Duna: Impérium – Vzestup Iksu

xxxxxxxxxx hodnoceno 123x (Seznam vlastníků)

Duna: Impérium – Vzestup Iksu - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Rozšíření pro hru: Duna: Impérium
Počet hráčů: 1–4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Dire Wolf Digital
Lucky Duck Games
Autoři: Paul Dennen
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

DOJMY?

jaké to je?

21.3.2022 09:34:32

Musím priznať, že základ zanechal vo mne nadšenie, ktoré  sa začalo po pár hrách predsa len vytrácať. O to viac som sa nevedel dočkať rozšírenia. Dokonca som bol jeden z tých čo mal vždy možnosť to niekde zahrať a hovoril si, síce už nemám stabilnú hernú skupinu, ale ak bude vydaný rozšírenie, tak do toho isto iste pôjdem. A to sa ešte pobavíme, ako nemám rád toho fakt hrozného vlka. 

Rozšírenie Radim medzi esenciálne, rieši čo je treba riešiť, hlavne nudné miesta a pridáva čo ma pridať aby zvýšil  zábavu a hernú rivalitu medzi hráčmi. Úprava miest na hornej doske, pridanie intrik, a nehovoriac o technológiách iksov. Mňam…

 

A ak čítam, tak rozšírenie vzbudilo jedinu jednu negatívnu odozvu, plus nespokojnosť a deluxe boxom, ktorý samozrejme nemyslela l na rozšírenie. Teda ide o cenu. 

Cena je vyššia, ale to je dnes už všetko. Ale viem, že kupujem čosi, čo hre náramne prospeje a hlavne hráčom, ako dlho to potrvá, to uvidíme časom. 

No a cena, veď o tej bolo už dávno, a kde? Predsa vydavateľ je dire wolf a ten si svoje ide za tie roky stále rovnako, či sa budeme baviť o clanku alebo o dune. Preto som vravel, že jediný, komu treba napísať je ten hrozný vlk. Oni to majú tak dooobre premyslené, obsahu je v hre vždy tak akurát, téma a aj mechanizmy su vždy zaujímavé a hra funguje. No a potom príde trocha toho dojenia, ale tak kde je náš trh pred západnou Európou, resp. Amerikou. Tam im podobná cena, určite nerobí problém. My tu podľa mňa môžme byť Rexikom na trikrát vďačný, že sa vedeli s nimi dohodnúť a priniesli hru v českom jazyku. A ešte dobre vieme, s akým zápalom sa vždy venujú lokalizácii.  Ďakujeme chalani. 

Snažme sa za všetkým nevidieť len to zlé. Viem nie je to dnes ľahké a sám podľa seba viem, ako mám stým problém. Nechcete sa radšej podeliť o tie epické zážitky z hry? Skúsme to! 

A kto hru nemá, alebo nechce, tak ak musíte radšej nám odporúčate niečo v podobnom duchu alebo kľudne aj čosi iné čo vás baví. :)

28.3.2022 07:58:19

Jelikož se tu řeší cena, tak jen drobná poznámka. Schválně jsme šli do většího printrunu, abychom to alespoň o něco zlevnili… Vlastně jsme vytiskli rozšíření k polovině prodaných Dun, což je úplně mimo běžný konverzní poměr. Víc s tím dělat nemůžeme… Cenám her teď úplně nepomáhá doprava a taky i ceny her bohužel drahnou. Třeba dotisk Duny, který je teď na cestě, je o 20 procent dražší než původní tisk loni s tím, že je to větší print, aby se cena udržela aspoň trochu normálně, jinak to bylo ještě o dost dražší…

To jen na vysvětlenou. Jinak můj osobní názor je, že Vzestup Iksu je vzhledem k materiálu poměrně drahej. Ale jediná varianta k tomu byla ho nedělat…;)

 

CEO REXhry a PlanetaHer.cz

28.3.2022 08:38:22

@aneken Dik za vaši práci a jen tak dál. Je dobře, že jste to vydali. Mě to nelákalo a kdybych ho považoval za esenciální, tak cenu neřeším. S tím návalem deskovek, ale neřeším rozšíření skoro u ničeho. Na rozšíření není čas. Naštěstí jsou i tací, kteří to mají naopak a můžete je vydávat.

@icebear Nežijeme ve sluníčkovém světě a buďme rádi za kritiku. Myslíš si, že kdyby se tady neřešila hodnota, že by to vlákno žilo? Diskuze, kde proti sobě bojují argumenty “výborné rozšíření” vs “drahé komponenty”, podle mě hře neublíží. Naopak donutí některé uživatele napsat pozitivní dojmy, které by za normálních okolností nenapsali.

28.3.2022 09:18:25

@aneken ahoj, Dunu zvazuju koupit. Cena bude cca 1700kc nebo cena predobjednavek souhlasi? 

Puvodni cena byla cca 1200kc?

28.3.2022 09:50:33

Nová DPC je 1749 Kč, v obchodech to tak najdeš reálně nějak kolem patnácti stovek. DPC prvního tisku byla 1499 Kč.

CEO REXhry a PlanetaHer.cz

28.3.2022 09:57:14

@icebear Já jsem Rexíkům za Dunu vděčný, ale myslím, že je v pořádku tu cenu zmínit, když už se někdo ptá, a ušetřit mu případné zklamání při otevření krabice. 

28.3.2022 10:47:29

Tak se mi konečně podařilo dostat Dunu s rozšířením na stůl a máme za sebou první hru. 
Za mě po první hře celkem spokojenost, rozšíření hru zase o něco oživí a otevírá nové možnosti, jak hru hrát. Nemyslím si ale, že rozšíření je nutnost. Základní hra funguje už dobře sama o sobě a rozšíření jen posouvá její možnosti. Já jsem se hodně ponořil do knížek Duny, takže jsem si musel s rozšiřkem udělat radost :)

 

Btw: koukal jsem blbě nebo není na kartách a intrikách žádná značka, která by oddělovala nové karty? Mám pocit, že jsem nic neviděl.

29.3.2022 07:07:24

@Jamesik11 V pravém dolním rohu jsou dvě tečky jako označení karet z expanze :-)

29.3.2022 07:21:54

Aha, už to vidím, děkuju. To bylo na mě moc nenápadné :)

 

29.3.2022 08:06:22

Za mě názor, že cenu jsem neřešil…jen to co rozšíření přinese a já jsem náramně spokojený. Zatím mám hru 2 dny doma, je si pročítám pravidla, herní karty stále dokola a chystám se zatím na sólo a po té i na hru s více hráči.

Co se týká Delux krabice, zvolil jsem soukromý 3D tisk a pomalu ale jistě si hru zkrášluji podle svého. Na BGG je i ke stažení mnoho figurek pro 3D tisky :-)

A co se rozšíření týče obecně, jsou tam skvělé nové postavy a hlavně herní karty (docela silné když vezmu i technologie) a věřím, že hru velmi posune dopředu. Hlavně nová mechanika “odložení” a všem s tím spjato je úžasná věc!! Karty k této mechanice jsou prostě TOP.

 

Až zahraji ze pár her, určitě napíši i rozšířené kladné hodnocení, takže za mě zatím takto :-)

29.3.2022 21:04:23

Za me teda rozsireni naprosta pecka, ty noa akce odlozeni pridava vetsi moznost deckbuildingu, technologie jsou taky super praseciny, novy karty spravne prepaleny, CHOAM lokace taky dobrej upgrade. Celkove velka spokojenost a cena je mi sumak, bud to chci a zaplatim, nebo ne.

 

Ale plastove figurky teda neberu, ty jsou pro Dunu naprosto k nicemu :).

30.3.2022 12:10:38

Škoda že rozšíření neřeší za mě hlavní problém původní hry: nabídku imperiálních karet, která se neobnovuje (stejně hloupé už to bylo v Břincích) a mnoho hráčů jako já je donuceno používat house rule “The Sand-Worms eats cards”, co se objevil kdysi na BGG (já příznivcem HR nejsem vůbec, tohle je snad jediná výjimka).

Novými možnostmi se mi rozšíření na papíře líbí, ale jak tu i zaznělo, jedna věc je cena (za poloviční cenu jsem objednal nové rozšíření pro Arnak) a druhá, že her je moc a času/prostoru v Kallaxech/příležitostí málo. A i když je Duna dobrá i v sólu, taky asi vynechám, protože se mi na ni shání blbě další hráči. Ale aspoň vyzkoušet bych to někdy chtěl. :)

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

30.3.2022 13:59:18 | Upraveno autorem (porovnej)

@Jonash Zaznamenal jsem, že si pár lidí na BGG stěžuje na ne-obnovu nabídky. A další s tím nemají problém. Patřím k těm druhým. Vlastně, kdybych o tom nečetl, tak by mě ani nenapadlo, že by to měl být problém.

Nicméně, v pravidlech Iksu je pro hru jednoho hráče volitelné pravidlo:

Míchačka imperiální řady s kostkami
Pokud máte dvě běžné šestistěnné kostky, můžete je použít k této variantě, která simuluje nákup karet protivníky.
Na konci každé fáze odhalení hráče se hodí oběma kostkami.
Podle výsledků na obou kostkách odstraňte karty z imperiální řady na pozicích 1–5 (počítáno zleva, výsledek 6 znamená, že se žádná karta neodstraní). Pokud padla dvě stejná čísla, odstraňuje se pouze 1 karta (nebo vůbec žádná v případě dvou šestek).

30.3.2022 14:33:58 | Upraveno autorem (porovnej)

@enzo To je už další vliv náhody. Ono teda sólo hraju už jen s apkou a tam párkrát (2x? možná 3x) za hru ona imperiální míchačka je a vždy odstraní dvě karty. Mně/nám se právě více osvědčilo to, že nové karty prostě doplňuješ doleva a na konci kola se odstraní ta vždy úplně vpravo. Lépe se s tím kalkuluje a funguje to podobně ve spoustě hrách s nabídkou karet - a je to naprosto jednoduchý na správu. Moc nechápu, že to autora nenapadlo, ale vzhledem k Břinku (kde mě to štvalo taky, ve dvou jsme tam měli několikrát v nabídce samý nepotřebný karty a nešlo s tím nic dělat - než se obětovat) to je něco, co asi dělá záměrně.

Čím víc hráčů, tím méně to budeš řešit, protože ty nákupy někdo udělá. Čím méně hráčů, tím je tenhle pro mě zastaralý design více patrný. Takže to jen tak.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

30.3.2022 14:47:38 | Upraveno autorem (porovnej)

@Jonash - ono je otázka, jestli je stálá nabídka karet přehlédnutí v designu nebo cílené rozhodnutí. Já se kloním k té druhé variantě, hra tě nutí pracovat s tím, co je v nabídce a množství odkrytých karet za hru je zcela v režii hráčů. 

Rychlejší cirkulace karet by vedla k častějším odhalením nejsilnějších karet (Jessica, CHOAM, Kwisatz), což by zase podporovalo strategie zaměřené na vyšší Přízeň.

Podle mě je to balanční záležitost a do pravidel zasahovat netřeba.

30.3.2022 15:35:06

@Solomon Jenže to funguje jinak v různých počtech hráčů. V sólu to byl ihned problém, když jediný nakupuješ ty. I ve dvou to měnění nabídky je dost jiný než při hře 4 hráčů, kde se karty točí dost. Takže tenhle argument mi nedává moc smysl.

Hlavně do oficiální aplikace sami tvůrci obměňování nabídky přidali a je tam jak pro sólu hru, tak i hru dvou hráčů. Což popírá, že by to byl záměr. To by na to asi nesahali, ne?

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

30.3.2022 15:48:57 | Upraveno autorem (porovnej)

Já tedy vždy hrál minimálně ve třech hráčích (s jednou výjimkou – hraní ve dvou) a nikdy jsem neměl problém s tím, že se karty neobměňují. Nikdy jsem neviděl tak špatnou nabídku, aby alespoň jedna z karet nepasovala do mého balíku. Vzhledem k tomu, že de facto jakákoliv karta z nabídky je lepší než startovní karty (možná s výjimkou prstenu a diplomacie), si neumím představit situaci, že všichni hráči se vzdají možnosti nákupu a nabídka několik kol stagnuje. 

Ale umím si to představit při hře v jednom/dvou hráčích. I když osobně bych asi Dunu nechtěl hrát v menším počtu než jsou tři hráči. 

Navíc rozšíření přidává dosti zajímavé karty a je jich docela dost, takže šance na neatraktivní nabídku se ještě snižuje. 

30.3.2022 15:54:56

@Trigron Z těch nových karet jsem taky nadšenej. :-)

30.3.2022 17:13:39

@Jonash  Podle mě tu míchačku přidali, aby vyšli vstříc lidem, kteří s tím měli problém. Úplně chápu, že to každému nesedělo, ale je to spíš o preferencích a ne skutečný problém. 

A těmi kartami z Iksu už nevím, co by se muselo stát, aby si člověk nevybral. :-)

30.3.2022 17:20:01 | Upraveno autorem (porovnej)

@Jonash - to je dobrá poznámka. O tom pálení karet v nabídce v aplikaci jsem ani nevěděl. I mezi 3 a 4 hráči je poměrně odlišná dynamika hry, takže předpokládám, že i v 1 a 2 to bude mít jiný feeling a ta nabídka může být omezená až příliš (v tomhle počtu hráčů jsem ale prakticky nikdy nehrál, takže nevím).

Abych nebyl off-topic - máme ve skupině kopii s rožšířením i bez, takže jsme se rozhodli to střídat. 

  • ta hra je prostě skvěle hratelná i v základu a to platí stále
  • rožšíření “otevírá” rozhodovací pole, hra se může zdát více sandboxová, ale myslím, že je to iluze. Člověk musí být pořád stejně soustředěný jako předtím
  • kdyby bylo v rozšíření pouze “více všeho” (jen karty, vůdci, střety a tak), tak ho není potřeba kupovat. Díky novým polím (CHOAM a Landsraadu) a technologiím je to ale nutnost (dalo by se říct, že teď jsou ve hře 2 různé moduly)

31.3.2022 08:30:18

Včera odehrána první hra, 3 hráči, kteří základ dobře znají. Rhombur / Hundro / Tessia. Úvodní vysvětlení pravidel bylo v pohodě, zde jsem si uvědomil, že toho rozšíření přínáší poměrně dost (ale stále to dle mého mělo být kolem 800kč). Každý jsme se “rozprchli” jiným směrem. Já se snažil získat co nejdřív lodě (u Rhombura mají sílu 4), Tessia si šmudlila frakce, aby získala “žetony špehů” a poslední se vrnul na počitadlo přepravy. Napětí a taktika ze základní hry stále zůstává, nové karty mají správný wow efekt ("to je boží, to musím mít"), mám radost z pěkného kombení (hlavně efekt odložení je pecka). Tessia získala díky frakcím bodový náskok a vypadalo to na výhru, ale princ se nedal a díky technologii “když vyhraješ střet, můžeš bitevní loď vrátit do své zásoby a získat 1b” jsem v 9. kole udolal 10b :-) 

Původní hra byla výborná, napínavá, o tom žádná. Rozšíření toto ještě vylepšuje a dělá z DUNY opravdovou taktickou bitvu, kde musíte strategii měnit a nikdy není jasné, kdo má co v rukávu (intrice). Nicméně pro nováčky budu hrát spíše bez rozšíření, jinak by toho bylo moc.

31.3.2022 09:55:19 | Upraveno autorem (porovnej)

Zajímalo by mě srovnání nových a původních vůdců ve hře, jestli díky rozšíření původní vůdcové nebývají v nevýhodě.

31.3.2022 10:16:02

Já bych řekl, že staří vůdcové netratí. Síla podle mě zůstává podobná (Leto a Vladimir stále zůstavají top).

Možná kontroverzní názor, který navíc musím ještě ověřit ve hře - nejvíc podle mě posílil Memnon, imho nejslabší leader v základní hře. Jeho jednorázový zisk vlivu za křeslo v Radě mu může pomoct v rychlejším zisku 2 vlivů u Gildy na Mezihvězdný obchod, jeho extra koření za prsten mu zase může pomoct v zisku technologií, které si vyhlídne.

31.3.2022 11:00:04

Včera jsme dali první hru a maximální spokojenost a nadšení. Snad všechny nové aspekty rozšíření, bitevní lodě, technologie, přepravní lodě, nové karty infiltrace a větší možnosti čištění balíku, základní hru vylepšují. Upřímně, základní hra se mi vždycky moc líbila, ale už bych ji bez rozšíření nehrál. Kdo miluje Dunu Impérium, tak není důvod váhat. A cena se možná zdá vysoká v porovnání se základem, ale podle mě není, vzhledem k tomu, co do hry nového přináší. 

1.4.2022 10:15:55

Jo něco to asi přidává. Ale výrobní cena tohoto rozšíření, je asi pětinová oproti základu. Tohle je fakt přestřel, i když to tu hru vylepšuje. To v tom případě museli na základu tratit jako prase :D

1.4.2022 13:52:52

Vybíráme z Bazaru

Hobit
Hobit
Akt. cena: 360 Kč
Končí za: 11 dnů

Offcanvas