Alubari: A Nice Cup of Tea

xxxxxxxxoo hodnoceno 12x (Seznam vlastníků)

Alubari: A Nice Cup of Tea - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1–5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra
Čeština: undefined
Vydavatelé: Board Game Box
Studio H
Autoři: Tony Boydell
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Názory na hru

Hrali ste už niekto túto hru - aké sú vaše názory na ňu? Je lepšia vo viacerých hráčoch, alebo ide o plnohodnotné hranie aj pri dvoch?
14.3.2020 20:48:16

Jedna z TOP hier roka 2019
Ja som sa o nej rozhovoril vo svojom videu TOP 2019:
https://www.youtube.com/watch?v=EFqG6cakvXI&t=2176s
(od 41. min.)

Za mňa jedna z najlepších hier minulého roka, a to som ich nahral vyše 100, a rozhodne zostáva v zbierke. Je to vylepšená Snowdonia, čo je sama o sebe už skvelá hra, a Alubari je podľa mňa druhý najlepší worker-placement minulého roka. (Lebo najlepší je Barrage. :) )

Vo dvojici funguje tiež celkom dobre, ale ak chceš hrať hlavne vo dvojici, tak presne ten istý mechanizmus ale špeciálne pre 2 hráčov je Foothills.

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

14.3.2020 21:00:22

Cardinalle
Na hru som narazil presne v tvojom videu a práve preto ma zaujala, že ju máš v Top hrách a pritom o nej nejako extra nepočuť.
Čistú dvojkovku by som nechcel, keďže hrávam aj v trojici, či štvorici, ale je pravda že najčastejšie si k hrám sadám s priateľkou - preto som chcel vedieť či hra netrpí nejakými neduhmi pri hre v dvoch hráčoch.

14.3.2020 21:58:34

tom_game
Aha, OK. :)
Vo dvojici rozhodne netrpí, niektoré akčné karty pre 2 hráčov majú iba jedno akčné pole, takže tlačenica je podobná ako pri hre viacerých hráčov. Odškálované je to dosť dobre.

Mne sa hra zdá najlepšia v 4 hráčoch, ale je to podobné ako napr. v Agricole - aj vo dvojici je hra skvelá, ale v tých 3-4 hráčoch je ešte o dačo lepšia, má taký ten nejaký správny náboj. Rozhodne v 2 netrpí, len pri 3-4 hráčoch má niečo také zvláštne navyše. :)

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

14.3.2020 22:36:21

Skórovacie karty
Včera som mal možnosť zahrať si túto hru prvý krát, hrali sme štyria a po dohraní sa rozprúdila dosť živá debata o tom či skórovacie / bodovacie karty v tejto sú vyvážené (karty kontraktu). Niektorí moji spoluhráči vyjadrili podozrenie, že všetko nasvedčuje tomu, že karty vyvážené nie sú!
Zaujímal by ma názor ostatných čo hru hrali. Ja osobne si myslím, že tieto skórovacie/bodovacie karty v každej hre sú ZLO! Ak v hre o víťazovi a porazenom rozhodne to či sa niekto v správny čas dostane k správnej karte tak mi to príde dosť nefér. Jedine , že by som sa mýlil ;-)

24.6.2020 12:57:56

Skórovacie karty
Ja mám za sebou asi 9 hier - z toho drvivú väčšinu vo dvojici (zatiaľ - hádam sa čoskoro dostane na stôl aj vo väčšej skupine) -takže môj názor je týmto dosť ohraničený.
V dvojici mi tieto karty (karty kontraktov) neprídu vôbec ako problematické - aspoň som sa s tým zatiaľ nestretol. Je pravda, že odmeny na kartách sú veľmi lákavé a hráč často po nich siahne, no keď sa mu ich nakopí viacej a sú náročnejšie, je až príliš ťažké ich splniť. Samozrejme veľa záleží aj od toho, či svojmu protihráčovi necháš otvorenú cestu na splnenie kontraktov. Vo dvojici sa to dá odsledovať, pri viacerých hráčoch neviem...

Ako príklad uvediem jednu z hier, keď som tiež nadobudol pocit, že karty sú nevyvážené. Partnerka siahla po kontrakte, ktorý mal bodovú hodnotu cca 50 bodov - vtedy som si pomyslel že má víťazstvo zabezpečené. Na splnenie kontraktu však potrebovala väčšie množstvo postavených železničných prepojení (koľajnice). A ja som jej to jednoducho neumožnil - mne sa podarilo stavať železnice vo väčšej miere, bral som si kontrakty s menšou náročnosťou na splnenie a tým, že som si minul všetky označovacie žetóny, som vyvolal koniec hry skôr.
Vo výsledku bola partnerka naštvaná že som jej to takto zmaril, no ja som si potvrdil, že napriek hodnotnému kontraktu u protihráča, nie je hra stratená. Všetko to záleží od toho, aké karty si hráč naberie a či je vôbec schopný ich splniť.

Ale na druhej strane, samozrejme, že môže dôjsť k takým situáciám, že protihráč bude mať napríklad už postavených veľa železníc a v tom zrovna príde do hry takáto karta a on ju ako naschvál získa... Ale ako som písal vyššie, aj viac menších kontraktov dokáže hráčovi priniesť pekné bodové ohodnotenie, a tým že sa nezameriava iba na jednu konkrétnu vec (časovo náročnejšiu), môže svoje sily rozložiť na viac polí.

Nám sa hra veľmi páči, obaja sme nadšení a radi sa k tejto hre vraciame. Napriek tomu, že je jednoduchá, dokáže hráča pekne potrápiť. Uvidíme časom, no momentálne mám len pozitíva k tejto hre - a je škoda, že sa o nej tak málo hovorí.

25.6.2020 08:06:58

springb
Bodovacie karty sú v poriadku, len nezabudnite, že každý disk z hracej plochy sa dá použiť iba pre jednu bodovaciu kartu. Na toto sa veľakrát zabúda.

Čím viac bodov karta udeľuje, tým viacej diskov vyžaduje. Nám to príde celkom dosť dobre vyvážené.

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

25.6.2020 09:11:48

;-)
Pred dvomi mesiacmi som hral hru Lisboa kde sú tiež skórovacie karty v podobe dekrétov, každému hráčovi dávajú tieto karty v priemere tak 5-7 víťazných bodov za kartu. V Alubari sú tie víťazné body čo si matne pamätám od zhruba 9 víťazných bodov po 54 za jednu kartu čo je teda dosť veľký rozdiel už aj vzhľadom k tomu, že v prvej hre sme nahrali tak okolo 70 bodov .
Hra sa mi páči témou aj grafika aj mechanizmy všetko by bolo v poriadku len tie karty. V Lisboa mi vôbec nevadili, boli úplne v poriadku , tu je to iné.

25.6.2020 10:09:35 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Horizon Zero Down Soldiers of the Sun
Horizon Zero Down Soldiers of the Sun
Akt. cena: 890 Kč
Končí za: 5 dnů

Offcanvas