Joe
Joe - avatar

Prečo česi/slováci neradi diskutujú, resp. diskutujú málo?

To je IMO divný zvyk. A možno práve preto, že je to zvyk a určitý 40-ročný zaostalý vývoj oproti okolitému svetu.

Keď si to porovnám so zahraničnými fórami, na ktorých sú ľudia schopní diskutovať do aleluja, tak u nás je to akoby stále zaspaté... a na Slovensku ešte viac.

Keď to mám skonkrétniť, tak napríklad Spolocenskehry.sk sú často akoby "mŕtve" a objaví sa tak jeden príspevok za týždeň. Áno, sypem popol aj na svoju hlavu, mal by som tam diskutovať viac a otvárať témy atď. Lenže aj v minulosti, keď som niečo podobné spravil, tak sa na chvíľku dvihla diskusia, ale znovu to bolo len pár skalných... Možno je to aj tým, že u nás ešte stolné hry nie sú tak rozšírené, resp. sú všetci akoby viac izolovanejší od nejakej "komunity". A po druhé, Zatrolenky sa vyvinuli ako komunita najmä okolo prekladov, na čo sa neskôr nabalili aj normálne diskusie a databáza hier...

Kto to cíti podobne, alebo nebodaj úplne naopak?
26.11.2010 09:59:26

Joe
Ono taky chce dost odhadnout, kdo co snese. Mam v praci dve kamaradky, ktere hry fakt nemaji rady, maji k nim pozici, ze je to ztrata casu... No tak jsem vzal na teambuilding Dixit a uz ho maji obe doma, proste ideal hra pro ne a moc je bavila. Pritom donutit je hrat neco jinyho bych asi nedokazal:)

26.11.2010 15:46:32

Joe

aneken
Podobne som na tom ja s manželkou. Hry sú pre ňu tiež strata času a nejak ju nebavia. Jediná vec, ktorá ide, je Activity 2, keď sa zídeme s kamarátmi alebo rodinou. To je ochotná hrať úplne v pohode. Skúšala síce so mnou aj Dobu Kamennú (skôr kvôli mne), ale videl som, že ju nebaví.

No a ešte taký žolík, to občas hrávame tiež.

Ale mám taký kacírsky nápad, že doma všetkých naučím Mahjong, až mi príde ten miniset, čo som vyhral :)

26.11.2010 15:52:43

anaken
ja mam skusenost trochu inu.Je pravda ,ze najvacsi problem je nachytat nehraca na prvu hru.Vobec nefunguje vzorec,ze carcassonne,potom doba kamenna..atd.Moju zenu som nachytal agricolou,teraz ma tlaci do nexusu.aj kren,ktory sa hram venuje dlhsie ako ja ,nemohol uverit,ze zenu chytil nexus.Vseobecna skusenost je taka,ze ked niekomu trafis do nalady a chute,nabuduce bude hrat skoro vsetko.Koho raz dostanes do atmosfery hrania,uz nema zachranu.Neuveritelne je dolezite ,aby bolo malinko nadsenia u predkladatela, ostatni radi podlahnu.Tak ako to za mlada bolo z rpg,bez charizmatickeho pj to bolo o nicom.

26.11.2010 16:07:33 | Upraveno autorem (porovnej)

dedo
Já nehráče úspěšně chytám na Cosmic Encounter a Rush 'n Crush. Myslím, že s Carcassonne nebo Dobou Kamennou by mě rychle pakovali :)

26.11.2010 16:14:21

to Joe
Ja si to nemyslim. Spis si myslim, ze CR/SK je natolik mala zem, ze se forum o deskovkach az tak moc nevyjima. Verim, ze existuje spoustu jinych for, kde se zive diskutuje, ale tam zase nechodis ty. :-) Elektro, medicina, fora o zalezitostech jako je zdravi, vztahy atp..... verim, ze tam to jede v plnem proudu. Toto je prilis zanr-specific forum. :-)

26.11.2010 16:31:18

Joe

Vojtech
aj tam tkvie povestný zakopaný pes... ALE KEĎ TU SA DISKUTUJE A U NÁS NIEEEEE...

8'-((((((

26.11.2010 16:39:28

PJ

K tématu (i mimo něj)
Já mám spíš pocit, že se tu mele hubou o sto šest a že spíš trávím víc času zatrolenkami, psaním a překládáním než vlastním hraním. Hlavně mi vadí, že někteří lidé jsou schopni trávit na fóru značné množství času, ale tvorbu obsahu (články, překlady, obrázky) už čas nemají a chtějí pak zdarma body, avatary a já nevím co ještě (rovnou se inspektora Klečky zeptejte, jestli si nechce vzít můj stůl).

Na druhou stranu souhlasím, že aktivních diskutérů je zde relativně málo a v nestejnorodém seskupení. Ale jinde se o deskovkách na českém internetu diskutovat nejde. Zprvu jsem měl (i částečně podle naší komunity) pocit, že to lidi nebaví a že nemá smysl o hrách mluvit, neb hry je nutno hrát. To je samozřejmě ve své postatě pravda. Pak jsme naše vlastní malé fórum rozjeli a ukázalo se, že diskutovat o hrách se nedá, protože je nás málo, noví uživatelé nebyli aktivní a nakonec se fórum zevnitř rozflamovalo. Teď je to spíš organizační nástěnka. Na hofy se neorientuju a lidi neznám a hrajeme je trága. Takže vivat místní fóra. A mimochodem, žádnou větší krizi v diskuzích na rozdíl od jiných nepozoruji.

A mimo téma: trochu mi vadí, co diskuzí sklouzává mimo téma. Proč musí i v diskuzi o diskuzích (rekurze viz rekurze) zaznít opět otřepané téma € vs. AT, sydo? Já mám ve svém okolí lidi, kteří by mě vypakovali s Cosmicem stejně jako lidi, co by mě vypakovali s Carcassonne. Trochu mě vadí, jak se pořád omílá tenhle věčný "flame" a říkám si, kdy si konečně hráči uvědomí a splynou s deskoherním zenem:

Hry prostě jsou - čert je vem.

26.11.2010 16:50:39

Pj
Hu, tak teď jsem to moc nepochopil, řekl jsem hry, které považuji za vhodné pro začátečníky a nehráče, o euru ani AT jsem se nezmiňoval. Poznámku jsem přidal pro to, že spostu lidí připadají tzv. "hry pro začátečníky" nudné a existují i jiné varianty. Pokud se bere jako flame i toto, pak už si tu raději povídejte jen o štěňátkách ;)

26.11.2010 17:06:49

PJ

sydo
Nezmiňoval ses, ale já to tam cítil :o) asi už jsem přecitlivělej. Flame to není, proto to bylo v uvozovkách, jakože € vs. AT je "věčný a neřešitelný" (a podle mě především) zbytečný flame. Jako flame jsem nic nebral, možná mírně OT :-)
PS: Puppies Encounter? Proč ne ;-)

26.11.2010 17:12:32

máte to ale problémy
mně se tu doma ucpal odpad a teď se mi to vrací zpátky do baráku, ten puch si neumíte představit. A vy tu zažínáte řešit euro vs. ameri.... Moje problémy na vaší hlavu :-)

26.11.2010 17:21:33

...
Tady aby se už člověk opravdu bál říct něco i v žertu :(

26.11.2010 17:22:28

ozzy
Ha, dneska ráno jsme měli doma průtočníka, který řešil stejný problém. To jsem nevěděl, že když se to uvolní na jednom konci republiky, tak se to ucpe na druhým. Tak prooomiň :-)))

26.11.2010 17:32:44

prebio, ozzy
to je aspoň téma :-)

26.11.2010 17:43:42

prebio
průtočník? Ten má takovou tu mašinku, která to umí protáhnout? Čoveče ten můj průtočník může až v pondělí, takže na velkou chodim k mcdonaldovi a manželka je o dietě :-)

26.11.2010 17:50:03

ale no tak
už bylo těch osobních průtoků dost! :)

26.11.2010 17:54:08 | Upraveno autorem (porovnej)

to sydo
tohle je osobnější, než si vůbec dokážeš představit :-) Krom toho Joe si stěžoval, že se tu málo tlachá, tak mu jen chci udělat radost, myslim si, že tohle všeobjímající exkrementhální thema je právě to, co zatrolenkám doteď chybělo :-)

26.11.2010 18:08:10

ozzy 79
nie sme somari,pruser je pruser,vydrzat ,doriesit.Po vyrieseni budes mat lepsiu ulavu ako po trhani zubu.Taky pruser sa moze stat kazdemu.

26.11.2010 18:27:45

Málo diskutuje?
Řekl bych, že se tu diskutuje až moc, mimo téma, a protože se nikdo nedrží tématu, které si třeba i sám vytyčil, tak pak chudák, co tu nemá čas viset celý den, musí přečíst tuny diskuzí (nadto třeba ještě promazaných, kde někdo někam odkazuje, ale tam už je to smazané), aby se ujistil, že tam opravdu nic není.

Řekl bych, že je to dáno nepřehledností fóra s neoznačením nepřečtených příspěvků, bez možnost skočit si na poslední nepřečtený apod. Pokud tu nemám čas viset online, tak spoustu diskuzí prostě přeskočím, protože nelze sledovat všechno. Stejně tak hry, které jsou ve výpisu "Zde se diskutuje" tam se podívám, ale pokud už ze seznamu vypadnou, ani nepřijdu na to, že tam někdo něco napsal. Což je spíš na Dia a přestavbu diskuzáku a nevím, jak moc by to bylo náročné, ani jak moc by to bylo proti myšlence Zatrolenek.

EDIT: Zejména se to týká sekcí Obecně o hraní, Ostatní témata a Náměty a připomínky.

26.11.2010 19:50:51 | Upraveno autorem (porovnej)

DD

to Hike
No tak pod tohle bych se podepsal. Spousta lidi tu zahlti spoustu for totalne OT prispevkama a pak to clovek radsi preskoci nez vyzobavat prispevek k tematu mezi spoustou OT. A s tim kde se diskutuje uz jsem to psal nekolikrat do pozadavku, aby kdyz kliknes na to kde se diskutuje tak jsi mel celou stranku for kde se naposled diskutovalo ne jen poslednich 15.
Jako holt phpBB je prece jen jako diskuzni forum nekde jinde :o)).

26.11.2010 19:57:11

môj príspevok :-)
najprv k téme: podľa mňa sa diskutuje dostatočne...ak by som mal čítať každý príspevok na zatrolenkách, tak by som nepracoval a doma nečítal knihy ale čítal diskusie...ja osobne nečítam určite každý príspevok...prečítam si len témy, ktoré ma zaujímajú...taktiež čítam diskusie v hrách, ktoré považujem za zaujímavé...v takom AoE III by som vedel písať pol života...to isté twilight struggle...o taký AH by som však ani "nezakopol"....takže prípadná neúčasť na diskusiách u mňa nie je o tom, že nemám chuť ale o tom, že si určujem priority...

koľko ľudí som dostal k hrám: pred vyše dvoma rokmi som si zahral prvý krát proroctví a odvtedy ma stolovky nepustili a priam ma pohltili...každý môj priateľ na facebooku vie, že som do hier zbláznený a už som sám pár ľudí opantal...mama, sestra, druhá sestra, švagor sú už v sieti...v Prešove som dokonca založiť hernú skupinu, kde sme už siedmi a stále keď z bratislavy dôjdem na víkend, hráme hry stále a je jedno či euro alebo ameritrashe...hlavná vec, že sa hráme :-)

čo sa týka Hike-ovho príspevku - súhlasím...keby bola možnosť ukázať viac ako posledným 15 tém, tak by to bolo veľmi dobre...

to je asi všetko :-)

29.11.2010 19:36:53 | Upraveno autorem (porovnej)

namotanie okolia na doskovky
Na hry som zatiaľ nastálo namotal len moju manželku.

Príležitostne s nami hraje moja svokra Osadníkov, v minulosti Carcassone a skúsila aj Agricolu.
Mama a sestra hrajú len Dobu kamennú a to len na Vianoce. Minulý rok mi DK už liezla hore krkom. A bojím sa,že tento rok sa bude zase opakovať :(.
A ujo s tetou a starí rodičia hrali 2x Slovensko: Otázky a odpovede a ostatné odmietajú s tým, že sa nebudú učiť pravidlá a či si nezahráme žolíka :(:(

Bratranca a sesternicu som sa pokúšal zlákať, hrali sme párkrát GalaxyTrucker, o hoc ich hra bavila, sami neprejavili záujem niečo si zahrať, napriek tomu, ž by som kľudne vysvetlil pravidlá a mňa to už nebavilo ich stále prehovárať. Holt, keď je niekomu prednejšie ísť na pivo alebo tráviť víkend na fakebooku, k hrám majú ďaleko.

Ale možno svitá na lepšie časy. Minulú sobotu sme boli na doskohernej akcii v Poprade PoHRAd, ktorú organizovalo ihrysko.sk a postretal som tam starých kamarátov skautov, ktorých som 6 rokov nevidel a vyzerá to tak, že zrejme začneme pravidelne hrávať.

Na to aká početná je tu komunita, sa diskutuje dosť, len ako ostatní spomínali je dosť OT a flamov, ale to k tomu svojím spôsobom patrí :) (samozrejme ak toho nie je príliš!).

4.12.2010 11:43:48 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

7 Divů světa duel
7 Divů světa duel
Akt. cena: 450 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas