Grafická úprava souborů

Zdravím tak mě napadlo, že kdyby někdo náhodou potřeboval u překladu pomoct s grafickou úpravou původních pravidel tak rád pomůžu. Jsem osobně zastáncem grafických pravidel než suchého textu a tak kdyby si náhodou někdo netroufl na úpravu původních anglicých pravidel stačí se ozvat a můžem se nějak domluvit. Na samotný překlad moc času nemám, ale s grafikou problém nemám.
11.1.2011 16:38:29

rbx

kren
jsem ten tvuj prispevek nejak promeskal...

mno, v Acrobatu je tool, kterym oznacujes jednotlive prvky a pak je normalne tlacitkem DELETE vymazes. Je to Nastroje -> Dalsi upravy -> Nastroj retusovani objektu. Ale doporucuju si nechat otevrenou celou listu Dalsi nastroje. Obcas to chce celkem sikovnost pri vybirani objektu, protoze jsou divne zretezenen, ale behem par minut mam takto hotovy treba 30 strankova pravidla. Potom to ulozim do PDFka. No a pak si pripravim v InDesignu pocet stranek a v nich chlivky. Figl je v tom, ze pri importu to naimportujes jako cely dokument a vlozis to do prvniho chlivku. On tam vlozi prvni stranku a kdyz pak chces to same udelat u dalsich stranek, tak ti tam furt vklada tu prvni stranku. Das tedy po prvnim vlozeni CTRL+Z jako undo a ukaze se ti misto kurzoru ikonka nekolika listu. Pak uz jen staci klikat na jednotlive stranky a on tam postupne dava potrebne stranky, aniz bys musel delat vse rucne stranku po strance.
Nevim tedy, jestli je toto uplne presny postup, ale co si matne pamatuju, tak ano, uz je to dlouho, co jsem delal nejaka pravidla.

19.5.2011 13:32:14

rbx

Morthe
no, malokdy mas nejaka pravidla v PDF ve vrstvach. Hodne casto ti to sliji do jedne vrstvy, aby co nejvic zamezili pozdejsi nelegalni editaci. A pozadi, ktere mi tam zustane, je tak jako tak bitmapa. Vetsinou to, co zbyde po odstraneni textu, je bitmapa, nevim o tom, ze by tam zustaly nejake krivkove objekty. A do InDesignu to nemuzes importovat jako soubor, ale pres CTRL+D do pripravenych chlivku. A ano, je to bitmapa, i kdyz si nejsem uplne jisty a myslim, ze pri exportu on pozna, ze tam ma PDFko a krivky zachova.

19.5.2011 13:39:49

rbx
Díky, už se mi to mezitím podařilo vymyslet. Illustrator to dokáže vyrvat po vrstvách a zachová i křivky. Což je stejně vlastně jedno, protože když to pak chci v ID přepozicovat, tak stejně musím do AI (pokud si to teda neroztrhám v AI na jednotlivý objekty a nevkládám přímo ty).

A můj druhý problém se jmenuje Odstavcová sazba Adobe vs. Jednořádková sazba;)

19.5.2011 13:58:02

to RBX
A dá se nějak nasypat text formátovaný z wordu (odstavce, odrážky, nadpisy číslování, fonty, kurzíva) do textového pole InDesignu aby to zachovalo formátování všeho z wordu?

19.5.2011 14:07:21

kren
Dělá se to přes CTRL+D (Place) a klik do textového rámečku (není-li už vybrán)... mělo by to formátování z wordu ponechat

19.5.2011 14:17:48

rbx

Morthe
s tim prelevanim textu ti nepomuzu, musel bys mi poslat soubor, abych se na nej podival.
Co se tyce presneho pozicovani voditek, tak to Photoshop ma. Zadas si ho pres menu Zobrazeni -> Nove voditko a tam muzes zadat souradnice. A Illustrator nema export selekce, protoze je to vektorovy program, to je jedine, co me napadlo. Nebo jsem nepochopil, co je to export selekce.

19.5.2011 17:49:32

rbx

kren
morthe ti uz odpovedel, ale ja bych to tak nedelal. Mam rad nad vecmi kontrolu a Word kolem sebe vetsinou nabali tunu balastu.Ja to delam tak, ze si tam predpripravim chlivky, zretezim je a pak do nich komplet naleju cely word dokument. Ono se to roztece po strankach a pak uz jen upravim styly a je to.

19.5.2011 17:51:37

to rbx
A ještě jedna drobnost :). Jak se zřetězují chlívky ?

19.5.2011 19:07:52

rbx
vodítka: Jasný to vím... ale zkus přesně přepozicovat už existují vodítko, ve photoshopu prostě nemáš šanci (ID i AI to umí), musíš dycky vytvořit nový, to je na kudlu
selekce: Corel to umí a je to taky vektorový program ;) ... v AI si na to ideálně uděláš akci, která ti otevře nový soubor, překopíruje vybrané objekty, uloží do žádaného formátu (vetšinou bitmapa) a zavře.
zalamování textu už jsem pořešil, je to právě ta odstavcová sazba Adobe nebo jednořádková sazba.

kren: v textové rámečku klikni na takovej čtvereček co tam je kousek od provýho dolního rohu, udělá se ti šipka s textem... a pak už jen klikneš na textovej rámeček, který chceš přiřetězit

19.5.2011 20:49:28

to morthe
A když chci přiřetězit třeba 30 textových rámečků nejde to provázat nějak hromadně, abych nemusel klikat rámeček po rámečku?

20.5.2011 00:40:53 | Upraveno autorem (porovnej)

Začátečnice :)
Ahoj, upravuju pravidla v Inkscape, jde to ale jen po jednotlivých stránkách. Není potom problém dostat je do jednoho souboru PDF? A jaký je postup v PDF Creatoru? Díky!

20.5.2011 12:23:22

ikri+kren
ikri: Na tohle buď Adobe Acrobat nebo free prográmek PDF Split and Merge (PDF SaM) - ten umožňuje sloučit vícero PDF dokumentů nebo je naopak rozdělit.

kren: nejspíš to nějak jde, ale z hlavy nevím... až přijdu z práce, tak na to kouknu

20.5.2011 12:38:59

rbx

kren
staci pri prvnim zmacknuti toho ctverecku pro retezeni drzet ALT a pak uz jen cvakas na jednotlive ramecky. Myslim, ze nejak centralne to udelat nejde, protoze InDesign nepozna poradi tech chlivku, v jakem maji nasledovat po sobe.

20.5.2011 12:47:22

to rbx - Duplikace stran
Mně jde hlavně o to, když si vytvořím nějakou stránku a tu chci zduplikovat třeba 30x (protože pravidla mají třeba 30 stran), tak pak musím zvlášť ručně na každé stránce navázat to řetězení. Je to tak?

20.5.2011 12:54:29 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx

kren
Když duplikujete stránku nebo dvojstránku, duplikují se také všechny objekty na této stránce nebo dvojstránce. Zřetězení textu z duplikované dvojstránky do jiných dvojstránek se přeruší, ale veškeré zřetězení textu uvnitř duplikované dvojstránky zůstane beze změny – stejně jako veškeré zřetězení textu na původní dvojstránce.

20.5.2011 13:34:11

to rbx
No to vím, že se všechno zduplikuje sakumprásk. Mě šlo o to jestli tam není nějaká finta, když přidávám stránku, tak aby ten text automaticky pokračoval na té další přidané stránce. Ale asi to nejde, nu což.

20.5.2011 13:46:52

rbx

kren
nejde, to co jsem ti psal, je okopirovane primo z ofiko helpu InDesignu. Ale i tak to hodne pomuze.

20.5.2011 16:27:48

Morthe
Díky!

20.5.2011 17:25:34

to rbx
Napsal jsi:
On tam vlozi prvni stranku a kdyz pak chces to same udelat u dalsich stranek, tak ti tam furt vklada tu prvni stranku. Das tedy po prvnim vlozeni CTRL+Z jako undo a ukaze se ti misto kurzoru ikonka nekolika listu. Pak uz jen staci klikat na jednotlive stranky a on tam postupne dava potrebne stranky, aniz bys musel delat vse rucne stranku po strance.

Žádným způsobem se mi nepodařilo při importu pdf dostat do chlívků jinou jak první stránku pdf. Když dám podle tvé rady "undo" CTRL+Z, tak to jen vyjme z toho chlívku to pdf a když pak kliknu na jakýkoliv jiný chlívek, tak to vloží zas jen první stránku a další klikání na další stránky a chlívky už nemá žádný efekt. Můžeš mi poradit jak dostat v InDesignu do chlívků jednotlivé stránky PDF. Hodně by mi to teď u HIS pomohlo.

22.5.2011 10:55:55

rbx

...
krenovi uz jsem to psal do posty, ale kdyby to zajimalo jeste nekoho, tak jsem to napsal spravne, jen jsem zapomnel rict, ze se pri importu musi zaskrtnout Dalsi volby importu a to pote jeste otevre okenko, kde se da zvolit to, ze se maji importovat vsechny stranky dokumentu.

22.5.2011 15:52:17

.svg to .pdf
Tak prográmek na slučování už mám, teď ještě jestli někdo poradíte freeware pro převod svg do pdf :(

29.5.2011 13:33:56

ikri
pravděpodobně bych volil nějakou pdf tiskárnu - otevřeš *.svg a na virtuální tiskárně vytiskneš PDF (např. PDFCreator)

29.5.2011 13:46:52

Morthe
To jsem právě zkoušela a svg mi nešlo vůbec v PDF Creatoru otevřít, tak jsem myslela, že ho neumí zpracovávat...co dělám blbě? :(
Dám Přidat, najdu soubor a nestane se nic :(

29.5.2011 16:47:37 | Upraveno autorem (porovnej)

ikri
hmhm tipl bych to na nějaký zásadní zádrhel mezi židlí a klávesnicí ;)... otevřeš v SVG v jakémkoli programu, který ho dokáže zobrazit (třeba pro irfanview na to potřebuješ plugin, xnview to bude mít podobně). Dáš tisk, ze seznamu dostupných tiskáren zvolíš pdfCreator a spustíš tisk - soubor se tím pošle na virtuální tiskárnu a vytvoří se z něj PDF. To už otevřeš zcela běžným zůsobem v Readeru, Foxitu, Sumatře, prostě co používáš

29.5.2011 16:58:05

Morthe
Ptám se tu podruhé a pokaždé mi řeknete, že je problém mezi židlí a klávesnicí :)
Toho jsem si vědoma a proto se právě ptám... Myslím, že PC ovládám dobře, ale holt někdy člověk dělá něco poprvé. Já dělám první pravidla v grafice. No nic, zkusím to teda, tak moment :)

29.5.2011 17:00:39

Vybíráme z Bazaru

The Little Prince (Malý princ)
The Little Prince (Malý princ)
Akt. cena: 710 Kč
Končí za: 9 hodin

Offcanvas