pro fu Mindok

8.10.2018 21:59:25

.
U symetrickych her (treba golf, tenis, nohejbal) je takovy zasah stejny pro vsechny a obvykle to nevyzaduje upravu herni strategie. Ale u asymetrickych, kde jsou ti na zacatku nahodne prideleny ruzne korporace, je to zasah do balancu. Jak uz Pelly psal, je to site na miru Ecoline (ci jinym stastlivcum, kteri si vybuduji velkou produkci rostlin).

Mitogar. Jiste, ale to plati pro jakoukoli hru, nejen pro Mars. A u zadnych dalsich her nic takoveho nevidim. Co treba Terra Mystica s tim, ze ale muzes kopat jen jedenkrat za kolo v sousedstvi ciziho hrace? Hraje se s draftem, tak kazdy hrac ma moznost se rozhodnout, jestli radsi podstoupi riziko a posle skodici kartu dal, nebo ne. Navic pravidlo o poskozovani sebe sama je blbost na n-tou. Pokud chces hrat s takovymi pravidly doma, je to tvoje vec.

Navic jsem minuly tyden krome vytek k tomu house-rule posilal dotaz ohledne nejasneho popisu bodovani, podle nehoz se ucri nejlepsi hraci, na ktery mi take nebylo dosud odpovezeno.

8.10.2018 22:04:23

@Karel
"Kdykoli karta projektu umožňuje odhodit zdroje a/nebo snížit produkci libovolného hráče, tento efekt se vždy musí provést v plném (případně maximálně možném) rozsahu. Aktivní hráč si však nevybírá, na kterého z protihráčů (či sebe) bude efekt cílit, ale efekt se bude provádět postupně vždy po jedné jednotce po směru hodinových ručiček počínaje hráčem sedícím po levici aktivního hráče, včetně samotného aktivního hráče (který přichází na řadu poslední). Pokud hráč na řadě nemá žádný příslušný zdroj (nebo jej neprodukuje, snižuje-li se produkce), pak se přeskočí. Takto se postupuje dokola (i vícekrát), dokud není efekt vyhodnocen v plném rozsahu, případně dokud již žádný hráč nemá ani jednu jednotku příslušného zdroje (nebo jej už nikdo neprodukuje, snižuje-li se produkce). Pokud má být ničeno více typů zdrojů, vyhodnotí se každý zvlášť. Pokud karta projektu nějakým způsobem omezuje okruh hráčů, kterým mohou být zdroje odhozeny, hráči, kteří podmínku nesplňují, jsou při odhazování vynecháváni."

8.10.2018 22:05:45

...
Aha. To tu hru opravdu mění docela významně...
Pořád si myslím, že si pořadatelé můžou dělat, co chtějí, pokud se najdou hráči v počtu dostatečném podle představ organizátorů.
Akorát je asi zavádějící nebo málo přesné tomu říkat "Turnaj ve hře Mars".

Překladatel pravidel nejen pro fu Mindok

8.10.2018 22:14:13 | Upraveno autorem (porovnej)

Pravidla
Evidentně zájem o hru je, když se navyšoval i počet hráčů oproti původním 20. A doufám, že ostatní o herních úpravách vědí. Nerad bych se sešel s někým u stolu a ten se teprve před 10min učil pravidla, tak jak to někdy na turnajích bývá ;)

8.10.2018 22:25:07

ještě by mohli zavést,
že když zahraješ projekt, který ti něco přidá, tak by ses měl také kolegiálně podělit se soupeři... ;-)

8.10.2018 23:57:59

.
Kdybych byl z Prahy, tak bych do toho turnaje sel i tak. Ale jezdit pres pul republiky, abych si treba hru podelal tim, ze si neuvedomim, ze nejaka karta funguje jinak nez podle pravidel, nebo tim, ze spatne sedim u stolu a hrac po moji pravici bude hrat skodici karty, jejichz primarnim cilem budu nevyhnutelne ja, tak to riskovat nechci.

Docela by me zajimalo, jestli se naplni nase predpoklady a do finale postoupi hraci, kteri predtim hrali na staveni lesu a mest. Mitogar, jakozto ucastnik, by to prosim mohl sledovat a pak nam dat vedet, jestli jsme meli pravdu, nebo nase odhady byly liche.

9.10.2018 00:25:08

zkouseli jste to nebo jen kritizujete?
Ja to ted o vikendu takto hral opakovane (abych o tom jen nekafral bez vyzkouseni) a ta uprava je zcela v pohode. Ecoline je IMO porad temer nepouzitelna.

Ano, nemohu to cilit na hrace, ktery "vede" - to je asi jedina nevyhoda tohoto house rule. Ale kolik lidi si doopravdy dokaze spocitat kdo zrovna vede? Ten kdo ma nejvic TR? Nebo ten kdo ma nejvic stromu? A ten kdo doopravdy bude mit na konci nejvic bodu?

