Vlaada

Překlad slova Achievements

Překládám zrovna pravidla rozšíření jedné nejmenované hry do češtiny, a nevím si moc rady s překladem slova Achievements. Slovo je použito v přesně stejném kontextu, jako se používá v počítačových hrách - pro označení různých dílčích úspěchů, dosažení určitého skóre, určitého celkového počtu her, dohrání hry na určitou obtížnost nebo za určitých zvláštních podmínek, ale také za hru v netypických situacích či v netypické skupině, a v neposlední řadě za zvláštní situace kterých ve hře dosáhnete (často i třeba náhodně). Se splněním Achievementu se váže nějaká drobná odměna v podobě zkušenosti pro vaši postavu :)

Asi nejlepší překlad by bylo Úspěchy, ale nesedí mi to tak docela. "Činy" také není ono. Jedním slovem to asi nepůjde, ale moc se mi nedaří vymyslet ani to dvojslovné ("Významné činy", "Významné úspěchy", "Zvláštní činy", "Pozoruhodné činy", "Dosažené úspěchy", "Činy a úspěchy", ...).

Uvítám váš názor... díky...
14.9.2010 16:27:14

PJ

Vyznamenání
Vím, že je to významově kapku jinde, ale kontextově mi to připadá přijatelné. Hlavně je to jedno slovo.

14.9.2010 16:30:49

Vlaada

to PJ
Dík, zajímavý nápad, to mě nenapadlo. Ale asi to nemůžu použít. V pravidlech je docela dost řešen svět celé hry a role postav v něm, a tohle by svádělo k dojmu, že postavy dostávají oficiální vyznamenání od svých velitelů.

14.9.2010 16:33:55

Skutky
A co skutky? Nebo kdyby jsi chtěl dvojslovný tak významné skutky...
Jen nápad:)

14.9.2010 16:37:49

PJ

Kariéra
Co kariéra? Pokud to nemohou být vyznamenání (a chápu proč), je to prostě součást kariérního vývoje postavy. Jako piloti, co si kreslí na křídla sestřelené stroje. Není to vyznamenání ani pochvala, ale je to součást jeho kariéry. Skutky a úspěchy to jsou sice taky, ale zní to prostě blbě.

14.9.2010 16:53:58

PJ

Zářezy na pažbě
...opisná lidová varianta....

14.9.2010 16:58:06

Zásluhy
Když se řekne Achievements tak mě napadne jednoslovně "Zásluhy". Jen nevim jak moc je to ne/použitelný.

14.9.2010 17:00:32

Milník
ale zní to hodně blbě :)

14.9.2010 17:09:46

.
Milník se odstěhoval do Humpolce

14.9.2010 17:11:10

PJ

Chase, sydo
Chase:
Zásluhy - podle mě trefa. Asi nic lepšího nevymyslíme.

Sydo:
Milníky si můžeš stanovovat (a dosahovat jich) v projektu nebo harmonogramu, ale podle mě ne v bitvě...

14.9.2010 17:13:28

achievements
A něco jako "dílčí (úspěchy)"? Ev. otočit to směrem k "výkonnosti"?

14.9.2010 17:33:22

Vlaada

Díky všem...
Dík za názory, padlo tu pár dobrých nápadů... ještě si pořádně projdu ten seznam achievementů, vyberu pár kandidátů, a pak s klukama vybereme, co bude sedět nejvíc... Nerad bych tomu v češtině říkal "ečívmenty" :)

14.9.2010 19:53:39

Vybíráme z Bazaru

Kaskádie - insert (základ + rozšíření)
Kaskádie - insert (základ + rozšíření)
Akt. cena: 470 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas