Hry a akademická půda?

Zdravím,
nevíte někdo o někom kdo se hrám a hraní věnuje v současné době nějakým odbornějším způsobem? Myslím tím třeba psychologii hry, teorie her, filosofii hry apod...? Jde mi o to sehnat nejlépe anglicky psanou knihu s nějakou takovou tématikou (k deskovkám co nejblíže :)), která by obstála na vysoké škole coby relevantní text, z jakéhokoli oboru.
Každý tip na autora nebo knihu vítán.
25.10.2009 16:19:29

Teorie her
My jsme měli na výšce předmět teorie her, který by se Ti určitě zamlouval. Nevím, jestli víš, čím se zabývá teorie her, ale ve zkratce je to nauka o tom, jak volit co nejlepší strategii ze všech dostupných strategií. Ovšem všechny strategie musíš znát a musíš je umět ohodnotit v souladu s tím, jakou strategii hraje protivník. Je to tedy nauka využívaná hlavně v ekonomice (možná Ti něco říká jméno John Forbes Nash, byl o něm natočen film Čistá duše, to byl významný vědec v této problematice). Nejsem si jistý, jestli je to to samé, co očekáváš Ty, ale tady je pár odkazů vytažených z výukových textů:
http://www.gametheory.net/ - A resource for educators and students of game theory
Slantchev B.I.: Basic Game Theory. Lecture notes, University of California, San Diego.2002. http://polisci.ucsd.edu/~bslantch/courses/gt/
Möbius M.M.: Introduction to Game Theory. Lecture notes. Harvard University.2003. http://www.courses.fas.harvard.edu/~ec1052/

25.10.2009 16:39:37

Dodatek
Ještě tady je jeden zajímavý text k Teorii her:
Ferguson, Thomas S.: Game Theory Text. Mathematics Department, University of California at Los Angeles 2005. http://www.math.ucla.edu/~tom/Game_Theory/Contents.html

25.10.2009 16:41:12

..
diplomka/bakalarka?:)
ako odkazy na citacie resp. ako pouzita literatura/zdroj info mozu byt aj webove linky(je na to ISO)..
z akademickych textov by to mohli byt prace z psychologie/pedagogiky..isto je kopec studii (aj na vebe) o tom, ako hry vseobecne vplyvaju na vyvoj (predstavivost, matematicke myslenie a logiku, tvorivost, mozno intuiciu;)etc.), alebo o tom, ako sa hry pouzivaju pri roznych terapiach, praci s detmi, posledne uz aj napr. v teambuildingu pre dospelych..
separe odbor je matematika, tam sa tiez najdu pouzitelne veci..( http://cs.wikipedia.org/wiki/Teorie_her -kazda deskovka sa da zapisat matematicky)
..ostatne aj v IQ teste su obrazkove ci ciselne 'hry' a ich vyriesenie sa boduje..;))
(ak chces, posta)
vela stastia

25.10.2009 16:43:28

KungPao
Co ja vim, tak asi ne. U nas na Masarykove univerzite se to mozna probira nekde v psychologii nebo sociologii, ale vubec si nejsem jisty. Jinak teorie her se vyucuje myslim na prirodovedecke fakulte jako soucast matematiky a jeste mozna na ekonomicke fakulte, ale to nema nic spolecneho s deskovkama.

25.10.2009 16:43:51

vyuziti
Zalezi asi dost dle toho jak to chces vyuzit. Pokud chces psat nejakou zaverecnou praci (bakalarku, diplomku atd.) na toto tema. Tak hlavni problem je s tim, ze tato prace musi mit nejaky prinos,, neco noveho neprozkoumano, pripadne na neco navazat.
Jinak na co jedine jsem narazil bylo nejake pojednani o umele inteligenci v go (nejsem si jisty jestli nejake neuronove site nebo na cem toc bylo zalozeno)

25.10.2009 16:44:28

re: Bajn
:) nemusi nutne.. su legitimne VS prace (sumarizacne alebo ako sa im hovori), ktore neprinasaju nic nove len "zhrnaju" sucane poznatky ..pripadne ich podla nejakeho kluca zatriedia a stavaju sa tak same podkladom na dalsi "vyskum",pracu v nejakej oblasti..mozu to byt nie len nove koncepty, ale aj medziodborove zalezitosti..;)


..inak to GO na neuronovych sietach je zaujimave, poguglim.)

25.10.2009 16:52:00

panejo
nečekal jsem tak rychlý zájem, díky :)
koukám že mě čeká ještě dlouhá cesta, budu konkrétnější: jedná se o diplomový překlad z angličtiny - potřebuju najít knihu podle svého výběru (musí mi jí ale schválit), která nebyla přeložená do češtiny. Takže to nemůže být nic extra známého. Jde teda hlavně o překlad textu, no a já bych se právě rád věnoval nějakým způsobem hře. Případná bakalářská práve pak může vycházet z toho překladu, ale nutně nemusí, takže nad tím ještě moc nepřemýšlím..
Průšvih je že matematika ani ekonomie mi moc nesedí a jak tak koukám tak je to každá druhá kniha..

25.10.2009 16:57:23

kecám diplomový
skeletový překlad je to :)

25.10.2009 16:58:47

podoklopcik
no nejsem jisty, jestli mas uplne pravdu. I pokud davas do kupy nekolik zdroju, tak nemuzes mit praci jenom plnou citaci, jednak toho dost musis sepsat sam a jednak tam musi byt videt nejaky tvuj prinos. Je teda pravda, ze u nas na ostravske je doktorantum doporucovano spise vest jen bakalarske prace, ale kdyby mi s tim nejaky student prisel, ze dal dohromady jen cizy prace a zadny svuj prinos, tak ho vyrazim :)

25.10.2009 17:23:27

Bajn
prinosom pre katedru, ked uz taku temu vypise, moze byt aj vyhladanie/zatriedenie/spracovanie nejakych informacii..ale myslim si, ze zavisi HLAVNE od oboru, co sa povazuje za prinos a kolko % textu musia byt citacie (lebo bez nich to niekde proste nejde a tvoria gro.)
ale v zasade mas pravdu, praca musi byt zivym "vytvorom", ziadne bezduche copy-paste;)

25.10.2009 17:46:56

podoklopcik
jij mas pravdu, neco ve smyslu zpracovani treba zakonu cr atd. na dane katedre atd. byt muze, na druhou stranu doporucuji radsi vyhledavat takove temata, kde je jednoduche predvest svuj prinos, jednoduseji pak obhajuje :)

25.10.2009 18:18:00

to Podoklopčík
Takové práci se říká práce kompilačního charakteru. Je to práce napsaná studentem samotným, která shrnuje poznatky v nějaké oblasti. Samozřejmě to nemůže být jen hromada citací, ale ten student musí vybrat důležité poznatky a sám je nějak rozšířit (vysvětlit je pro laiky, přidat příklady, přidat nějaké zkušenosti, dát je do kontextu nových poznatků, apod.)

25.10.2009 18:22:20

mně by zajímalo
co je to ta filosofie hry? =))

28.10.2009 13:29:01

Kung Pao
Teorie her se vyuziva i pri studiu mezinarodnich vztahu, velmi casto se tam operuje s "vězňovým dilematem" či "hrou na kuře":) Ale ucelenou publikaci na dané téma jsem nečetl...

28.10.2009 13:42:27

teorie her
Už jsem přišel na to, že teorie her nemá s deskovkami skoro nic společného, všechny knihy na toto téma jsou v kategorii business, policy nebo biology... Vězňovo dilema je klasika :) v ekonomii jsem si toho užil dost.

Filosofie hry se dá sledovat už od Platóna. Dřív to ale nemělo se hrou jako takovou moc společného. Čistá filosofie hry je třeba Eugen Fink a jeho Oáza štěstí - ve zkratce (sakra zkratce :)) je to o tom, jak je hra a hraní si specifickou lidskou činností vůči ostatním lidským činnostem (válka, láska, práce, smrt) - všechny tyto činnosti se dějí kvůli nějakému účelu... pracuju, abych měl peníze atd.. Hra je v tom specifická tím, že nikam nevede a nikdo z ní nic nemá. Neděje se z nějakého důvodu. Prostě hraju si abych si hrál :)
A vůbec se potom hra sleduje v lidském životě obecně - vyvrací se to, že je hra je jen dětskou záležitostí, neboť dospělí si hrají taky, jen jinak, tajemně, skrytě (když nehraje deskovky:)
Podstatný na tom je to, že si už odmalička uvědomujeme rozdíl mezi hrou a skutečným světem (malá holčička co si hraje s panenkou moc dobře ví, že opravdu není její maminka...) a přesto se té hře dokáže naprosto odevzdat. A stejně tak my dospělí, víme že hrajeme hru, ale přesto se potíme a snažíme se vymýšlet strategie a vyhrávat, i když víme, že kdyby jsme porazili našeho šéfa v kuželkách, nemůžeme se mu druhý den ráno v práci vysmívat :)

a je toho mnohem, mnohem, mnohem víc :)

28.10.2009 14:10:03

trocha klasiky
Teď mě napadlo jak to říct stručně: Jak je možný, že můžeme (my lidé) brát vážně něco, o čem víme že není vážné. :) kdyby jste hráli s někým, komu je jedno jestli vyhraje nebo prohraje, tak vás to nebude bavit. A přesto víme, že výsledky ze hry se nepřenáší do skutečného světa a naopak. Víme, že hra "není skutečná" a přitom ke hraní her potřebujeme skutečný prostor, skutečný čas a hlavně...skutečné peníze. Hra je tedy něco mezi realitou a nerealitou :)

A co k tomu říkají klasikové:
Hegel - "hra ve své indiferenci a ve své největší lehkomyslnosti je nejvznešenější a jedině pravou vážností"
Nietzche - "neznám žádné jiné velké umění, jak se dostat do styku s velkými úlohami, než hru"

a už mlčím :)

28.10.2009 14:16:42

no nevim
1. nemyslím, že by hra byla specificky lidskou činností, každý pes by ti nato téma ledacos "řekl".
2. taky se nedá myslet si, že hra/ní se neděje z nějakého důvodu, resp. že nikam nevede
3. takže je zcela regulérní používat spojení "filosofie pití piva", "filosofie dívaní se na fotbal"... ? osobně si to tedy vůbec nemyslím

28.10.2009 14:20:14

trocha ne/klasiky
čas neexistuje

28.10.2009 14:21:27

trocha klasiky
Jak je možný, že můžeme (my lidé) brát vážně něco, o čem víme že není vážné. TO JE JENOM ÚHLEM POHLEDU, MŮŽEŠ NA TOM ZALOŽIT CELÝ SVŮJ ŽIVOT A TO Z RŮZNÝCH DŮVODU
kdyby jste hráli s někým, komu je jedno jestli vyhraje nebo prohraje, tak vás to nebude bavit. MNO ASI BY SES DIVIL, KOLIK LIDÍ TO BAVÍ I KDYŽ JIM "POMÁHÁŠ" VYHRÁT...
A přesto víme, že výsledky ze hry se nepřenáší do skutečného světa a naopak. A VĚTŠINU DISKUZNÍCH PŘÍSPĚVKŮ NEPÍŠOU LIDI CO SI NĚCO LÉČÍ :)
Víme, že hra "není skutečná" a přitom ke hraní her potřebujeme skutečný prostor, skutečný čas a hlavně...skutečné peníze. Hra je tedy něco mezi realitou a nerealitou :) NEVÍM CO CHÁPEŠ POD NE-/REALITOU, SKUTEČNÝ PROSTOR A ČAS RADŠI KOMENTOVAT NEBUDU :D

28.10.2009 14:27:05

voloda
1. člověk si je jako jediný tvor vědom toho, že jeho život jednou skončí, tím se liší od ostatních živočichů. Pes si hraje "nevědomě", je to součást jeho instinktivní výbavy, nezná pravidla a jeho herní úkony jsou zcela nekoordinované. To by jsme pak hraním mohli nazývat i umývání oken - je tam nějaký pohyb, cíl, zabaví nás to apod.

2. To že hra nikam nevede je myšleno v kontrastu s těmi ostatními lidskými fenomény - všechny životní úkony jsou zcela zásadní (smrt, práce, láska) - hra z toho jasně vybočuje a prostě k tomu "nesedí". Nehrajeme si, abysme byli šťastnější, milovaní a bohatí, ale proto že si prostě chceme hrát :) čili hra pro hru...

3. Filosofie se může týkat úplně všeho. Takže filosofie pití piva proč ne :) Filosofie vyniká údivem, tím že si uvědomíme, že něco úplně normálního a jasného není tak úplně normální a jasné. Všechno se pak dá rozebrat do spousty (často dost nesmyslných) závěrů - proč na pivo chodíme, co nám to dává atd. Navíc stejně kopírujeme dřívější lidské činnosti - dřív se lidé scházeli akorát v neděli v kostele, my se scházíme mnohem častěji a na pivo... Dřív lidé chodili na mši, dnes jdou místo toho na fotbal. Historie se mění, ale člověk zůstává stejný.

A že čas neexistuje? Odkud čerpáš? :) o tom se taky napsaly stovky knih ale už to sem nepatří. Jistě, čas si vymyslel člověk aby se snáze orientoval, ale nezapřeš že večer prostě slunce zajde a venku bude tma...a jak se tomu bude říkat to už je zas jen na člověku.

To bysme tu pak mohli řešit bytí / nebytí, jsoucno / nejsoucno apod. :)

28.10.2009 14:36:30

úhel pohledu
Když někdo na hře založí celý svůj život, stává se to jeho prací a to není hra. Když lidé hrají poker o peníze, nebo atleti když běhají o obrovské výhry a úctu, už to není hra v tom čistém slova smyslu... už se to děje "aby"...

Už vidím, jak s někým sedneš ke hře, a on ti řekne" "no tak prosimtě hraj, mě je uplně jedno o čem to je a jestli vyhraju, hlavně ať už je konec a já můžu jít pryč" - s takovým člověkem si nebudeš několik hodin hrát hru..

To s tím léčením nechápu, jakože si něco léčím tím že píšu o hrách?

A to že potřebuju skutečný prostor a čas - co na tom nechápeš? Za hru zaplatíš peníze, za který sis mohl koupit cokoliv jiného, sedneš si s ní do skutečný místnosti obehnaný čtyřma zdma a ta hra ti bude pár hodin trvat...

Nerozumím proč ses do mě tak opřel..

28.10.2009 14:41:47

KungPao
1. wow, odkud čerpáš také absolutní prohlášení? "člověk si je jako jediný tvor vědom toho, že jeho život jednou skončí"... a to odhlédám od toho, že většina lidí si to nemyslí... když ne pes, tak tady stále máme miliony, možná miliardy jiných druhů (i když nás asi budu spíš zajímat primáty, savce obecně..)

2. no pokaď chceš vymezovat hraní jenom těmahle "zásadníma úkonama" tak to je trochu povrchní. osobně si asi hraji (i) z důvodu radosti, tj. jsem pak šťastnější. nechci si hrát jen proto abych si hral... to už zní dost divně

3. filosofie vyniká údivem? to máš odkud, střední škola nebo storig? filosofie se skutečně může týkat všeho, ale jak jsem psal, nepovažuji za regulérní používat spojení "filosofie pití piva", "filosofie dívaní se na fotbal"... je to další "postmoderní" nesmysl

4. to že čas neexistuje - čerpám z mnoha věcí, zásadně asi z neexistence času :D
ano, čas vymyslel člověk, ale dál píšeš trochu mimo, protože je jedno jestli zapřu či ne že slunce zajde a venku bude tma. musíme odlišit existenci a jeho popis člověkem, to jak mu budeme říkat je zase až další kategorie /a dokonce na tom nezávislá

"Když někdo na hře založí celý svůj život, stává se to jeho prací a to není hra. " mohl bych ti vyjmenovat několik lidí i tady ze zatrolek, kteří jsou jasným důkazem, že to tak vůbec není
ad léčení - ne, je to analogie a /nadsazeně/ důkaz sporem. jestli ti to i tak nevyjde tak to můžu napsat polopatě, ale to já dělám nerad :D
čas a prostor - čas je jasný - neexistuje. s prostorem je vetší problém, proto jsem to nechtěl rozpitvávat. možná tak potřebuješ místo. rozhodně tam nemá co dělat slovo "skutečný" pak už vůbec nevím co tím myslíš

já se do tebe neopírám, bože chraň! :D jen mne pousmálo to s tou filosofii hry. tak jsem chtěl vědět...

28.10.2009 14:54:18

ok
Akorát jsem z toho cítil pobouření... Ptal jsi se na filosofii hry a já ti odpověděl. O filosofii bysme se mohli hádat roky a stejně bysme k definitivnímu závěru nedošli.

Já jen interpretoval několik autorů, kterýma se teď zabývám, předně Eugen Fink (Oáza Štěstí, Hra jako symbol světa), dál Jan Sokol (Malá filosofie člověka, Člověk jako osoba, Čas a rytmus, Člověk a náboženství)
Filosofie vníká údivem - to je myslím Parmenidés nebo Tháles, ten příběh o tom jak spadl do studny.
No a dál třeba Johan Huizinga, Jan Patočka, Jaques Derrida, Michael Foucault atd.

Střední školu mám pár let za sebou :)

Nemůžu s tebou v několika věcech souhlasit,ale už to nechci ani řešit. Řekni mi, který živočich si je vědom svojí nevyhnutelný smrti? :)

To že jsem hru srovnával s fenomény práce, lásky, smrti a boje je čistě interpretace Finka. Rozhodně bych si netroufal tu vymýšlet nějaký svoje vlastní moudra :)
A jasně že si hrajeme (i) pro radost, ale to je zase Fink, když znuděnej otevřu na počítači Solitare, není to hra v tom smyslu jak to myslí on...

Nemůžeme to tu dlouze rozebírat. Ty jsi chtěl vědět o čem je filosofie hry, tak jsem ti to napsal. A je to přesně ono, že s tím lidi nesouhlasí a mají tendenci řešit, od toho jsou tu knihy. Já nejsem schopen to tu vyložit tak aby si z toho všichni sedli na zadek, nejsem PhD ani žádnej expert, jen jsem vyložil minimum z toho základu co se tam vyskytuje, ten problém jde pak samozřejmě do hloubky a jistě bys tam našel otázky na svoje odpovědi.

28.10.2009 15:13:56

a to léčení
to pořád nechápu :) klidně mi to vpal polopatě :)

28.10.2009 15:15:56

eh, překlep
samozřejmě odpovědi na svoje otázky :))

28.10.2009 15:23:58

Charitativní aukce

Malý princ - Udělej mi planetu - dobročinná aukce
Malý princ - Udělej mi planetu - dobročinná aukce
Akt. cena: 5555
Končí za: 1 den

Všechny tyto aukce >>

Vybíráme z Bazaru

GMT Dominant Species (2018) 5th printing
GMT Dominant Species (2018) 5th printing
Akt. cena: 1600 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas