Duna: Impérium – Vzestup Iksu

xxxxxxxxxx hodnoceno 122x (Seznam vlastníků)

Duna: Impérium – Vzestup Iksu - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Rozšíření pro hru: Duna: Impérium
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Dire Wolf Digital
Lucky Duck Games
Autoři: Paul Dennen
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dodatečné přiznání vítězných bodů

Zdravím všechny,
Chtěl bych se vás zeptat ne jednu filozofickou otázku ohledně #Duna: Impérium – Vzestup Iksu  a vlastně i #Duna: Impérium.
Kamarád měl 4 vítězné body získané pomocí frakcí. Poté si koupil technologii „vlajková loď, která má tu vlastnost, že při získání karty si člověk 1 vítězný bod přidá(stejně jako při pořízení karty Koření musí proudit). Kámoš na toto přidání zapomněl a my hráli dál. Asi po 2-3 kolech si všiml, že si zapomněl svůj 5. bod přidat a chtěl si ho zpětně přidat. Dokonce doložil, že své 4 body má z frakcí a jeho 5.bod je právě z této technologie. Tento bod v tu chvíli nerozhodoval o vítězství, jelikož vedoucí hráč vedl o 4 body.
Já jsem tvrdil, že si bod přidat nemůže, jelikož si měl hru hlídat a bod si přidat při pořízení technologie a teď má tedy smůlu. On tvrdil, že by si ten bod měl zpětně zaznamenat, jelikož šlo o snadno napravitelnou chybu, jejíž náprava by hru nijak nezkazila. Navíc tvrdí, že by se chyby měly odstraňovat už z principu, pokud to není na úkor hry a nezpůsobí to tak více komplikací než chyba samotná. Podle něj šlo v této situaci o tento případ. Tvrdí, že by se chyby měly odstraňovat, pokud to není na úkor hry a nezpůsobí to tak více komplikací než chyba samotná. A že v tomto případě šlo o takovou situaci 😀 Navíc říká, že pokud by byla situace opačná a hráč si omylem přidal bod navíc a v dalších kolech se na to přišlo, tak že mu tento bod ubereme, což je nejspíš pravda. Jedná se tedy o dvojí metr.

Mě by zajímal názor zkušenějších hráčů, jak se k této situaci postavit.
Měl by se bod zpětně přidat? Nebo by se o tom mělo třeba hlasovat?

Edit: dodávám, že ostatní hráči ani já jsme si nevšimli, že si kamarád bod nepřipsal. Já jsem v té chvíli vysvětloval tu hru nováčkům, takže má pozornost byla odvedena jinam. Ve hrach, kde hraju zkušenější hráči, tak všichni kontrolují, co hráč na tahu dělá a případně hned na chybu upozorní.

Díky moc za názory.

2.2.2024 12:54:54 | Upraveno autorem (porovnej)

Já se dopředu omlouvám za mírnou jízlivost, ale to se fakt nedomluvíte u stolu, že je na to potřeba lidový soud na Zatrolených hrách? :)

Za mě určitě bod i zpětně přidat a důvodem není to, že to kolega nade vší pochybnost dopočítal, ani to, zda to v danou chvíli mělo vliv na hru, nýbrž především protože je to jenom HRA. Zapomenout může každý na něco … 

2.2.2024 13:06:53 | Upraveno autorem (porovnej)

Heleď, vše je o domluvě. Já jsem v tomhle benevolentní a zrovna ten typ hráče, který druhého opraví, když na něco zapomene, protože mě baví pozorovat i tahy ostatních a nejen se sklopenýma očima koukat před sebe. A nejsem rád, když se dějí chyby, které by měly vliv na hru, což zrovna bodování je, kor když se hraje jen na 10 VB. Když se to dá zpětně jasně určit, tak bych to i povolil, ač ideálně chci, aby taková věc nebyla zahraná (takže dotyčný [či já] si něčeho může všimnout a doopravit se, pokud svůj tah neodehrál další hráč).

Zrovna v D:I jsme v mé skupině tří hráčů každý udělal někdy nějakou chybku, zapomněl třeba získat odměnu či dovyhodnotit nějaký efekt, tak jsme si to opravili. Je to výjimečně, protože hru všichni umíme. Ale můj kamarád, se kterým to hraju, má i druhou herní skupinu a tam byl prej člověk, co nepovoloval doupravovat nic, i když prej šlo o zapomenutý posun na stupnici vlivu u frakcí. To mně osobně přijde moc a s takovým by mě hrát nebavilo, ale znovu: záleží, jaká panuje shoda u stolu.

Já jsem zvyklý hrát na BGA denně a tam vše hlídá sama hra, což je super, protože pak to někdo nemůže rozbít tím, že na něco zapomíná, nebo by si naopak v něčem přidával. A u herních stolů plním takovou funkci já sám, chci hrát 100% dle pravidel a aby někdo nedoplatil jen na svoji nepozornost. Pokud na to teda mám přemýslecí kapacitu a nejde o nějaké heavy euro.

A jak psal @TomL, je to jen hra, tak hlavně, ať si to všichni užijete, takže bych volil tak, aby s tím bylo OK co nejvíce lidí u stolu.

 _____________________________________________
· od ledna 2024 tu mám na starosti sekci novinek coby admin
· mám deskoherní IG kanál www.instagram.com/solo_boardgaming

2.2.2024 14:26:03 | Upraveno autorem (porovnej)

U nás by tohle bylo ovlivněné hodně faktory a jeden z nich (asi nejdůležitější) by byl, jestli ten člověk hraje hru poprvé / podruhé, případně jestli ji hraje po dlouhé době. Pokud ano, tak jsme hodně tolerantní a tohle bychom uznali.  U hry, kterou hrajeme často, už tolik tolerantní nejsme.

Jinak obecně 

Ppokud si někdo za tři kola vzpomene, že něco neudělal a zpětně to doloží, povolujeme jenom v případě, že to nijak neovlivní hru / strategii dalších hráčů, případně by to neznamenalo jeho vítězství (pokud ano, tak má smůlu, měl si to hlídat). 

A u všeho platí, že se musí dohodnout většina “zbývájících” u stolu, hrajeme nejčastěji ve 4, takže 3 ostatní řeknou ano / ne a to je finální verdikt, podle kterého se řídíme. 

 

2.2.2024 15:14:08 | Upraveno autorem (porovnej)

Díky @Jonash i @TomL za odpovědi. 

Už jsem napsal edit k mému původnímu příspěvku. Kdyby si kdokoli všiml, že si bod nepřidal, tak na toto bychom ho upozornili, to se mi zda hráčsky fér. 🙂

Spíš mě opravdu zajímal pohled ostatních hráčů, protože v hodně hrách se může stát něco podobného a deskovkářů moc neznám a s deskovkami nemám tak velkou zkušenost. 🙂

Díky.

2.2.2024 15:14:26

Jako rozumím argumentu, že jsou v různých hrách situace, kdy něco zapomenutého by mělo vliv třeba na chování hráčů poté, typicky když se odkryje nějaká neznámá informace, třeba otočení karty apod. a tudíž, že to tři kola poté může způsobit určité rozporuplné pocity.

Chápu rovněž, že konkrétně v případě Duny by asi byla prekérka kdyby ten 1 VB měl zavírat hru, tj. náhle by způsobil, že někdo nemá kolo navíc, se kterým počítá. Nicméně říkáš, že to nebyl tento případ.

Proto si myslím, že je až na nějaké opravdu extrémně problematické situace vždy na místě chybu opravit. Nikdo by neměl vyloženě prohrát na to, že v nějaké komplexnější hře prostě něco přehlédnul, míněno něco, co se má stát samo, ne jeho akcí (jako tady tím nákupem destičky, co dává bod). 
Bylo určitě u stolu několik dalších hráčů, kteří si MOHLI všimnout a v rámci fair-play říct “dej si ten bod”. Osobně to podobně jako kolega výše beru třeba i tak, že hostitel hry by měl tak trochu suplovat to zmíněné BGA či podobnou platformu a pravidla pohlídat.

Ale ano, znám taky přísné rules-lawyery, kteří prostě řeknou nekompromisně “je to zahraný" a že je to “výchovné, abys příště nezapomněl” … :-/

2.2.2024 15:44:34 | Upraveno autorem (porovnej)

Záleží na typu člověka. Mě by netěšilo “porazit” někoho díky tomu, že si dotyčný zapomenul vzít třeba bod, na který měl prokazatelně nárok. A konkrétně u Duny mi přijde fajn si body na konci i raději spočítat, aby někdo neměl méně/více. Dodatečné doplnění vítězného bodu bych viděl jako problematické tam, kde by změnilo konec hry = chování hráčů. Což ale tedy není případ Duny, tam je potřeba počítat s koncem kdykoliv (aneb to, že má někdo na začátku kola cca 5 bodů, neznamená, že na jeho konci nebude mít 10…).

Pán her - Nový Jičín

12.2.2024 01:30:15

Je to ok pokud vás to takto akurátně baví hrát, jen bych se pozastavil nad tím, zda se takové striktní dodržování pravidel aplikuje na všechny u stolu stejně a za všech okolností.

U nás, naštěstí, se podobná přehlédnutí uznává pokud na to nenavazuje kupříkladu nějaké lízání karet, které by jinak neproběhlo. Samotného by mě nebavilo, radovat se z výhry proti někomu, kdo si během několika hodinové bitvy, zjevně nepřičetl bod. Pravidla mají hlídat všichni.

12.2.2024 06:56:03

Vybíráme z Bazaru

303 Squadron KS verze + rozšíření Convoy
303 Squadron KS verze + rozšíření Convoy
Akt. cena: 2500 Kč
Končí za: 16 hodin

Offcanvas