Možný podvod?

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jestli někdo nemáte zkušenost. 

V bazaru se mi povedlo prodat 2 hry, ale komunikace s oběma kupujícími mi přijde trochu podezřelá. Oba se ptali zda s posláním/předáním mohu počkat do 6.5., protože jsou v zahraničí (jeden na dovolené, druhý pracovně). Přijde mi hodně divné, že oba uvedli stejné datum… 

Díky

21.4.2024 22:13:36

Pokud zasilam, tak jen s platbou predem nebo pres SafeTrade, lze se tak podvodu lehce vyhnout. 

Na dobirku je reseni tak napul, ale porad je tam riziko.

Neznam presne podminky inzeratu, ale osobne bych jen na dobre slovo nic nezasilal, vzdy v inzeratu podminky vyse jasne pisu, at kupujici vi, s cim pocitat. Toto bych urcite doporucil i ostatnim.

21.4.2024 22:36:37

A v čem by měl spočívat ten podvod - co by tím tedy měl/i získat? 

Napadá mě pouze čas, ale tak to pokud nechceš čekat, tak stačí jim to napsat s nabídkou, ať pošlou platbu na účet a pak ať si to vyzvednou/to pošleš kdy budou chtít. Pokud se bude/budou vymlouvat, tak sice nejspíš kecá/kecají, ale furt to ještě nemusí být snaha tě nějak poškodit, ale třeba je to někdo, kdo je  zrovna švorc a čeká až dostane výplatu nebo kapesné a je mu trapné se k tomu přiznat. 

To je pak taky otázka, nakolik ty na ten prodej spěcháš. 

Já osobně bych brala v úvahu jejich Bazar index a jak dlouho tu jsou. Pokud je to někdo bez historie, asi bych měla tendenci být méně trpělivá než kdyby šlo o někoho, kdo sem chodí dlouho, má tu třeba nějakou evidenci her a má dobrá hodnocení. 

21.4.2024 23:30:19

@vosa95 Myslim, ze dulezite pro posouzeni je i hodnoceni uzivatelu. Takze, kdyz bude mit za sebou rekneme >30 zelenych a zadne jine a popr je clenem ZH jiz delsi dobu nez ½ roku, tak by to melo byt jistejsi. Kazdopadne i tak bych domluvil platbu predem nebo os. predani. SafeTrade uz jsi promeskal/a. 

Mmch. Ty mas jen 2 koupene hry. A jsi tu necele 3 roky. I ja bych treba u Tebe premyslel o Safetradu :-)

Moje poradi pri prodeji (z Tveho pohledu a pokud si nejsi jisty/a)

  1. Safetrade
  2. Os, predani
  3. Penize predem
  4. Dobirka

3. a 4. uz opravdu s jistejsimi kupujicimi (treba se mnou :-D )

Tak at je to OK.

---------------------------------
x - Everything is nothing - x

21.4.2024 23:35:12

Pokud tyto účty nemají podobné datum založení a nejsou nové, tak bych to bral spíš jako shodu náhod.

22.4.2024 08:18:32

Popravdě, netuším, o jaký druh podvodu by se mohlo jednat (ve vztahu k prodávajícímu), pokud kupující od tebe nechce poslat hry bez zaplacení. A že zaplatí později (haha).

Pokud se nedomluvite, tak k obchodu nedojde. Mne se taky stalo, že jsem potřebovala poslat zásilku později a nikdy jsem neměla problém. Jestli jde o to datum, tak v tom moc podvod nevidím, ale zase chápu, že tě to mohlo trknout.

U obchodu přes bazary chci, jako prodávající, vždycky peníze dopředu a pokud na dobírku, tak jedině s poštovným předem. Protože v tomhle jediném bodě může přijít prodávající o peníze (člověk nevyzvedne zásilku na dobírku). Jinak netuším, jak se dá “vypect” s prodávajícím, ten v tomhle postavení je daleko více “Safe” než kupující.

Pokud teda kupující nechce zaslat balíček přes nějaké podvodné odkazy, kde se dávají karty. Ale to je spíše nešvar marketplace nebo bazose.

22.4.2024 08:26:44 | Upraveno autorem (porovnej)

@Zuuuzan bohuzel kreativita podvodniku je bezbreha…

napriklad:

vosa95 vystavi na ZH inzerat, vyhraje podvodnik
podvodnik vypta od vosy cislo uctu

podvodnik vystavi (treba na bazosi) podvodny inzerat, nabizi nejaky poptavany a snadno prodejny predmet za vyhodnou cenu - konkretne presne za takovou cenu za jakou vyhral aukci u vosy95
na inzerat se podvodnikovi ozve zajemce, podvodnik preposle zajemci platebni udaje, ty ktere ziskal od vosy95

kupujici zbozi z bazose nikdy nabizene zbozi neobdrzi
vose95 prijdou na ucet penize, jsou to vsak penize od podvedeneho zajemce z bazose

vosa95 udeli na ZH kladne hodnoceni a odesle deskovku pres zasilkovnu
podvodnik se dostal snadno k deskovce za kterou nezaplatil

v tento okamzik nastupuje na scenu podvedeny kupujici z bazose, ktery zakoupil a zaplatil fiktivni zbozi
nahlasi vec na PCR... a v ten okamzik ma problem i do te doby nic netusici vosa95

 

22.4.2024 13:14:41

Ja popravde taky obcas pozadal prodavajiciho o pockani s platbou ale i s predanim. Měl jsem fakt necekane vydaje spojene se stavbou a tak jsem cekal na vyplatu.

 Ale snazim se to vykomunikovat pred koupi. 

22.4.2024 14:09:04

Vzhledem k tomu, že 5. 5. je neděle, přijde mi to jako celkem pochopitelné datum :)

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB a REXher

22.4.2024 14:46:37

@MakovyPanacek 
Proč by z takového počínání měla mít problém zde prodávající vosa?
Jí může být v podstatě jedno, odkud kupující XY má peníze a z jakého účtu byly prodejci připsány.

Problém s podvodem má především kupující XY, který fiktivně prodává další věci.
Navíc pro úspěšné doručení potřebuješ telefonní číslo a pravděpodobnost, že si XY po každé takové transakci půjde koupit novou SIMku nebude moc velká …

22.4.2024 15:03:00 | Upraveno autorem (porovnej)

@MakovyPanacek Tohle se ti může stát, i kdyby podvodník “poslal” peníze do 2 dnů, což je (dle mých zkušeností z několik desítek prodejů) běžný standart. Opletačky s policií jsou na pytel, na druhou stranu si myslím, že by se to dalo v pohodě vysvětlit. Přece jen, ten podvodník už musí zařídit více věci (tel. číslo, pobočku na vyzvednutí / zbox = chytrý telefon, skrytí před možnými kamerami), které můžou být  “odhalující”. 

 

 

22.4.2024 15:30:42

to byl jen jeden z prikladu, prvni co me napadl, pro Zuuuzan, ktery mel demonstrovat ze spektrum moznych podvodu a souvisejicich problemu je siroke, ze muze jit i o sofistikovanejsi podvod vuci prodavajicimu, ktery byste sami nevymysleli… bohuzel

zdrzeni - tyden, 14 dnu - je podle me ok, pokud kupujici, resp. prodavajici komunikuje

a obecne - opatrnost vosy je podle me taky uplne v pohode, pokud si nejsem necim jisty, tak se zeptat, to cenim

22.4.2024 15:58:28

Díky všem za diskuzi.

Koukala jsem ještě jednou na profily - jeden působil celkem důvěryhodně, druhý uvidíme. Vím, že můj vlastní profil nevzbuzuje velkou důvěru, takže možnost SafeTrade jsem povolila.

Třídila jsem teď doma spoustu věcí a těch podvodníků je všude tolik, že jsem už dost podezřívavá. Takže tahle shoda datumů mi rozsvítila kontrolku.

22.4.2024 16:54:32

Vybíráme z Bazaru

Battle of Five Armies - nova, pouze rozbalená
Akt. cena: 1500 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas