Vajíčkový řadič

Dnes jsem se dozvěděla od Havelocka, že tento způsob ukládání žetonů je nezdravý. Údajně je zdrojem salmonely. Nevyvracím to, určitě je to možné, ale ještě jsem z vajíčkovýho řadiče salmonelu neměla. Mám ještě jiné řadiče - plastové, ty se daj umýt v mičce nebo vyvařit. Ty jsou taky problém? Sbírám tyto papírové celý rok a mám je ve spižírně schované (používám je na roztopení krbu) a ještě nikdy jsem salmonelu neměla... a tchyně je má jako náhradní pro domácí vejce.... atd. Tak jak to tedy je. Máte zkušenosti?

Pokud někdo znáte jiný levný a skladný způsob na žetony tak taky napište.
4.9.2012 07:17:06

Pamir
Odpovídal jsem opět k obrázku, a proto to jen zkopíruji (plus dovysvětlím):

Plastové jsou v pořádku, ale je potřeba aspoň základní omytí saponátem.

Jelikož je ze zákona vajíčko označeno jako čisté, když je na povrchu znečištěno JEN (myšleno ironicky) z 1/8, tak se může lehce stát, že je-li ono "znečištění" ještě navíc kontaminované, tak se to do toho řadiče přenese jako nic kvůli vysoké poréznosti papírmaše.

Ze stejného důvodu je dobré si umýt ruce při každé manipulaci s vajíčky, zvláště pak při vaření a zvláště pak, pokud nevaříte jen pro sebe.

Koho by zajímalo, kolik je 1/8, tak stačí nakreslit na vajíčko 3 osy (x, y, z) a vznikne tak přesně 8 "kvadrantů" (správně vlastně oktantů). Podle mě to není malá plocha...

6.9.2012 13:39:53 | Upraveno autorem (porovnej)

Kontaminace
Už asi 5 let odebírám od známé vajíčka (místy znečištěné), které mi nosí v těch papírových obalech, které jí pak vracím, aby mi je zase naplnila (umělohmotné jsou na prd, protože nic nevydrží) a je zajímavé, že jsme za těch 5 let z těch papírových obalů ještě neonemocněli. Vajíčka jsou v naší rodině docela frekventovaná potravina a žádné desinfekce se u nás při vaření nekonají.

6.9.2012 14:18:38

Kontaminace
Dělejte si kdo, co chcete. Neříkám, že je to smrtelné nebezpečí, které potká každého, kdo není opatrný. Je to prostě jenom riziko. Stejně jako jezdit v MHD v období chřipek a neumít si po příchodu domů ruce. Nemusíte se nakazit. Je to jen riziko...

EDIT: Mimochodem jedná se o uložení herního materiálu, ne vajíček. Pokud tam budou žetonky ležet a bude se s nima často manipulovat, tak je člověk vystaven tomuto riziku víc, než když jenom položí/vyndá vajíčko.

6.9.2012 14:26:02 | Upraveno autorem (porovnej)

kontaminace
Upřímně o infekci z vajíčkového pořadače jsem ještě neslyšel. Netuším jak je schopná bakterie dlouho přežívat či dokonce se pomnožit na suchém řadiči bez dostatečné organické živné půdy (ať už je to vaječný bílek či maso) ale vzhledem k tomu, že kontaminovat se mohou i samotná vejce (skořápka ho v tomto případě neochrání) a přitom hygienické normy vajíčková plata nezakazují tak to s tou nákazou nevidím tak žhavé. Pokud bychom chtěli opatrnosti učinit zadost, není problém dát plata přemrznout, nebo projet mikrovlnkou.

6.9.2012 14:51:10 | Upraveno autorem (porovnej)

Pamir
Údajně by měla Salmonella přežívat i v suchém prostředí, ale já bych se toho až tak moc nebál, zvláště jestli je skladuješ rok. Každoopádně jestli chceš používat nadále vajíčkový pořadač a nemít strach ze Salmonelly, tak by ani doma neměl být problém jej sterilizovat. Salmonella by neměla přežít 70°C, takže když máš na mysli pořadač papírový, tak bych ho celkem bez obav strčil na 10 minut do trouby na 100°C. Jestli používáš plastové pořadače, tam bych považoval za nejjednodušší roztok SAVA a nemusíš nic mýt ani vyvařovat. Jestli máš doma nějaký zdroj UV světla, dalo by se použít i to (15 minut na UV nepřežije prakticky nic). Papír by se teoreticky dal i napustit 60-70% ethanolem, já tak papír sterilizuji, ale ty vajíčkový plata jsou dost tlustý, tak to nevím, jak by dopadlo.

6.9.2012 16:03:05

jinej pohled
Zatápět papírem strašně zanáší komín.

7.9.2012 11:04:16

a ještě jinej pohled ;)
To je myslím psychiatrická porucha vidět všude bacily a mýt se vždycky když se člověk čehokoli dotkne. Myslím že se tomu říká obsesivní porucha. A když to mytí musí ten dotyčný opakovat několikrát po sobě, tak se tomu říká obsesivně kompulzivní porucha ;).

7.9.2012 11:22:44

a ještě jinej pohled
Taková zajímavost, kterou možná ne každý ví, tyhle proložky nebo obaly od vajíček nepatří do recyklovaného papíru, ale do komunálu. Jsou totiž nalisované z nějaké blivajz lepidlové směsi.

7.9.2012 11:42:51

som

zpátky k prvnímu JINÉMU POHLEDU
jarmuk: A čím podpaluješ ty? Myslíš že pepo (nebo jakse to teď jmenuje) je lepčí? :)

7.9.2012 11:47:15

podpal
Já většinou malejma třískama, nebo existuje něco co prý má míň sazí než papír a pepo, jen nevím jak se to jmenuje.
Do recyklace třeba nepatří ani ty středový trubky od hajzláku, jestli to nikoho neuráží, ty prý jsou nejlepší na kompost, kam teda házím i ty obaly od vajíček, pokud jsou z papíru.

7.9.2012 12:34:40

Vybíráme z Bazaru

Dinosaur Island All-In
Dinosaur Island All-In
Akt. cena: 2100 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas