Generace BB (1946-1964)

CzechWin založil vlákno ohledně generace "Z" na Zatrolenkách. Tenhle nápad mne zaujal, ale generace "Z" na Zatrolenkách je aktuální generace mladých a podle mne většinových uživatelů Zatrolenek, takže to není až tak zajímavé. Podle mne je mnohem zajímavější vědět, kolik je na Zatrolenkách lidí z generace BB "Baby boomer", tedy narozených v letech od 1946 do 1964 . Tedy kolik uživatelů jsou tady vyloženě staré páky. :)

Já jsem se ženil poměrně pozdě (před 30 lety ve svých 32 letech - jsem ročník 1962) a účet jsem tady založil zhruba před 16 lety - tedy někdy v roce 2008. Uživatelský účet jsem si zde zakládal kvůli narůstajícímu počtu deskovek, které jsem tenkrát hrál s mými malými dětmi. I děti to postupně chytlo a byly aktivní. Teď už jsou z domu a hrávám většinou s mou o deset let mladší manželkou. Ale zrovna včera byla na návštěvě dcera s manželem, tak jsme zase daly hru ve čtyřech. ;)

Jsem programátor a momentálně mám asi 3 roky do důchodu.

Po vzoru CzechWina - Pojďme zde rozproudit diskuzi...starších a pokročilých ;)

Kdo jste z generace BB?
Co Vás dovedlo si na Zatrolenkách založit účet?
Proč, jestli, kde a jak a se ve svém věku věnujete deskovkám?

Pokud se vám někomu bude chtít k tomu něco napsat, tak budu rád, docela by mne to zajímalo.

19.2.2024 10:40:59 | Upraveno autorem (porovnej)

Nemohu si odpustit poznámku, že jednak nerozumím označovacím termínům Z a BB, kde se tohle bere? … ale to je asi můj problém. Nicméně jste se hezky trefili s diskuzemi, myslím, že většina uživatelů je právě v rozmezí 1971 až 1999. 

-------------------------------------------------------------
*** Being supportive can go a long way to making an individual’s day a much better one.

19.2.2024 10:53:52 | Upraveno autorem (porovnej)

@bounty Jsou to běžně používané sociologické termíny. Generace X, Y, Z, Alfa, baby boomers a eventálně i tichá generace jsou názvy a kategorie generací na základě ročníku narození a jejich charakteristickém chování. Toto rozčlenění nám pomáhá pochopit rozdíly napříč generacemi a poukazuje na jejich úplně odlišný pohled na svět.

Pokud o tom nic nevíš, tak není nic snazšího si o tom něco zjistit. Není to jen nějaké jalové rozčlenění lidí podle data narození, ale je to opravdu rozčlenění podle chování a vnějšího přístupu k okolnímu světu. Jedna zajímavá citace:

Ještě nikdy se za celou známou historii lidstva nestalo, aby takto rozdílné generace s různými zájmy a pohledem na život žily ve stejném období. Je to způsobeno zejména rychlým pokrokem doby a neustálými změnami, kterým jsou všechny generace každodenně vystavovány.

19.2.2024 11:01:24

Jsem ročník 1970, takže se sem vměstnám s hodně odřenýma ušima, ale v průběhu psaní mého příspěvku už to bude výrazně lepší. Na Zatrolenkách jsem ovšem drahně let, přišel jsem cca o rok později než @kren  s cílem mít přehled o tuzemském dění a současně získat kontakty na další hráče podobného ražení. 

První deskovky, které mne skutečně zaujaly byly papírové klasiky Maršál a špión, resp. Fantom staré Prahy. Následoval Space Hulk a s ním vstup do světa W40k. V posledních letech, také z důvodu finanční příčetnosti, jsem dal W40k vale a soustředím se už jenom na deskovky. 

Zpravidla hraju s mladšími hráči, nicméně je tu jedna moje srdcová herní skupina, která již plně spadá do kategorie BB, byť na Zatrolenkách nefiguruje. Jde o mé rodiče (ročník 1949), s nimiž se na poměrně pravidelné bázi u hraní setkáváme…

Jednou z velmi oblíbených her je přitom Pán prstenů: Putování po Středozemi. A třebaže jsem si vědom skutečnosti, že rodiče mají určité (mentální) hranice, které už nepřekročí, společné hraní si náramně užívají. K těm hranicím, zde mám na mysli fakt, že prostě nedohlédnou na některá “herní komba”, jako výrazně mladší a současně i zkušenější hráči.

K dalším otázkám do diskuse vypíchnu aspoň tolik, že deskovky mám tuze rád z důvodu, že si prostě a jednoduše rád hraju (PC a PlayStation) a tohle se s narůstajícím věkem nikterak nemění. V mém držení není mnoho her, hraní koncipuji spíše do šířky a občas si vypomáhám i modifikací pravidel, když mi nepřijdou vhodně designovaná :) 

19.2.2024 11:48:57 | Upraveno autorem (porovnej)

Sakra, jsem ročník 73. Nevejdu se nikam 😁. 

19.2.2024 13:53:03

@Xarog Založíme nový vlákno? 😁

19.2.2024 15:55:44

IN

Kam se vejdu jako rocnik 76? :)

----------------------
Majitel liščí krabice

19.2.2024 15:59:51

Nestěžujte si. Generace X, Y a Alfa si můžou založit taky diskuzi ;D. Mě jen přišlo zajímavé to, jestli jsou tady nějací uživatelé staršího téměř předdůchodového a důchodového věku.

19.2.2024 16:09:24

19.2.2024 16:15:16 | Upraveno autorem (porovnej)

Tohle vaše škatulkování na generace jen tvoří bubliny bez progresu. :-P

Zábavnější je názorový střet generací ;-)

Já jsem 75., a deskovky miluji od malička. K těm komplexnějším jsem se ale dostal až během covidu.

Na Zatrolenky jsem narazil při hledání rozšíření pro Robinsona.

19.2.2024 17:21:59 | Upraveno autorem (porovnej)

jasně já se taky hlásím 72, kam se mám zařadit? Jo tohle je docela zajímavé, stálo by za to udělat takovou statistiku které ročníky jsou zde nejvíce zastoupené :)

19.2.2024 17:36:46

K mé lítosti to směřujete úplně jinam, než jsem měl v úmyslu. Nezajímá mne právě rok narození ale zajímá mne právě ta generace. Není to žádné škatulkování s nebo bez bubliny. Jde mi právě o tu předdůchodovou generaci, která přeci jen vyrůstala v úplně jiném světě a má globálně úplně jiný pohled na svět.

“Ročníci” následující po šedesátých letech minulého století se prosím nesnažte někam zařadit. Je mi jasné, že statisticky to bude s mladšími a mladšími ročníky narůstat. Jde mi ale o něco jiného. Chtěl bych, nebo spíš udělalo by mi radost právě vyjádření těch úplně nejstarších ročníků.

19.2.2024 17:42:58 | Upraveno autorem (porovnej)

Jen krátká, rychlá a přesná práce (nad nepřesnými daty :-).

Z uživatelů, kteří vyplnili svůj rok narození (nějak validně, vyloučil jsem lidi s vyplněnou “0”) je cca 2,5 % s rokem narození do 1962 (včetně). A GenX (1965-1980) je 19 a kousek % (když už jsou ta data diskutabilní, tak ať nevypadá výsledek precizně :-).

BTW tohle je asi poprvé, kdy jsem k něčemu použil tento údaj v profilech uživatelů :).

19.2.2024 18:05:35 | Upraveno autorem (porovnej)

Ročník 1960. Od roku 2021 v důchodu. První hra po “člověče nezlob se” byly Monopoly v roce 1978 přivezené ze Západního Německa. Sběratel her.

 

19.2.2024 18:18:07

jps

Jsem ročník 59, tj. už skoro rok v důchodu.

Pracoval jsem od 90. let jako soukromý projektant (statik), majitel menší firmy.

K založení účtu zde mne přivedlo hraní deskovek, kdy jsem potřeboval zaměstnat mozek něčím novým, neotřelým a převody tištěných knih na ebooky už byly moc rutina.

Mám rád historii, což mne postupně převedlo od eurovek (ne že bych je úplně zavrhl) k historickým hrám typu TS a žetonkovým wargame.

19.2.2024 22:13:53

@Zeus Nějak se ti v tom tvém “statistickém” příspěvku ztratily roky 1963, 1964. Máš tam do roku 1962 a pak až generaci X od 1965. ;)

20.2.2024 07:16:03

@kren To je tím, jak jsem psal, že je to rychlá statistika v rámci pauzy na čaj :-). Takže jsem vzal nejdřív tvoje rozsahy, pak jsem vzal první definici GenX co mi našel Google a buchbuchbuch. Nehledej za tím žádná (natož sofistikované) uvažování :-).

20.2.2024 12:18:59

Jsem roc. 64
Hrami jsem zil od nepameti (to by v tomto veku uz mel byt oficialni termin :-) )
Proste me interesovaly neustale. Vse co bylo k  dispozici v 70.letech jako standard (karty, Klouboucku hop, 300 her, Sachy …). I v 80. letech kdy zacal JAVOZ, Disk Ricany  atd. Napr. verze PnP nebo formule 1, ktera byla najednou o necem jinem nez hazeni kostkou. Z toho konicka mi vyplynula i velka cast mladi, kdy jsem poradal tzv. Brontarny. Spoustu her (ne deskovky) pro zucastnene, takze jsem vymyslel i vlastni… Ale to uz je minulost.
Ted delam spravce IT a dale obdivuji deskovky, jejich design, komponenty i techniky. Takze i sberatel …

---------------------------------
x - Everything is nothing - x

20.2.2024 12:41:13 | Upraveno autorem (porovnej)

Ročník 69, programátor
Na ZH jsem registrovaný od r. 2009, ale s moderními deskovkami jsem začínal už v r. 2003. Tenkrát jsem ale chodil výhradně na BGG, Zatrolenky se mi dostaly do povědomí mnohem později. Dokud s náma žily děti, hrávali jsme mocně, především euro hry. Před 4 roky jsem střemhlav skočil do světa historických/válčených deskových her, který mě uhranul. Je strašné, že v době, kdy tu frčel Dědeček automobil (sedmdesátá léta), už na Západě hráli takové komplexní váleční hry od Avalon Hill nebo SPI. Nadšení mi stále drží a přetavil jsem jej i do podoby psaní na svůj blog, kde už mám 100 článků. Ostatní deskovky hraji ale také, i když jen málo, když se sejde rodina.

-----------------------------------
Autor blogu Války v jednom
www.valkyvjednom.blogspot.cz

20.2.2024 14:31:35

Vybíráme z Bazaru

Drum Roll - Cirkus Humberto :-)
Drum Roll - Cirkus Humberto :-)
Akt. cena: 10 €
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas