La Granja: Deluxe Master Set

xxxxxxxxxo hodnoceno 20x (Seznam vlastníků)

La Granja: Deluxe Master Set - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra, budovatelská
Čeština: vydání ohlášeno
Vydavatelé:
TLAMA games - logo
Autoři: Adam Kwapiński
Andreas Odendahl
Andrei Novac
Błażej Kubacki
Michael Keller
Stefan Feld
Tony Boydell
Rok vydání: 2022
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy?

Ahoj, hrál už někdo? Co na to říkáte?

23.7.2023 00:24:14

@Zuuuzan mrkni na hodnoceni puvodni La Granjy.

23.7.2023 06:44:00

Komponenty - dřevěné pěkné, ale potisk mnohdy nesedí, obrázek je místy přeřízlej na okraji (ve výrobě bylo dřevo nejdřív potištěné a pak teprve laserem vyřízlé). Dále je u nich potřeba použít pilník a dočistit, protože z výroby visí různé plasty atd. (Ale možná tento defekt mám jen omylem já). Hráčské dvoupatrové herní desky jsou prohnuté (možná mám opět jen já - zkusím něčím zatížit, třeba se to srovná), takže efekt zasouvání karet po stranách je pryč, protože karta se nezasekne v kýženém místě, takže stačí do desky lehce drknout a karty pod ní se rozhází. V hře člověk sbírá body, které určují vítěze hry. Nechápu, proč nebyla vytvořena po straně hlavní desky skórovací lišta a hráči musí místo toho sbírat miniaturní žetonky. Hra je (alespoň za mě) dost vyrovnaná, takže rozdíl je třeba do cca 3-4 bodů, takže v průběhu se hráči musí ptát ostatních kolik, že máš u sebe vlastně těch vítězných bodů? Jinak grafika je moc pěkná o tom žádná. Karty jsou relativně tenké, takže kdo si je při hře rád cumlá v ruce, tak může být nemile překvapen (ale máme naštěstí pevné obaly). Inzert.. taková klasika… nepotěší, ale zároveň neurazí. Má dost prostoru i pro obalené karty, což je plus.

 

Ke hře (hodnotím jen základ bez rozšíření) - každá karta má 4 možnosti použití (levá - polnost, pravá rozšíření farmy, horní - trakař, dolní - speciální efekt) - tohle je defakto základní mechanika hry, což se mi moc libí. Ale… díky tomu, že hra se skládá pouze z šesti kol, se toho v jedné partii moc udělat nedá (naše score se pohybovalo okolo 45 bodů), a tak dodávky do budov řemeslníků se vždy smrskly (v našich hrách) na maximálně 1 - 2 (za celou hru). Nejdůležitější budova, která dává smysl, je ta, co dá žeton 3 mince při příjmu. Ty ostatní mají relativně dost velkou poptávku na to, aby mělo smysl je dotovat a získat bonus, který zas tak moc nepřidává. A tak je lepší spíše pracovat s kartami trakaře a boji na trhu. Každá karta má mimo jiné nějaký textový efekt. Všimli jsme si, že dost často je text velmi špatně napsaný (jak česky, tak anglicky) a člověk musí dohledávat odpovědi na webu. Přijde mi to, že fáze a podfáze vymýšlel někdo a karty s efektem zas někdo jiný a ty lidi si pak nesedli spolu a nevychytali chyby, a tak se stane, že efekt nabídne svým textem x možností a “babo raď ”, jak to vlastně designer zamýšlel. Autor sice hodně komunikuje na BGG, ale četl jsem i odpovědí jako…"Já to zamýšlel takhle, ale ono to nakonec vypadá jinak, tak to hrajte takhle…." nebo “Tuhle část jsem neměl na starosti, a tak nemohu podat přesnou formulaci pravidel”. 

 

Výsledek - hra je to na první pohled moc pěkná. Ze všech těch “podobných” Agricol, Mars Teraformace, Ptaci, Ark Nova atd, tak je to časově nejrychlejší hra. Člověk si zavaří mozek poměrně podobně, jako u již zmíněných her, i když herní zážitek je jiný (logicky, jiné temá atd). Hru shazuje fakt, že původní verze je vydaná někdy v roce 2014, a tak autoři měli dostatek času odladit chyby, či nejasnosti jak v pravidlech, tak na kartách, což se nestalo, ale stejně to dostalo název deluxe edice. Deluxe je jen proto, že to nabízí ty ony dřevěné komponenty + x dalších rozšíření. Pokud nemáte ještě ve své sbírce zmíněné podobné hry, tak šáhněte spíše po nich, neboť hra za 2k s přívlastkem deluxe, by měla vypadat přeci jen vymazleněji.

 

 

  

25.7.2023 10:16:39 | Upraveno autorem (porovnej)

Jak jiné zkušenosti? Moduly (zbytečné/fajn), vyváženost karet, kvalita materiálu, ohlížet se raději po starší verzi? Děkuji.

4.1.2024 10:50:34

Nemám problémy s výsekom ani potlačou komponentov ako mal @Chroutst777, ale dosky hráčov som mal aj ja mierne prehnuté. Produkcia mi za cenu cca 50 eur (čo bola cena cez vianočné výpredaje) príde vynikajúca. 

Niektoré karty mi prídu silnejšie ako ostatné, ale vzhľadom na veľkosť balíku a multifunkčné použite kariet mi to hru nerozbíja. 

Po štyroch hrách som skúsil 6 modulov a viem si predstaviť hrať so všetkými šiestimi naraz (aj keď nie s nováčikmi, čo to ešte nehrali). Do hry, ktorá mi inak príde dosť priamočiara, pridávajú ďalšie možnosti a vrstvy rozhodovania, čo ja vždy ocením. Dva-tri moduly ma neláka ani skúsiť, ostatné chcem postupne zapájať. 

Tiež to nepovažujem za unikátnu hru, ale príjemnú zmes herných mechaník, proste si asi rád pestujem plodiny a plním kontrakty.  

4.1.2024 12:27:59

Vybíráme z Bazaru

SW Legion: Barc Speeder (Unit Exp.)
SW Legion: Barc Speeder (Unit Exp.)
Akt. cena: 20 €
Končí za: 6 dnů

Offcanvas