Vyhodou je, ze se nemohou 3 lidi spojit a naprosto vyradit jednoho hrace jednoduse tim, ze ho proste odrovnaj neustalym skozenim. A take to eliminuje ruzne "parova spojenectvi" - proste lidi, kteri si nikdy nezaskodi navzajem protoze se znaji nebo jsou partneri/manzele.

Takze ano, tato uprava je vhodna i na turnaj. Ba dokonce bych rekl, ze bych ji i doporucil.

A vite co? Misto teoretizovani, pojdte si to na ten turnaj vyzkouset...

Edit: jeste k tomu Ecoline: podle mne velke meteority stejne postihnou primarne Ecoline (protoze ostatni tech jednotek rostlin az tolik mit nebudou). A male sice poskodi Ecoline malo, ale zato nadelaji skodu "vsude". A eliminuje se tim takove to nesmyslne, ze si nekdo setri na jeden strom celou hru a na konci mu tam nekdo hodi meteor na 3 jednotky jen aby mu nahodou nepropadla jedna znicena rostlinka... Proste IMO Ecoline zustava tou spise slabsi spolecnosti jako dosud :)

9.10.2018 00:33:42 | Upraveno autorem (porovnej)

Nezkousel
Ale vzhledem k tomu, ze distributed damage (bez sebeposkozovani) opakovane odmita autor hry, tak asi vi, proc to tak je, a testovali to.

Nejde jen o cileni na vedouciho hrace. Karty jako Sabotaz, Najemni lupici nebo Virus se daji pouzit pro prekvapive sebrani bodu za souteze, k tomu nepotrebuju vedet, kdo vede hru. S tim house-rulem o tuhle schopnost prisly.

Co se tyka rostlin, tak ve hre je jedna karta, co nici 8 rostlin, jedna nici 6, jedna 5 a jedna nici 4. Pokud budu uvazovat, ze jeden hrac ma vyssi produkci rostlin (4 a vic) a dalsi dva hraci maji mensi produkci (1-2), pak ony karty poskodi vsechny hrace cca rovnomerne. Jenze pro velkopestitele to bude relativne mensi ztrata. Tudiz to relativne posili jeho pozici.

9.10.2018 01:18:09

Ja
Soyhlasim se v vsemi a pridavam
Asi je to podle meho cileno na druhou partii, kdy uz se vi, kdo tu prvni vyhral a mohlo by se kuli tomu mu skodit. Spis by me zajimalo, kdyz zahraju “velky ledovy asteroid” (2x t + 2x voda - 6 j rostlin), jestli muzu dat vodu na bonus rostlin, aniz by se me jich to dotklo, nebo brat jiny jednorazovy bonus.tudiz jestli si vyberu v jakem poradi efekty zahraju,nebo je to striktne zleva do prava.

9.10.2018 01:24:09

To robkin

Chtel jsem te zkritizovat, ze nabizis co neni , ale ono je este jedno misto. Takze slovy jedno tlusteho a pihovateho byvaleho premiera bych chtel rict: “pojdte si to s nami rozdat” :)

9.10.2018 01:38:08

To stady

Rozhodne v tomto a i jinych pripdech je to dvoj secna zbran. Uvidime,jak se to bude hodnotit po turnaji. Ja to zkousel jednou ve trech, a rozhodne jsem chtel svinit protihraci po pravici, nez po levici( - produkce ) . Mozna by se todle dalo aspon trochu vyresit stridanim stran, podle draftu(samozrejme na protilehleho hrace to az takovy efekt mit nebude)

9.10.2018 01:46:37

Turnaj
Na turnaj se těším a budu poté referovat, jak se to líbilo či nelíbilo ostatním ;)

9.10.2018 08:53:40 | Upraveno autorem (porovnej)

Stridani stran
Jak jsem psal hral jsem to 2x v peti (a jednou ve dvou hracich coz je dost irelevantni) a presne tahle otazka uz se take objevila. Jestli by ten smer nemel jet ve smeru draftu. Muj nazor je ANO MELO, jen to bude komplikovanejsi (spousta lidi ty smery plete i pri draftu natoz pak v prubehu hry - uvedomit si koho to poskodi).

9.10.2018 09:44:37

Velky ledovy asteroid
Pravidla rikaji:
Poté provedete okamžitý efekt vyznačený na kartě, případně
vyhodnotíte další efekty vyvolané zahráním této karty. Pořadí
jejich vyhodnocení můžete zvolit libovolně.
Takze logicky nejdriv spustis zniceni rostlin a pak teprve si je vezmes. A naopak pokud by mel souper "Arkticke rasy" (karta co dava 2 rostliny za polozeny ocean) tak naopak muzes chtit nejdriv spustit tento efekt aby jsi mu znicil co prave ziskal (ale pochopitelne musis nejdriv ten ocean polozit cimz sam muzes sikat nejake rostliny). IMO totiz musis nejdrive zcela vyhodnotit jeden efekt a pak teprve muzes spustis dalsi.

9.10.2018 09:52:03 | Upraveno autorem (porovnej)

likvidace rostlin
Aktivni hrac si voli poradi vsech spustenych efektu (tedy pokud se do te doby neobjevi dalsi house-rule ;-)

V pripade Velkeho ledoveho asteroidu tedy napriklad prvne zvysi dvakrat teplotu. Pote umisti dva oceany. Tim se mezi spustene efekty pridaji bonusy za umisteni a bonusy za Arktickou rasu. Hrac muze zvolit napred dvojnasobnou aktivaci morske rasy, pote likvidaci sesti rostlin jako efekt asteroidu a nasledne si vybere bonusy za umisteni.

9.10.2018 12:20:58

@mitogar - najemni lupici
To je dobry postreh, najemni lupici totiz veli "seberte", nikoli odhodte nebo snizte. Takze efekt najemnych lupicu neni dotcenym pravidlem ovlivnen. Akorat tezko rict, jestli to je zamerne, nebo na to jen zapomneli a zavedou to mozna dodatecne.

EDIT: Omylem jsem v puvodnim prispevku zamenil Sabotaz za Najemne lupice

9.10.2018 12:32:10 | Upraveno autorem (porovnej)

:-)
https://www.facebook.com/events/248235592505807/?notif_t=event_calendar_create¬if_id=1539082589350562

9.10.2018 13:53:34

hrobove ticho
Asi je nejaka nova moda neodpovidat. Vubec mi neodpovedeli na dotazy ohledne turnaje na Deskohrani (to uz je stejne jedno). Stejne tak mi vubec mi neodpovedeli na dotazy ohledne turnaje Mindoku, a to ani na facebooku na strance akce, ani na primo polozeny dotaz s potencialni prihlaskou pres mail hlavnimu rozhodcimu.

12.10.2018 21:41:25

vliv na hru
Tak krome toho, ze vsichni organizatori vsech turnaju stale mlci jak ryby, tak jsem zkousel hru v 5 lidech a mam maly postreh.

Bez upravy pravidel shodil hrac C (pismeno dle poradi ve hre) v predposlenim kole Deimos a zlikvidoval hraci B 6 kytek. Diky tomu pak celkovy vysledek byl A(67), C(66, vice penez), B(66, mene penez), D, E. Naopak kdyby ten Deimos mel spadnout podle turnajovych pravidel na Deskohrani, tak vysledek by byl B(68), A(67), C(66), D, E. Takze to by melo na vysledek zasadni vyznam.

Jinak moc skodnych karet nebylo, jen jedno konsorcium, ktere shodou okolnosti zasahlo stejneho hrace, jaky by byl zasazen i podle pravidel na Deskohrani.

13.10.2018 16:52:08

Úpravy pravidel Deskohraní a turnaj 4.11.
Zdravím všechny. Jsem docela rád, že se tahle diskuze rozproudila. Mě samotnému přijde úprava použitá na Deskohraní absurdní a také si myslím, že hru opravdu dost mění. Přesto ale naprosto respektujeme organizátory tohoto, nebo jakéhokoli jiného turnaje, pokud si chtějí pravidla upravit a dají to vědět hráčům předem. Každý se pak může rozhodnout, zda se za daných podmínek zúčastní.
Jsem velmi zvědavý na to, jak turnaj bude zítra vypadat a velmi rád si poslechnu názory všech, kteří se turnaje zúčastní. Dejte vědět, jak se vám to hrálo.
Na turnaji 4.11. žádné podobné změny pravidel neplánujeme. Konkrétní dotazy na fb stránce turnaje zkusíme zodpovědět co nejdříve.


Člověk MINDOK

13.10.2018 21:23:36

Turnaj
Přesto si myslím, že uvedené úpravy jsou v pohodě a těším se na turnaj. Stačí, aby proti vám hráli lidi, co se znají a budou škodit jen vám a nebo po prvním kole turnaje budete mít jako jediný u stolu výhru a v druhém kole půjdou ostatní hráči logicky po vás a věřte, že si moc nezahrajete. Uvidíme zítra ;)

13.10.2018 23:38:36

Vybíráme z Bazaru

Western Legends + Fistful of Extras a obaly
Western Legends + Fistful of Extras a obaly
Akt. cena: 750 Kč
Končí za: 3 dny

Offcanvas