IN
IN - avatar

Jak na pravidla?

Podělili byste se se svými způsoby jak nejlépe a nejrychleji se seznamujete s jednotlivými pravidly u her? Mezi tím, co jsem se dříve těšil na novou hru a až budu studovat pravidla do nejmenšíchh podrobností, teď když mám něco nového jsem primárně naštvanný, že pravidla ještě neznám a jaká to bude otrava než je zase všechny pročtu... Vaše metody?
26.11.2010 10:34:37

pravidla
Jdu na Palubu a nechám si to vysvětlit :-D
Chtěla jsem to zkusit i s Dobyvateli vesmíru, ale nechtěla jsem být tak krutá... takže jsem zvolila metodu - vysvětlí kamarád, kterého to ještě nepřestalo bavit.

26.11.2010 10:38:59

IN
Zejména u složitějších wargames si pravidla přečtu, rozložím nějaký scénář a poctivě šoupu sólo :)

26.11.2010 10:40:58

Joe

IN
Prečítam si pravidlá. Potom po nejakom čase mi znovu na ne príde chuť, tak si ich prečítam znovu (a zväčša pochopím z nich omnoho viac, resp. mi to "doklikne"). No a pri prvom hraní pri niektorých zložitejších ešte musím dohľadávať niektoré detaily...

A keď sú k dispozícii videá (zväčšia anglické) o hre a jej hraní, tak si ich zhliadnem (aj viackrát). Plus napríklad aj videorecenzie (či obyčajné písané).

26.11.2010 10:47:27

Joe
JJ, videa jsou super, třeba Joe Steadman teď dělá nově videa k ASL (dříve ke Starter Kitům) a jsou velmi nápomocná. A nejlepší přítel je záchod - mám tam pravidla v košíku a tak si je pořád opakuji :)

26.11.2010 10:50:13

Joe

sydo
Jooo záchod... :)
Už veľa pravidiel som na ňom dočítal :P

26.11.2010 10:53:31

bacha nejsem normální
přečtu pravidla, ještě jednou čtu a u toho si dělám poznámky, vysvětlím okolí a zahrajeme hru, pak si znuvu přečtu pravidla a znovu si udělám výpisky, vysvětlím ostatním znovu pravidla a pak už jenom hrajem

26.11.2010 10:53:46

Joe

ella
No normálne psycho! :P

(Ja si poznámky nerobím, ale inak som na tom podobne).

26.11.2010 10:57:40

Joe
skleroza je mocná čarodějka, prostě poznámky to jistí

26.11.2010 11:12:13

pravidla
Já vnímám pravidla jako další věc na kterou se u nové hry moc těším :) všechno prijde vzdy tak jasné a jednoduché... První solo zkouška se ale témeř vždy promění ve frustrující zběsile listování pravidly :)
U posledních her jsem zacal dělat poznamky a vypisky.. Je to hlavně kvůli "omáčce" v pravidlech.

Spis se setkávám s problémem, jak jednoduše vysvětlit pravidla novým hráčům. Hraju s lidma kteří si pravidla dopředu neprectou, všechno se musí vysvětlovat při první hře. Myslím ze by mohl fungovat výcuc z pravidel, nakopirovany všem.. Abych nemusel pokazde individuálně vysvětlovat nekteré detaily...
Třeba vysvětlit pravidla Kyklád čtyřem lidem trvalo skoro hodinu. Občas někdo neposlouchal a muselo se začínat znovu.. Je to náročné.

26.11.2010 11:52:37

dopredu?
SITUÁCIA V MÚZEU HIER
Dopredu si prečítať pravidlá poväčšinou nestihnem. Z jednoduchého dôvodu, nemám tú hru a neviem, ktorú budeme hrať. Naposledy "First train to Nuremburg". Harald ich cital po nemecky - teda nie každé slovíčko, ale predsa-len veľa viet v nezmenenom vzhľade. Ernst a ja sme sa snažili situácie modelovať na pláne a kládli sme otázky.
Potom prišla hra samotná - rada si niektoré veci ešte overujem, takže počas prvých 4 (z celkovo 5) kôl stále padali otázky a vďaka tomu, že pravidlá boli samostatne v DE aj EN, som ja mala otvorené EN pravidlá a Harald tie DE pravidlá. Ja sa do nich pozriem najbližšie, keď budem znova hrať. Harald, ako ho poznám, si ich stiahne z netu a bude doma študovať, čo sme hrali blbo.
SITUÁCIA V ČAJOVNI
Napr. Asara. Mám raz prečítané pravidlá, rozbalím hru a vysvetľujem s pravidlami v ruke. Tým sa uisťujem, že na nič nezabudnem a občas som nútená plynule prekladať z DE do SK. Ale Vlado, Peťo aj Igor sú s pravidlami spokojní. Jasne sú omnoho jednoduchšie ako tie v predošlom príklade. Ale aj hráči sú iní a ja si často rada mením herné skupiny. Počas hry sa chlapi na čo-to spýtajú a ja než odpovedať "z voleja" radšej zase vytiahnem tie pravidlá. Už sa v nich dobre orientujem a hľadanie je kratučké.
SITUÁCIA V ESSENE (pred dvomi - tromi rokmi)
Pravidlá mám naštudované spredu i zozadu, mám spravený vlastný prístup k niektorým veciam - veď to musí ísť rýchlo. Naštudované mám síce nemecké, ale keď ma Češka so svojimi priateľmi z Francúzska požiada (a Filip odmietne ma zastúpiť), musím Galaxy Truckera spustiť aj po anglicky... Ona sa občas spýta po česky a odpovie priateľovi na otázku po francúzsky, ale všetci sú nakoniec spokojní.

ZÁVER
Neexistuje všeobecný spôsob, existuje len spôsob vhodný pre danú hernú skupinu. Nezabúdaj, že skupinu si musíš vychovávať, aby zvládla iné formy pravidiel.

26.11.2010 13:15:56 | Upraveno autorem (porovnej)

pravidla
je pro mě synonymum pro skripta, tudíž se k nim tak chovám. Čtu, podtrhávám, vypisuju a vpisuju.

Polda: ano, všechno přijde vždy po přečtení tak jasné a jednoduché :-) dokud se nejde na věc a nezačne hrát.

Sydo: ano, nejlepší je rozložit komponenty, připravit hru a šoupat solo.

26.11.2010 13:25:32

pravidla


Ideálně před delší cestou autem, kdy jsem spolujezdec a neřídím - vytisknu a čtu a čtu a čtu. Problematická místa podtrhuju a zvýrazním vykřičníky.

Jinak zlaté pravidlo - po několika hrách si v vzít pravidla znovu a jednou si je přečíst, vždycky narazím minimálně na jednu věc, kterou děláme blbě

26.11.2010 13:30:38

Jak na pravidla? Přečíst!
Tak já všechna pravidla poctivě čtu (je to jedna z příjemných součástí těšení se na hru), protože z mé herní skupinky je většinou už čte jen jeden další hráč. Já pak pravidla přímo z voleje vysvětluju všem hráčům, kteří s námi zrovna hrajou, ale jelikož jsme skupinka roztříštěná, tak se klidně stává, že je vysvětluju postupně několikrát (klidně i 5x i vícekrát).
Poznámky si nedělám, většinou si to skoro všechno pamatuju a tady vstupuje do hry ten druhý hráč s načtenými pravidly, který mě doplní, když na něco zapomenu.
Po zahrání první hry (nebo několika her) je dobré si pravidla znovu pročíst, protože napoprvé vždycky hrajem něco blbě, nebo se na něco zapomene.

26.11.2010 13:34:41

zlaté pravidlo
Tak na to už jsem taky došla.

26.11.2010 13:34:51

Vybíráme z Bazaru

Hero Realms
Hero Realms
Akt. cena: 350 Kč
Končí za: 5 hodin

Offcanvas