Euthia: Torment of Resurrection

xxxxxxxxxo hodnoceno 113x (Seznam vlastníků)

Euthia: Torment of Resurrection - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, vývoj postavy
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Diea Games s.r.o.
Autoři: Markéta Bláhová
Tadeáš Spousta
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Nový kickstarter

Blíží se nám nový kickstarter a já začínám o Euthii silně uvažovat.

Jaké máte dojmy z kooperativního módu ve hře? Hrajeme nejčastěji ve 3. Bojím se taky downtimu, slyšel jsem, že jde spíše o solo hru.

Nemůžu si pomoct, ale hra ve mě evokuje konec 90/začátek 00, kdy jsem hrával hry typu Baldur's Gate či Heroes of Might and Magic. Svým způsobem se k tomuhle “feelingu” chci v deskovkách přiblížit a po Euthii tak toužím už od jejího vzniku. Bojím se ale její velikosti, ohromného množství času, který bychom nad tím ve 3 strávili, a taky toho, že by se to sice vyjímalo na poličce, ale na stůl prakticky nedostalo.

Myslíte, že je nějaká šance, že dotisknou i český základ? 

Mám krom toho i All In pledge na Elder Scrolls od Chip Theory Games, říkám si, že mi možná bude stačit tato hra a toho “feelingu” se nabažím v ní?

 

Díky! :) 

3.4.2024 10:01:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Český reprint už určitě nebude, ale nové rozšíření snad v česky bude. Na bazaru jde ale česká verze sehnat často.

Jinak nejlepší je hra ve dvou, ve třech je to ještě docela hratelné. 

V rozšíření teď kooperativní verzi hry upravili a mělo by to fungovat lépe, ale ještě jsem to nezkoušel.

Co se týče dostání hry na stůl, tak se bát nemušíš, setup není zase tak dlouhý a s kamarádem to hrajeme skoro každý týden. Jeden scénář obvykle bývá tak na 3-4 hodiny, což je ideální herní doba deskovky :)

3.4.2024 19:36:31

Euthia rozhodně stojí za to. Je vizuálně nádherně udělaná, systém objevování světa a fungování v něm je výborný a zábavný a hra dokonale funguje ve všech scénářích - v tolika, že člověk potřebuje roky, aby je vyzkoušel všechny, natož aby je všechny vyhrál :) A to navíc lze hrát kromě klasické soutěžní verze i kooperativně a sólo a to oba tyto režimy každý ve dvou variantách (původní a z rozšíření FP/CS). A všechny ty kombinace fungujou bezchybně!

Delší scénáře jsou časově náročné a čas narůstá s počtem hráčů, ale začít se dá s krátkým scénářem Hon a spousta dalších scénářů není o moc delších. Takže to je z hlediska naučení se hry velká výhoda. Spíš se vám to natáhne tím, že se u toho budete hru učit, pokud na to budete samí začátečníci. Takže se vám i Hon natáhne na 3-4 hodiny, ale to je holt investice. Pak ho budete hrát i ve třech lidech za dvě.

Horší je, že ve třech lidech, a ještě hůř ve čtyřech, jsou velké prodlevy než se každý dostane na tah. Na začátku (poměrně dlouho) vám to asi vadit nebude, protože si budete pomáhat navzájem celou dobu s pravidly apod. Ale až budete zkušenější, tak to může být nepříjemné. Nám ohromně pomohl nový kooperativní mód z rozšíření FP/CS, ten zaměstná kapacitu všech zúčastněných mozků po celou dobu :) Nemá ale smysl s ním začínat, protože je opravdu obtížný. Dlouho má člověk co dělat i se základní hrou.

No a to je za mě ta dobrá zpráva: zábava opravdu zaručená na mnoho let, a to pokaždé jiná a zároveň vás pořád dál posouvající, pořád je nad čím přemýšlet. Opravdu nehrozí nuda nad znova stejnou partií. Co mohu za sebe říct, tak i přes všechny ty peníze, co stála, je to asi nejlepší poměr ceny a originálního herního zážitku při každé partii ze všech her, co jsem kdy hrál. Jinými slovy: každá koruna se bohatě vrátila a nikdy bych neměnil. Euthia je prostě jen jedna. Jediná. Jedinečná. A tato minirecenze je objektivní a nezaujatá :D

4.4.2024 11:39:27

Z hlediska nákupu doporučuju z druhé ruky, protože jinak se podle mě nepodaří ji sehnat celou česky. A pokud to jen trochu půjde, tak i s odzkoušeným systémem pořadačů. Buď ten originální z původní kampaně (velmi dobrý, ale jen na základní hru) nebo od lidí jako je @Johnny808 . Nejde jen o ukládání do co nejmenší krabice, tady jde hlavně o dobu přípravy hry a o pomoc během celé hry. Bez pořadačů je to dost otravné…

4.4.2024 11:42:29 | Upraveno autorem (porovnej)

Podepisuji se pod Milana. Euthii zboznuju. 

4.4.2024 12:09:17

@milancaputu Můžeš se trošku rozepsat o novém kooperativním módu z rozšíření, v čem je lepší jak původní? Jak cca funguje?

4.4.2024 13:16:40

Je to skutečně kooperativní mód, kdy hrajou všichni naráz, omezení je opravdu minimum jako např. že na stejném místě nemůžou nakupovat dvě postavy najednou nebo za kolik zlatých v přepočtu si můžou toto kolo dávat věci mezi sebou. Dokonce i bojovat můžou dvě postavy společně proti potvoře (jenže i ta si může vyvolat pomocnou příšeru!). Zní to dobře a je to skvělé. Pořád všichni hrají, společně vymýšlejí taktiku, navzájem se podporujeme, navíc nemusíme řešit dilemata jako jak hrát fér s Au/Ag kartami - za monstra hraje automat. Zábava zkrátka skvělá a největší nevýhoda Euthie je tím vyřešená.

Má to jediný háček: autoři jsou sami zkušení hráči a obtížnost monster nastavili tak, aby ani oni to neměli jednoduché. Takže běžný hráč při první partii v tomto módu jen zalape po dechu a nevěří. Z pohledu základní hry je to obtížnost ne vysoká, ale pravidly nedosažitelná. Ale i co se pravidel týče, tj. pochopení těch pravidel, tak je víc než dobré mít hodně odehraných partií základních her. Proto to nemůžu doporučit začátečníkovi. Ale jen co si na to troufnete, tak do toho běžte i za cenu mnoha prohraných partií - aspoň je prohrajete společně a můžete si společně zanadávat :D

 

4.4.2024 14:17:44

To zní náramně, díky za tip :) Nedostatečný coop je přesně to, co mě od hry odradilo před čtyřmi lety. Těším se na novou kampaň a pravděpodobně tam ten all-in i za tu cenu dám :) 

4.4.2024 14:20:00

jenom zopakuju: nová kampaň bude pro nové rozšíření. Na 99% nebude dotisk základní hry a čert ví, jestli FP/CS. A v žádném případě ani jedno z toho už vydaného nebude česky. Možná (snad) bude česky aspoň to nové rozšíření… Proto jsem ti psal, ať si to seženeš z druhé ruky.

4.4.2024 14:54:59

@milancaputu Z tiskové zprávy jsem pochopil, že vytisknou vše “Euthia returns May 2nd as a complete trilogy, including the new and final chapter, Cruel Frost!”, ale samozřejmě se necháme překvapit.

4.4.2024 15:07:56

Můžeš si počkat aspoň na kampaň a tam uvidíš, to je pravda. Taky uvidíš, co s tou češtinou apod. Ale nezapomeň, že i kdyby to vydávali, jak potřebuješ, tak si dva roky počkáš a pak budeš trnout, co ti dodají - máme s tím jisté zkušenosti teď, že… Proto je v diskusi pod rozšířením to moje vlákno o dotisku vlastními silami (ano, musíme si tuto část platit znova…).

4.4.2024 22:44:45

@milancaputu @Ondra1701 Na druhou stranu nikde neni receno ze v ramci toho KS nepujde i opravna sada karet, ano my jsme nechteli cekat a sli jsme do tisku diky tobe vlastnimi silami, ale pokud by to Ondra objednaval komplet tak ho vlastne tento problem mine. Jedine ze by to koupil nekde na bazaci. ja do rozsireni pujdu na milion % i kdyby nemelo byt v cestine, radsi doma budu mit mix, nez prijit o komplet. sam tvrdis jak jsou scenare dokonale a co kdyz by jsme se meli pripravit o nejakou dalsi pecku…

5.4.2024 00:17:55

Jde o to, že to jsou dvě různé věci: jestli koupit druhé rozšíření a jestli počkat s koupí všeho od základní hry až na kampaň druhého rozšíření.

Vše najednou ve druhé kamapani: výhoda je jasná - i za cenu třeba nižší kvality zpracování, ale bude to kompletní a jednotné, když se to koupí naráz. Jednotné barvy, jednotné provedení “desek” postav, jednotná pravidla se zapracovanými erraty… Naopak nevýhoda taky: bude to až za dva roky a se 100% jistotou angličtiny. Protože už teď se nedal základ koupit česky, pouze rozšíření pro Returning backers. Prostě něco za něco.

 

Jestli koupit druhé rozšíření (k tomu, co už mám): právě že kvalita té hry jako takové mě asi nakonec přesvědčí. Řeknu na rovinu, že kvalita zpracování mě naopak šokovala nepříjemně, naprosto mi to zkazilo takovou tu prvotní radost. O to je teď ale s každou hrou větší taková ta radost dlouhodobá, jak je to ještě lepší a promyšlenější hra.

5.4.2024 07:59:00 | Upraveno autorem (porovnej)

@milancaputu prave o to jde, ja vim ze to nas… a spousta lidi se zlobi ja mel zaklad z drivejska a ted jsem bral ty dvouvrstve takze me to netrapilo… ale nedalo mi to kdyz se o tom porad tak mluvilo a kdyz koukam na fotky z KS opravdu detailne je videt ze ty zakladni desky hrdinu nejsou z toho sameho… da se to i porovnat na gamefoundu s tou jejich zrusenou kampani… to ze lidi mysleli…vim je to mrzute ale vsichni znaji heslo myslet znamena…

barva karet spatneho odstinu. tezko rict myslim ze to by se dalo uhrat od SFG aby to nechalo dotisknout ale asi by musel byt veliky tlak na ne ze stran backeru… myslim ze by to nebyla jedina hra. Vim jiste ze treba 7th kontinent mel ten samy problem a zaslali proste opravene karty a hotovo… a kdyz vezmu (vim ze cena je neporovnatelna) kartografy a ty ruzne mappacky co k tomu vysli no tak tam je uplne jiny barve rub karet…absolutne me to netrapi, ano je to tim ze je to hra za par kacek a kdyz uz clovek necha penize za takovou hru jako je Euthia tak ceka kvalitu na nejvyssi urovni jako byla predtim, jenze kam to vedlo k tomu ze druha kampan se ani neuskutecnila. SFG proste delaji kseft mirim tim na desky hrdinu takze musi setrit na vsem co jde kor kdyz jsou za priplatek ty dvojite.. (ne barvu karet) nebyt jich tak tahle hra (rozsireni) nikdy nespatrilo svetlo sveta takze za me to za to stalo i kdyby od nich nikdy opravne karty nebyli a pujdu do toho zase

5.4.2024 22:42:54

Tak obsah a ceny oznámeny, zbývá jediná otázka - jdete do toho? Někdo All-In?

2.5.2024 12:38:29

@Ondra1701 uz jsem to backnul. frost all-in. mel jsem jasno hned od prvni vteriny, ani jsem nemusel nad tim uvazovat.

3.5.2024 00:12:26

@tomagge Přesně tak, Frost deluxe :)

3.5.2024 05:14:31

Taky Frost deluxe, at to mam komplet. Ale jestli za rok prijdou s dalsim dilem, tak uz me nastvou 🙂

3.5.2024 08:06:31

Jelikož do světa Euthie právě naskakuju, jdu na kompletní all-in, ale je to teda pálka. Každopádně to má smysl i z investičního pohledu, na Ebayi se to za pár let bude prodávat ještě dráž..

3.5.2024 08:36:16

Podla toho ako poriadne doja Euthia znacku by ma neprekvapilo ze by za 2-3 roky bol zase reprint… Takze sa na investiciu nespolieham. Mna len serie ze si nemozem pomoct a chcem to komplet. Aj ked to nemam uz teraz skym hrat… No nic zase idem do all-in

3.5.2024 08:44:50

Když jsem se rozhodoval, co s penězi, Deluxe All-In byla jasná volba 😁

3.5.2024 12:07:42

@jofner Pokud už peníze v krabicích od vína a od bot chytají plíseň a inflaci, tak kickstarter a gamefound vše hravě vyřeší.

3.5.2024 12:27:51

@Ondra1701 sice je to palka ale zase to vyjde levneji nez takhle po kouskach co jsme to meli my. jen uz to nebude komplet v CZ. a pockej az ti prijde ta obri krabice

3.5.2024 13:54:48

Pořád mě trochu děsí ten downtime ve hře. Slyšel jsem, že se to snažili vyřešil modulem Fellowship v prvním rozšíření - podařilo se?

3.5.2024 15:07:05

Za mě je to hra, co ve 4 vytáhneš v létě na terasu a strávíte u ní celý den :D taková trošku stará škola, kdy mě ještě hraní deskovek bavilo a bylo vášní.

Když si vezmu, že jsme 6 hodin hráli obyčejnou Hru o Trůny, kde od poloviny víš, že stejně prohráváš….tak tady máš full RPG.

Musí se počítat s tím, že si jako hráč užíváš i tahy soupeřů.

Co vím, tak downtime je řešený tím, že jeden spoluhráč čte příběh, jiný hraje za NPC a nepřátele a jeden se aktivně připravuje a plánuje svůj tak……sólisté, co jim jsou ostatní hráči ukradeni to daleko nedotáhnou :D

3.5.2024 15:56:36

Vybíráme z Bazaru

18Lilliput + obaly
18Lilliput + obaly
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 5 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas